Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cum ar arata o tara in care toti au un IQ peste 130

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#19
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
IQ-ul este ceva foarte arbitrar .... azi nu se cunoaste suficient despre creier ca sa determini un nivel real de inteligenta ; inteligenta implica mult mai multe decat operatiuni logice

#20
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Bine, bine, dar cine mai da cu matura?

#21
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Probabil ca tara aia s-ar arunca in aer, omenirii ii mai trebuie si suflet & moralitate pe langa inteligenta ! De fapt adevarata inteligenta nu se masoara cu IQ-ul

#22
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Thomas-, on 29th October 2010, 16:19, said:

Bine, bine, dar cine mai da cu matura?

Imigrantii, cine altcineva :naughty:

#23
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 domnul-hindus, on 29th October 2010, 11:51, said:

Se spune ca Iq-ul nu determina succesul
Insa studiile au aratat ca acesta este poate cea mai importanta resursa a unui popor.
Ar putea fi chiar o solutie pentru dezvoltarea rapida a umanitatii ca toti cei cu un iq peste 130 sa fie adunati intr-un singura tara,sa fie un model de dezvoltare pentru toti ceilalti.
http://en.wikipedia....i/IQ_by_country


Mda,Castalia lui Hesse
Păi inteligența are valoare față de cei care nu au
Dacă Eistein ,trebuia să meargă la piață să cumpere cartofi,sau mai știu eu ce.....

#24
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

 searcher-star, on 29th October 2010, 15:08, said:

I
Pai sunt sacaiti, bizari, cu tot felul de preocupari care-i indeparteaza pe si de ceilalti, nu i-ai putea face sa stea la birou sa umple hartzoage, nici sa faca aceeasi treaba toata ziua daca nu e strict preocuparea lor...
Si n-ar fi destule posturi pentru toti cei cu aceeasi preocupare.
Mai bine zis ar fi prea putine genii doritoare sa fie gunoieri si prea multe sa fie muzicieni, sahisti, fizicieni...
sunt sacaiti de prostimea din jurul lor e adevarat.
habar nu ai cat de suparator e sa vezi prostii facand cele mai stupide lucruri ducand la suferinta generala.
nu vad nimic rau in a avea preocupari personalizate(cum le zici tu bizare),apoi de ce sa discuti banalitati cu ceilalti in loc sa contribui cu inteligenta la binele general

#25
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 Thomas-, on 29th October 2010, 16:19, said:

Bine, bine, dar cine mai da cu matura?

robotii

#26
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 gi_fubar, on 29th October 2010, 17:19, said:

robotii



Protestez!
Ăștia funcționează pe bază de alimentare externă(curent)
Nu au nici o legătură cu IQ proprietarilor

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
IQul e conceput în așa fel încât valoarea medie să fie 100. O țară cu IQ mediu de 130 este ceva cam ieșit din comun.

 Cortex187, on 29th October 2010, 15:15, said:

exact. ce te mira?
La ce-i relevant IQul atunci? În plus, la fiecare geniu chinez pe care mi-l spui, eu îți spun 3 germani.

Edited by m3th0dman, 29 October 2010 - 18:54.


#28
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 m3th0dman, on 29th October 2010, 19:53, said:

La ce-i relevant IQul atunci? În plus, la fiecare geniu chinez pe care mi-l spui, eu îți spun 3 germani.

Si tu de unde stii care e geniu si care nu e? Le-ai masurat tu iq-ul?

#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Cortex187, on 29th October 2010, 20:00, said:

Si tu de unde stii care e geniu si care nu e? Le-ai masurat tu iq-ul?
Un IQ mare nu te face geniu. Ești geniu dacă ai lăsat ceva util omenirii (o teoremă, o invenție, o operă de artă, o piesă muzicală etc.).

#30
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 m3th0dman, on 29th October 2010, 20:33, said:

Un IQ mare nu te face geniu. Ești geniu dacă ai lăsat ceva util omenirii (o teoremă, o invenție, o operă de artă, o piesă muzicală etc.).

noi vorbeam de iq aici, eu la asta ma referam
geniu= persoana cu iq de peste 140 (parca asta era limita)

referitor la ce ai zis tu, nu te contrazic

GÉNIU, genii, s.n. I. 1. Cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate; persoană care are o asemenea înzestrare.

Edited by Cortex187, 29 October 2010 - 20:52.


#31
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Cortex187, on 29th October 2010, 21:49, said:

noi vorbeam de iq aici, eu la asta ma referam
geniu= persoana cu iq de peste 140 (parca asta era limita)

referitor la ce ai zis tu, nu te contrazic

GÉNIU, genii, s.n. I. 1. Cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate; persoană care are o asemenea înzestrare.
Omul cu cel mai mare IQ e ceva korean, care are aproximativ 220. Rezovla ecuații diferențiale pe la 4 ani (astea se învață la facultatea de matematică și-n universitățile tehnice). Acum are vreo 40 de ani și până acum n-a lăsat nimic omenirii, nici o teoremă, nici o invenție.
Richard Feynman avea un IQ de vreo 125. Pe la 24 de ani lucra la bomba atomică. Puțin mai încolo a pus bazele electrodinamicii cuantice, cea mai precisă teorie din fizică la ora actuală (a primit și Nobel).

Deci, un om cu IQ mare nu-i neaparat geniu.

#32
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 Dragon Warrior, on 29th October 2010, 13:01, said:

Eu zic ca majoritatea celor din parlament inclusiv presedintele inclusiv primul ministru (vreo 2-3 ministri sunt clar retardati) au IQ peste 100.

Asta nu ii opreste sa faca hotii inteligente, nu-i asa?

Luati toti impreuna poate au peste 100 :) Separat nu cred.

#33
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
iq-ul presupune inteligenta logico-matematica. in eneral se stie ca anglo-saxonii stau mai bine la stiintele umaniste, in timp ce chinezii si japonezii zbarnaie la matematici. sunt multe tipuri de inteligenta, sa nu sarim peste asta.
imi aduc aminte ca cineva isi pusese problema daca marele beethoven stia matematica mai bine decat un copil de 6 clase. foarte probabil sa fi avut o inteligenta logica mediocra, insa geniul lui muzical este unul dintre cele mai mari ever, asa cum liiceanu (cu o inteligenta existentiala foarte ridicata) este incapabil sa patrunda o simfonie  brahmsiana, dupa propriile declaratii.

#34
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010
sincer conceptul de IQ mediu al unei tari mi se mare o foaret mare tampenie.
IQ-ul nu poate fi masurat cu acuratete depinde de prea multi factori o persoana normala poate intr-o zi sa inregistreze un iq de 80 si ziua urmatoare de 105.
ceea ce a spus  @m3th0dman este foarte corect.Exista mai multe tipuri de inteligenta dar dupa mn cei mai destepti oameni din lume sunt aceia care au lasat ceva in urma lor care au schimbat modul in care traim prin ceea ce au creat.
Pe mine nu ma impresioneaza absolut deloc persoanele care cica au iq mare pt ca degeaba ai iq mare daca nu esti capabil ca creezi sau sa realizezi ceva cu el esti la fel ca cel care are un iq mai mic.

Edited by OriOn20, 31 October 2010 - 20:45.


#35
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

 Dragon Warrior, on 29th October 2010, 12:01, said:

Eu zic ca majoritatea celor din parlament inclusiv presedintele inclusiv primul ministru (vreo 2-3 ministri sunt clar retardati) au IQ peste 100.
un iq de 100 sau peste 100 nu este ceva uluitor.O pesoana cu o inteligenta normala are un iq intre 95 si 105.
Eu am facut un test de iq in engleza mai mult asa la vrajeala pe net adica am raspuns la majoritatea intrebarilor la intamplare si am scos 104.
Un test IQ este irelevant si nu este capabil sa ilustreze potentialul intelectual maxim al unei persoane.In america este o conceptie legata de iq toti raman cu saliva la gura cand aud de cutare ca are iq de 130-140 de parca e ceva geniu cazut de pe luna si chestia aia ca lasa minori sa mearga la facultate mi se pare o mare tampenie.Chiar daca esti mai inteligent decat colegii de varsta ta asta nu inseana ca  esti capabil sa fii aruncat pe campul muncii chiar daca ai absolvit o facultate iti lipsesc 2 mari criterii experienta de viata si maturitatea lucruri care nu ti le poate oferi inteligenta.

Edited by OriOn20, 01 November 2010 - 12:46.


#36
Sandu_Ionescu

Sandu_Ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 27.12.2009
Ce va ajunge un bebelus luat de la o familie de ciobani sau tarani si crescut intr-o famile de...doctori sau oameni intelectuali?
Si invers,ce va ajunge un bebelus luat dintr-o famile de oameni intelectuali si crescut intr-o familie de ciobani?

Pun intrebarile astea pentru a putea stabili cat de cat daca iq-ul este influentat (si) de mediul in care cresti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate