Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4177
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

View Postgladiatore, on 23 decembrie 2016 - 21:05, said:

Daca nu ai timp 2 ore in cuptor ,ii poti baga 2 minunte la microunde Posted Image Asa e ,bazicii tb uscati bn ,dar in cuptor ii bagi doar daca ai de facut suduri pt presiune ,acolo ai nevoie sa-ti mearga '' snur '' ,in rest ...merg si neuscati .

Salut, nu m-ar deranja sa mearga snur, vreau sa sudez niste tiranti la un tractor, trebuie sa adaug doua "nuci" in partea de sus, sudura trebuie sa fie foarte rezistenta, o sa tina veva greutate si o sa primeasca socuri destul de mari..ce-mi recomandati sa cumpar superbazici de 2,5 sau de 3,2 cu care as suda mai bine si mai usor cele doua pies, au groseimea de 20 mm.

PS- nu o sa-i sudez eu, o sa chem un baiat care se pricepe la sudura, nu ma bag la asa ceva, mai ales ca-s novice in asa ceva...

#4178
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMisu_34, on 23 decembrie 2016 - 19:56, said:


Astazi mi-a zis un coleg de munca ca-s pacatoase rau invertoarele astea la condens/ceata si la caderi de tensiune ale retelei de alimentare, voi cum procedati cu ele, chiar asa pretentioase sunt?

Multumesc si Craciun fericit!
  Al meu nu e Proweld, dar am sudat cu el pe ceata si ploaie usoara. Am pus o tabla de 1/1m peste el sa nu ajunga apa la el si am dat inainte. Evita totusi sa sudezi imediat dupa trecerea aparatului de afara in atelier, diferenta de temperatura poate sa produca condens in el.

#4179
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca incepi atunci pachetul de bazici , poti suda fara probleme cateva ore.
Cuptorul de la aragaz nu asigura temperatura necesara calcinarii.


#4180
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pentru uz general nu e nevoie sa calcinezi electrozii.
Nu merita prelungite cablurile, mai bine le iei mai lungi și mai ales, mai groase.
Ma intreba astăzi cineva de un 160sx și m-a întrebat după aceea de ce e asa de scump. Poate și pentru ca poți suda în ploaie cu el. Deși zona sudurii oricum trebuie să o acoperi de nu vrei cașcaval metalic...

PS. Cred că am fost de-a dreptul surprins ca cineva ar dori un asemenea echipament pentru uz casnic, ținând cont de inundatia de ieftinituri pe piață.

#4181
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu mi-as face probleme despre calitatea electrozilor ci in primul rand a sudurii dpdv tehnic...
Poti suda bine cu rutilici uzi fleasca sau poti suda prost cu cei mai buni electrozi.


#4182
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Totusi conteaza si electrozi destul de mult .am obs asta cand mi a picat un pachet de superbaz esab.fata de superbaz speedarc (parca) sudau mult mai usor si bine si fara întreruperi fara pocnituri  etc.deci eu zic ca si electrozi au ponderea lor la o sudura .

#4183
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La un echipament bun cam toți electrozii ard rezonabil.

#4184
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Daca invertorul e bun topeste electrodul si fara invelis.

#4185
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca e bun bun bun îl topeste si fara sudor ?

#4186
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Electrod invelit pe un invertor bun il il topeste si fara sudor.

#4187
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Gwyi3EuQvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4188
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Aici ,trebuie sa-i dam dreptate lui Ion-Bumbu . Nu vi s-a intamplat niciodata sa lasati clestele cu electrodul in el ,si sa faca contact cu minusul ,pe masa de lucru ??? Pleaca si arde singur .

#4189
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Prin 1996 am încercat un Power wave 500 cu un electrod găsit pe podeaua laboratorului de sudură la umt. Mai avea ceva pastă pe el, dar l-am consumat pe tot. Cu antistick-ul la maxim pe un invertor de 500A nici un electrod nu se lipește.

#4190
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare dragilor si Craciun fericit!
Astazi am probat putin Proweldul 250Ei si si pot sa va spun ca am ramas surprins placut, cred ca astazi am sudat a 5-a sau a 6-a oara si prima data cu invertor,  la sudura cu traful vechi veeau sa va spun ca eram varza.... nu ca acum as fi expert 😀 dar parca altfel merge treaba. Am atasat vreo doua poze, am folosit numai rutilici 2,5 si 3,2 si a mers brici, mai greu pana ii amorsam ca pe urma ii manca. Masca cu lcd e minune pentru incepatori, chiar te ajuta mult, mai ales daca tre sa-ti asezi piesa.
Aparatul pare ok, cablurile sunt... scurte rau, nu stiu daca depasesc 1,5 metri... prea scurte, cred ca o sa inlocuiesc cablul de +, macar asta sa l fac de 3m.

Numai bine va doresc si multa sanatate!

Attached Files



#4191
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postswtm, on 24 decembrie 2016 - 14:34, said:

La un echipament bun cam toți electrozii ard rezonabil.
Ei bine, am intalnit electrozi ce nu merg bine deloc!

#4192
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Înseamnă că nu te-ai întâlnit și cu un echipament bun.

:rolleyes:

#4193
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Acasa am Telwin 220s, la serviciu am Selco genesis 1500, Glady 250 si Lincoln 145!
Iti trimit pachetul de electrozi cumparati de la Brico si imi dai alt pachet de la Ductil, daca se confirma ca sunt inutilizabili!
Tii pariul?!

#4194
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Când o să încerci un echipament adevărat pentru SEM, cu reglaj de hot start, arc force, anti stick si mai ales fără vrd o să vezi că diferența o da si echipamentul nu doar electrozii. Toate echipamentele entry level cică au toate acestea automate, dar nu-i chiar așa. La un electrod năzuros vei simți diferența.

Uite mai jos un echipament de acest tip
http://m.lincolnelec...LincolnElectric)


Predecesorul său v250s mânca electrozii la greu, dar era dintr-o vreme când Lincoln electric era cu adevărat number one.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate