Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Recuperare datorie.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salut.

Descriu pe scurt subiectul: Intr-o seara, acum vreo 1 luna, am jucat Poker cu niste prieteni. S-a jucat destul de agresiv si cu bani multi in masa. Am ajuns sa-i imprumut unui amic (cel putin asa credeam, il stiu de aproximativ 5 ani) 800 RON. I-a pierdut si a zis ca mi-i da saptamana urmatoare. M-a sunat dupa 7 zile si mi-a adus 500 RON, spunandu-mi ca-mi da si restul 300 dupa inca o saptamana. Ok, au trecut 3 saptamani de cand mi-a dat cei 500 RON, iar aia 300 refuza sa mi-i mai dea. Care ar fi optiunile mele sa-mi recuperez banii, avand in vedere ca au fost castigati la un joc de carti ilegal (nu am jucat in cazino)? Nu mi-e neaparat de ei, mai mult de principiu.
As evita pe cat posibil sa apelez la o firma de securitate, pentru ca nu doresc ca dupa aceea el sa faca acelasi lucru (sa plateasca pe cineva sa "discute" cu mine) si sa intram intr-un cerc infinit.

Edited by horatziu, 06 December 2010 - 12:34.


#2
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Pai ce optiuni sa ai daca cele legale nu iti sunt accesibile?
Doar ilegale.

#3
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Presupun ca nu ti-a dat chitanta pe banii respectivi. Deci cam zero.

#4
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Postalalaltu, on 6th December 2010, 12:38, said:

Presupun ca nu ti-a dat chitanta pe banii respectivi. Deci cam zero.


Nu e de chitanta, am vreo 5 martori. Deci nu se poate face nimic legal, inseamna ca-s obligat sa merg pe cealalta parte.

#5
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Aaaa, sunt martori.
Stai un pic, suma e prea mica pentru un deranj prea mare. Martorii sunt jucatori.
Vorbeste cu el: nu da banii afla si ceilalti bonitatea lui morala.
Parca in lumea pocheristilor conteaza asta.

#6
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Posthoratziu, on 6th December 2010, 12:33, said:

Salut.

Descriu pe scurt subiectul: Intr-o seara, acum vreo 1 luna, am jucat Poker cu niste prieteni. S-a jucat destul de agresiv si cu bani multi in masa. Am ajuns sa-i imprumut unui amic (cel putin asa credeam, il stiu de aproximativ 5 ani) 800 RON. I-a pierdut si a zis ca mi-i da saptamana urmatoare. M-a sunat dupa 7 zile si mi-a adus 500 RON, spunandu-mi ca-mi da si restul 300 dupa inca o saptamana. Ok, au trecut 3 saptamani de cand mi-a dat cei 500 RON, iar aia 300 refuza sa mi-i mai dea. Care ar fi optiunile mele sa-mi recuperez banii, avand in vedere ca au fost castigati la un joc de carti ilegal (nu am jucat in cazino)? Nu mi-e neaparat de ei, mai mult de principiu.
As evita pe cat posibil sa apelez la o firma de securitate, pentru ca nu doresc ca dupa aceea el sa faca acelasi lucru (sa plateasca pe cineva sa "discute" cu mine) si sa intram intr-un cerc infinit.

se numeste abuz de incredere. la politie te duci si gata dar cum zice zicala decat 100 lei mai bine 100 de prieteni ....

#7
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Ce prieten e ala care refuza sa-ti dea banii tai?!
Sa-ti zic ce facu un oarecine care avea de primit cateva sute de milioane: a umplut 2 sticle cu apa si s-a dus in fata casei respectivului pregatindu-se sa le arunce; l-au intrebat vecinii: "Ce faci, bre, musiu?", "Vreu sa vad daca ajung cocteilurile molotv pan' la casa rumanului!"; a doua zi si-a primit banii pana la ultimul leut.

#8
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Poststarpom, on 6th December 2010, 13:01, said:

se numeste abuz de incredere. la politie te duci si gata dar cum zice zicala decat 100 lei mai bine 100 de prieteni ....

Abuz ca abuz, tot castigati ilegal sunt.

View Postlmk, on 6th December 2010, 13:07, said:

Ce prieten e ala care refuza sa-ti dea banii tai?!
Sa-ti zic ce facu un oarecine care avea de primit cateva sute de milioane: a umplut 2 sticle cu apa si s-a dus in fata casei respectivului pregatindu-se sa le arunce; l-au intrebat vecinii: "Ce faci, bre, musiu?", "Vreu sa vad daca ajung cocteilurile molotv pan' la casa rumanului!"; a doua zi si-a primit banii pana la ultimul leut.


Dupa cum ziceam, credeam ca mi-e prieten.

Edited by horatziu, 06 December 2010 - 13:11.


#9
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Aia cu sticlele e amenintare cu bomba.
Nu conteaza neam ca sunt cu apa.
Datornic prost, putea sa isi bage creditorul la mititica.

#10
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Putea pe dracu'!
In cel mai rau caz se invartea de o amenda pentru ca i-a facut cioburi prin curte.

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Poststarpom, on 6th December 2010, 13:01, said:

se numeste abuz de incredere. la politie te duci si gata dar cum zice zicala decat 100 lei mai bine 100 de prieteni ....
Si-l intreaba politistii cu ce ocazie l-a imprumutat iar el va raspunde "jucam ilegal poker si avea nevoie de bani".  :roflmaofast:

#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Posthoratziu, on 6th December 2010, 13:10, said:

Abuz ca abuz, tot castigati ilegal sunt.

Cum castigati ilegal?
Tu i-ai imprumutat niste bani, ce importanta are de unde ai avut banii respectivi ?
Adica daca eu iau imprumut niste bani de la un doctor pot sa nu-i mai dau inapoi spunand ca sunt bani din spaga castigati ilegal ?  :o

#13
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostMig VWFan, on 6th December 2010, 21:05, said:

Cum castigati ilegal?
Tu i-ai imprumutat niste bani, ce importanta are de unde ai avut banii respectivi ?
Adica daca eu iau imprumut niste bani de la un doctor pot sa nu-i mai dau inapoi spunand ca sunt bani din spaga castigati ilegal ?  :o


Nu, pentru ca nu poti dovedi. Dar el are martori (aceiasi cu ai mei) care pot sustine ca au fost imprumutati la un joc de carti ilegal.

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
frate când vă aud cu chestii "jucam poker ilegal" de când e jucatu cărților ILEGAL?
dacă pe mine mă taie să joc șah pe bani n-am voie sau cum?
da pe bețe de chibrit am voie?

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da sah sau tenis pe flotari ati jucat?

Omul ar face bine sa iti dea banii inapoi, il suni in fiecare zi (sau la doua zile) timp de o saptamana. daca face pe prostul si nu da o data fixa pentru restul datoriei, ii spui frumos ca nu ar fi chiar ok sa afle si restul partenerilor de poker despre seriozitatea lui.

#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 6th December 2010, 23:19, said:

frate când vă aud cu chestii "jucam poker ilegal" de când e jucatu cărților ILEGAL?
Așa-zisul cazinou funcționa într-o casă închiriată, relatează antena3.ro. Organizatorii erau doi bărbați de 34 și 39 de ani. "Dețineam informații că se organizează jocuri de noroc ilegale. În momentul descinderii în local se găseau 22 de persoane, din care 15 la sala de joc", a declarat comisarul-șef Adrian Bucur, IPJ Bihor.

Ca să participe la turneele ilegale de poker, împătimiții plăteau între 30 și 100 de lei. Din suma adunată, 85 la sută mergea la fondul de premiere, restul intra în buzunarele organizatorilor. "În fiecare seară, două luni a fost organizată această activitate, 20-25 de persoane participau în fiecare seară. Valoarea totală a premiilor acordate se ridică la 500..000 de lei", a precizat comisarul-șef Ioan Brîndaș, adjunctul șefului IPJ Bihor.

În timpul descinderilor, polițiștii au mai avut parte de o surpriză. În incinta imobilului a fost identificat unbar fără casă de marcat, cu băuturi pentru care nu s-au prezentat documente de proveniență.

Organizatorii turneelor ilegale de poker sunt cercetați și pentru evaziune fiscală și riscă o pedeapsă de până la trei ani de închisoare.
Cotidianul.

#17
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
@jay333: stirea aia este despre un turneu / cazino / bar cu alura comerciala.

In cazul OP-ului este vorba despre un joc intre prieteni.

#18
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View Posthoratziu, on 6th December 2010, 12:33, said:

Salut.
Poate n-am inteles eu...erati colegi la masa ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate