Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Aplicatie VoIP pe iPphone

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005
Am mai trimis un mesaj in care am cerut sa-mi fie returnat creditul, atata vreme cat s-a facut o greseala, nu?! insa nu am primit niciun fel de atentie sau raspuns. Am incercat sa schimb IP-ul inainte de o convorbire... nu tine, tot sunt taxat. Enervant e ca nu cunosc regulile, dar in fine asta este.

Ce pot spune este ca aplicatia de pe Iphone merge ceas, am avut insa multe neplaceri cu cea de pe symbian... au fost situatii in care nu a vrut sa se conecteze si basta de pe Nokia e63, nici prin WAN nici rin 3G. M-am gandit ca ar putea vb nevasta mea in acelasi timp, insa am veificat si nu a fost cazul.

Cred ca tehnologia are viitor si in cativa ani nu vom mai face abonamente la Orange, decat de date...
Mergem inainte, deschidem un topic cu Skype si vedem ce neplaceri gasim acolo :)

Edited by floraur, 22 November 2010 - 01:25.


#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005
Ma mananca in fund si cred ca o sa mai apelez la un SIP :) inainte de Skype... Nevasta-mea nu vrea sa mai auda de alte abonamente, cica are o gramada si nu le mai poate tine contul. Asa ca am gasit PowerVoip

Aici am un tarif decent pentru Italia fix, dar si pentru mobil... macar aici stiu care sunt datele problemei. Nu exista superdeal pe Italia Fix, e doar 0,006$ inclusiv VAT.

ASUSRO
Vad ca site-urile astea arata identic, aceeasi structura si cam aceleasi meniuri, nu cumva sunt aceeasi distrusi de la Poivy?

mai mult decat atat, folosesc aceeasi aplicatie pentru telefoanele mobile.

#39
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postfloraur, on 23rd November 2010, 13:53, said:

Ma mananca in fund si cred ca o sa mai apelez la un SIP :) inainte de Skype... Nevasta-mea nu vrea sa mai auda de alte abonamente, cica are o gramada si nu le mai poate tine contul. Asa ca am gasit PowerVoip

Aici am un tarif decent pentru Italia fix, dar si pentru mobil... macar aici stiu care sunt datele problemei. Nu exista superdeal pe Italia Fix, e doar 0,006$ inclusiv VAT.

ASUSRO
Vad ca site-urile astea arata identic, aceeasi structura si cam aceleasi meniuri, nu cumva sunt aceeasi distrusi de la Poivy?

mai mult decat atat, folosesc aceeasi aplicatie pentru telefoanele mobile.

Cred ca 95% din site'urile asta sunt de Betamax. Deci aceasi firma.

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005

View PostASUSRO, on 23rd November 2010, 14:17, said:

Cred ca 95% din site'urile asta sunt de Betamax. Deci aceasi firma.


...pfffffffffff!!!
Atunci e clar, insa ce s-ar putea intampla odata ce voi fi fost taxat cu tariful standard?! Nu mai ce FUP exceeded sa-mi bage in fata!

#41
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010
Viber - Free Phone Calls.
Cea mai tare! E free si nu ai nevoie nici de username, nici de nimic. Doar numarul de telefon. Functioneaza prin WiFi si 3G. Vezi aici review complet, cica o sa depaseasca Skype in popularitate: http://techcrunch.co...2/viber-iphone/

#42
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postwalsy, on 3rd December 2010, 13:02, said:

Viber - Free Phone Calls.
Cea mai tare! E free si nu ai nevoie nici de username, nici de nimic. Doar numarul de telefon. Functioneaza prin WiFi si 3G. Vezi aici review complet, cica o sa depaseasca Skype in popularitate: http://techcrunch.co...2/viber-iphone/

Deci este la fel ca WhatsApp numai ca e nu VoIP. Deci la fel ca FaceTime !!!

Inacceptabil pentru mine. Viber iti fura toate numerele si datele din telefon pe la serverul ei.   :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

#43
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostASUSRO, on 3rd December 2010, 13:21, said:

Deci este la fel ca WhatsApp numai ca e nu VoIP. Deci la fel ca FaceTime !!!

Inacceptabil pentru mine. Viber iti fura toate numerele si datele din telefon pe la serverul ei.   :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Nu-ti fura nimic. Cere acces la agenda de telefon dar trebuie sa pui manual numerele de telefon pe care le vrei in agenda Viber. Si ca sa trimiti invitatii tot tu trebuie s-o faci manual. Nu e nici o tzeapa.

#44
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postwalsy, on 3rd December 2010, 13:24, said:

Nu-ti fura nimic. Cere acces la agenda de telefon dar trebuie sa pui manual numerele de telefon pe care le vrei in agenda Viber. Si ca sa trimiti invitatii tot tu trebuie s-o faci manual. Nu e nici o tzeapa.


Nu e teapa. Dar tot iti fura numerele din Agenda. Sunt la ei pe server. Altfel nu are cum sa face verificarea daca este cineva online sau nu. Am dat acuma pe google si exact asa e.

#45
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostASUSRO, on 3rd December 2010, 13:30, said:

Nu e teapa. Dar tot iti fura numerele din Agenda. Sunt la ei pe server. Altfel nu are cum sa face verificarea daca este cineva online sau nu. Am dat acuma pe google si exact asa e.
Ce inseamna iti "fura"? Normal ca trebuie sa stie unde sa sune, altfel cum ar putea sa functiona? In loc de username se foloseste chiar numarul de telefon. E mult mai simplu si mai sigur decat username plus parola. E ca si cum ai zice ca Orange iti "fura" numarul de telefon pe care il formezi pentru ca ajunge in serverele lor.

#46
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postwalsy, on 3rd December 2010, 13:34, said:

Ce inseamna iti "fura"? Normal ca trebuie sa stie unde sa sune, altfel cum ar putea sa functiona? In loc de username se foloseste chiar numarul de telefon. E mult mai simplu si mai sigur decat username plus parola. E ca si cum ai zice ca Orange iti "fura" numarul de telefon pe care il formezi pentru ca ajunge in serverele lor.

E vorba de toate numerele pe care o ai in agenda. Iphone'ul tau face un upload cu TOATE numerele pe care o ai in agenda. Nu numai numerul tau.

#47
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostASUSRO, on 3rd December 2010, 14:00, said:

E vorba de toate numerele pe care o ai in agenda. Iphone'ul tau face un upload cu TOATE numerele pe care o ai in agenda. Nu numai numerul tau.
Da, si te informeaza daca unul dintre numere este deja utilizator de Viber. Un lucru util dupa parerea mea. Nu vad care e problema. Nu e ca si cand ti-ar lua adresele de email si ar incepe sa spamuiasca. Daca ar avea nevoie de numere de telefon ar putea sa ia foarte frumos o gramada de numere din cartea de telefon. Astia nu sunt niste chinezi gainari care fac si ei o aplicatie pentru un mic spam acolo. Ca sa faci sa functioneze un asemenea serviciu trebuie sa investesti ENORM in infrastructura. Milioane de dolari probabil. Vor sa "darame" Skype-ul. In curand lanseaza si aplicatia pentru Android si probabil cea pentru Blackberry. Nu-si permit ei sa distruga o asemenea investitie pentru un spam de 2 lei. Pana una alta singurii care ma spamuiesc sunt tot Orange cu concursurile si promotiile lor.

#48
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postwalsy, on 3rd December 2010, 14:21, said:

Da, si te informeaza daca unul dintre numere este deja utilizator de Viber. Un lucru util dupa parerea mea. Nu vad care e problema. Nu e ca si cand ti-ar lua adresele de email si ar incepe sa spamuiasca. Daca ar avea nevoie de numere de telefon ar putea sa ia foarte frumos o gramada de numere din cartea de telefon. Astia nu sunt niste chinezi gainari care fac si ei o aplicatie pentru un mic spam acolo. Ca sa faci sa functioneze un asemenea serviciu trebuie sa investesti ENORM in infrastructura. Milioane de dolari probabil. Vor sa "darame" Skype-ul. In curand lanseaza si aplicatia pentru Android si probabil cea pentru Blackberry. Nu-si permit ei sa distruga o asemenea investitie pentru un spam de 2 lei. Pana una alta singurii care ma spamuiesc sunt tot Orange cu concursurile si promotiile lor.

Speram sa fie cum spui tu. Ma deranjează ca după ce sunt înscris la Viber, ei are toate numerele mele din contact. Asa Viber are cunoștința pe cine cunosc și pe cine nu. Si poate îmi fura și nume, adresa împreuna cu număr și data de naștere, și alte informați care am băgat la fiecare prieten în agenda. Nu am cum sa controlez ce exact downloadeaza din agenda mea.

Cu Orange sunt 100% de acord cu tine. Cu Viber și cu "dărâme Skypul" nu prea cred. Dar nu am de unde sa știu. Dar Skype e și pe computer și Viber tocim data merge numai pe iPhone.

Tu ai probat cu cineva ? Cum merge ? Cum sa aude ?

#49
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostASUSRO, on 3rd December 2010, 16:52, said:

Speram sa fie cum spui tu. Ma deranjează ca după ce sunt înscris la Viber, ei are toate numerele mele din contact. Asa Viber are cunoștința pe cine cunosc și pe cine nu. Si poate îmi fura și nume, adresa împreuna cu număr și data de naștere, și alte informați care am băgat la fiecare prieten în agenda. Nu am cum sa controlez ce exact downloadeaza din agenda mea.

Cu Orange sunt 100% de acord cu tine. Cu Viber și cu "dărâme Skypul" nu prea cred. Dar nu am de unde sa știu. Dar Skype e și pe computer și Viber tocim data merge numai pe iPhone.

Tu ai probat cu cineva ? Cum merge ? Cum sa aude ?

N-am probat pentru ca mie de fapt nici nu prea imi trebuie. E mai util pentru cei care vorbesc mult pe international si nu e cazul meu. Dar e un program interesant.

#50
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
O singura mentiune, pe Orange, VoIP se considera frauda si de pe iPhone se considera una si mai mare, indiferent de aplicatie,(in masura in care termenul poate fi cuantificat in functie de telefonul folosit), asadar handle with care.

#51
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010
www.viber.com/privacypolicy.html:

"We may disclose your Personal Information IF WE BELIEVE such action
is necessary to:

(a comply with the law, or legal process served on us;

(b protect and defend our rights or property (including the
enforcement of our agreements); or

(c act in urgent circumstances to protect the personal safety of
users of our services or members of the public."

***

(including the enforcement of our agreements) Deci un cotract cu reclama de exemplu  :thumbdown:

Edited by ASUSRO, 03 December 2010 - 22:03.


#52
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 08.02.2005

View Postwalsy, on 3rd December 2010, 13:02, said:

Viber - Free Phone Calls.
Cea mai tare! E free si nu ai nevoie nici de username, nici de nimic. Doar numarul de telefon. Functioneaza prin WiFi si 3G. Vezi aici review complet, cica o sa depaseasca Skype in popularitate: http://techcrunch.co...2/viber-iphone/

Eu inca mai astept raspuns la sms-ul ala de activare, asa ca nu pot sa-l folosesc inca. Si nu m-ar deranja traficul pe 3G, ca am internet free de la Digi

#53
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

View Postyk17fox, on 14th December 2010, 13:14, said:

Eu inca mai astept raspuns la sms-ul ala de activare, asa ca nu pot sa-l folosesc inca. Si nu m-ar deranja traficul pe 3G, ca am internet free de la Digi

Asta normal apara in 3 secunde dupa ce ai bagat numarul tau in format international

#54
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 08.02.2005

View PostASUSRO, on 14th December 2010, 13:18, said:

Asta normal apara in 3 secunde dupa ce ai bagat numarul tau in format international

Da, a mers, numai ca am bagat un numar de vodafone, cu ala de digi n-a mers

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate