Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#55
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 adelina20, on 29th November 2010, 09:05, said:

evreii askenazi sunt cei mai destepti,urmati de brahmini cu 110 si coreeni cu 107


[ http://boerboel1.files.wordpress.com/2010/07/hitler-is-not-amused1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te inseli, draga mea!
Asiatici, caucazieni, negri.
Asta e ordinea!

Edited by Cortex187, 29 November 2010 - 09:36.


#56
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
germanii asa prosti is?

#57
adelina20

adelina20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 28.11.2010
Daca o tara cu iq-ul 70 arata ca Etiopia,iar o tara cu iq-ul 106 arata ca Japonia,ma intreb cum o arata o tara cu iq-ul 130. :)

#58
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Io am IQ peste 200 ca altfel luam plasa si citeam 4 pagini de timpenii dupa care va mai dadeam si o solutie elaborata la o problema tembela  :lol:

#59
raNKeR

raNKeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.08.2008

 domnul-hindus, on 29th October 2010, 11:51, said:

Se spune ca Iq-ul nu determina succesul
Insa studiile au aratat ca acesta este poate cea mai importanta resursa a unui popor.
Ar putea fi chiar o solutie pentru dezvoltarea rapida a umanitatii ca toti cei cu un iq peste 130 sa fie adunati intr-un singura tara,sa fie un model de dezvoltare pentru toti ceilalti.
http://en.wikipedia....i/IQ_by_country

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130?
Pai, cine mai matura, cine mai curata cartofi, cine mai ia gunoiul martea si sambata, cine mai urca in autobuz sa te controleze daca ai bilet sau abonament, cine te mai fura la colt de strada? Cine te mai injura ca ti`a murit motorul la semafor? Cine mai ia mita? Cui mai dai mita?

Ar fi un hazard, dupa parerea mea.
Nu poate exista asa ceva. Pentru ca un sistem sa functioneze, trebuie ca toate tipurile de categorii sa existe.
Sa iti dau un exemplu. Iti plac gandacii? Nu cred. Nici mie. Dar daca ei n`ar exista, s`ar produce un dezechilibru in ecosistem. Aparent sunt inutili, dar uite ca nu sunt.
Analog, maturatorii, cersetorii, hotii, cei care curata cartofi sunt utili , ajuta sistemul sa functioneze :)

Edited by raNKeR, 01 December 2010 - 23:02.


#60
adelina20

adelina20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 28.11.2010

 raNKeR, on 1st December 2010, 23:01, said:

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130?
Pai, cine mai matura, cine mai curata cartofi, cine mai ia gunoiul martea si sambata, cine mai urca in autobuz sa te controleze daca ai bilet sau abonament, cine te mai fura la colt de strada? Cine te mai injura ca ti`a murit motorul la semafor? Cine mai ia mita? Cui mai dai mita?

Ar fi un hazard, dupa parerea mea.
Nu poate exista asa ceva. Pentru ca un sistem sa functioneze, trebuie ca toate tipurile de categorii sa existe.
Sa iti dau un exemplu. Iti plac gandacii? Nu cred. Nici mie. Dar daca ei n`ar exista, s`ar produce un dezechilibru in ecosistem. Aparent sunt inutili, dar uite ca nu sunt.
Analog, maturatorii, cersetorii, hotii, cei care curata cartofi sunt utili , ajuta sistemul sa functioneze :)
cine curata cartofii?robotii.
furtul ,mita si altele nu au o utilitate intr-o societate normala.

#61
raNKeR

raNKeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.08.2008

 adelina20, on 2nd December 2010, 23:24, said:

cine curata cartofii?robotii.
furtul ,mita si altele nu au o utilitate intr-o societate normala.


mi`ai raspuns doar la o parte din ce am enumerat eu acolo.
nu cred ca un geniu va fi in stare sa faca 'treaba de jos', care, sa fim seriosi, vrem nu vrem, fara ea nu se poate.

#62
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 raNKeR, on 1st December 2010, 23:01, said:

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130?
Pai, cine mai matura, cine mai curata cartofi, cine mai ia gunoiul martea si sambata, cine mai urca in autobuz sa te controleze daca ai bilet sau abonament, cine te mai fura la colt de strada? Cine te mai injura ca ti`a murit motorul la semafor? Cine mai ia mita? Cui mai dai mita?

Ar fi un hazard, dupa parerea mea.
Nu poate exista asa ceva. Pentru ca un sistem sa functioneze, trebuie ca toate tipurile de categorii sa existe.
Sa iti dau un exemplu. Iti plac gandacii? Nu cred. Nici mie. Dar daca ei n`ar exista, s`ar produce un dezechilibru in ecosistem. Aparent sunt inutili, dar uite ca nu sunt.
Analog, maturatorii, cersetorii, hotii, cei care curata cartofi sunt utili , ajuta sistemul sa functioneze :)

Ce rol au gandacii? :naughty:
Nu s-ar produce nici un dezechilibru, au disparut atatea specii de animale si plante pe Terra.

Si care sunt acele tipuri de categorii?
Iti spun eu cine matura, cine ia gunoiul is cine te controleaza de belet. Normal ca nu vor fi toti savanti. Sunt foarte multi oameni cu iq-uri de peste 130 si ii vezi lucrand ca muncitori in fabrica, vanzatori, spalatori, etc.

#63
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Am fi cu totii foarte plicticosi si doar EMINESCU,TEOREMA LUI PITAGORA etc.So boring

#64
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 nikeone, on 3rd December 2010, 18:20, said:

Am fi cu totii foarte plicticosi si doar EMINESCU,TEOREMA LUI PITAGORA etc.So boring

Da, pentru ca numai aia cu iq scazut sunt amuzanti. :thumbdown:

#65
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 adelina20, on 28th November 2010, 20:30, said:

in israel se numara evreii cu arabii impreuna.
evreii 115 cu arabii 85
Waw, au totusi 85 arabii ? Damn, puteam sa jur ca astia nu depasesc 60-ul !  :lol:

#66
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

 raNKeR, on 1st December 2010, 23:01, said:

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130?
Pai, cine mai matura, cine mai curata cartofi, cine mai ia gunoiul martea si sambata, cine mai urca in autobuz sa te controleze daca ai bilet sau abonament, cine te mai fura la colt de strada? Cine te mai injura ca ti`a murit motorul la semafor? Cine mai ia mita? Cui mai dai mita?

Ar fi un hazard, dupa parerea mea.
Nu poate exista asa ceva. Pentru ca un sistem sa functioneze, trebuie ca toate tipurile de categorii sa existe.
Sa iti dau un exemplu. Iti plac gandacii? Nu cred. Nici mie. Dar daca ei n`ar exista, s`ar produce un dezechilibru in ecosistem. Aparent sunt inutili, dar uite ca nu sunt.
Analog, maturatorii, cersetorii, hotii, cei care curata cartofi sunt utili , ajuta sistemul sa functioneze :)


:)) Daca ar fi o tara in care toti locuitorii ar avea IQ peste 130 sunt sigur ca si-ar da seama cum sa rezolve toate problemele enumerate de tine mai sus . Imi dau seama de asta desi habar nu am ce IQ am .... Toti oamenii au IQ? :deadtongue:

#67
giiredaniela

giiredaniela

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 01.01.2009

 Cortex187, on 29th October 2010, 13:13, said:

Si inca una tare
in 2006, Romania avea 94, Republica Moldova 96. :roflmao:

Și de ce mă rog vi se pare atît de ridicol? Moldovenii peste tot în lume sînt cei mai buni studenți, ulterior -  specialiști.
Se știe că moldovenii (basarabeni) sunt cei mai ageri și descurcăreți! (și modești (!))

Cu părere de rău însă, România nu are o imagine bună în UE.



Așa de tare mă enervează așa tip de oameni (majoritatea românilor din România) care cultivă românofobia în rândurile cetățenilor R. Moldova!

Vai de ifosele voastre.  :thumbdown:

#68
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 giiredaniela, on 12th January 2011, 13:55, said:

Și de ce mă rog vi se pare atît de ridicol? Moldovenii peste tot în lume sînt cei mai buni studenți, ulterior -  specialiști.
Cand mai locuiam inca in Romania am cunoscut niste tineri medici din Moldova, veniti la specializare.
Nu vreau sa fiu rau, insa dpdv profesional erau vaaaaaaaarza.
Nu generalizez, e clar ca nu-s toti la fel, insa te rog sa nu generalizezi nici tu ;)

#69
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 giiredaniela, on 12th January 2011, 13:55, said:

1. Și de ce mă rog vi se pare atît de ridicol? Moldovenii peste tot în lume sînt cei mai buni studenți, ulterior -  specialiști.
Se știe că moldovenii (basarabeni) sunt cei mai ageri și descurcăreți! (și modești (!))

2. Cu părere de rău însă, România nu are o imagine bună în UE.



3. Așa de tare mă enervează așa tip de oameni (majoritatea românilor din România) care cultivă românofobia în rândurile cetățenilor R. Moldova!

4. Vai de ifosele voastre.  :thumbdown:

1. Da-ne si noua cateva nume! Eu chiar nu am auzit.

2. Nu stiam asta. :naughty:

3. Moldovenii se tem de romani?

4. Trecem la bancuri cu moldoveni?

#70
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

 Sandu_Ionescu, on 1st November 2010, 13:35, said:

Ce va ajunge un bebelus luat de la o familie de ciobani sau tarani si crescut intr-o famile de...doctori sau oameni intelectuali?
Si invers,ce va ajunge un bebelus luat dintr-o famile de oameni intelectuali si crescut intr-o familie de ciobani?

Pun intrebarile astea pentru a putea stabili cat de cat daca iq-ul este influentat (si) de mediul in care cresti.

Genetica ne poate juca feste uneori. Ce iti garanteaza ca bebelusul nascut in familia de ciobani nu are in dotare mai multe conexiuni neuronale decat cel nascut in familia de medici? Ei?  :naughty:

Un copil mediu din punct de vedere al inteligentei, crescut intr-o familie de intelectuali, bine situata material, va fi mai cizelat, mai citit, „mai umblat”. Mami si tati il vor da la pian, la inot, la limbi straine, chiar daca copilul nu are inclinatii deosebite pt acestea. Cine stie, poate ca bebelusul din familia de ciobani ar fi facut performanta, daca se afla in aceasta familie, poate ar fi ajuns mult mai sus. Neavand sansa, va ajunge poate un gospodar mai rasarit, care va face tot posibilul sa-si dea copiii la facultate cand va fi vremea, intelegand importanta educatiei.

Cel de „vita nobila” ar putea foarte bine sa ajunga un cioban autentic in cazul unei inversari :lol:

#71
giiredaniela

giiredaniela

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 01.01.2009

 Bogdan R, on 12th January 2011, 15:20, said:

Cand mai locuiam inca in Romania am cunoscut niste tineri medici din Moldova, veniti la specializare.
Nu vreau sa fiu rau, insa dpdv profesional erau vaaaaaaaarza.
Nu generalizez, e clar ca nu-s toti la fel, insa te rog sa nu generalizezi nici tu ;)


Orice generalizare este periculoasă.




 Charger, on 13th January 2011, 10:19, said:

1. Da-ne si noua cateva nume! Eu chiar nu am auzit.

2. Nu stiam asta. :naughty:

3. Moldovenii se tem de romani?

4. Trecem la bancuri cu moldoveni?


1. Nu neapărat specialiști cu renume, deși și din aceștia sînt mulți. Călătoriți prin lume și întrebați.
Eu așa și fac. Totul e bine și frumos cînd povestesc despre Moldova, oamenii se arată foarte interesați, etc. …pînă la momentul în care mai adaug ceva de gen: “our national language is romanian” … De fiecare dată apar reacții stranii: “gypsies? thieves?” … Și uite așa trebuie să dezmint eu aceste asocieri stupide și să explic că românii nu au nimic în comun cu țiganii …so boring.

2. Din nou – Vizitați țările din UE și nu numai.

3. Nu au de ce. ... Dar, mai în glumă mai în serios, cică unii se tem de lupii români :lol:

4. Se știe că sînteți rasiști. În Moldova niciodată nu vei auzi așa ceva; bancuri despre moldoveni, români, orheieni, călărășeni, etc.

Treceți la ce doriți, nu-mi pasă.


O zi reușită pe mai departe!

#72
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Du-te tu in lume si intreaba si o sa vezi ca Romanii sunt cei mai buni, modesti, puri, frumosi, harnici, studiosi etc etc. Si cand m-am trezit era dimineata, si la tine la fel cred.

Daca moldovenii sunt cei mai cei cum de nu e Moldova putere mondiala?

PS - Cand nu o sa mai aveti in constitutie "limba moldoveneasca" atunci poti sa ai pretentia ca vorbesti romana, pana atunci moldoveneasca vorbiti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate