Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

LG 42LD465, 106cm, FullHD

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
poate e varianta asta,
daca tot au vazut ca toti care cumpara lg-urile full hd-entry level din seria ld(350-420-450)vor sa activeze acel player(unii reusesc ,altii nu,exista si riscul de a brickui tv-ul si riscul de a pierde garantia...),ce si-au zis ei(vanzatorii nostrii destepti)
,hai sa le vindem noi unul din aceste modele(sa zicem,420-450 rebranduit in 465!)cu playerul gata  activat pt o mica suma in plus(50-60ron)si toata lumea e multumita!
nu de alta ,dar pierd in fata concurentei la acel nivel(c530,aproape acelasi pret,in plus cu player hd oficial  care are si dts!),asa ca macar playerul sa fie activat!
anul trecut situatia era invers,lg avea avantaj(in comparatie cu samsung) la modelele entry level  cu playerul hd neoficial(dts inca  nu era la nici un brand!)

Edited by gabinechita, 20 November 2010 - 10:05.


#20
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Ai inceput un versus interesant.
Deci, in gama low cost 40C530 e mai bun decat 42LD465?

#21
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Diferente mari nu sunt:
http://www.lcd-compa...mp;LG42LD450=on

#22
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
comparand specificatiile tehnice nu compari decat feature-urile, nu iti poti da seama de diferente in calitatea imaginii.
pentru asta, fie trebuie sa gasesti niste review-uri detaliate profesioniste, fie sa le compari tu insuti.

gabinechita a evidentiat un atu al modelului samsung.

#23
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postwizake, on 23rd November 2010, 15:33, said:

...trebuie sa gasesti niste review-uri detaliate profesioniste ...

Asta spuneam, ca nu exista review-uri :)

#24
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu nu as lua un TV daca nu pot sa il vad inainte undeva expus, sa umblu la reglaje, sa vad imaginea, etc
As face o exceptie daca gasesc mai multe review-uri detaliate pe net (un exemplu de review care m-a ajutat sa-mi aleg TV-ul a fost asta)

de mult ori producatorii scot mai multe modele cu serii diferite, dar care au acelasi hardware. Diferentele intre modele pot fi mici. La samsung exista modele din seria 6 care au diferite "model number" dar difera doar culoarea ramei, si forma. (dupa cum e descris si in review-ul mentionat de mine). E posibil sa fie si la LG acelasi lucru, modelul LD465 sa fie acelasi cu LD460, deci e deajuns sa gasesti review-uri ale aceluia

De asemenea, la Samsung modelele au seria LE pt europa, LN pt America de nord, LA pt Australia, etc... review-urile se aplica la oricare din ele atata vreme cat e acelasi hardware

Edited by wizake, 23 November 2010 - 17:55.


#25
Hellover

Hellover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.04.2008
Eu ma arunc sa il iau. L-am gasit pe eMAG la 2300lei. Nu e fantoma, e varianta pentru polonia, il gasiti aici. Am studiat ambele modele LE450/LE465 iar concluzia la care am ajuns este ca e unul si acelasi, numai ca e aiureala asta cu modele diferite in functie de tara/zona la acelasi produs cu aceleasi caracteristici ce nu am inteles niciodata si e total aiurea. Singura "problema" mometan (nu am aprofundat) este firmware updateul. La LG pe site nu am gasit de unde se downloadeaza si faptul ca are modelul asta ciudat ar putea pune probleme la nivel de firmware. Nu vad sa se potriveasca firmwareul de la 450 la 465. In privinta testului inainte de cumparare...fa comanda online chiar daca e in showroomul din orasul tau:

1. La comanda online sunt obligati sa iti returneze banii pe produs daca este returnat in termen de 10 zile prin lege fara ca tu sa invoci verun motiv.
   In showroom nu prea ai timp de bibilit, fatzait si alte talente si nu o sa reuseti sa il testezi ca dealungul a 10zile.
2.IMPORTANT!: Pana nu esti hotarat ca il opresti nu da jos tiple actzibilde etc.. Incearca sa il pastrezi cat se poate cum a fost in cutie, asta se aplica si la ambalaj(cutie, poliester, pungi, sarmulite cabluri etc.). Te ajuta sa nu intapini probleme la retur( taxe suplimetare pentru lipsuri si remedierea lor daca e posibila sau pentru ca nu il mai pot vinde ca nou). Cu cat e mai intact la retur cu atat mai bine.
3. la eMag este cea mai tare extraoptine... extragarantia de 30 zile. Asta inseamna ca nu ai 10 ci 30 de zile de test cu aceleasi reguli (retur fara motiv).

Sper ca am facut putina lumina.

Bafta.

#26
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
pt 100 ron in plus se gaseste un Samsung, 101cm, FullHD, 40C530 care are:

"-" 5 cm mai putin la diagonala

"+" 3 intrari HDMI
"+" decodare DTS
"+" model consacrat. firmware disponibil

#27
Goethe

Goethe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.10.2004

View PostHellover, on 29th November 2010, 15:02, said:

Eu ma arunc sa il iau. L-am gasit pe eMAG la 2300lei. Nu e fantoma, e varianta pentru polonia, il gasiti aici. Am studiat ambele modele LE450/LE465 iar concluzia la care am ajuns este ca e unul si acelasi, numai ca e aiureala asta cu modele diferite in functie de tara/zona la acelasi produs cu aceleasi caracteristici ce nu am inteles niciodata si e total aiurea. Singura "problema" mometan (nu am aprofundat) este firmware updateul. La LG pe site nu am gasit de unde se downloadeaza si faptul ca are modelul asta ciudat ar putea pune probleme la nivel de firmware. Nu vad sa se potriveasca firmwareul de la 450 la 465. In privinta testului inainte de cumparare...fa comanda online chiar daca e in showroomul din orasul tau:

1. La comanda online sunt obligati sa iti returneze banii pe produs daca este returnat in termen de 10 zile prin lege fara ca tu sa invoci verun motiv.
   In showroom nu prea ai timp de bibilit, fatzait si alte talente si nu o sa reuseti sa il testezi ca dealungul a 10zile.
2.IMPORTANT!: Pana nu esti hotarat ca il opresti nu da jos tiple actzibilde etc.. Incearca sa il pastrezi cat se poate cum a fost in cutie, asta se aplica si la ambalaj(cutie, poliester, pungi, sarmulite cabluri etc.). Te ajuta sa nu intapini probleme la retur( taxe suplimetare pentru lipsuri si remedierea lor daca e posibila sau pentru ca nu il mai pot vinde ca nou). Cu cat e mai intact la retur cu atat mai bine.
3. la eMag este cea mai tare extraoptine... extragarantia de 30 zile. Asta inseamna ca nu ai 10 ci 30 de zile de test cu aceleasi reguli (retur fara motiv).

Sper ca am facut putina lumina.

Bafta.

Sunt si eu interesat de achizitionarea acestul TV.
Imi poti spune de rog cum este?
Merg filmele HD de pe USB?
Prinde programele Full HD (7 la nr) de la RDS fara receiver digital?

Mersi

#28
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostGoethe, on 14th December 2010, 00:31, said:

Prinde programele Full HD (7 la nr) de la RDS fara receiver digital?

Da:

Quote

Tuner/Receptie/Transmisie
Tuner Digital:
DVB-T MPEG4*, DVB-C MPEG4*
Aaaa si by the way, sunt 8 posturi HD la rcs .

Edited by Frankie, 14 December 2010 - 09:58.


#29
Goethe

Goethe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.10.2004
Ti-ai luat si tu modelul acesta?

Merg filmele HD de pe USB?

#30
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostGoethe, on 14th December 2010, 20:58, said:

Ti-ai luat si tu modelul acesta?

Merg filmele HD de pe USB?
Nu, eu mi-am luat un Panasonic si vad filmele (orice tip de film/poza/fisier multimedia) de pe calculator prin playstation 3 cu PS3 Media Server, n-am nevoie de USB, este de 10 ori mai comod cu ps3-ul.
Televizorul are slot de card SD insa nu l-am folosit niciodata.

#31
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Merg filmele de pe stick sau hard extern (usb2). Problema e ca TV-ul nu citeste audio DTS. Si cum majoritatea filmelor HD care zboara pe internet sunt DTS si nu Dolbi Digital... teapa. Iar PS3-ul nu citeste mkv.
Am testat azi la un prieten modelul si din filmele HD ce le aveam la indemana, 720p/1080p si ceva anime cam la 20% le-a mers sunetul. Pe Samsung 530 au mers toate.

Ah... si inca ceva, la unele filme nu merge sa dai forward (seek). Setarile la subtitrari nu se retin. Iar cel mai fain. unele filme se opresc dupa un anumit timp (spre sfasit deobicei).
Iar daca ai cablu de la RDS nu vei vedea grila digitala daca selectezi tara romania. Cu finlanda merge (noroc cu commentul de pe emag).

Edited by Transsive, 12 January 2011 - 00:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate