Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2111 replies to this topic

#1
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare, creez un post separat, insa poate ma ajuta si pe mine cu ceva informatii in ceea ce priveste achizitia unei motosape sau tractoras. Le-am grupat in aceeasi categorie deoarece urmaresc o putere de 10-15 cp la pret cat mai bun. Mi-am cumparat de curand o drujba Stihl ms 270 pentru treburi gospodaresti si in magazinul respectiv aveau si motosape. Mi s-au oprit ochii asupra uneia Viking, era pe la vreo 27 de milioane, mai scazuse de la 32. Avea toate accesoriile (roti, plug, rarita, remorca etc) separat si la preturi destul de mari. Problema este ca cea mai puternica (macar e facuta in Germania) are vreo 5,5 cp daca nu ma insel. Vreau sa o folosesc in solar/gradina munci agricole si la carat diverse, de la lemne pana la saci plini cu cereale pe distante scurte. Adica, remorca + greutatea mea + greutatea incarcaturii sa zicem undeva pe la 800 kg sa poata fi duse de utilajul respectiv fara sa scoata fum sau sa-l chinui. Se pune aici si problema greutatii utilajului, adica Viking-ul spre exemplu avea 70 de kg si rotile destul de mici, nu prea mi s-a parut ca ar fi indicat in activitatea mai sus mentionata datorita aderentei scazute.
Cred ca si un tractoras ar fi indicat pentru aceasta activitate, daca nu ma insel userul scaiba avea unul in pozele de pe forum, destul de mic si nu mai stiu pe unde, gasisem un Lombardini parca la 10-15 cp, mic si verde. Un tractor japonez sau unul chinezesc la 26 de cp imi depaseste bugetul, daca as avea 4000-5000 eur as lua un U450 la sH in conditie cat mai buna si as termina balciul. Ca si buget pentru motosapa + accesorii complete sau numai tractoras-ul 8000-10000 ron. Nu ma deranjeaza chinezariile atata timp cat garantia este de 2 ani iar dealerul are un istoric si asigura si piese de schimb.
Pana in primavara cel tarziu trebuie musai sa achizitionez utilajul asa ca rog cunoscatorii sa ma ajute cu o parere.
Recapitulez, minimum 10 CP si minim 110-120 kg utilaj, buget 8000-10000 ron motosapa + toate accesoriile / numai tractoras.
Multumesc !

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

 liviumircea, on 26th October 2010, 14:17, said:

Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare, creez un post separat, insa poate ma ajuta si pe mine cu ceva informatii in ceea ce priveste achizitia unei motosape sau tractoras. Le-am grupat in aceeasi categorie deoarece urmaresc o putere de 10-15 cp la pret cat mai bun. Mi-am cumparat de curand o drujba Stihl ms 270 pentru treburi gospodaresti si in magazinul respectiv aveau si motosape. Mi s-au oprit ochii asupra uneia Viking, era pe la vreo 27 de milioane, mai scazuse de la 32. Avea toate accesoriile (roti, plug, rarita, remorca etc) separat si la preturi destul de mari. Problema este ca cea mai puternica (macar e facuta in Germania) are vreo 5,5 cp daca nu ma insel. Vreau sa o folosesc in solar/gradina munci agricole si la carat diverse, de la lemne pana la saci plini cu cereale pe distante scurte. Adica, remorca + greutatea mea + greutatea incarcaturii sa zicem undeva pe la 800 kg sa poata fi duse de utilajul respectiv fara sa scoata fum sau sa-l chinui. Se pune aici si problema greutatii utilajului, adica Viking-ul spre exemplu avea 70 de kg si rotile destul de mici, nu prea mi s-a parut ca ar fi indicat in activitatea mai sus mentionata datorita aderentei scazute.
Cred ca si un tractoras ar fi indicat pentru aceasta activitate, daca nu ma insel userul scaiba avea unul in pozele de pe forum, destul de mic si nu mai stiu pe unde, gasisem un Lombardini parca la 10-15 cp, mic si verde. Un tractor japonez sau unul chinezesc la 26 de cp imi depaseste bugetul, daca as avea 4000-5000 eur as lua un U450 la sH in conditie cat mai buna si as termina balciul. Ca si buget pentru motosapa + accesorii complete sau numai tractoras-ul 8000-10000 ron. Nu ma deranjeaza chinezariile atata timp cat garantia este de 2 ani iar dealerul are un istoric si asigura si piese de schimb.
Pana in primavara cel tarziu trebuie musai sa achizitionez utilajul asa ca rog cunoscatorii sa ma ajute cu o parere.
Recapitulez, minimum 10 CP si minim 110-120 kg utilaj, buget 8000-10000 ron motosapa + toate accesoriile / numai tractoras.
Multumesc !
nu ai nevoie de ceva prea mare.si scump.acum depinde si cat teren ai de lucrat.o motosapatoare merge la lucrari de max 1500 mp.in gospodarie.deci numai pentru uz casnic.eu folosesc o motosapatoare de 5,5 cp si sunt f multumit.o folosesc la solarii,la arat si frezat.daca atasezi si remorca cu sa zicem 300 kg util,nici nu ai nevoie de mai mult.nu te arunca la mai mare daca nu o folosesti in scop profesional.

Edited by masni, 26 October 2010 - 13:57.


#3
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
am gasit in forumul de motosape link catre urmatorul site:
http://tractoras.ro/...x/Page-1-9.html
Tractorasul este exagerat de scump, daca mai pui ceva iei U450 la mana a doua. Ma rog, asta este parerea mea.
In ceea ce priveste tractorasul monoax as dori sa stiu daca are cineva asa ceva sau daca a auzit de ele. Au si ceva piese de schimb si asta e mare lucru. Daca duce ala mic 15 cp face banii in conditiile in care pretul include si TVA. Accesoriile cam scumpe insa asta e...
A luat cineva modelul asta ? O parere ? Consum ?
Motosapa e prea mica pentru ce am nevoie deoarece lasand la o parte lucrarile de aratura sau frezare am pretentia de la scula respectiva impreuna cu remorca sa tina locul unui cal de gospodarie, adica sa duca o sarcina mai mare de 300 de kg.
Multumesc oricum de sfat !

#4
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
ai putea incerca si aici
au garantie, dealerul are istoric si aici pe forum si au si ceva piese de schimb. si din cate vad au si scazut pretul cu vre-o 500lei in ultima luna...

@liviumircea: nah ca mi-ai luat-o inainte cu raspunsul...

Edited by katilinus, 26 October 2010 - 14:59.


#5
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 katilinus, on 26th October 2010, 15:58, said:

ai putea incerca si aici
au garantie, dealerul are istoric si aici pe forum si au si ceva piese de schimb. si din cate vad au si scazut pretul cu vre-o 500lei in ultima luna...
as dori sa stiu daca are cineva modelul asta, cum se comporta si cum i se pare ca fiabilitate si consum. Daca duce 15 cp putere si la ce remorca am vazut ca are, adica mie mi se pare destul de solida chiar mi s-ar potrivi (pompa de apa cel putin este foarte potrivita pentru un astfel de utilaj). Dat fiind faptul ca utilizatorul este de pe forum, l-as ruga sa-si dea cu parerea in ceea ce priveste consumul si feedback-uri de la cei care au cumparat. Piesele de schimb sunt un foarte mare plus.
Rog a nu se considera publicitate si a nu se sterge acest topic.
Multumesc!

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu se sterge topicul, insa Scaiba are prea mult bun-simt ca sa inceapa sa-si "etaleze" marfa chiar aici, pe topic (mai ales ca exista posibilitatea ca alti useri sa sara in sus, ca se face reclama "live").

Mai degraba ii trimiti un PM, daca datele de pe site nu-ti sunt suficiente. Sau ii dai un telefon - sunt vreo doua-trei pe site ...

#7
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 horia66, on 26th October 2010, 20:48, said:

Mai degraba ii trimiti un PM, daca datele de pe site nu-ti sunt suficiente. Sau ii dai un telefon - sunt vreo doua-trei pe site ...
Am trimis mai de mult un PM (sau cel putin asa imi amintesc) nu am primit inca raspuns, nestiind pe vremea aceea de existenta site-ului.

Cred ca un telefon ar rezolva problema.

Multumesc !

#8
ASPECT_33

ASPECT_33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.10.2010

 liviumircea, on 26th October 2010, 14:17, said:

Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare, creez un post separat, insa poate ma ajuta si pe mine cu ceva informatii in ceea ce priveste achizitia unei motosape sau tractoras. Le-am grupat in aceeasi categorie deoarece urmaresc o putere de 10-15 cp la pret cat mai bun. Mi-am cumparat de curand o drujba Stihl ms 270 pentru treburi gospodaresti si in magazinul respectiv aveau si motosape. Mi s-au oprit ochii asupra uneia Viking, era pe la vreo 27 de milioane, mai scazuse de la 32. Avea toate accesoriile (roti, plug, rarita, remorca etc) separat si la preturi destul de mari. Problema este ca cea mai puternica (macar e facuta in Germania) are vreo 5,5 cp daca nu ma insel. Vreau sa o folosesc in solar/gradina munci agricole si la carat diverse, de la lemne pana la saci plini cu cereale pe distante scurte. Adica, remorca + greutatea mea + greutatea incarcaturii sa zicem undeva pe la 800 kg sa poata fi duse de utilajul respectiv fara sa scoata fum sau sa-l chinui. Se pune aici si problema greutatii utilajului, adica Viking-ul spre exemplu avea 70 de kg si rotile destul de mici, nu prea mi s-a parut ca ar fi indicat in activitatea mai sus mentionata datorita aderentei scazute.
Cred ca si un tractoras ar fi indicat pentru aceasta activitate, daca nu ma insel userul scaiba avea unul in pozele de pe forum, destul de mic si nu mai stiu pe unde, gasisem un Lombardini parca la 10-15 cp, mic si verde. Un tractor japonez sau unul chinezesc la 26 de cp imi depaseste bugetul, daca as avea 4000-5000 eur as lua un U450 la sH in conditie cat mai buna si as termina balciul. Ca si buget pentru motosapa + accesorii complete sau numai tractoras-ul 8000-10000 ron. Nu ma deranjeaza chinezariile atata timp cat garantia este de 2 ani iar dealerul are un istoric si asigura si piese de schimb.
Pana in primavara cel tarziu trebuie musai sa achizitionez utilajul asa ca rog cunoscatorii sa ma ajute cu o parere.
Recapitulez, minimum 10 CP si minim 110-120 kg utilaj, buget 8000-10000 ron motosapa + toate accesoriile / numai tractoras.
Multumesc !


Exista mai multe variante pentru tineȘ
1. Recomandarea mea este sa nu alegi NO NAME.
Pentru utilizare intensa OBLIGATORIU trebuie achizitionat echipamente BRAND cu cutie de viteze sau putere mare a motorului.
2. Varianta 1 - Motosapa F501 (echipament original HONDA) +roti+planetare+prasitoare+rarita+plug+roti metalice+remorca = aprox. 8500 lei aduse acasa
3. Varianta 2 - Motosapa Quatro Junior (fabricat de Pubert) +roti+planetare+plug +rarita+prasitoare+roti metalice+remorca = aprox. 8000 lei aduse acasa
4, Varianta 3. - Motosapa Vanguard 6.5CP (fabricat de Bertolini)+ roti+planetare+plug +rarita+prasitoare+roti metalice+remorca = aprox. 6000 lei

Mai sunt variante, dar cred ca ti-am furnizat suficiente.
Succes!

#9
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006

Quote

Pret: 5.000 RON

Tip anunt: Oferta
Localitate: Gheboieni



VAND TRACTOR 445 DETEU DE FABRICA STARE FOARTE BUNA DE FUNCTIONARE
0723.193.449

Tipul are mai multe unelte agricole de vanzare,sa nu  imi cereti relatii suplimentare pentru ca nu il cunosc.
-Masina de imprastiat ingrasaminte  500 e
-Pompa de erbicidat  750  e
-Combina de treierat 6.500 e

#10
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
l-am sunat. anuntul original e gresit. pretul e 5000E

 ASPECT_33, on 27th October 2010, 08:12, said:

Recomandarea mea este sa nu alegi NO NAME.

in primul rand bine ai venit.
in al doilea rand daca ai avea rabdare ai vedea ca exista un topic MARE cu unelte NO NAME care-si fac treaba bine.
cat despre chinezariile de care va cam feriti ... poate ar trebui reanalizata problema.

#11
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 katilinus, on 27th October 2010, 12:36, said:

cat despre chinezariile de care va cam feriti ... poate ar trebui reanalizata problema.
Am cumparat foarte multe lucruri facute in china, ce-i drept majoritatea electrice sau electronice. Ma feresc de china , mai ales de lucrurile ieftine si in mai multe posturi ale mele poate am avut tendinta sa generalizez. Nu le stiu pe toate, uneori imi sustin ideeile cu patos pentru ca sunt ale mele si pentru ca vorba omului de rand in 89 dupa revolutie "e democratie". Daca prin parerile mele am ofensat pe cineva imi cer scuze, pana la urma eu am cateva posturi pe acest forum si nu cred ca parerea mea conteaza foarte mult, nu am incercat sa induc pe nimeni in eroare. Din ce am cumparat eu, sculele made in China s-au dovedit a fi nefiabile. Asta in cazul meu. Sunt insa si exceptii, am blitz Nikon SB-600 , made in China, care sunt convins ca nu ma va dezamagi. Chinezariile de care vorbesc eu exista, le gasiti in brico sau mai stiu eu pe unde la 1200 ron si cat dai atata face. Am scule de prelucrare a lemnului, bosch Verde, gama hobby care tot in china sunt facute. Insa la fel, sunt convins ca le voi folosi mai mult de 2-3 ori. Uneltele no name de care vorbesti tu, nu cred ca poti sa-ti faci o parere despre ele, nu stim la ce anume s-au folosit, ce volum de munca au dus si cat au fost de chitzaite. In primul rand, cand iti cumperi ceva, te uiti dupa piese de schimb daca implica cel putin 1 piston. Cand o pica ceva la un noname sunt curios daca o sa gasesti piesa respectiva usor, fara sa astepti o saptamana dupa ea. Vorbim de utilaj agricol, care daca iti trebuie acum, nu poti astepta 1 luna dupa o piesa. Nu am nimic cu cei care aleg noname, depinde si de bugetul omului samd. Insa sunt convins ca timpul imi va da dreptate, uitandu-ne la topicul de drujbe, nu vreau sa ajung ca acolo pe forum sa caut un delaer sau ce piesa mi se potriveste.
Pot sa fie si lucruri de calitate facute in China, nu zic ca nu sunt, repet, si eu am achizitionat made in China. De aceea m-a si interesat scula mentionata mai sus si m-a bucurat faptul ca am vazut si piese de schimb pe site. Pana la urma, indiferent ca ne convine sau nu, procentual vorbind, China produce foarte multe lucruri de calitate indoielnica (uitati-va dincolo de mandrie si realizati ca este o parere generalizata, nu pe o marca sau un produs aparte). Noi suntem cei care le-au cumparat, noi suntem cei care i-am sponsorizat deoarece ne-am bucurat la pret asta datorita unei vederi limitate si pe termen scurt. Asta e o realitate care nu o poate schimba nimeni, oricat s-ar da cu curu' de pamant. Nu trebuie sa avem toti aceeasi parere...Daca voi va dati cu curu de pamant de fiecare data cand zic ceva de China dati-va in continuare.
Eu tot ce am scris nu am scris din rautate, nici ca sunt MAflada si le stiu pe toate, ci pur si simplu ca o parere personala. Am ales si eu China, aleg in continuare unde e mai avntajos pentru mine, insa ma feresc de lucrurile made in China despre care nu am un feedback, o parere, o piesa de schimb. Si sunt multe ale dracu.
Numai bine !

#12
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
OFF:  Chestia este cam asa: iau ceva ce are garantie pana nu mai vad vanzatorul (lucrurile SH) sau ceva ce are garantie 2 ani. Fiecare cu plusurile si minusurile sale. Eu am in marea majoritate scule "made in China" din gama de mijloc. Evident ca toti am vrea numai lucruri de top, dar......dupa buget, coane Fanica! (vorba lui Caragiale). Eu am fost sa vad niste motoroto si tipul avea in magazin dupa buget. As alege produsul cel mai ieftin raportat la aceleasi caracteristici.

revenind la discutie: a compara un motoroto cu un tractor 445 este ca si cum am compara un tricou cu un pulover.Dar de ce sa comparam cu 445 can putem compara cu 650, ca e pretul si mai bun? Ce sa cumpar?
  Eu sunt dintr-un bazin pomicol iar liceul este intr-un bazin legumicol. Diferenta de utilaje este enorma. La mine la tara f rara gasesti un alt tractor in afara de 445 DT (DTC), depre motoroto.....nu stiu mai mult de 4-5. In bazinul legumicol n-am vazut mai mult de 5 tractoare 4x4. dar am vazut f multe motoroto de diverse capacitati sau firme.
  Eu am avut tractoare 445 si un tractor U 260. Desi aveau aceleasi parti componente (difera doar trenul de rulare si motorul) nu le putem compara, acum chiar imi pare rau ca l-am dat "p-ala micu' " si se impune un motoroto (exemplu: vreau sa sapo gradinita de  800 m2 si cu tractorul mi-ar ramane  cel putin un sfert neatins)

#13
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Am belit mai bine ochii pe site si a scris omu si consumu + alte date... Recunosc ca uneori imi scapa anumite lucruri...

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Am eu un monoax ca cel de pe tractoras.ro de 3 ani merge fara nici o reparatie singura lucru care s-a stricat este butonul de la far dar a fost "ajutat" de mezinul familiei. Tine-ti cont ca nu e o jucarie, e un monstru si trebuie tratat cu respect ca altfel te omoara la propriu cat despre fiabilitate ar trebui sa tina fara probleme 10 - 15 ani fara reparatii doar consumabile si reglajele facute ca la carte.

#15
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 pufarin, on 28th October 2010, 00:59, said:

Am eu un monoax ca cel de pe tractoras.ro de 3 ani merge fara nici o reparatie singura lucru care s-a stricat este butonul de la far dar a fost "ajutat" de mezinul familiei. Tine-ti cont ca nu e o jucarie, e un monstru si trebuie tratat cu respect ca altfel te omoara la propriu cat despre fiabilitate ar trebui sa tina fara probleme 10 - 15 ani fara reparatii doar consumabile si reglajele facute ca la carte.
Multumesc mult, asta aveam nevoie sa aud, parerea unui proprietar.

#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Trebuie sa te gandesti bine inainte sa cumperi asa ceva s-ar putea sa fie prea mare pentru ce ai nevoie, oricum nu se compara cu nimic din ce se gaseste pe piata ca dimensiuni, putere, cutie de viteze, etc. Este o scula gandita sa munceasca din greu.

#17
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 pufarin, on 28th October 2010, 10:35, said:

Trebuie sa te gandesti bine inainte sa cumperi asa ceva s-ar putea sa fie prea mare pentru ce ai nevoie, oricum nu se compara cu nimic din ce se gaseste pe piata ca dimensiuni, putere, cutie de viteze, etc. Este o scula gandita sa munceasca din greu.
Pai pe scurt ar fi de facut urmatoarele: arat , frezat nu mai mult de 500-max 1000 de mp. Vreau putere si greutate mai mare pentru urmatoarele: fie adaptat la el remorca de la masina (sarcina totala 750 kg) fie cumparat/construit alta noua. Foarte multe activitati de carat: absolut tot ce au nevoie pe la tara, de la grau / porumb de la asociatia locala pana la lemne, apa etc, pe scurt exact la ce folosesti un cal si o caruta. Dat fiind ca noi nu avem apa curenta, la anul, pana in vara, ne-am hotarat sa construim un fel de sfera de apa la inaltime de 2m, care o data umpluta, sa-ti permita sa ai apa curenta folosindu-te doar de gravitatie. In conditiile in care la utilajul respectiv se poate adapta pompa de apa, e numai bine sa umpli cateva butoaie mari sau o minicisterna si apoi sa o urci in sfera respectiva. Pe langa asta, in conditiile in care are priza de putere sau vreo fulie pe care se poate adapta o curea rezolv si problema motorului unei mori de furaje de putere mai mare gen huruitoare de stiuleti. Consider ca utilajul respectiv nu este prea mare pentru ce am eu nevoie, nu il vreau numai pentru 2 razoare de ceapa, de aceea ma interesa greutate, putere, fiabilitate si piese de schimb ca o sa fie muncit, adica nu o sa stea degeaba.

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Pentru 500 - 1000 mp lucrari agricole este prea mare ( intr-o 1/2h ai terminat de frezat) in schimb pentru carat este grozav poate tracta pana la 2,5 t. Din pacate trebuieste remorca lui (sau una construita pt el) nu se pot folosi remorci auto. Pe remorca lui este scaunul si sistemul de franare iar sistemul de prindere difera de cel auto. Pe fuliile lui poti sa adaptezi ce vrei, el functioneaza foarte bine si intr-o curea. In schimb aratul nu este o placere, trebuie sa mergi in spatele lui ca la plugul tras de cai. Eu unul am renuntat la arat doar bag freza.

Edited by pufarin, 28 October 2010 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate