Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Aplicatie VoIP pe iPphone

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ma intereseaza o varianta de lucru, care sa imi micsoreze factura de telefon, pe care o ingroasa nevasta-mea impreuna cu sora-sa din Italia.
Foloseste cineva o astfel de alicatie, care sunt optiunile mele cele mai bune? E mai rentabil sa cumpar un aparat separat care sa isi ia ip din router sau mai bine instalez ceva pe iphone si merg asa?

Nici nu mai stiu ce sa intreb acum, pentru ca nu stiu foarte multe lucruri despre aceasta tehnologie. Stiu insa ca am un router linksys wrt610N si o conexiune la internet foarte buna, fapt ce ma face sa cred ca nu voi avea probleme de trafic.

Am vazut ca la Skype exista un abonament de 5.99e fara TVA, se numeste Skype Unlimited Europe mie mi se pare bunisor. Bineinteles, limitat doar la liniile terestre.
Nu am idee daca voi avea alocat si un numar de telefon la care voi putea fi apelat...

ce parere aveti?

Edited by floraur, 01 November 2010 - 18:22.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
1. Mergand pe ideea ca la ambele capete ale firului exista skype, nu cred ca e nevoie de un abonament.
Abonamentul il folosesti daca suni de pe Skype pe un telefon clasic.
2. Exista Skype for iPhone, care merge la fel ca cel de pe computer.
3. Mergand pe wifi, nu vor fi probleme teoretic cu banda; depinde f. mult ce banda exsita si la celalat capat...

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu folosesc urmatorii clienti SIP, in ordinea preferintelor:

- Fring
- Nimbuzz
- Acrobits (6.99$)
- NetDial
- Linphone

Am cont la urmatorii provideri romani:

- smartcall.ro
- tefefonip.org
- callromania.ro
- eurovoice.ro

Eu sun mult in Romania - s-ar putea ca pentru Italia sa fie mai avantajos un provider VoIP italian, desi cred ca cei de mai sus au tarife bune pentru Europa. Fring ruleaza permanent si primesc apeluri ca push - cei din Romania formeaza un numar de Bucuresti, la tarif local.

Fring stie si Google Talk, MSN, ICQ, Yahoo, AIM, Twitter si Facebook. Stia si Skype, dar de cand cu apelurile video l-au scos ca li s-au supraincarcat serverele.

Nimbuzz stie MSN, Yahoo, Facebook, Google Talk, AIM, MySpace, Gadu-Gadu si Hyves. Nimbuzz au propriul serviciu VoIP, desi cred ca numai outgoing - merita sa te uiti si la tarifele lor.

Daca ai vreo intrebare specifica, sunt aici.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Skype merge foarte bine daca ai un wireless bun la ambele capete.  Eu prefer sa vorbesc de pe iPhone si acasa pentru ca ma pot plimba si nu simt nevoia sa deschid apelul video.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Uau, tocmai mi-am incarcat contul de Skype (Moneybookers suks) si am vorbit cu Catalin (aflat in Italia la salonul Moto).

Merge perfect; pretul este de cca.. 0.3 eur/min. Nu e chiar ieftin!

Merita in mod special cand te rupe roamingul. Trebuie sa plec in Namibia si acolo Orange are 4 euro/min!

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostCourage, on 1st November 2010, 18:25, said:

Mergand pe ideea ca la ambele capete ale firului exista skype...

Mergem gresit... daca foloseau computere, mergeau pe YM fara probleme, insa cred ca e o chestiune de confort... e mai la indemana telefonul DECT de la RDS cand umbla prin casa pe la bucatarie sau prin gradina.
Ce are moneybookers?
Catalin are numar de mobil in IT, e normal sa ai un pret mai mare cand intervin sugacii astia din telefonia mobila. Daca l-ai fi sunat la hotel pe fix, nu plateazi mai mult de doi eurocenti si ceva...

View PostLoveDemon, on 1st November 2010, 18:55, said:

Daca ai vreo intrebare specifica, sunt aici.

Ok, multumesc... o sa ma uit la toate insa asa din zbor am vazut nimbuzz, sincer m-am gandit si eu la asta, insa am vazut ca tarifele nu sunt deloc bune, cel putin nu pentru noi... de ce l-ai pus pe lista. Acrobits ofera la 6.99$ abonament world unlimited, de ce nu e primul in lista?

Edited by floraur, 01 November 2010 - 22:26.


#7
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010
Eu am un cont pe Poivy.com. Dau 10 Euro și vorbesc 120 de zile gratis pe fix aproape oriunde. Dupa aia ori incarc iar cu 10 Euro sau plătesc 1 Eurocent pe minut la fix. Mobil nu știu. Are lista de preț pe sit'ul lor. Poivy are și un App gratis pentru iPhone. Folosesc de mult în orice tara unde sunt si sunt foarte mulțumit.  

Langa asta mai am și App SIP Softphone care a costat ceva. Acolo am primit și un InComing număr din Italia, Romania, Elveția, Germania, Anglia și SUA. Asa pot sa fiu și apelat la tarif național din tara respectiv.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
M-am uitat dupa SIP Softphone si ma intreb de ce oare mai ai nevoie de altceva, cand ai acces la asa ceva. Din cate am vazut eu acolo, astea sunt servicii corporate de nivel ridicat si nu ma indoiesc ca fac toti banii...

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postfloraur, on 1st November 2010, 23:24, said:

Ok, multumesc... o sa ma uit la toate insa asa din zbor am vazut nimbuzz, sincer m-am gandit si eu la asta, insa am vazut ca tarifele nu sunt deloc bune, cel putin nu pentru noi... de ce l-ai pus pe lista. Acrobits ofera la 6.99$ abonament world unlimited, de ce nu e primul in lista?
Toate aplicatiile pe care le-am mentionat le folosesc doar cu conturile providerilor romani (inclusiv Nimbuzz, care functioneaza ca client SIP si pentru third parties).

Nu stiu ce abonament ai vazut tu la Acrobits (link?). Mie personal imi trebuie numar romanesc (nu locuiesc in Romania), si de aia prefer providerii de care am spus.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostASUSRO, on 1st November 2010, 22:32, said:

Eu am un cont pe Poivy.com. Dau 10 Euro și vorbesc 120 de zile gratis pe fix aproape oriunde.

Imi place tare aplicatia asta, dar nu prea inteleg, tu cumperi zile defapt... nu credit? daca dai 10e si vorbesti in Italia 120zile pe fix, chiar daca e gratis, banii tai se duc? Scuze daca e o intrebare tampita...

View PostLoveDemon, on 2nd November 2010, 00:04, said:

Toate aplicatiile pe care le-am mentionat le folosesc doar cu conturile providerilor romani (inclusiv Nimbuzz, care functioneaza ca client SIP si pentru third parties).

Nu stiu ce abonament ai vazut tu la Acrobits (link?). Mie personal imi trebuie numar romanesc (nu locuiesc in Romania), si de aia prefer providerii de care am spus.

Ok, eu m-am uitat pe site si am vazut preturi marisoare pentru convorbiri din RO-IT, tu poti sa-mi spui ca vorbesti in tara cu doi centi? daca da, atunci e foarte bine!
6,99$ era o intrebere...

#11
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 2nd November 2010, 00:31, said:

M-am uitat dupa SIP Softphone si ma intreb de ce oare mai ai nevoie de altceva, cand ai acces la asa ceva. Din cate am vazut eu acolo, astea sunt servicii corporate de nivel ridicat si nu ma indoiesc ca fac toti banii...

Acasa am un FritzBox! (Router) si conectat toate numere la telefon fix. Deci toate InComing numere primesc prin telefon fix conectat la FritzBox!. Plec de acasa deschid App "SIP Softphone" si raspund la iPhone. App'ul a costat ceva (nu mai stiu cat) in rest (numere) sunt gratis.

Poivy incarc in fiecare 3 sau 4 luni cu 10 Euro.

View Postfloraur, on 2nd November 2010, 01:31, said:

Imi place tare aplicatia asta, dar nu prea inteleg, tu cumperi zile defapt... nu credit? daca dai 10e si vorbesti in Italia 120zile pe fix, chiar daca e gratis, banii tai se duc? Scuze daca e o intrebare tampita...

Intrebarea nu e tampita deloc.

Sa folosesti servicile Poivy.com (sau alte provideri de gen asta, sunt foarte multe (Betamax)) trebuie sa incarci cont. Eu vb foarte mult cu Germania si Elvetia pe telefon fix. Dupa ce am incarcat primesc 120 zile free days in care nu ma costa nimic. Deci 10 Euro ramane. Dupa 120 de zile ma costa ceva (1 Eurocent/minut) daca nu incarc. Daca incarc, iar primesc 120 free days. Deci ramane 20 de Euro. Credit consum pentru SMS sau pentru apeluri pe mobil sau daca numai incarci dupa free days.  

E bine sa mai auzi si alte pareri despre provideri asta. Citeste bine ce ofera. Aici ai o lista cu toti. (Scroll down) Dupa lista asta ar fi 4,3 Eurocenti pe mobil in Italia cel mai ieftin.

Eu am ales Poivy din cauza am si in Asia multi prieteni. Trebuie sa alegi tu care iti convine mai mult.

Edited by ASUSRO, 02 November 2010 - 00:47.


#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostASUSRO, on 2nd November 2010, 00:46, said:


Foarte tare link-ul tau, este exact ce mi-ar fi trebuit, insa deocamdata m-am cam oprit la recomandarea ta... care-i faza cu TVA-ul, exista costuri in plus sau astea sunt toate?

View PostASUSRO, on 2nd November 2010, 00:46, said:

Acasa am un FritzBox! (Router) si conectat toate numere la telefon fix. Deci toate InComing numere primesc prin telefon fix conectat la FritzBox!. Plec de acasa deschid App "SIP Softphone" si raspund la iPhone. App'ul a costat ceva (nu mai stiu cat) in rest (numere) sunt gratis.

Noutate mare pentru mine acest FritzBox, vad ca ai sunt o gramada de lucruri pe care le poti face cu el, tu cum il folosesti? spune-mi cum te ajuta efectiv...

#13
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 2nd November 2010, 02:12, said:

Foarte tare link-ul tau, este exact ce mi-ar fi trebuit, insa deocamdata m-am cam oprit la recomandarea ta... care-i faza cu TVA-ul, exista costuri in plus sau astea sunt toate?



Noutate mare pentru mine acest FritzBox, vad ca ai sunt o gramada de lucruri pe care le poti face cu el, tu cum il folosesti? spune-mi cum te ajuta efectiv...

Da, mai este si TVA. Cred ca 9%. Nu sunt sigur. Deci în jur de 11,50 Euro. Betamax e in Elvetia. Eu plătesc prin Paypal.

FritzBox! e adevărat foarte tare. Deci toate numere care am din străinătate suna prin FritzBox! la Telefon Fix care am conectat prin FB.
Bine înțeles și eu pot sa sun prin Telefon de acasă în străinătate prin Poivy.
Are și robot. Si cînd lasă cineva un mesaj îmi trimite FritzBox! un email cu un fișier audio cu mesaj. Deci 3 secunde după ce a lăsat un mesaj am deja pe iPhone.
Are și protocol. Vad cine a sunat, la ce ora, pe ce număr etc. etc.
Pot sa redirecționez pe mobilul meu. Exemplu cînd sunt în Asia, redirecționez pe mobil și toți care ma suna pe număr din Elveția, primesc pe telefon mobil în Asia.
Sunt foarte multe posibilități. Si FritzBox! are un App la Appstore. Tot e gratis.
Pentru mine la început era greu sa vad clar ce pot sa fac și ce aparate folosesc și ce provideri și ce soft. Cred a durat 2 luni de zile pana am hotărît. Sunt atît de multe posibiltăți în ziua de azi, iți vine rău. Si sa schimba mereu.

Pentru mine e extrem de util asta tot. Dar sunt sigur ca mai sunt și alți cu FritzBox! etc. Poate iți explica mai bine decît mine.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postfloraur, on 2nd November 2010, 01:31, said:

Ok, eu m-am uitat pe site si am vazut preturi marisoare pentru convorbiri din RO-IT, tu poti sa-mi spui ca vorbesti in tara cu doi centi? daca da, atunci e foarte bine!

Ti-am raspuns mai sus. Ma citez:

View PostLoveDemon, on 2nd November 2010, 01:04, said:

Toate aplicatiile pe care le-am mentionat le folosesc doar cu conturile providerilor romani (inclusiv Nimbuzz, care functioneaza ca client SIP si pentru third parties).

Vorbesc chiar cu mai putin de 2 centi pe fix: 1.7 centi la Callromania, 1.9 centi la Smartcall, Eurovoice si Telefonip.

Edited by LoveDemon, 02 November 2010 - 08:08.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
M-am uitat pe callromania... misto!
E foarte interesant cum poti folosi nimbuzz, spui ca programul suporta orice SIP?



View PostASUSRO, on 2nd November 2010, 01:28, said:

FritzBox! e adevărat foarte tare... Dar sunt sigur ca mai sunt și alți cu FritzBox! etc. Poate iți explica mai bine decît mine.

M-ai pus tare pe ganduri cu Fritzbox, din cate vad sunt aplicatii vaste, cum ar fi IpTV... trebuie sa mai studiez.
Nu prea cred ca sunt foarte multi care au asa ceva...

Am vazut foarte multe aplicatii pentru Symbian, Iphone, Android, insa nu am vazut nimic pentru BlackBerry... aveti vreo idee? Am un prieten care calatoreste si cred ca ar fi incantat de o astfel de solutie de comunicare.

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da, te poti loga pe orice cont cu toate programele pe care le-am mentionat.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
M-am atasat de aplicatia asta poivy, cred ca o sa raman la varianta asta. Nu vad niciun motiv pentru care nu as face-o...
Nu vad insa cateva lucruri si anume, Suma de 10 euro este luata aleatoriu pentru ca asta e traficul tau de date sau trebuie sa gasesc pe site niste oferte structurate?... adica ia de 10euro ca ai 120 de zile sau ia de 5 caci poti suna gratis pe fix 120 de zile.

Am vazut pe site chestia asta:
Make VoIP calls from your fixed / mobile phone am selectat Bucuresti si am gasit numarul 0318107977, adica voi forma acest numar, dupa care voi tasta numarul italian si nu voi plati decat conorbirea pana la Bucuresti? Care-i faza, cum se scot ei, nu inteleg...

Dupa ce voi fi platit, e nevoie sa mai formez un numar intermediar sau voi culege frumusel numerele din agenda telefonului apoi call and go. Prima varianta ma cam descurajeaza, sincer sa fiu... intreb ca sa fiu sigur.

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Attached File  poza2.JPG   138.47K   46 downloads

Sa inteleg ca daca detin mai multe numere de telefon din tari diferite, pot fi sunat pe ele de catre terti?


Alta intrebare, am gasit chestia asta la reselleri:

Tarife de incarcare:
120 RON /20 euro credit ;60 RON /10 euro credit
Modalitati de plata:
- Depunere bani in contul RO97RZBR000006000000000 la surcusalele Raiffeisen Bank. (fara nici-o comisiune bancara).
- In caz de transfer prin alta societata bancara in afara de surcusalele Raiffeisen Bank, sa adauga si comisionul interbancar in valoare de 3 RON suportat de client. De exemplu pentru un credit de 10 euro, clientul va plati 63 RON.
- Ii rugam pe clienti sa foloseasca ID-ul Voip si numele proprietarului lui cand fac transferul bancar, falicitand identificarea lor, si sa anunte prin sms sau telefonic la numarul de contact de mai jos.
- Cash, in Bucuresti.
Please note that the minimum amount is:
60 RON /10 euro credit; any lower amount received will not be processed nor refunded!


De ce sa nu cumpar direct cu un mastercard, ori Moneybookers sau Paypal si sa iau de la ei?! care ar fi circumstantele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate