Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Cum scap de dependenta

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Am fost racita acu' nici nu stiu cat timp, mai mult de-o luna si ceva, si desi nu am abuzat de picaturi de nas mai mult decat am facut-o in mod normal la o raceala cand aveam nasu' infundat, iata-ma cu problema. Inainte de a ma culca am nasul atat de infundat, incat nu reusesc sa adorm cu zecile de minute-n sir daca nu folosesc sprayul. Si in unele cazuri si ziua ma vad nevoita sa-l folosesc, cand is la cursuri pentru ca efectiv nu ma pot concentra cu nasul infundat.

Edited by Judith, 07 November 2010 - 01:11.


#2
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Ai facut vreo sinuzita ceva?Poate ai o ingrosare a mucoasei,cunosc eu un caz...

#3
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Nu, a fost doar o raceala care m-a tinut insa mult. Si io nu prea am stare niciodata si foloseam sprayul ori de cate ori aveam nevoie. Banuiesc ca de asta s-a instalat dependenta.

#4
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Stii cumva ce tip de rinoree ai?(anterioara sau posterioara).
Rinoreea anterioara se caracterizeaza printr-o scurgere spre nari, facand necesara suflarea nasului.
Rinoreea posterioara se recunoaste printr-o scurgere care merge in spatele foselor nazale. In acest caz, lichidul este fie inghitit, fie expectorat. In cazul in care lichidul este inghitit, prezenta acestuia nu este sesizata intotdeauna, dar medicul poate vedea scurgerea daca examineaza fundul gatlejului.

Cauze si tratament -O rinoree este adesea de origine infectioasa. Ea apare in cursul unei rinite (inflamatie a foselor nazale) sau al unei sinuzite (inflamatie a sinusuriIor). Alte semne si tratamentul depind de varietatea exacta a afectiunii. :)

#5
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 cleopatra00, on 7th November 2010, 01:34, said:

Nu te supara, dar Judith incearca sa spuna ca a devenit "dependenta" de sprayul nazal, nu ca sufera de sinuzita.

Judith... incearca sa`l arunci :P sau cand pleci la cursuri lasa`l acasa.
O sa`ti fie greu, dar asa o sa poti renunta.

#6
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Daca as avea rinoree mi-ar fi viata mai usoara, pen'ca pur si simplu mi-as sufla secretiile nazale. Dar eu am nasul infundat, nu-mi curge nimic nici inainte nici inapoi, doar pur si simplu nu pot sa respir pe nari. Din fericire dependenta nu e chiar atat de grava, pen'ca noaptea nu ma trezesc ca n-am aer(cum se intampla cand is racita), da' dimineata deja pe gura trebuie sa respir. In timpul zilei folosesc sprayul o data, si mereu inainte de a ma culca inca o data, in pozitie intinsa se accentueaza infundatul.

#7
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Nu ma supar.
O amica de-a mea a facut o sinuzita frumoasa si,totodata,nu a mai putut renunta la sprayul nazal,nici macar vara.Are exact  aceleasi simptome enuntate mai sus de Judith:nas infundat all day long,nu doarme deloc noaptea fara sa il foloseasca etc.

#8
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 HLG, on 7th November 2010, 01:38, said:

Nu te supara, dar Judith incearca sa spuna ca a devenit "dependenta" de sprayul nazal, nu ca sufera de sinuzita.

Judith... incearca sa`l arunci :P sau cand pleci la cursuri lasa`l acasa.
O sa`ti fie greu, dar asa o sa poti renunta.
Mi-am propus asta de maine, da' am mai avut o tentativa de 3 zile si a fost ingrozitor, eram cu nervii toata ziua. Asa ca ma gandeam daca iar ma iau nervii si m-as lasa pagubasa, daca nu-s ceva tratamente alternative, care sa nu dea dependenta sau care sa diminueze efectul incetu' cu incetu'. Am auzit ceva de ser fiziologic combinat cu cantitate de spray nazal pe care sa-l scad de la o zi la alta, da' mi-e teama ca n-as scapa nici asa.

Edited by Judith, 07 November 2010 - 01:44.


#9
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Ea se trezeste si noaptea si nu poate respira deloc,daca nu il foloseste.

#10
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

 Judith, on 7th November 2010, 00:41, said:

Din fericire dependenta nu e chiar atat de grava, pen'ca noaptea nu ma trezesc ca n-am aer(cum se intampla cand is racita), da' dimineata deja pe gura trebuie sa respir.
Aici nu-i vb de dependenta, daca ar fi asa, ti-ai da toata ziua cu spray in nas. Presupun ca e vb de o raceala netratata la timp si urmarile ei.

 HLG, on 7th November 2010, 00:38, said:

Judith... incearca sa`l arunci :P sau cand pleci la cursuri lasa`l acasa.
O sa`ti fie greu, dar asa o sa poti renunta.
Lol parca vorbesti de cocaina, nu de un banal spray nazal. Nu mai tragidiza.

#11
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 mur_ionut, on 7th November 2010, 01:45, said:

Aici nu-i vb de dependenta, daca ar fi asa, ti-ai da toata ziua cu spray in nas. Presupun ca e vb de o raceala netratata la timp si urmarile ei.
Care sa ma tina de aproape 2 luni de zile, desi n-am absolut nicio simptoma de alt gen, nici macar o temperatura care sa indice ca ceva nu-i normal in sistemul meu?
"Toata ziua" cu spray in nas imi dau cand is racita calumea si mi se infunda nasul mult mai repede, la intervale de 2-3 ore.

 mur_ionut, on 7th November 2010, 01:47, said:

Lol parca vorbesti de cocaina, nu de un banal spray nazal. Nu mai tragidiza.
Well, e cam mega naspa. Cand m-am lasat de tigari a fost floare la ureche stresul cauzat, decat alea 3 zile in care eram cu nervii la pamant stiind ca nu pot respira calumea si ca am picaturile langa mine.

#12
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 mur_ionut, on 7th November 2010, 01:47, said:

Lol parca vorbesti de cocaina, nu de un banal spray nazal. Nu mai tragidiza.
Mai citeste odata ce a zis ea ea... si apoi zi ca tragidizez.

#13
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Oricum,nu e bine sa-l folosesti mai mult decat ti-a indicat medicul sau decat scrie in prospect.
Are si efecte secundare,printre care si uscarea  si iritatia mucoasei nazale etc.
Ei i-a recomandat medicul picaturi uleioase cu vitamina A,pentru refacerea umiditatii mucoasei.

#14
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 cleopatra00, on 7th November 2010, 01:50, said:

Oricum,nu e bine sa-l folosesti mai mult decat ti-a indicat medicul sau decat scrie in prospect.
Are si efecte secundare,printre care si uscarea  si iritatia mucoasei nazale etc.
Ei i-a recomandat medicul picaturi uleioase cu vitamina A,pentru refacerea umiditatii mucoasei.
Da, de aceea am si deschis topicul asta sa scap cat mai repede de problema, inainte s-o dau si io in iritatii urate si dureroase.
Mna, sa am noroc si ceva mai multa vointa ca data trecuta. Oricum, azi l-am terminat la 7 seara cand m-am culcat si nu mi-am cumparat unul nou, cum faceam cand vedeam ca e pe terminate. O fi si asta un pas. :lol:

Edited by Judith, 07 November 2010 - 01:54.


#15
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

 Judith, on 7th November 2010, 00:49, said:

Care sa ma tina de aproape 2 luni de zile, desi n-am absolut nicio simptoma de alt gen, nici macar o temperatura care sa indice ca ceva nu-i normal in sistemul meu?
Inteleg, dar pe de alta parte nu cred ca nasul ti se infunda asteptandu-si doza. Nu are logica. Infundarea nasului are o cauza, si aia nu e dorinta lui de al spray-a. :lol:  Sa fie asa, mie mi s-ar parea cel putin bizar.

#16
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
De ce nu ceri sfatul unui medic?

#17
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

 HLG, on 7th November 2010, 00:50, said:

Mai citeste odata ce a zis ea ea... si apoi zi ca tragidizez.
Da, am recititit tot si sustin acelasi lucru: tragidizezi. Ti se pare ca a mai venit cineva cu sfaturi ca si ale tale? No offence...

 cleopatra00, on 7th November 2010, 00:55, said:

De ce nu ceri sfatul unui medic?
Exact asta ii ce trebuie sa faca.

#18
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 cleopatra00, on 7th November 2010, 01:55, said:

De ce nu ceri sfatul unui medic?
Ca am auzit de multe persoane care s-au tratat de dependenta fara a apela la vreun medic, cu ajutorul unor leacuri babesti sau stiau ce sa ceara/cumpere la farmacie. Si ma gandeam ca i-oi gasi si pe aci. Un drum in minus. :lol:


 mur_ionut, on 7th November 2010, 01:56, said:

Da, am recititit tot si sustin acelasi lucru: tragidizezi. Ti se pare ca a mai venit cineva cu sfaturi ca si ale tale? No offence...
Mna, las ca ma intelege. Pentru mine chiar e o tragedie ce ma seaca de ceva timp.
Asa ca daca a trecut careva prin asa ceva sau are preteni, feel free sa posteze metoda lor de a scapa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate