Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4195
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu zic ca ce am e excelent la ceea ce fac!
Pana la acesti electrozi nu am avut probleme si am sudat cu tot felul de marci sau "vechituri"!
Totusi, daca vrei, am sa-ti trimit cativa numai asa de dragul experientei...
Concret, nu cred ca astfel de electrozi ordinari justifica achizitionarea de echipamente scumpe.

#4196
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am si eu o intrebare: din ce cauza se obtine multa zgura la sudare (in sensul ca daca bat cu ciocanul dupa sudare, raman portiuni ferme dar si locuri unde se macina si apar acei pori). Eu sudez cu 2,5 si am setat intensitatea tot la 2.5. Am incercat sa o duc aproape de 3 si nu vad nici o diferenta.
Precizez ca sunt incepator si poate eu sunt singurul vinovat, dar ma gandesc ca eu pot face gogoloaie mari, dar ca se macina nu cred ca este de la mine.
Multumesc si sarbatori fericite.

#4197
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
E vorba de tehnica, controlul baii, felul cum controlezi arcul...daca bațai electrodul o'acolo e normal ca zgura sa ramana ingropata pe alocuri.
Nu are treaba cu reglajul decat in foarte mica masura si foarte rar, cand lucrezi eventual la limita inferioara de putere cand mai moare arcul, se reaprinde samd....insa la tine mai mult ca sigur ca e tehnica.
Adica invata sa sudezi.
Craviun fericit!

#4198
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Deci eu sunt de vina.
Ideea este ca nu am reusit inca sa deprind tehnica (de fapt nici nu imi dau seama ce fac si cum fac atunci cand iese sudura perfecta ca sa pot repeta)
Daca m-as prinde ar fi perfect. Poate cu timpul.

#4199
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cum poți seta intensitatea la 2,5?!

Zgura o da electrodul nu sudorul. Dar tu vorbești de pori de suprafață care nu e același lucru.

În acest cauzele sunt multiple, electrozi umezi, piesa murdara, electrod înclinat excesiv, regim prea dur. Când sudezi arcul emite un sunet constant sau variabil?

#4200
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
In primul rand vreau sa precizez din nou ca nu am experienta in acest domeniu si nici nu stapanesc termenii. Mi-am luat aparatul de sudura fara sa stiu nimic despre acest domeniu dar mi-a zis vanzatorul ca poate suda si cu electrozi de 4 si m-am bucurat.

 swtm, on 25 decembrie 2016 - 12:43, said:

Cum poți seta intensitatea la 2,5?!
Pai aparatul are un buton si invart de el iar acul se deplaseza la 2,5 sau 3,5 etc

 swtm, on 25 decembrie 2016 - 12:43, said:

Zgura o da electrodul nu sudorul. Dar tu vorbești de pori de suprafață care nu e același lucru.
Ideea este ca eu sudez, iar apoi daca bat un pic cu ciocanul o parte din sudura pica si raman niste pori. Despre aceea voebeam eu mai sus, dar evident ca nu stiu termenii pe care ar trebui sa ii folosesc.
La o sudura de calitate bati cat vrei ca nu pica nimic. Ramana sudura intacta.

 swtm, on 25 decembrie 2016 - 12:43, said:

În acest cauzele sunt multiple, electrozi umezi, piesa murdara, electrod înclinat excesiv, regim prea dur. Când sudezi arcul emite un sunet constant sau variabil?
Sunetul este variabil.

Edited by vdingo11, 25 December 2016 - 15:07.


#4201
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Cauta pe youtube un curs de sudura, mma welding.
De exemplu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zWdgEaXWDxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ca idee, tu nu ai cunostinte minime despre ce inseamna sudura , implicit sudura cu electrod.
Fara o bruma de teorie nu vei putea suda asa ca in afara de a vedea tehnica trebuie sa si citesti putin.

E normal sa cada"ceva" cand sudezi cu electrod, adica zgura, adica ceea ce ramane dupa arderea invelisului...pe piese ramane doar metalul  sarma topita adica.

La tine problema e zgura prinsa intre zonele de metal si care nu poate fi indepartata, acolo metalul nu e sudat/lipit si mai rau, nici nu mai poate fi lipit decat partial , deasupra, sudura va fi slaba.....ideea cand sudezi este sa ai metal si foar metal intre piese  sa topesti metalul celir doua piese sudate si sa adaugi sarma electrodului, fara alte impuritati, zgura trebuie sa fie deasupra , sa cada usor dupa racire si sa ramai foar cu metal.

Cand metalul sudat e murdar, ruginit, asta tine de pregatirea pieselor,  cand arcul e prea lung sau prea scurt sau gresit directionat etc...lucruri care tin de tehnica  plus multe altele care tin de aparat sau electrod, ai o amestecatura de zone topite, depubere de sarma din electrod si zone de zgura care se racesc si raman sub dau intre bucati de metal si care sunt apoi imposibil de indepartat..



#4202
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Bine ai mai prezentat parinte fenomenul. (exact asa se intampal la mine)
Sper sa ajung vreodata sa pot suda si eu curat

#4203
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cel mai bine sa te uiți la cineva cu experiență. Meseria se "fura" sau se învață.

#4204
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca mai bine stai lângă unul care se c..ă, decât lângă unu' care sudează...Crăciun fericit.

#4205
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Orice meserie se fura dar trebuie sa ai totusi o baza teoretica sau sa stie sa iti si explice lucrurile elementare pentru ca altfel nu recunosti ceea ce vezi si dai ca maimuta cu electrodul mult si bine.


#4206
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La aparate de hobby, sudori de hobby. Nu trebuie teorie, mai mult practica.
Ia mai multe mărci de electrozi, în special rutilici, de preferat omnia 46.
Nu îți fie frica sa modifici curentul de sudare. Dacă scala e de la 1 la 9, 3 e cam puțin pentru 2.5

PS. De multe ori un regim bun îl recunoști după sunet. Dar trebuie mai întâi sa auzi unul ca sa înțelegi.

#4207
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Incepi cu amperajul maxim si reduci pana vezi ca electrodul se topeste singur doar tinandu-l usor apasat pe piesa la 45° si tragand usor cat mai constant.
Dupa ce te lamuresti atunci poti experimenta diferite pozitii, grosimi de materiale si amperajele aferente.
Iti trebuie cat mai multa practica si indrazneala!
Succes!

#4208
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare, cam care ar fi lungimile ideale pentru cablurile de sudura, momentan aparatul are ambele cabluri de 1,5 m si as vrea sa-i cumpar altele. Nu prea am cum sa modific grosimea, mufele sunt facute special pentru cabluri sudura sectiunea 25mm.
MA gandeam un 3m la electrod si 5 m la masa, voi ce parere aveti?(Aparatul e Proweld 250 EI)
PS- ieri am fost la sa-mi cumpar mufele ptr cablu de 25mm si am ajuns la showroomul importatorului Proweld, acolo am vazut aparatele expuse...Acum inteleg de ce toata lumea recomanda ProWELD MMA-250PI- are iesirea la cabluri de 35mm si 2 ventilatoare, pare un aparat robust, 250 EI-ul e mai micut si are doar un ventilator plus iesirile de 25mm la cablu. Cei de la sediu recomanda PI-ul, au zis ca nu au avut pana acum probleme cu el.
Multumesc!

#4209
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general iei cablul de electrod mai lung sau cel puțin egal cu cel de masa.
Echipamentele ce declară cu mândrie că sunt de 200A dar au mufe mici sunt o glumă. Si in general cablurile pentru mufe mici nici măcar de 25 nu sunt.

#4210
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu am Edon lv 200. Deocamdata merge bine. Are cabluri de 20mmp. Mufele suporta pana la 75mmp dar e overkill asta. Am dat comanda de 8 metri de 25 mmp, voi face 3 cu 5.

#4211
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Acum m-am intors de la magazin, mi-am luat 7 m de 25mmp si-s in dubii... sa-l fac 3 cu 4 sau... ar mai fi o varianta, mai am unul de 6m, tot de 25mpp, este de la aparatul vechi, exagerez daca fac 6 cu 7?
Se pierde mult din amperaj la metraj mai mare?

#4212
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Incearca 6 cu 7, nu esti multumit treci la 3 cu 4.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate