Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25089 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1152 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (551 votes [47.54%])

    Percentage of vote: 47.54%

  2. Nu (508 votes [43.83%])

    Percentage of vote: 43.83%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.63%])

    Percentage of vote: 8.63%

Vote Guests cannot vote

#11683
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCristi_E, on 14 iulie 2017 - 10:17, said:

Da, exista, si cu ce ne incalzeste pe noi asta?
Vad ca cei care il urmeaza pe Dumnezeu nu devin nici mai sanatosi si nici mai inteligenti decat cei care nu il urmeaza.
Placebo, autosugestie si in final un efect pozitiv asupra intregului organism. Oricum aceste efecte se pot observa doar la cei care isi doresc sa existe, in plus sa si-l imagineze asa cum este descris de isus.

#11684
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostXlander, on 14 iulie 2017 - 09:40, said:

Complet off-topic si irelevant, in context cu raspunsul la afirmatia enuntata (primul quote).
Treaba e simplă: oamenii greșesc tot timpul. Dacă am putea să ne bazăm doar pe logică, nu am avea nevoie de știință, filosofii ar avea întotdeauna dreptate, dar nu e deloc așa. Marea invenție a științei a fost testarea, adică vii cu ideea și apoi o testezi, să vezi dacă e corectă, nu te bazezi pe faptul că ție ți se pare logic, deci așa e. Lui Aristotel i s-a părut logic că obiectele mai grele cad mai repede, ceea ce a fost infirmat experimental de Galileo Galilei, care a descoperit accelerația gravitațională.

Deci nenea Haldane are dreptate într-un fel, dar putem să testăm dacă realitatea e cum credem că e.

#11685
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMr_nobody_, on 14 iulie 2017 - 12:37, said:


Treaba e simplă: oamenii greșesc tot timpul. Dacă am putea să ne bazăm doar pe logică, nu am avea nevoie de știință, filosofii ar avea Ă®ntotdeauna dreptate, dar nu e deloc așa. Marea invenție a științei a fost testarea, adică vii cu ideea și apoi o testezi, să vezi dacă e corectă, nu te bazezi pe faptul că ție ți se pare logic, deci așa e. Lui Aristotel i s-a părut logic că obiectele mai grele cad mai repede, ceea ce a fost infirmat experimental de Galileo Galilei, care a descoperit accelerația gravitațională.

Deci nenea Haldane are dreptate Ă®ntr-un fel, dar putem să testăm dacă realitatea e cum credem că e.

Daca gasesti o zona cu vid, pe Terra, si dai drumul de la inaltime (10 metri inaltime) a doua lucruri (o pana si o minge de baschet) vor ajunge in acelasi timp pe podea.

#11686
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMr_nobody_, on 14 iulie 2017 - 12:37, said:

Treaba e simplă: oamenii greșesc tot timpul. Dacă am putea să ne bazăm doar pe logică, nu am avea nevoie de știință, filosofii ar avea întotdeauna dreptate, dar nu e deloc așa. Marea invenție a științei a fost testarea, adică vii cu ideea și apoi o testezi, să vezi dacă e corectă, nu te bazezi pe faptul că ție ți se pare logic, deci așa e. Lui Aristotel i s-a părut logic că obiectele mai grele cad mai repede, ceea ce a fost infirmat experimental de Galileo Galilei, care a descoperit accelerația gravitațională.

Deci nenea Haldane are dreptate într-un fel, dar putem să testăm dacă realitatea e cum credem că e.
Știința funcționează tot în baza logicii, să știi. Greșelile care se fac de către anumiți oameni de știință se bazează pe premisele false, nu pe logica greșită.

#11687
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmario_bril, on 14 iulie 2017 - 12:42, said:


Știința funcționează tot Ă®n baza logicii, să știi. Greșelile care se fac de către anumiți oameni de știință se bazează pe premisele false, nu pe logica greșită.

Ar fi interesante niste exemple.

#11688
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostTravertin, on 14 iulie 2017 - 12:42, said:

Daca gasesti o zona cu vid, pe Terra, si dai drumul de la inaltime (10 metri inaltime) a doua lucruri (o pana si o minge de baschet) vor ajunge in acelasi timp pe podea.

Nici eu nu am crezut, dar am lasat sa cada de la 2 m din proprile maini o margelusa de plastic sau un pix si din cealalta mana un mar, cartof sau altceva mai greu si culmea am lasat intentionat in urma unul dintre obiecte dar ele atingeau covorul cam in acelasi timp, deci obiectul de 10x sau 100 de ori mai greu nu ajungea primul si nici nu genera o diferenta sensibila fata de bobul de fasole, pix sau margelusa.

Deci nu trebuie nici vid, nici turn si probabil circarii si magicienii antici cunosteau fenomenul.
Probabil povestea cu marul si turnul sunt asa sa impresioneze.

#11689
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostInfinitty, on 14 iulie 2017 - 19:15, said:



Nici eu nu am crezut, dar am lasat sa cada de la 2 m din proprile maini o margelusa de plastic sau un pix si din cealalta mana un mar, cartof sau altceva mai greu si culmea am lasat intentionat in urma unul dintre obiecte dar ele atingeau covorul cam in acelasi timp, deci obiectul de 10x sau 100 de ori mai greu nu ajungea primul si nici nu genera o diferenta sensibila fata de bobul de fasole, pix sau margelusa.

Deci nu trebuie nici vid, nici turn si probabil circarii si magicienii antici cunosteau fenomenul.
Probabil povestea cu marul si turnul sunt asa sa impresioneze.

Daca ai aer si lasi sa cada si pana si mingea, mingea va ajunge sigur prima.
Trebuie sa nu ai aer, care produce frecare.

Edited by Travertin, 14 July 2017 - 19:43.


#11690
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu pana ci o pietricica, un bob de porumb si o piatra mai mare, deci obiecte nespongioase si compacte. La bolovan nu va conta frecarea, la fel pt o tija metalica grea si un bob de grau.

Sau ai mingea de baschet si o minge de tenis.

#11691
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostInfinitty, on 14 iulie 2017 - 20:36, said:

Nu pana ci o pietricica, un bob de porumb si o piatra mai mare, deci obiecte nespongioase si compacte. La bolovan nu va conta frecarea, la fel pt o tija metalica grea si un bob de grau.

Sau ai mingea de baschet si o minge de tenis.

Daca ai aer apare forta de frecare in functie de suprafata, daca nu ai aer cad in acelasi timp.
Ca exemplu mai clar.
Ia 2 bucati de fier de 10 kg. Pe una o faci tabla si pe cealalta bila.
Desi au aceeasi masa, bila in aer va cadea intr.un timp mai scurt, daca dai drumul tablei cu suprafata mare. Daca dai drumul tablei pe muchie (presupunand ca ramane orientata pe muchie) cade mai repede decat bila.

#11692
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Deci ridici mainile sus:
-Sus mainile!

In stanga ai un zar ori un pix, ori o moneda.
In dreapta ai un bolovan marisor.

Incerci de cateva ori sa le dai drumul simultan inaintea ta mainile fiind la un unghi de 45 grade aplecate in fata.
Poti incerca sa dai drumul mai repede la bolovan si apoi la zar si vei observa cu toate acestea nu va exista o diferenta mare intre zar si bolovan, cu toate ca bolovanul este favorizat si prin intaietate si prin greutate.

Eu aveam impresia ca zarul va ramane mult in urma dar nu a fost asa, ceea ce mi-a demonstrat ca caderea nu este influentata de greutatea si masa obiectelor.

Intr-o scoala ce dispune de senzori cuplati la un cronometru se poate incropi un aparat experimental.
Am avea doua prinsori cu desprindere sincron electrica la un comutator, iar aproape de sol doi sezori cuplati la un PC cu program animat cu cronometru.

#11693
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostInfinitty, on 14 iulie 2017 - 21:23, said:

Deci ridici mainile sus:
-Sus mainile!

In stanga ai un zar ori un pix, ori o moneda.
In dreapta ai un bolovan marisor.

Incerci de cateva ori sa le dai drumul simultan inaintea ta mainile fiind la un unghi de 45 grade aplecate in fata.
Poti incerca sa dai drumul mai repede la bolovan si apoi la zar si vei observa cu toate acestea nu va exista o diferenta mare intre zar si bolovan, cu toate ca bolovanul este favorizat si prin intaietate si prin greutate.

Eu aveam impresia ca zarul va ramane mult in urma dar nu a fost asa, ceea ce mi-a demonstrat ca caderea nu este influentata de greutatea si masa obiectelor.

Intr-o scoala ce dispune de senzori cuplati la un cronometru se poate incropi un aparat experimental.
Am avea doua prinsori cu desprindere sincron electrica la un comutator, iar aproape de sol doi sezori cuplati la un PC cu program animat cu cronometru.

Daca iau o foaie A4 vs bolovan, in aer se vede clar diferenta.

#11694
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Iei foaia A4, si o smotocesti, o presezi cu ciocanul, o strangi ghemotoc cu banda izolatoare, apoi nu va mai pluti, va fi echivalentul in volum, densitate si suprafata cu zarul de plastic.

#11695
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostInfinitty, on 14 iulie 2017 - 21:31, said:

Iei foaia A4, si o smotocesti, o presezi cu ciocanul, o strangi ghemotoc cu banda izolatoare, apoi nu va mai pluti, va fi echivalentul in volum, densitate si suprafata cu zarul de plastic.

Asa e. Daca ii modific forma pt a fi aerodinamic se schimba treaba.

#11696
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTravertin, on 14 iulie 2017 - 12:43, said:

Ar fi interesante niste exemple.
De exemplu, până să fie inventat zborul, știința susținea că este imposibil cu un aparat mai greu decât aerul. Ei bine, premisele erau greșite, întrucât era clar demonstrat că un exemplu sunt păsările.

#11697
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmario_bril, on 14 iulie 2017 - 21:42, said:


De exemplu, până să fie inventat zborul, știința susținea că este imposibil cu un aparat mai greu decât aerul. Ei bine, premisele erau greșite, Ă®ntrucât era clar demonstrat că un exemplu sunt păsările.

Adica logica de azi, evolutionista, sa fie gresita peste 50 de ani?

#11698
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTravertin, on 14 iulie 2017 - 21:46, said:

Adica logica de azi, evolutionista, sa fie gresita peste 50 de ani?
Logica nu, premisele pot fi. De asta știința, per ansamblu, este falsifiabilă.

Edited by mario_bril, 14 July 2017 - 21:50.


#11699
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostTOPCATBV, on 14 iulie 2017 - 10:25, said:

Da, mind-blowing, in sensul ca dualismul de care nu se pot debarasa unii iti distruge neuronii.

Da, aia care prin procese fizico-chimice participa la fotosinteza. Tonul face muzica.

View PostMr_nobody_, on 14 iulie 2017 - 12:37, said:

Treaba e simplă: oamenii greșesc tot timpul. Dacă am putea să ne bazăm doar pe logică, nu am avea nevoie de știință, filosofii ar avea ĂŽntotdeauna dreptate, dar nu e deloc așa. Marea invenție a științei a fost testarea, adică vii cu ideea și apoi o testezi, să vezi dacă e corectă, nu te bazezi pe faptul că ție ți se pare logic, deci așa e. Lui Aristotel i s-a părut logic că obiectele mai grele cad mai repede, ceea ce a fost infirmat experimental de Galileo Galilei, care a descoperit accelerația gravitațională.

Deci nenea Haldane are dreptate ĂŽntr-un fel, dar putem să testăm dacă realitatea e cum credem că e.

Da. Problema in neurosciences e ca prin teste/experimente avand ca obiect creierul sunt cam 3 proceduri mari si late, de mult timp. Se refuza alte experimente/modalitati noi sau finantare. "Shhh, aici vorbesc heavy-duty neuroscientists, hai ....la joaca cu voi", cam asta e cliseul cand in ecuatie apar termenii "consciousness" sau "consciousness locus". Relativ recent, a aparut o initiativa de reinvigorare a domeniului.
http://opensciences....rialist-science

Oameni care s-au saturat de lozinca mainstream-ului, cum ca stiinta este un "open process". Iti trebuie curaj pt.o actiune de genul asta, cei ce stiu...cunosc. Cum e sa iesi din sinod-ul mainstream.



#11700
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postmario_bril, on 14 iulie 2017 - 21:42, said:

[...] până să fie inventat zborul, știința susținea că este imposibil cu un aparat mai greu decât aerul.

Afirmația este falsă. Nu exista nici o teorie științifică să pretindă așa ceva, la răscrucea secolelor 19 și 20 când au zburat primele avioane, după cum n-a existat nici mai înainte.

Este adevărat că unii părerologi, oameni de știință printre ei, credeau că tehnologia zborului este greu, impractic sau chiar imposibil de stăpânit. Altfel spus, credeau nu că avioanele sunt teoretic imposibile, ci că acestea sunt practic irealizabile (la momentul respectiv). A fost o eroare de predicție, nu științifică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate