Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Aplicatie VoIP pe iPphone

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am cumparat credit de la Poivy 10 euro si am platit vreo 12. TVA este 15%...
Aplicatia functioneaza perfect, se aude foarte bine pe Iphone dar si pe Symbian Nokia e63. Pe Nokia am inca ceva probleme, am reusit sa ma loghez initial si sa sun, acum insa am constant registration failed, o sa incerc sa reinstalez, poate e ceva ce nu s-a facut cum trebuie initial...

Va multumesc pentru ajutor, sotia mea este incantata :)

ASURRO
ma lasi asa neterminat! da-mi si mie cateva lamuriri, de exemplu spune-mi daca pot face ceva sa am numar de Italia sau de oricare altul... vad ca ies cu numar ascuns din internet.

#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am apelat la programul asta pentru ca nevasta'mea sa poata vorbi moaca cu sora-sa, insa vad ca sunt taxat pentru convorbirile pe acel numar de telefon. Pe site scrie:

Max 300 minutes per week of free calls, measured over the last 7 days and per unique IP address. Unused free minutes cannot be taken to the following week(s). If limit is exceeded the normal rates apply. With your FREE DAYS you can call for free to all the destinations listed as free! when you have no FREE DAYS left the normal rates apply. You can get extra Freedays by buying credit  ,

Insa eu nu am apucat sa fac doua zile de folosire ce sa mai vorbim de 300 minute in sapte zile...  

Attached File  poza_conv.JPG   52.61K   54 downloads

O fi existand o regula care spune ca nu poti vorbi o ora la telefon, insa eu nu am vazut-o acolo. Daca as fi stiut, as fi ales un alt SIP care sa-mi permita acces nelimitat la un singur numar, chiar daca as fi platit o taxa fixa pentru asta. Am trei zile si deja mai am 3 euro si ceva in cont...

#21
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 6th November 2010, 20:18, said:

Am apelat la programul asta pentru ca nevasta'mea sa poata vorbi moaca cu sora-sa, insa vad ca sunt taxat pentru convorbirile pe acel numar de telefon. Pe site scrie:

Max 300 minutes per week of free calls, measured over the last 7 days and per unique IP address. Unused free minutes cannot be taken to the following week(s). If limit is exceeded the normal rates apply. With your FREE DAYS you can call for free to all the destinations listed as free! when you have no FREE DAYS left the normal rates apply. You can get extra Freedays by buying credit  ,

Insa eu nu am apucat sa fac doua zile de folosire ce sa mai vorbim de 300 minute in sapte zile...  

Attachment poza_conv.JPG

O fi existand o regula care spune ca nu poti vorbi o ora la telefon, insa eu nu am vazut-o acolo. Daca as fi stiut, as fi ales un alt SIP care sa-mi permita acces nelimitat la un singur numar, chiar daca as fi platit o taxa fixa pentru asta. Am trei zile si deja mai am 3 euro si ceva in cont...

Eu ti-am scris sa citesti pe site'ul lor daca sa potriveste pentru tine.  :o  Daca vorbesti Non-Stop cu un numar sigur nu e potrivit Poivy. Dar 300 de Minute pe saptamana eu nu vorbesc in viata mea. Atunci e Skype cel mai bine pentru voi si nu va costa NIMIC. Imi pare rau.

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pai nu stiu, eu zi ca nu am vorbit 300 minute... ala e tot istoricul meu, poti vedea exact cate convorbiri am. Mai e o regula pe care eu nu o gasesc, se leaga de numarul de minute consecutive sau ceva de genul acesta, nu stii despre ce e vorba?

#23
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 6th November 2010, 23:58, said:

Pai nu stiu, eu zi ca nu am vorbit 300 minute... ala e tot istoricul meu, poti vedea exact cate convorbiri am. Mai e o regula pe care eu nu o gasesc, se leaga de numarul de minute consecutive sau ceva de genul acesta, nu stii despre ce e vorba?

Ce spune cand pui sageata de mouse pe semn de intrebarea acolo ? Eu sincer am Poivy ani de zile si nu am avut probleme nici o data. Dar eu vorbesc maxim 5 ore pe luna.

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
This poivY-client conversation has exceeded our FUP (Fair Use Policy) therefore you have been charged our standard rates for this call.

Am citit FUP de doua ori, nu am gasit decat ca ei pot decide sa taxeze tarife normale, daca li se scoala... nu exista nicio regula clara in aceasta privinta.

Ieri nu s-a taxat o convorbire de 6 minute, tot ieri s-a taxat o convorbire de doua minute, bineinteleles apelul a plecat catre acelasi numar de telefon... ce spui despre treaba asta :) ?

Attached File  poza_conv_2.JPG   55.09K   25 downloads


Edited by floraur, 07 November 2010 - 10:21.


#25
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 7th November 2010, 11:14, said:

This poivY-client conversation has exceeded our FUP (Fair Use Policy) therefore you have been charged our standard rates for this call.

Am citit FUP de doua ori, nu am gasit decat ca ei pot decide sa taxeze tarife normale, daca li se scoala... nu exista nicio regula clara in aceasta privinta.

Ieri nu s-a taxat o convorbire de 6 minute, tot ieri s-a taxat o convorbire de doua minute, bineinteleles apelul a plecat catre acelasi numar de telefon... ce spui despre treaba asta :) ?

Attachment poza_conv_2.JPG


Foarte, foarte ciudat. Deci eu vorbesc tot cu un numar din Elvetia cel mai mult. Dar nici o data nu am fost taxat. Cum faci conectare cu Poivy acuma ? Direct de pe pc, sau App sau cum ? Undeva am citit o data ca e posibil sa fi taxat daca faci legatura prin programe de gen Nimbuzz etc. etc.

Dar cel mai bine trimite lor un Mail (are un formular pe site) si cere explicatii.

Edited by ASUSRO, 07 November 2010 - 11:08.


#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu folosesc nimic de acest gen. Doar aplicatia pentru Iphone si Symbian... cea din urma doar asa pentru simpla mea curiozitate. Convorbirile au fost facute de pe un singur terminal iphone, cu exceptia a doua tel cu Belgia pe mobil, plecate de pe Nokia e63.

O sa le trimit un mail, pentru ca e frustrant sa nu stii daca esti sau nu taxat... am vrut sa discutam intai impreuna, m-am gandit ca ai mai multa experienta cu ei. Pot spune ca un singur lucru s-a schimbat intre cele doua convorbiri, cea de dimineata taxata si cea de aseara netaxata... Am schimbat IP-ul in router. Conexiunea mea la internet beneficiaza de IP dinamic si pot foarte usor sa schimb... din cate am vazut eu in FUP, astia se leaga mai mult de IP decat de user.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
eu facusem asa cand eram in japonia:
am facut cont la clicknet voip
am luat o aplicatie pentru iPod
am facut setarile, si voila!

[asta e varianta mai complicata]

cel mai simplu e sa folosesti skype la ambele capete, sau macar pe iphone-ul tau, in caz ca nu exista skype si in italia

#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pe clicknet voip un minut pe mobil afara, e 14c fara TVA si nu am niciun fel de minute gratuite.
Macar la poivY, am de ce sa ma plang, pe fix e 2c doar atunci cand sunt taxat...
Pe mobil pot vorbi cu 8c...

Da, Skype era initial si prima mea varianta, dar si acolo sunt neajunsuri cu convorbirile pe mobil. Exact cum a spus ASUSRO, fiecare trebuie sa-si gaseasca ceva, care i se potriveste nevoilor lui. De ex.: este foarte posibil ca unii sa fie de-a dreptul incantati de tarifele clicknet voip, pentru intern. Insa pe mine ma lasa rece, atata vreme cat vorbesc de pe Orange cu 3c catre fix.

Edited by floraur, 07 November 2010 - 17:16.


#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
FUP - very ambiguous...

I’ve just made an account on poivy, and i installed the application on my wife iphone. After one week i can see that it wasn’t a very good decision. Now i pay more than before when she was talking from the landline phone.
I look on the FUP, and i can’t see anything else that those 300 minutes used in 7 days time. What happened, why are you charging for conversations made from PC to free destinations?
What does that mean “FUP exceeded”?    
Why don’t you explain from the start what limitations are? If i was informed about the possibility of not knowing, if i am paying or not, for my conversation...
I need your service right now, to contact our family in Italy and i need to use a landline, tell me if you can, how much time I can stay on the phone, until you say that I am FUP exceeding...  

user:
floraur


le-am trimis un mail...
sa vedem ce spun.

#30
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 10th November 2010, 20:48, said:

FUP - very ambiguous...

I’ve just made an account on poivy, and i installed the application on my wife iphone. After one week i can see that it wasn’t a very good decision. Now i pay more than before when she was talking from the landline phone.
I look on the FUP, and i can’t see anything else that those 300 minutes used in 7 days time. What happened, why are you charging for conversations made from PC to free destinations?
What does that mean “FUP exceeded”?    
Why don’t you explain from the start what limitations are? If i was informed about the possibility of not knowing, if i am paying or not, for my conversation...
I need your service right now, to contact our family in Italy and i need to use a landline, tell me if you can, how much time I can stay on the phone, until you say that I am FUP exceeding...  

user:
floraur


le-am trimis un mail...
sa vedem ce spun.

Chiar sunt curios

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostASUSRO, on 10th November 2010, 19:51, said:

Chiar sunt curios

Iti multumesc ca stai aproape :peacefingers:

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nicio atentie... am primit mail de confirmare pentru mesajul pe care l-am trimis eu, insa nu m-a bagat nimeni in seama. Probabil ca nici in wk nu o sa primesc vreo veste.

#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
... inca nicio miscare.

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Thank you for bringing this to our attention! Unfortunately we are experiencing some technical problems. We are working hard to resolve the matter as soon as possible.

We apologize for any inconvenience caused and we thank you for your patience and understanding.

Kind regards,

Customer service


Asta e tot ce-am primit...
ma mut la skype si nu mai fac niciun alt experiment...

#35
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu de 8 ani folosesc zilnic VoIP si inca n-am avut nici o surpriza :).

#36
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View PostLoveDemon, on 19th November 2010, 08:47, said:

Eu de 8 ani folosesc zilnic VoIP si inca n-am avut nici o surpriza :).

Tot ani de zile folosesc și am doua conturi și pana acuma era absolut corect. Ghinion râu. Si răspuns e adevărat slab râu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate