Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4159
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

View Postmettre, on 19 decembrie 2016 - 21:57, said:

fi antena!
cand mi-am cumparat eu proweld 160pi......astia mi-au spus asa: modelul asta cu pi in coada, functioneaza pe doua tipuri de placi de baza si anume 105,120,140 pe un model de placa si 160,200,250 pe alt model de placa. 250-ul e maximul placii si o forjeaza asa ca mi-au recomandat 160 fiind minimul ei.......totodata mi-au spus ca tre sa am grija la praf si umiditate......daca voi avea grija la astea va merge mult si bine.
pana acum nu mi-a facut probleme singura nemultumire fiind cablurile cam scurte dar in primavara cand voi avea nitel de sudat........remediez problema.........iau de 5-6 m la portelectrod si cam atat.......poate maxim sa iau si la masa 3-4 m si atunci chiar nu mai am treaba.......in alta ordine de idei e cam naspa cu 2 m cat au ele sau 1.5 nu mai stiu exact.........dar am intampinat dificultati cand am sudat sus la o structura de rezistenta.......a trebuit sa mut mereu o masa dupa mine ca sa il pot tine pe ea.......in rest electrozi si indemanare sa ai ca el baga materiale bini di tat.
ps. mi-au spus sa evit modelul xi

Salut,
multumesc pentru info, prea tarziu, am dat drumul la comanda, o sa-mi vina 250 EI cu masca lcd. Am vazut ca la specificatii, EI ar fi identic cu PI, acum ce-o vrea Domnul, nu-mi iau masina... Are garantie, de sudat nu o sa sudez zilnic, asa ca... nu-mi mai bat capul.
O sa revin cu pareri, sper eu bune :)

#4160
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pentru utilizare ocazionala mai toate-s bune. Diferențe apar la electrozi mai nazurosi și curenți mici.

#4161
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Mda, sa nu cumparati electrozi, "x-cell" parca, din Brico!
Sunt in cutii negre, tot chinezesti, dar adusi de nu stiu ce firma pt. Brico.
Au pasta neagra, brrr ...mai bine dai cu sarma si depun o zgura lucioasa ca la bazici!
Eu folosesc, la confectii metalice electrozi chinezesti, da' aia in cutii galbene cu scris rosu...acu in criza de timp i-am luat pe astia negri, dar nu am intalnit pana acum asa electrozi de nu poti suda deloc cu ei!!!

#4162
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu sudez cu Paraweld (englezesti parca)si daca nu gasesc iau Magmaweld (cred ca turcesti). Sunt la acelasi pret si se comporta cam la fel dar parca imi plac mai mult Paraweld. Toti rutilici.  Nu iau electrozi ieftini, am invatat ca nu prea au influenta la pretul final. La o poarta consum maxim 2kg. Ca sunt 8 lei ca sunt 11 mi-e indiferent, important e sa mearga bine.
Am primit de la cineva un pachet  de Monolith rutil-celulozici.Cand i-am vazut rosii am zis ca nu merg dar merg destul de bine cu invertor, cu transformator nu am incercat.

Nu prea fac experimente la electrozi.

Edited by PoeOvidiu, 20 December 2016 - 16:00.


#4163
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E vorba de Parweld, http://www.parweld.co.uk/
Teoretic englezești, real preponderent China.
Pe vremuri când lucram la o firmă ce distribuia și Parweld am livrat la un client în teste un pistolet mag răcit cu lichid. Foarte mulțumiți de el au comandat 10. După un timp o parte a început să le curgă nasu (lichidul de răcire trecea de izolatie). De atunci evit brandul.
Monolith, dacă nu ii confund sunt din Ucraina. Azi vorbeam cu Grig de ei, ma inebuneau sa preiau distribuția, dar când le-am cerut certificare db 3.1 mi-au răspuns ca au CE care acoperă tot (cei în domeniu știu ca nu e nicidecum asa)...

#4164
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostPoeOvidiu, on 20 decembrie 2016 - 15:59, said:

Eu sudez cu Paraweld (englezesti parca)......

Sant 100%  chinezesti.
Ca si electrozi merge si Askaynak, si apropos sant bunicei si Monolit pentru uz casnic.

Edited by NickRvl, 20 December 2016 - 21:32.


#4165
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postswtm, on 20 decembrie 2016 - 18:41, said:

E vorba de Parweld, http://www.parweld.co.uk/
Teoretic englezești, real preponderent China.
Pe vremuri când lucram la o firmă ce distribuia și Parweld am livrat la un client în teste un pistolet mag răcit cu lichid. Foarte mulțumiți de el au comandat 10. După un timp o parte a început să le curgă nasu (lichidul de răcire trecea de izolatie). De atunci evit brandul.
Monolith, dacă nu ii confund sunt din Ucraina. Azi vorbeam cu Grig de ei, ma inebuneau sa preiau distribuția, dar când le-am cerut certificare db 3.1 mi-au răspuns ca au CE care acoperă tot (cei în domeniu știu ca nu e nicidecum asa)...
Monolith am folosit eu la primele suduri......made in ukraine.
Dupa 10 electrozi am crezut ca e aparatul defect ori sunt eu antitalent....si intamplator am bagat 2 electrozi ruginiti luati de prin piata cu ceva timp in urma
S'a schimbat treaba radical......asa ca monolith sunt varza. Ps. Erau cu desen de camuflaj

#4166
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu știu cum sunt, ca intr-un final (si vreo zece telefoane de la ei) i-am băgat în black list.

#4167
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu sunt  rai Monolith dar sunt departe de Paraweld si Magmaweld si au pretul tot pe acolo. Cand i-am vazut frumos colorati m-a luat durerea de cap, am alergie la consumabile frumos colorate. De obicei sunt colorate frumos dar merg prost. Dar se pare ca merg.
Astia sunt rutil celulozici, nu am mai folosit pana acum deci nu am cu ce sa compar. Sunt curios cei rutilici cum merg.
  Cat despre distribtie se pare ca sunt disperati oamenii. Si pe mine m-au sunat, am progamat 2 intalniri cu un importator sa imi faca o prezentare atat  ca nu mu au venit, au sunat sa procama a 3-a si i-am refuzat. Oricum eu vand 30 kg de electrozi  pe luna deci nu stiu de ce insistau ca le-am zis, dar ei o bagau cu tona inainte :D


Romelectrod de Ludus sunt bestiali, dupa 2 electrozi poti sa pui slanina la fum si miroase fumul ala a carbid de zici ca e generator de acetilena iar zgura e de 3 ori cat stratul de sudura. Le ramane un ciocde invelis pe varf cand intrerupi arcul de dai pe urma cu el de 10 ori pana se prinde iar Posted Image.

Edited by PoeOvidiu, 21 December 2016 - 07:55.


#4168
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am încercat invertorul de 200A cu cabluri de alimentare lungi. Am adunat toate ce le aveam, probabil peste 100m. Tensiunea cade de la 200V la aproximativ 150V în sarcină, sudat cu bazici de 3.2 la 118A. Temperatura?, frig de mi s-a resetat telefonul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AgOIdao3sNI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4169
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pff 30V cadere de tensiune pe 100 de metri de prelungitor. Ma asteptam la maxim 10V.

#4170
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
LE. 107m, din 4 segmente.

Tensiunea e foarte naravasa zilele astea. Mi s-a mai stricat un stabilizator.

#4171
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ce sectiune?. Eu am sudat cu prelungitor de 100 m de 2,5 mmp dintr-o bucata, nu am masurat curentul dar a mers fara probleme. Rutilici, 3,2, 5 pachete de 5 kg, traf vechi rebobinat manual.

#4172
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Probabil 2,5. Încearcă cu bazici...
Glumesc evident. La transformator e cu totul altceva.

#4173
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La vechiul traf aveam pe intrare si 160 V...la o lucrare am fost nevoit sa lucrez pe aceasta si a mers bine!

#4174
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare lume, astazi mi-a venit aparatul Proweld 250 ei, inca nu l-am testat... poate reusesc maine sa-i fac o proba. Doamne ca scurte mai sunt cablurile, au sub 2 m lungime.. nu stiu cum o sa ma descurc cu ele, pana la urma cred ca trebuie prelungit cablul sau cumparat unul mai lung.
Astazi mi-a zis un coleg de munca ca-s pacatoase rau invertoarele astea la condens/ceata si la caderi de tensiune ale retelei de alimentare, voi cum procedati cu ele, chiar asa pretentioase sunt? Se poate prelungi firul de la + sau trebuie cumparat unul intreg?
As avea o lucrare cu el, trebuie sa sudez 2 piese de vreo 2cm grosime,as vrea sa folosesc electrod bazic, sa folosesc electrozi de 3,2?
E prima data cand o sa cumpar electrozi bazici, este adevarat ca trebuie sa-i bag in cuptor vreo 2 ore inainte de a-i folosi?... Probabil pare prosteasca intrebarea dar asa mi-a zis cineva, ca trebuie uscati bine inainte de folosire, voi cum procedati?

Multumesc si Craciun fericit!

Edited by Misu_34, 23 December 2016 - 20:12.


#4175
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa-l folosesti sanatos.
Strict pentru maine se poate prelungi cablul ala daca ai cu ce. Recomandat e sa il schimbi cu unul mai lung.
De electrozi bazici asa stiu si eu ca trebuie uscati bine, dar nu am folosit niciodata, nu am fost nevoit.

#4176
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca nu ai timp 2 ore in cuptor ,ii poti baga 2 minunte la microunde :) Asa e ,bazicii tb uscati bn ,dar in cuptor ii bagi doar daca ai de facut suduri pt presiune ,acolo ai nevoie sa-ti mearga '' snur '' ,in rest ...merg si neuscati .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate