Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4213
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Amperaj nu ai cum sa pierzi, poate tensiune. Poți să pui și de 10m dacă ai nevoie.

#4214
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Atata m-am socotit si eu cu cablurile...pana la urma treaba e practic simpla pt uzul casnic normal.
10m de cablu de 25, 4 cu 6 , mufele de 25 mmp duc cablu mult mai gros deci nu e panica daca nu gasesti mufe nu stiu de care, iei si cativa papuci de cupru de 25 ca sa poti face legaturile la alti clesti , aparatele ieftine au de regula clesti cam prosti....

Cadere de tensiune sau 1m mai mult sau mai putin nu se simt, trebuie sa cam exagerezi cu lungimea sau amperajul de lucru ca sa simti ceva negativ si acasa asta nu prea se intampla.

Dimpotriva, lucrand ai tendinta sa mai scurtezi din cabluri pt ca sunt grele ale dracu' trebuie sa strangi frumos si sa cureti de mizerie, sa le faci colac samd...
Un 3 cu 5 sau mai putin e de cele mai multe ori supercomod, eventual mai faci unul de 8-10m si il folosesti cu ala de 5 la masa in situatiile rare in care chiar ai nevoie de lungime.


Mai degraba problema e la alimentarea aparatului pentru ca acolo e bai, un prelungitor de 4mm e sfant daca ai nevoie de sudat pe coclauri , merge si 2.5 dar daca tot il faci...si la ala e beleaua si la bani si la faptul ca e lung si trebuie strans cumva, nici colac pe tambur nu prea e bine sa stea si uite asa  de fapt cablurile pt aparat sunt fix apa de ploaie, cu 100 de lei si 10 minute de lucru la ele ai rezolvat 99.99% din probleme...

#4215
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am vazut pe tube un clip in care si-a facut prelungitoare cu cablu gros, cu mufe mama la un capat si tata la celalalt, astfel incat daca are nevoie undeva la inaltime sau mai stiu unde, pune acele prelungitoare, dar in rest sta cu unele mai scurte si mai comode.

#4216
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
3 ml la masa si 7 ml la clestele portelectrod sunt cele mai bune lungimi.
Ma refer la cablu de 25mmp si aparate casnice.

#4217
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 e_miron, on 29 decembrie 2016 - 19:31, said:

Am vazut pe tube un clip in care si-a facut prelungitoare cu cablu gros, cu mufe mama la un capat si tata la celalalt, astfel incat daca are nevoie undeva la inaltime sau mai stiu unde, pune acele prelungitoare, dar in rest sta cu unele mai scurte si mai comode.
Asa se și fac prelungitoarele. Dar nu merită banii și trebuie sa fii atent sa înșurubezi pana la capăt mufele, de altfel cum trebuie să faci și la echipament. Dacă sunt răsucite cablurile au prostul obicei sa se desfaca singure.
Prelungitor de 4, alți bani, alta distracție. Cu un pfc merge lejer și un cablu de 2,5.
Și uite așa ajungi la prețul unui echipament mai scump, care nu necesita nici o modificare...

#4218
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am mers pe 4 cu 6 din urmatorul motiv..neavand neaparat un atelier vurat/ordonat, practic sudez pe unde apuc,  si avand o chinezarie fara niciun fel de protectie la jeg, umezeala, praf samd... prefer sa il protejez cat de cat asa ca il tin cocotat pe o masa ori ceva similar....ca sa am si loc sa ma invart pe langa ce sudez, 3m e cam putintel, e la limita, 4 e taman bine iar restul de 6 ajung sa ocolesti cu cablul zona unde sudezi sa nu sara stropi sau alte chestii incinse pe el...


#4219
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Hai ca eu cred ca ma speriasem degeaba, credeam ca-i bai mare daca le fac mai lungi...
Am luat doua perechi de mufe mama tata de 25mmp, alea de mama o sa le montez la traful vechi, asa o sa pot folosi cablurile de 6m si cel de 7 m la ambele aparate, o sa-mi iau un cleste pentru electrod pentru cablul de 7m si gata. Pe cele de 1,5 m, cele cu care a venit invertorul, le las asa, nu umblu la ele, sunt comode cand lucrez la banc/menghina. Pe cele de 6-7 m o sa le folosesc cand sudez pe la remorca/utilaje sau la inaltime.
Multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor, ce m-as face fara voi :)

#4220
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005


 swtm, on 29 decembrie 2016 - 20:18, said:

Prelungitor de 4, alți bani, alta distracție. Cu un pfc merge lejer și un cablu de 2,5.
Și uite așa ajungi la prețul unui echipament mai scump, care nu necesita nici o modificare...

Nu chiar ca un prelungitor pt alimentare mai zdravan, daca e si din cablu bunicel, foloseste la multe alte chestii prin gospodarie si te cam tine o viata, si oricat de bun si acump ar fi aparatul tot trebuie alimentat iar cablu nativ peste ...sa zicem 10m oricum nu cred ca au nivi aparatele cele mai scumpe.
Deci prelungitorul de alimentare e o chestie separata, dai o caciula de bani sa iti faci unul dar ti-ai luat de-o grija.






#4221
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Când am sudat gardul din spatele curții am folosit cabluri de 2,5. A ținut lejer invertorul, polizoare și ce or mai folosit atunci. Sunt mai bine de 70m.

#4222
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai nu vad sensul la prelungitor de 4mmp atata timp cat priza din care e alimentat e conectata la retea prin conductor de 2.5mmp. E posibil totusi sa fie caderea de tensiune mia mica pe 4mmp. Eu la 40 de metri sudez fara probleme cu 1.5mmp, mai lung deja nu prea mai pot suda. De 3 ani tot vreau sa imi iau cablu de 2.5mmp sa imi fac prelungitor de 50 de metri. De fapt doua unul de 20 si unul de 30. Mi se pare mai practic. Foarte rar se intampla sa am nevoie de mai mult de 20 de metri.

Edited by PoeOvidiu, 29 December 2016 - 20:53.


#4223
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Legat de prelungitor, eu am unul 3x2,5 de vreo 30 de metri si am sudat cu el, am sudat cu rutilici de 2,5, nu am avut electrozi mai grosi. Cred ca-i suficient un cablu de 2,5 pentru gospodarie.
Pentru cei din Buc, va recomand un magazin cu preturi decente, eu de pe la ei cumpar si sunt multumit de calitate/pret. Partea proasta este ca-s cam la capatu orasului.

Edited by Misu_34, 29 December 2016 - 21:07.


#4224
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

 Misu_34, on 29 decembrie 2016 - 11:13, said:

Salutare, cam care ar fi lungimile ideale pentru cablurile de sudura, momentan aparatul are ambele cabluri de 1,5 m si as vrea sa-i cumpar altele. Nu prea am cum sa modific grosimea, mufele sunt facute special pentru cabluri sudura sectiunea 25mm.
MA gandeam un 3m la electrod si 5 m la masa, voi ce parere aveti?(Aparatul e Proweld 250 EI)
PS- ieri am fost la sa-mi cumpar mufele ptr cablu de 25mm si am ajuns la showroomul importatorului Proweld, acolo am vazut aparatele expuse...Acum inteleg de ce toata lumea recomanda ProWELD MMA-250PI- are iesirea la cabluri de 35mm si 2 ventilatoare, pare un aparat robust, 250 EI-ul e mai micut si are doar un ventilator plus iesirile de 25mm la cablu. Cei de la sediu recomanda PI-ul, au zis ca nu au avut pana acum probleme cu el.
Multumesc!
misu eu ti-am explicat chestiile astea inainte sa dai comanda..........atunci iti spuneam ca din experienta proprie.......modelul cu pi la final functioneaza ok......dar ma rog.......nu stiu daca ai citit

#4225
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

 mettre, on 29 decembrie 2016 - 22:07, said:

misu eu ti-am explicat chestiile astea inainte sa dai comanda..........atunci iti spuneam ca din experienta proprie.......modelul cu pi la final functioneaza ok......dar ma rog.......nu stiu daca ai citit
Salut, da am citit, multumesc! Eu il prinsesem pe asta cu masca la 850 lei, deocamdata nu-mi pare rau, merge bine, sa vedem cat tine :)
Am scris si am reconfirmat ce spuneai si tu, pentru cei ce or citi, sa stie ca alea-s mai solid facute.

#4226
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005


 PoeOvidiu, on 29 decembrie 2016 - 20:51, said:

Pai nu vad sensul la prelungitor de 4mmp atata timp cat priza din care e alimentat e conectata la retea prin conductor de 2.5mmp

Eu am cofretul la usa. Din el ies in tablou in care am prize de 16A  si sigurante, de acolo pleaca alimentarea casei si a atelierului si am si intrarea din generator.
Un prelungitor mai țapan e util pt ca mai alimentezi si altceva, nu doar sudura..spre exemplu un circular cu care tai deseuri de lemn samd.



#4227
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Circularul consuma mult mai puțin decât un invertor de sudura.

#4228
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
O fi cum zici, m-am chinuit demult cu un motor de 3kw si de atunci supradimensionez cablurile la prelungitoare.

Ca tot s-a discutat de masti , am constatat ca s-a dus de suflet masca automata, nu mai inchide.  Parca parca a fst da inchida la un moment dat cand am incercat-o in casa dar per total nu mai functioneaza.
Aceti idee in afara de schimbat modulul LCD daca exista o alta solutie?
Apropos, module de schimb pe la noi ati vazut pe undeva?

Edited by parintele, 30 December 2016 - 08:44.


#4229
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Bateriile .asa a facut a mea cînd se consumasera bateriile .

#4230
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Schimbi bateriile. Desfaci cu grija modulul lcd si vei vedea ca are doua baterii  CR 20 32.
Cel mai bine ar fi sa le scoti cu tot cu lamele. acele lamele le dezlipesti cu un patent si le "lipesti" pe noile baterii cu ajutorul unui tub retractabil. Inainte de asta, lipesti fire de lamele pentru legarea de placa.
Poti trage firele afara, poti pune afara altfel de baterii (sa ai 3 V), nu mai spun caci ai imaginatie!
Sa nu incerci sa cositoresti lamelele pe baterii, vei distruge bateria!
Cine tine sa fie ca originalul, gasesc magazine ce vand astfel de baterii ce si sudeaza lamele cu un aparat special.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate