Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Inot=Crestere?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Salut, am 17 ani si 1.65 clasa a11a , am inceput sa fac inot de 2 sapt 5 zile pe saptamana cate aproape 2 ore pe zi. Spunetimi care stil de inot este mai bun pentru a creste in inaltime, ce sa mai iau in plus(ceva suplimente)? De vreo 4 luni ma pun la somn de la 21:30 maxim! Astept sfaturi si pareri dar fara glume...:)

#2
Trecetrenu

Trecetrenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.11.2009
te culci asa devreme ca sa cresti?

#3
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010
Nu-ti bate capul; oricum nu mai cresti...

Edited by autoplayer, 18 November 2010 - 21:55.


#4
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Din cate stiu, nu prea conteaza stilul.


Am gasit ceva

Quote

Inotul dezvolta foarte arminios corpul si musculatura, stimuleaza cresterea in inaltime, insa practicat la varste sub 10 ani presupune anumite inconveniente mai ales pentru fetitie, pe care pe predispune la dezvoltarea de chisturi ovariene. Totodata inotul nu permite o crestere foarte mare in inaltime, ci doar de cativa centimetri. Cele mai recomandate stiluri de inot pentru cresterea in inaltime sunt ?broasca? si ?delfinul?.

Edited by Cortex187, 18 November 2010 - 21:42.


#5
ivandavid

ivandavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.10.2009

 cristilucian93, on 18th November 2010, 21:08, said:

Salut, am 17 ani si 1.65 clasa a11a , am inceput sa fac inot de 2 sapt 5 zile pe saptamana cate aproape 2 ore pe zi. Spunetimi care stil de inot este mai bun pentru a creste in inaltime, ce sa mai iau in plus(ceva suplimente)? De vreo 4 luni ma pun la somn de la 21:30 maxim! Astept sfaturi si pareri dar fara glume...:)

Ok hai ca le am cu inaltimea cat de cat sa-ti explic niste lucruri. Inaltimea ta este determinata de mai multi factori printre care cei mai importanti fiind:
1) Potentialul genetic de la parinti DAR si bunici
2) Somnul; deoarece e procesul prin care corpul produce cel mai mult HGH (Human Growth Hormone)
3) Sportul (de pref. baschet/handbal); pt ca te mentine in forma plus miscarile ce le faci la aceste 2 sporturi presupun intindere a oaselor

Acum spre exemplu daca tatal tau are 1.70 exista sanse cam de 30% sa fii mai scund ca si el, 30% sa fii cam cat el (asta presupune de la 1.68 pana la vreo 1.72) si 40% sa cresti mai mult decat el cu 5-12 cm (12 cm fiind cazuri destul de rare).

Nu exista o formula sa iti pot spune daca vei mai creste facand sport avand in vedere ca esti in cls 11a, dar probabil ca avand doar 1.65 inca nu ai avut "growth spurt" adica cresterea aceea multa din pubertate si adolescenta. Fara growth spurt aia cu innot facut calumea, etc ajungi pe la 1.68 nu zic ca nu, dar oricum nu e nush ce...
Daca urmeaza sa cresti brusc din cauza adolescentei poti ajunge si la 1.75

Sfatul meu este sa iti faci un tabelas din cls a 5a pana in a 11a si vezi cat ai crescut in fiecare an. Daca ai crescut putin in fiecare an inseamna ca urmeaza sa cresti brusc vreo 10 cm. Daca ai crescut normal dar intr-un an foarte mult inseamna ca vei mai creste dar foarte putin (aprox 1,5 cm).

Sper ca am ajutat. :)

Edited by ivandavid, 18 November 2010 - 22:24.


#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Vai de mine . Unu deschide un topic si dupa aceea, vine altul si deschide alt topic cu acelasi subiect si primul dezchizator intra pe topicul celui de-al doilea. I love you, Softpedia!!!!! :w00t:

#7
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010

 ivandavid, on 18th November 2010, 22:23, said:

Ok hai ca le am cu inaltimea cat de cat sa-ti explic niste lucruri. Inaltimea ta este determinata de mai multi factori printre care cei mai importanti fiind:
1) Potentialul genetic de la parinti DAR si bunici
2) Somnul; deoarece e procesul prin care corpul produce cel mai mult HGH (Human Growth Hormone)
3) Sportul (de pref. baschet/handbal); pt ca te mentine in forma plus miscarile ce le faci la aceste 2 sporturi presupun intindere a oaselor

Acum spre exemplu daca tatal tau are 1.70 exista sanse cam de 30% sa fii mai scund ca si el, 30% sa fii cam cat el (asta presupune de la 1.68 pana la vreo 1.72) si 40% sa cresti mai mult decat el cu 5-12 cm (12 cm fiind cazuri destul de rare).

Nu exista o formula sa iti pot spune daca vei mai creste facand sport avand in vedere ca esti in cls 11a, dar probabil ca avand doar 1.65 inca nu ai avut "growth spurt" adica cresterea aceea multa din pubertate si adolescenta. Fara growth spurt aia cu innot facut calumea, etc ajungi pe la 1.68 nu zic ca nu, dar oricum nu e nush ce...
Daca urmeaza sa cresti brusc din cauza adolescentei poti ajunge si la 1.75

Sfatul meu este sa iti faci un tabelas din cls a 5a pana in a 11a si vezi cat ai crescut in fiecare an. Daca ai crescut putin in fiecare an inseamna ca urmeaza sa cresti brusc vreo 10 cm. Daca ai crescut normal dar intr-un an foarte mult inseamna ca vei mai creste dar foarte putin (aprox 1,5 cm).

Sper ca am ajutat. :)
  IvanDavid.. Nu am avut in niciun an o crestere de 10-12 cm.. Doar asa 4-5-6, cred ca in clasa a3a sau a4a am crescut 8 cm intrun an in rest asa incet.. Crezi ca mai sunt sanse? Sa iau si ceva suplimente?

#8
ivandavid

ivandavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.10.2009

 cristilucian93, on 19th November 2010, 09:33, said:

IvanDavid.. Nu am avut in niciun an o crestere de 10-12 cm.. Doar asa 4-5-6, cred ca in clasa a3a sau a4a am crescut 8 cm intrun an in rest asa incet.. Crezi ca mai sunt sanse? Sa iau si ceva suplimente?

Ma sincer eu zic ca mai exista sanse. 1.70 sigur prinzi dak zici (si nu m-ai mintit) ca ai crescut moderat in fiecare an...
Si legat de suplimente, exista pentru bodybuilding, fitness etc...dar pentru inaltime nu exista.

Depinde in proportie de 30-40% de potentialul genetic; cat are inaltime mama/tatal tau? :notangel:

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,690
  • Înscris: 15.06.2004
Cam 3-4 ani inca mai sunt posibilitati de crestere. Fa gimnastica si inot, fugi de culturism sau greutati. Si inclusiv de suplimentele ptr asa ceva. in general suplimentele sunt ptr cresterea masei musculare doar.

#10
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Bun.. Tata are 1.75 si mama are 1.57-58 si nu te-am mintit asa am crescut... cate putin:) mai dami niste sfaturi..

#11
average_m2

average_m2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 31.10.2009
Dar sfaturi de stoparea cresterii nu stiti ? :D

#12
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 average_m2, on 19th November 2010, 16:07, said:

Dar sfaturi de stoparea cresterii nu stiti ? :D

Te apuci de culturismi si bagi impins de la ceafa, stand asezat, cu greutati cat mai mari.
Sau ii mai vinzi cativa centimetri lui IvanDavid. :deadtongue:

#13
ivandavid

ivandavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.10.2009

 cristilucian93, on 19th November 2010, 14:33, said:

Bun.. Tata are 1.75 si mama are 1.57-58 si nu te-am mintit asa am crescut... cate putin:) mai dami niste sfaturi..

Pai daca tatal tau are 1.75 ai sanse ft puternice sa ai si tu vreo 1.78; dar daca nu vezi vreo crestere puternica in vara care vine inseamna ca ramai cam pe la inaltimea aia...

#14
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
Aha si ii bine sa iau calciu? Mi-a zis cineva sa iau un calciu pe nume : osteocare  
Mai dami niste sfaturi ..

#15
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 cristilucian93, on 19th November 2010, 17:58, said:

Aha si ii bine sa iau calciu? Mi-a zis cineva sa iau un calciu pe nume : osteocare  
Mai dami niste sfaturi ..

Calciul fara vitamina D nu prea are mare efect.

#16
ivandavid

ivandavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.10.2009

 cristilucian93, on 19th November 2010, 17:58, said:

Aha si ii bine sa iau calciu? Mi-a zis cineva sa iau un calciu pe nume : osteocare  
Mai dami niste sfaturi ..

Ok fiecare om care vrea ceva de genu, adica sa creasca in inaltime sau greutate, vrea siguranta aia ca o pilula magica il ajuta. Nushtiu care e faza cu osteocare, incearca sa bei mult lapte pur si simplu :). Si am observat ca tot vrei aprobare ca pilulele, sau orice altceva de genu ce-i de bagat pe gat te poate ajuta la inaltime; ma sincer nu prea...

Baschet + Inot+ Calciu + Somn mult = inca vreo 7-8 cm :)

#17
cristilucian93

cristilucian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.02.2010
http://www.efarma.ro...cts.php?id=2391  uite are si d3 si magneziu si calciu si zinc!

Somn de pe la 21:00/ 21:30 ii ok nu?

#18
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 cristilucian93, on 19th November 2010, 18:23, said:

http://www.efarma.ro...cts.php?id=2391  uite are si d3 si magneziu si calciu si zinc!

Somn de pe la 21:00/ 21:30 ii ok nu?

Osteocare este indicat in prevenirea si tratamentul osteoporozei,esential in preconceptie, sarcina, alaptare, pentru o crestere armonioasa si prevenirea rahitismului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate