Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1981
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Hmmm 12CP = motocultor cu carucior; arata bine, pret bun, da nu chilipir; nu vad prinderea in 3 puncte, nu i-a facut poza clar din spate ; mai trebuie accesoriile, se duce mai sus ca e de firma...la banii astia a fost super oferta kubota 4x4, s-a vandut instant.

Edited by liviu9, 10 February 2018 - 21:24.


#1982
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Are prindere în 3 puncte.  Are tractiune spate.  Am vãzut așa ceva într-un magazin în Iași.  Era cu plug cu un corman, prasitoarea cu 3 secții, semãnãtoarea cu 3 secții, cositoarea lateralã cu lamã, freza tractata, remorcã.  Este fãcut în România.  Nu mai știu exact numele.  Motorul original italian. Era 100 și ceva de milioane chel.

#1983
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Intocmai, a mai fost postat pe aici pe forum, nu mai gasesc site-ul acum.

#1984
gigibrbr

gigibrbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare prieteni
Vreau   sa ma  apuc   de  legumicultura  sunt  cam   novice   dar nu  afon  (in sensul  ca  desi nu  am mai  facut  de mult asta  stiu cateva lucruri)
Acum   insa   vreau   sa   trec  la   ceva   mecanizat   si  acoperit  . .....ce sa  zic?!.......afacere
Vreau sfaturi de   cateva  culturi cu  care   sa nu   imi   rup  gatul din  primii   doi  ani.
Buget   aprox.30mii euro  suprafata  lucrata  in  prima  faza   25000mp
Din  acesti  bani   imi   doresc  unu,  doua   solare   marisor   500mp-1000mp   un   tractoras 25-50cp  si  un motocultor diesel  pref   peste  10cp  .
Mentionez   ca  tractor mare de  65 cp   si  cu  diferite  utilaje  de la  cultura  mare   le pot  inchiria  .
Pana  acum   eu  consider  necesare urmatoarele  utilaje
- o masina de plantat  cu strapuns  folia  ,eventual   cu  dispozitiv   de  mulcire inclus
-plug   reversibil+bilonare
-freza
-cultivator   hidraulic  printre  randuri
-erbicidator  200 l

Intrebarea  mea este   ce   utilaje   se folosesc   frecvent (sa nu   fiu  nevoit   sale  imprumut)  sau  din  experienta  voastra  este bine   sa nu  le imprumut  dupa  alte  culturi.
Ce  utilaje  cu aceleasi   functii    de    motocultor  si   de  tractor  este    bine   sa  nu  le  cumpar  de doua  ori  chiar   daca   scot   motocultorul   la  camp   si  bag   tractorul   in  sera.
Va  multumesc  pentru  raspunsurile  dumneavoastra  chiar  daca  vor fi  taioase  dar   macar  intelepte si   venite  din  experienta
Va rog sa imi  spuneti   si  ce  utilaje folositi  voi  daca   sunteti  multumiti   si  la ce ar  fi  bine  sa ma  uit.

#1985
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@gigibrbr:
Nu postezi acelaşi lucru pe două subiecte diferite.
Dacă nu știi de ce, recitește aici.

Ți-am șters postul de pe accesorii, ar fi bine să nu mai apară pe undeva.

#1986
v1n3ri

v1n3ri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.10.2011
Salut,

a incept sezonul de primavara, cu toate problemele posibile Posted Image .
Am vrut sa dau cu freza azi, dar problemele tehnice au conspirat impotriva mea.

Am avut parte de:
- pierderi de ulei (cel mai probabil), pe la un surub ce a "zburat" de la motor  -> demonata o bucata de tabla, pentru a inlocui surubul
- fisurat furtunul de motorina ce merge la motor -> reparat pe loc cu banda de izolat
- pierderi de motorina pe la colierul metalic ce prinde furtunul de conectorul metalic ce merge la motor -> inlocuit colierul cu colier metalic reglabil
- probleme la partea de transmisie: dupa ce bag in viteza, cand mut maneta din stanga de pe OFF pe ON ca sa plec de pe loc, rotile nu se invart. Nu cupleaza ceva, incat sa plece de pe loc.  -> asta a ramas nerezolvata.

Motorul merge, curelele sunt intinse. Se invart ambele fulii de la curea (cea de la motor, si cea cu cuplajul de la maneta de ON). Doar nu vrea sa plece.
Am facut un video cu motorul oprit, la mantea de OFF/On, si cuplajul de la transmisie. Mie mi se pare ca acum maneta nu mai trage cand ii dau drumul pe ON. Trebuie sa o imping, ca sa ajunga la capat (pe ON).
Video aici (click catre link cu video).

Orice parere/ajutor e binevenit.
Multumesc!

Edited by v1n3ri, 14 April 2018 - 17:25.


#1987
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Garantie, esti aproape de dealer.

#1988
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
v1n3ri, la al meu mai raman "trase" parghiile de viraj, dar "sar" imediat ce incerc sa-l misc; poate trebuie oarece vaselina la articulatiile alea? sa ne ti la curent.

Cu stima,
Liviu

#1989
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
cred ca asta explica diferenta dintre motocultor si tractoras...sau cu alte cuvinte la ce ajuta greutatea:

https://www.facebook...46076922578397/

Posted Image

#1990
v1n3ri

v1n3ri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.10.2011
Am rezolvat, si am invatat lucruri noi :) .
S-a rupt lantul la freza. Deh, seceta mare in partea asta.
Schimbat lantul, si totul e ok acum.
Am udat pamantul apoi, inainte sa dau cu freza.

#1991
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Inteleg ca din cauza lantului rupt nu inainta? in cazul asta nu trebuia sa plece cu freza decuplata din levier?

Cu stima,
Liviu

#1992
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Salut posesorii si iubitorii de motocultoare de pe forum. As vrea sa achizitionez un motocultor mai mare si am gasit pe internet o firma din Baia Mare care comercializeaza motocultoare de 8,10 si 12 CP. Se comercializeaza sub denumire de Konig. As intreba pe forum daca are cineva asa ceva si ca si curiozitate sunt foarte asemanatoare cu motocultoarele Zubr sau Kentavr ce se gasesc la granita cu Ucraina de prin judetul SV. Multumesc

#1993
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Da, sunt exact acelasi chinez.
In afara de cele enumerate, mai era tractoras.ro care parca le aduce cu nume chinezesc - Dong-Feng

#1994
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ce parere aveti de tractorasele Konig de 18 Cp? Are cineva experiente cu ele?
Tatal meu ar vrea sa achizitioneze unul, pentru diverse operatiuni : Arat/ frezat gradina de langa casa, cosit printre pomi, mai carat una alta de la camp.
Merita cei 12000 - 13000 lei? Pe piata Sh nu am vazut prea multe alternative, toate par foarte vechi.

#1995
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Daca te poti impaca cu ideea ca e foarte vechi, cu siguranta japonezul de 30 ani e mai bun decat chinezul asta.
Acum vreo doua saptamani am vazut niste filmulete cu un nene care-si luase Konig de 18cp, nou. Parea incantat, asa, inainte sa-l puna la lucru. S-a mai trezit fara ambreiaj in mers (nu debraia, in mers :D), si cu satelitii cuplati permanent (asa era de nou - a trebuit sa improvizeze ceva la tija de cupleaza satelitii) si nu mai stiu ce alte bucurii de la suruburi desfacute.
N-am apucat sa-i vad o filmare cu el la lucru (freza , plug), avea doar un filmulet cum patina prin padure cu un pui de remorcuta dupa el.

Din pacate canalul omului nu mai exista... posibil sa fi fost chiar un coleg drujbist de forum, sau un prieten al unui coleg.
Arunca o intrebare offtopic pe topicul de drujbe, poate ai noroc sa afli un raspuns mai detaliat acolo.

Din punctul meu de vedere... mai bine iei tractoras monoax chinezesc la jumatate de pret, face acelasi lucru si probabil e mai bine inchegat si mai fiabil.

Altfel, motocultor/tractoras vechi, italian sau japonez.

#1996
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Buna ziua ! In aceasta primavara intentionez sa cumpar un motocultor Pasquali pt a-mi ara si freza gradina. Am vazut pe net ca sunt si diesel si benzina. Pentru 10 arii inclinam pt un benzinar. Ce parere aveti? Care sunt mai bune? Ce probleme pot avea cele pe benzina? Am vazut cateva firme de renume Pasquali,Goldoni,Lombardini. Ce sa aleg? Va multumesc mult.

#1997
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pe cel in starea cea mai buna.

Vezi ca sunt doua topicuri in care se mai discuta subiectul, unul despre motorul Lombardini si unul despre tractorasele Pasquali. Gasesti sfaturi pertinente acolo

#1998
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
De cateva zile am cumparat acest motocultor de 10 CP. Sper sa fie o alegere potrivita pentru necesitatile mele. Mai detin un motocultor Holder E9 diesel si sper ca cel Konig sa se ridice peste performantele Holder-ului. Astept de la colegii de pe forum care au modele asemanatoare sfaturi pentru exploatare. Mi sa recomandat de la firma care l-am cumparat un rodaj de 10 ore. Este corecta indicatia?

Attached Files


Edited by hd15vla, 11 February 2019 - 20:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate