Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Iluminatul stradal.

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Salut. Locuiesc in Bucuresti, pe o strada pe care idiotii de la primarie au schimbat iluminatul stradal. Intai au lasat mai mult de jumate din becuri sa se arda. Dup-aia le-au scos si au pus leduri de mare putere. Lumineaza satisfacator, insa arunga 1000 de umbre, prost conturate. Pentru ca locuiesc peste drum de linia de tensiune si iluminatul stradal, cand am tras curent mi-am pus si un stalp, langa gard, in curte.

Vreau sa imbunatatesc iluminatul stradal din dreptul casei mele, pe banii mei. Adica sa pun doua lampi care sa bada in exterior si una in interior, pe stalpul proprietate personala.

1.Am dreptul sa iluminez domeniul public? Pot folosi si alta lumina decat albul metalic? Intentionez sa merg pe clasicul bec cu sodiu de joasa presiune. Acela cu lumina galbena, foarte placuta ochiului.

2. Cum fac cu aprinderea? Ma gandesc sa vorbesc la electrica sa le lege pe toate 3 direct la retea si le dau consumul estimativ. Legandu-la la reteaua publica sa se aprinda cu ele odata. Sau sa folosesc alt mijloc de aprindere? Ceas programabil? Senzor de lumina? Ceva cat mai fiabil, sa nu arda intr-una.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate