Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Niciun rezultat!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BamoloPapo

BamoloPapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2010
Sa o iau cu inceputul. Cam in luna mai, am avut primele simptome: varsaturi, dureri abdominale, dureri in piept, gust amar. Am mers la medic, am facut analizele de sange (rezultatele: bune) si ECO (o singura remarca: colicistul este septat), care mi-a dat diagnosticul: dischinezie biliara (bila este lenesa). Totul bine si frumos, am luat tratamentul, dar niciun rezultat. Am continuat apoi, sa ma lecuiesc singur cu diverse medicamente pentru stomac printre care: Maalox, Silimarina, Redigest, Fiobilin, Hepatobil V, Finocarbo Plus, Omez. Pentru a fi sigur ca nu am nimic mai grav, am mai fost la 2 medici: unul tot aici in tara, iar unul in Germania. Rezultatul ambilor medici, a fost urmatorul: nu am nimic si sunt prea tanar pentru a avea o complicatie (varsta: 21 ani). Prin august, am inceput sa ma simt mai bine, aproape imi revenism la forma initiala pe care o avusem inaintea primelor simptome. In luna septembrie a inceput iar "chinul", dar cu ceva in plus: eructatia (ragaiala), astfel ca indiferent de moment, eu am eructatii foarte dese, pot sa spun ca le am "non-stop". Insa problema este ca acum, de fiecare data cand am o eructatie (in cazul nefericit) mi se intoarce mancarea (chiar si varsaturi), avand si un gust amar pe esofag. Iar de multe ori cand am eructatiile, am si o senzatie de durere in piept (greu de suportat). Am fost iar la medic, chiar zilele acestea, dandu-mi alt diagnostic: aerofagie si reflux gastro-esofagian. Tin sa precizez ca am tinut si un regim alimentar strict, am incercat chiar si toate ceaiurile: salvie, chimen, anghinare, rostopasca. De medicamente, nici nu mai vreau sa vorbesc.

Rugamintea mea este urmatoarea: Ajutati-ma, cei care sunt in masura (sfaturi) pentru ca NU STIU ce sa mai fac sau unde sa merg!??

Edited by BamoloPapo, 10 November 2010 - 17:26.


#2
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Incearca sa iei 3x1/zi Motilium cu 10 min inainte de mancare cateva zile si vezi cum te simti.
P.S. O gastroscopie ai facut?

Edited by Kcuf_di, 12 November 2010 - 10:56.


#3
BamoloPapo

BamoloPapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2010
Deci, revin dupa mai mult de o luna de zile. Am facut si gastroendoscopia.
Rezultatul: gastrita de tipul A si esofagita de reflux.
Am urmat timp de o luna de zile un regim strict + un tratament cu Motilium (3 pe zii/jumatate de ora inainte de masa) si Nexium 20 mg (2 pe zii/5 minute inainte de masa).
Concluzie: dupa terminarea tratamentului...niciun efect, nimic schimbat. Balonarile nu mi-au trecut deloc nici in timpul tratamentului, am eructatii foarte dese, mancarea mi se intoarce inapoi aproape de fiecare data, dureri in piept datorita acumularii excesive a gazelor in stomac....
Am ajuns la capatul puterilor, pur si simplu NU STIU ce sa mai fac, unde sa merg, ce medicamente sa mai iau sau ce sa mai mananc. Si tin sa specific ca am fost si la privat si la stat. Rezultatul 0 !!
Repet, daca mai exista cineva care a trecut prin asa ceva sau trece, sa imi raspunda sau sa scrie aici..

#4
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
In caz de reflux gastro-esofagian, poti lua famotidina de 20mg, dimineata si seara timp de o luna.
Durerile trec la NO-SPA? Daca nu trec simptomele, este posibil sa fie de alta natura (nu gastroenterologica).

Daca este sigur verdictul de gastrita si esofagita de reflux, poti lua Omeprazol 20mg, o data pe zi, timp de o luna. (dar nu impreuna cu Famotidina).
Cand iti vine sa "da-i afara", e ok sa le dai decat sa le tii in tine.

#5
BamoloPapo

BamoloPapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2010
Am fost chiar astazi de dimineata la consultatie (iar), am facut ECO. Rezultatul: OK. Doctorul a mai adaugat ca nu e ceva de natura organica care sa imi declasenze toate aceste stari, ci de natura psihica ... stres, depresii, surmenaj intelectual. Nu-l contrazic, dar tot nu am primit o explicatie pe masura si anume: De ce am mereu eructatii si dureri in piept, daca nu elimin gazele? plus inca o intrebare: Dupa atatea tratamente si atata regim, de ce au aparut si arsurile? Eu nu pot sa cred ca totul are legatura cu psihicul...deoarece psihicul nu ar putea declansa acumularea excesiva de gaze, astfel provocandu-mi aceste dureri si disconfort.
Si referitor la regimul alimentar...ce a mai adaugat/sters in cazul meu, pe langa alimentele permise/interzise care se cunosc intr-un regim alimentar in cazul unei gastrite si esofagite de reflux:
INTERZIS:
        - cartofi fierti, paine prajita, iaurt, carne de vita
PERMIS:
        - lapte, compot
Le-am scris pe acestea deoarece cele permise de catre dansul le-am eliminat de tot, din alimentatia mea de zii cu zii, iar cele interzise le-am consumat, desi nu aveam voie...
Am primit si o alta reteta:
- Mezym (forte 10000) - 2/zii
- Debridat (100 mg) - 3/zii
Si mi-am programat iar o gastroendoscopie dupa sarbatori... :puke:

@ iordache4991:
NO-SPA nu am luat inca si nici Omeprazol, insa am luat Omez 1/zii timp de 2 saptamani, fiind un derivat al Omeprazol-ului...insa rezultatul a fost NULL. Referitor la ceea ce ai spus tu cu: "este posibil sa fie de alta natura (nu gastroenterologica)", doctorul a pomenit si de un RMN, dar nu e sigur daca este cazul. A spus ca se va lua o noua hotarare dupa ce fac gastroendoscopia.

Edited by BamoloPapo, 23 December 2010 - 23:30.


#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Arsura la stomac o ai datorita gastritei (asta si este). Este posibil sa ai gastrita cronica, daca simptomele sunt de mai mult timp, si nu dispar la tratament. Medicamentele de mai sus, sunt pt. balonari, arsuri, si chiar pt. "ragaiala" (primul) :lol: .
Laptele e ok sa-l bei deoarece are Ph pe la 6.5 .

Momentan probleme s-au mai calmat?

Late edit: inainte de a avea gastrita, ai consumat (mai mult decat uzual) medicamente ? Ca alcool nu cred ca... e cazul

Edited by iordache4991, 23 December 2010 - 23:45.


#7
BamoloPapo

BamoloPapo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2010
La mine totul s-a declansat dintr-o prostie, deoarece in timp ce mancam acum 6 luni, am inghitit un os mic de pui. Eu m-am speriat foarte tare si desi nu simteam osul in esofag, eu eram ferm convins ca se afla undeva. Dupa cateva zile am inceput sa vomit, indiferent de ce mancam. Am mers la doctor, care mi-a dat diagnosticul: dischinezie biliara + tratament pentru o luna de zile. Intre timp, eu acumulasem deja toate starile posibile: arsuri, ameteli, balonari, neputinta de a manca, lipsa poftei de a manca, varsaturi, eructatii, etc. Si timpul a trecut si am ajuns aici (astazi), cu o gastrita eroziva de tipul A + esofagita de reflux. Iar in afara de ce aveam la stomac, mi-am rupt si piciorul in vara si am mai fost diagnosticat cu o prostatita cronica. Cred ca am luat in ultimele 6 luni foarte multe medicamente, peste 20 de denumiri. Si alcool pot sa spun ca am consumat, ocazional...o data la 2 saptamani, dar cu limita. Insa sunt fumator de mult timp, dar in ultima perioada, am redus fumatul la 1-2 tigari/zii, fiind si unele zile/saptamani in care nu fumam deloc, astfel ca nici nu mai eram dependent de fumat, ci era doar o chestie pe care o faceam la plictiseala. Tin sa cred ca anul 2010 a fost unul FOARTE PROST pentru mine, din punct de vedere al sanatatii.
Vreau sa precizez ca in ultima saptamana de tratament (Motilium + Nexium) am inceput sa fumez :death: si am fost certat chiar si ieri de catre doctor. Pe viitor: le las definitv, nu mai ma "prostesc"!
Pe mine ma deranjeaza:
1. Eructatiile (in mod special, care incepand din luna Septembrie pana acum, nu au disparut deloc, indiferent de tratament)
2. Arsurile (care dispar si apar, dupa cate vad)
Momentan cand ragai (pe romaneste) imi apar si arsurile pe esofag, dar niste arsuri "zdravene". Si nu imi explic, dupa cum am spus si anterior..."De ce au aparut?".. Pentru ca am inceput sa ma prostesc cu fumatul? Sau datorita tratamentului excesiv cu medicamente? Ori datorita regimului alimentar?

As mai adauga posibile cauze, la ceea ce ar fi putut declansa tot ceea ce mi se intampla:
- stres - exista oriunde
- lipsa sportului - aproape disparut din viata mea
- lipsa miscarii - datorita distantelor lungi de parcurs, preferam masina pentru a ma deplasa
- lipsa unui program de alimentatie - uneori lipsa alimentatiei, mancam numai fast-food sau chiar 1 data/zii - seara
- PC - inainte imi ocupa mai mult de 8 ore/zii din timpul meu

Edited by BamoloPapo, 24 December 2010 - 00:37.


#8
joesatri

joesatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.01.2007
Ai in continuare simptomele? Ai fost la control la gastro dupa tratament? Ai refacut endoscopia sa vezi daca s-a vindecat esofagita?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate