Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cum scap de dependenta

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Judith, on 7th November 2010, 03:58, said:

Ca am auzit de multe persoane care s-au tratat de dependenta fara a apela la vreun medic, cu ajutorul unor leacuri babesti sau stiau ce sa ceara/cumpere la farmacie. Si ma gandeam ca i-oi gasi si pe aci. Un drum in minus. :lol:
Care poate fi o problema in plus. :)
Vecina de la doi,nu e aceeasi cu cea de la sapte...

#20
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 cleopatra00, on 7th November 2010, 02:01, said:

Care poate fi o problema in plus. :)
Vecina de la doi,nu e aceeasi cu cea de la sapte...
Da, normal, fiecare organism reactioneaza altfel. De aceea vreau cat mai multe leacuri. :lol:
Bine, io de fapt is sceptica. Nu o data am patit-o sa fiu tratata cu o superficialitate de prost gust de catre medici intr-un anumit subiect si sa ies din cabinetele lor la fel cum am intrat. Unora daca le adresezi intrebari mai doamne ajuta care arata ca nu esti chiar total paralel cu munca lor te mai si trateaza putin ostil. Nu generalizez, da'...acolo-i da'.
Si in cazul in care m-as duce la medic parca si vad ca singura chestie pe care mi-ar spune-o e sa am vointa sa nu folosesc si sa rabd. Am examene saptamana viitoare, nu stiu cat pot rabda. Si cu nasu' infundat clar nu lucrez la parametri optimi.


LE: Intre timp am gasit pe unu' cu simptomatologie foarte asemanatoare cu cea a mea si se pare ca un medic i-a recomandat:

Quote

ai 2 posibilitati
1. sa gasesti Colargol( citeste mesajele de mai sus) si sa incerci tratamentul acela.
2. sa mergi la ORL.. pentru o cauterizare a cornetelor.(laser, radiofrecventa)

OK, nu stiu ce e cauterizarea aia, da' sincer, nu suna bine. De maine caut Colargolul respectiv care se pare ca se prepara in farmacii.
Am postat astea in caz ca cineva mai trece prin dileme nazale ca mine si voi reveni cu un feed back.
Multam pentru cei care-au postat.

Edited by Judith, 07 November 2010 - 02:12.


#21
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 Judith, on 7th November 2010, 01:44, said:

Mi-am propus asta de maine, da' am mai avut o tentativa de 3 zile si a fost ingrozitor, eram cu nervii toata ziua. Asa ca ma gandeam daca iar ma iau nervii si m-as lasa pagubasa, daca nu-s ceva tratamente alternative, care sa nu dea dependenta sau care sa diminueze efectul incetu' cu incetu'. Am auzit ceva de ser fiziologic combinat cu cantitate de spray nazal pe care sa-l scad de la o zi la alta, da' mi-e teama ca n-as scapa nici asa.


De fapt poti sa inlocuiesti complet solutia din flacon cu apa cu sare, o lingura la o cana cu apa. Te scapa de secretii de tot.

#22
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Apa cu sare n-are nici un efect in cazul asta. Din pacate solutia nu e simpla. Nasul nu e infundat din cauza secretiilor ci pentru ca s-au inflamat cornetele respective si pur si simplu obtureaza canalul si nu mai trece aerul. Spray-ul pe care il folosesti are efect vaso-constrictor si inflamatia scade pe durata efectului dar apoi revine la loc si n-ai rezolvat nimic dupa cum probabil iti seama si singura.

Am avut si eu problema asta in timpul liceului. Nu a aparut dintr-o data ci gradual pe parcursul mai multor ani. La sfatul medicului am incercat injectii cu hidrocortizon (anti-inflamatoare) dar fara rezultate palpabile. Pana la urma am hotarat sa fac operatia (cu bisturiul ca nu erau lasere pe vremea aia). A fost gata in cateva minute si a doua zi deja puteam sa respir mult mai bine (nu 100% ca in copilarie dar totusi n-am mai avut nevoie de picaturi de atunci).

Du-te totusi la un consult ca sa-ti confirme medicul diagnosticul. Dar daca asta e problema atunci te sfatuiesc sa nu mai amani operatia ca nu se rezolva in alte feluri oricat te-ai amagi.

#23
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
1. am avut o colega de facultate "dependenta" de bixtonim. nu putea respira pe nas fara el, chiar si in timpul cursurilor isi punea picaturi. si fenomenul asta dura de ani de zile dupa cum zicea ea. a fost la medic, s-a tratat (nu am intrebat exact cum si cu ce) si acum e ok.

2. cand sunt racita si eu il folosesc. chiar si dupa ce imi trece raceala simt nevoia sa imi pun picaturile, mai ales seara pentru ca am impresia ca nu patrunde aerul cum trebuie si ca nu reusesc sa respir suficient. dar ca sa nu am probleme, incerc sa adorm fara picaturi, respirand pe gura si pana la urma cumva ajung sa respir normal, pe nas. e un pic greu la inceput dar merge pana la urma.

daca e vorba de bixtonim, pe prospect scrie ca nu ai voie sa il utilizezi mai mult de 4-5 zile parca. deorece una din substantele componente creaza dependenta.

#24
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
1. aia nu e dependenta
2. schimba (alterneaza) spray/urile.
3. vezi un alergolog, parca am citit ceva cu doua luni.

#25
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 adadoi, on 7th November 2010, 16:13, said:

2. schimba (alterneaza) spray/urile.

Majoritatea au aceeasi substanta, xilometazolina sau oximetazolina.
Parerea mea: incearca sa-ti pui antiinflamatorii nazale, chiar daca nu au un efect imediat, macar nu creeaza dependenta. Ceva de genul flixonase.

#26
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
apoi, doamne iartă-mă, mie nu mi-a trecut prin cap că cineva schimbă Afrinul cu Olynthul, ai dreptate. Ideea e să alternezi substanțele, pui trei zile ceva uleios, eventual cu vitamina A, alte trei un descongestionant etc.

Și te rog io, nu mai recomanda flixo, e naspa. Dup-aia. Dacă nu-l folosește cum spune orelistul.

#27
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

 adadoi, on 8th November 2010, 08:21, said:

apoi, doamne iartă-mă, mie nu mi-a trecut prin cap că cineva schimbă Afrinul cu Olynthul, ai dreptate. Ideea e să alternezi substanțele, pui trei zile ceva uleios, eventual cu vitamina A, alte trei un descongestionant etc.

Și te rog io, nu mai recomanda flixo, e naspa. Dup-aia. Dacă nu-l folosește cum spune orelistul.

Vad ca topicul e cam vechi, dar poate mai arunci un ochi pe aici :)

Been there, done that  :deadtongue: Timp de aproape 13 ani, am crezut ca nu se poate respira fara dracia aia, asta dupa ce m-am operat si de polipi pe la 15 ani. Daca la inceput imi puneam doar seara, inainte de culcare, am ajuns sa-mi pun apoi de 2-3 ori pe zi, sub pretextul ca nu ma pot apuca de nici o treaba daca nu respir cum trebuie. Apoi de 5 ori. Frecventa cu care imi puneam a crescut in timp de ordinul anilor, nu de pe-o zi pe alta. Pana nasul meu n-a mai rezistat. Cand medicul mi-a spus ca TREBUIE sa-l las pt ca mucoasa mea este varza, mi s-au taiat picioarele. Am intrat in panica. Vreo 3 zile n-am fost om, dar apoi am avut parte de mirifica senzatie de a respira fara spray nazal. :lol:

Ponturi care sa te ajute: cand te lasi, ajuta-te la inceput cu 1-2 comprimate de paracetamol sinus pe zi, si mai curata-ti nasul cu spray cu apa de mare sau ser fiziologic. O sa te ajute. Dar trebuie sa te lasi. Senzatia pe care o ai acum e indusa de spray-ul nazal. Incearca sa nu-ti pui vreo 3 zile, si pe urma mai vorbim. ;)

Edited by itika, 21 January 2011 - 13:22.


#28
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
cind am nevoie, eu folosesc : http://www.naturasho...ase-p-1952.html    .  la mine face minuni.

#29
amos_1

amos_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2011

 elisado, on 11th February 2011, 13:46, said:

cind am nevoie, eu folosesc : http://www.naturasho...ase-p-1952.html    .  la mine face minuni.
Am folosit FITONASAL. E bun pentru refacerea mucoasei nazale, dar nu te scapa de dependenta. In cele din urma o farmacista mi-a recomandat un produs nou, AVAMYS. Costa aprox 50 ron flaconul - farmaciile Helpnet. Un flacon tine 2 luni. De la prima aplicare n-am mai fost nevoit sa folosesc Olynt. Mucoasa nazala s-a refacut si ea incet-incet. Inainte folosisem 2 cutii de Fitonasal, dar repet, a ajutat doar la refacerea mucoasei nazale. Acum am 2 luni de cand am scapat de Olynt. Bafta!

#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
adică tu spui că ai dat olynth-ul pe avamys și ești fericit? wtf?

#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
bixtonimul e drog (de ala care da dependenta), am auzit-o la un medic. Chimicalele sunt frectie la raceala, te simti mai bine daca bei ceaiul fierbinte, raceala tot atat tine.
Sportul e solutia perfecta pentru toate afectiunile usoare (ca nu o fi raceala boala secolului). Daca ne vaicaram de la o zgariatura atunci sa bagam chimicale, sa vedem, ne e mai bine?

#32
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 citronelle, on 7th November 2010, 06:13, said:

De fapt poti sa inlocuiesti complet solutia din flacon cu apa cu sare, o lingura la o cana cu apa. Te scapa de secretii de tot.
Si eu folosesc acum apa calduta cu sare, dar folosesc sare marina si are un efect bun. Recomandarea mi-a facut-o cineva din ORL si de atunci nu mai folosesc decongestionante. Sa vedem la iarna cum va fi.
Dar preferatul meu ramane Olynth-ul, cum sa renunt la el?

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 andreim77, on 27th June 2011, 16:31, said:

bixtonimul e drog (de ala care da dependenta), am auzit-o la un medic. Chimicalele sunt frectie la raceala, te simti mai bine daca bei ceaiul fierbinte, raceala tot atat tine.
Sportul e solutia perfecta pentru toate afectiunile usoare (ca nu o fi raceala boala secolului). Daca ne vaicaram de la o zgariatura atunci sa bagam chimicale, sa vedem, ne e mai bine?
veterinar, presupun.
sau nu, că și ăia fac farmacologie.

#34
amos_1

amos_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2011

 adadoi, on 27th June 2011, 16:25, said:

adică tu spui că ai dat olynth-ul pe avamys și ești fericit? wtf?

NU! Am scapat de TOATE sprayurile nazale! Am folosit doar un flacon de Avamys sa scap de dependenta. Avamysul nu creaza dependenta. Sunt 2 luni de cand nu mai folosesc NICIUN SPRAY NAZAL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate