Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Ștefan Agopian

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
YigruZeltil

YigruZeltil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.10.2010
Celor mai mulți poate că nu vă spune nimic numele lui Ștefan Agopian. Abia de curând a intrat într-un manual școlar alternativ, din câte am auzit. Poate că ați auzit măcar în treacăt de el de curând, când a primit premiul Prometheus în valoare de 100.000 de lei noi (!)... Eu am dat de numele lui prima dată într-o libărie Cărturești, din întâmplare văzusem cele 2 volume groase cu operele lui, pe care era eticheta ”Recomandare Cărturești” (pe care n-o mai văzusem anterior la nicio carte din Cărturești), dar erau băgate în țiplă, iar comentariile critice de pe ultima copertă erau prea vagi, așa că multă vreme n-am reușit să-mi fac o idee.
Ei bine, din câte am înțeles, Agopian e văzut ca fiind cam cel mai original romancier al ultimelor decenii, aproape fiecare critic îl încadrează într-un cu totul alt curent, iar cele mai multe dintre romanele sale se vor a fi ”istorice”, dar sunt fals istorice, cu multe întâmplări și amănunte absolut stranii. Am citit de curând ”Tache de catifea”, un roman care, într-adevăr, are poveste, personaje și cam tot ce trebuie pentru un roman. Din loc în loc sunt însă inserate bizarerii, ca de pildă momentele în care personajele zboară sau levitează, dar absolut nimeni din roman, nici măcar povestitorul, nu se miră. Nu mai spun că începutul romanului este cumva, de fapt, finalul romanului ș.a.m.d. Mie oricum mi-a plăcut pentru faptul că-mi lasă un alt gust în cerul gerii decât, să zicem, romanele acelea realist-obiectiv (sic!) care se predau la școală. Deși însuși Agopian deja a început (chiar timid) să fie predat la școală...

Deci, a mai auzit cineva pe-aici de Agopian?!

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostYigruZeltil, on 1st November 2010, 13:37, said:

Celor mai mulți poate că nu vă spune nimic numele lui Ștefan Agopian. Abia de curând a intrat într-un manual școlar alternativ, din câte am auzit. Poate că ați auzit măcar în treacăt de el de curând, când a primit premiul Prometheus în valoare de 100.000 de lei noi (!)... Eu am dat de numele lui prima dată într-o libărie Cărturești, din întâmplare văzusem cele 2 volume groase cu operele lui, pe care era eticheta ”Recomandare Cărturești” (pe care n-o mai văzusem anterior la nicio carte din Cărturești), dar erau băgate în țiplă, iar comentariile critice de pe ultima copertă erau prea vagi, așa că multă vreme n-am reușit să-mi fac o idee.
Ei bine, din câte am înțeles, Agopian e văzut ca fiind cam cel mai original romancier al ultimelor decenii, aproape fiecare critic îl încadrează într-un cu totul alt curent, iar cele mai multe dintre romanele sale se vor a fi ”istorice”, dar sunt fals istorice, cu multe întâmplări și amănunte absolut stranii. Am citit de curând ”Tache de catifea”, un roman care, într-adevăr, are poveste, personaje și cam tot ce trebuie pentru un roman. Din loc în loc sunt însă inserate bizarerii, ca de pildă momentele în care personajele zboară sau levitează, dar absolut nimeni din roman, nici măcar povestitorul, nu se miră. Nu mai spun că începutul romanului este cumva, de fapt, finalul romanului ș.a.m.d. Mie oricum mi-a plăcut pentru faptul că-mi lasă un alt gust în cerul gerii decât, să zicem, romanele acelea realist-obiectiv (sic!) care se predau la școală. Deși însuși Agopian deja a început (chiar timid) să fie predat la școală...

Deci, a mai auzit cineva pe-aici de Agopian?!

da

#3
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Deci, a mai auzit cineva pe-aici de Agopian?!” – (YigruZeltil)

Și dacă a auzit, îi dați un premiu?
Cum să nu fi auzit lumea de celebrul și marele Agopian?

#4
YigruZeltil

YigruZeltil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.10.2010

View PostCBV, on 1st November 2010, 14:15, said:

„Deci, a mai auzit cineva pe-aici de Agopian?!” – (YigruZeltil)

Și dacă a auzit, îi dați un premiu?
Cum să nu fi auzit lumea de celebrul și marele Agopian?

Da, cu siguranță, un premiu! Păi, ce altceva aș putea să fac, din moment ce e cam greu să discuți literatură. Am eu o vorbă: ”Gusturile nu se discută, se execută”. Căci, bineînțeles, dacă mai găsesc pe aici sau nu un fan Agopian nu afectează cu nimic unghiul care se fac între capul meu și perna mea atunci când dorm... Dar cum n-am altceva mai bun de făcut!...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate