Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Diferentele intre muzica romaneasca si straina

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
RDM

RDM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.07.2004
Diferenta sta in Productie ..

Cat despre trupele de care vb voi a fi de cacao.. peste tot exista si trupe de cacao .. problema este ca la noi artistii mor de foame.. asa ca aleg sa faca altceva .. dispar din peisaj..si raman doar trupele de cacao.

Luati-o ca exemplu pe Tracy Chapman .. care nu canta deloc comercial ..nu-si arata bucile sau tatele .. si isi permite sa cante in continuare ce simte pt ca are si ce manca.

#38
Sorinakis

Sorinakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca se exagereaza cand se spune ca muzica noastra e toata un mare shit si cea de afara e mult mai buna. In afara de faptul ca afara nu a izbucnit epidemia de playback, artistii lor comerciali nu sunt cu nimic mai buni ca ai nostri. Incultura muzicala pare a fi la fel de mare si acolo: au prins trupe ca o-zone sau cheeky girls.

       Nu cred ca noi suntem mai cretini ca ceilalti. La noi inca se simt efectele tranzitiei (foame mare de bani: 'fac un album cu 4 piese si 6 remixuri intr-o luna, mai fac 10 playback-uri prin tara urmatoarea luna si pot sa-mi iau si eu masina nemteasca sa moara lumea de ciuda').

       Totusi e normal sa fie muzica mai buna in strainatate: noi suntem 22 mil. iar ei 6 mil; normal ca ei vor avea mai multi artisti talentati ca noi. In plus ei au o traditie mai indelungata, nu au pierdut 50 de ani sa faca muzica patriotica. In perioada interbelica aveam si noi muzica buna nu manele.

       Ar trebui sa ne comparam cu alte tari din zona: oare muzica din Bulgaria (si la ei manelele sunt in floare), Ungaria, Polonia este mai buna. Eu nu stiu exact, dar sincer nu cred.

Edited by Sorinakis, 04 August 2006 - 10:39.


#39
N!gh7 W0lf

N!gh7 W0lf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.03.2006
E mai buna muzica straina,dar cea romaneasca va incepe incet incet sa o ajunga....:)

#40
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Pana in anul 2999 poate da... muzica romaneasca e facuta prost. Astia chiar au impresia ca pot fi la fel de fitosi ca aia din afara, care vand o groaza de albume. Aici daca au vandut 50.000 de discuri cred ca iau platina...mare branza. Vedete pe plan local o sa fie, dar nu o sa ajunga si in afara.

#41
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
muzica noastra nu e diferita fata de muzica straina, dar cum e normal prezinta si ea suisuri si coborasuri si binenteles foarte multa muzica comerciala.
totusi principala diferenta e lipsa promovarii muzicii de calitate romanesti peste hotare
nu stiu de ce multi dau vina pe manele ca trag in jos muzica romaneasca , e un gen de muzica ca oricare altu si un procent considerabil din acest gen sa spunem ca e slab calitativ
daca a-ti cugeta putin ati observa ca 90% din muzica ce se promoveaza pe posturile de televiuzine romanesti gen voltaj .... e praf si  mi se pare normal ca si la manele sa existe un procent asemanator

Edited by GreuHip, 09 August 2006 - 18:19.


#42
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Muzica de afara e lucrata (unele), show-urile sunt showuri (am vazut recent concertul liu Robbie Williams de la Kneebworth), si versurile sunt versuri (Sa ma ierte Dumnezeu, daca "mai-iahii...mai-iahhaaa" sau "de ce plang chitarele"(intr-o piesa cica "dance") sunt ok... atunci...pfff).

Avem si noi artisti, avem si noi voci, uitati-va la un Florin Chilian, ascultatii muzica, versurile... Ana Maria, are o voce superba... Vama Veche cu al lor Epilog, Cargo (cu si fara Kempes), Iris si mai sunt cativa, nu imi vin in minte acum. (sa NU aud de Moga)
Insa nu, daca pe scena nu e Blondy sau Trident, extrem de sumar imbracate, atunci nu mergem, ca nah, rockeri nu suntem, pe Ana Maria nu o ascultam ca e prea lenta si prea melancolica, pe Chilian nici atat ca devenim depresivi... si exemplele pot continua.
Dar maneaua e binevenita... lautarii tata si hai sa ridicam mainile si sa pocnim din degete.
Si atunci ne mai intrebam a cui e vina. Adevaratii artisti sunt marginalizati, si sunt promovate in schimb prostia si incultura.

Pacat totusi...

#43
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
diferente ???  :huh: Muzica straina nu e in romana  B) In rest nu vad de ce muzica romaneasca nu ar putea fi la fel de buna ca cea straina  :console:

Edited by magic-gabi, 12 August 2006 - 10:07.


#44
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
muzica straina nu include genul manele (foarte popular in 'muzica' romaneasca)  :lol:

serios acum, diferente majore nu prea mai vad (cum erau inainte de 2000); Doar ca in romania putem vedea toate trupele/interpretii (mai buni sau mai putin buni) pe cand din strainatate vedem ce e mai ascultat/comercial :)

parerea mea :)

PS. Raman la concluzia ca muzica straina din 80-90 e the best :)

#45
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
"Diferentele intre muzica romaneasca si straina, oare chiar exista ?"
Glumesti ? Normal ca exista! Si sunt chiar multe. Din fericire in ultimul timp muzica romaneasca e pe drumul bun.. chiar foarte bun as zice.

#46
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006

View Postfido_glc, on Aug 17 2006, 22:23, said:

Din fericire in ultimul timp muzica romaneasca e pe drumul bun.. chiar foarte bun as zice.

Esti sigur?

Edited by e-XisTenZ, 18 August 2006 - 14:02.


#47
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
Intrebare shakespeariana : Muzica straina e pe o cale buna ?
Raspuns : Muzica straina are f multe cai din care una tre sa fie cea buna . Acolo ai ce alege , si poti sa gasesti si ceva bun . Muzica romaneasca e pe o cale buna in sensul ca se apropie de muzica straina  (cea de pe o cale gresita   :puke: ) . Ascultati fratzilor Parazitii si manele  :puke:  ca e trendy . Mie unul imi fac   :puke:  si aia (adica Partzitzii) si aia ( manelosii jegosii ).

View Poste-XisTenZ, on Aug 12 2006, 01:39, said:

Avem si noi artisti, avem si noi voci, uitati-va la un Florin Chilian, ascultatii muzica, versurile... Ana Maria, are o voce superba... Vama Veche cu al lor Epilog, Cargo (cu si fara Kempes), Iris si mai sunt cativa, nu imi vin in minte acum. (sa NU aud de Moga)

Pacat totusi...

Sunt de acord cu parerea ta ca Ana Maria are o cove frumoasa , "dar cine oareeeeeee ??? " mai crede asta ???
Anyway "fabrica de hituri Moga " sucks big time  :D

Edited by rainELf, 29 August 2006 - 11:36.


#48
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005

View Postproxxxy, on Aug 17 2006, 22:20, said:

muzica straina nu include genul manele (foarte popular in 'muzica' romaneasca)  :lol:

serios acum, diferente majore nu prea mai vad (cum erau inainte de 2000); Doar ca in romania putem vedea toate trupele/interpretii (mai buni sau mai putin buni) pe cand din strainatate vedem ce e mai ascultat/comercial :)

parerea mea :)

PS. Raman la concluzia ca muzica straina din 80-90 e the best :)

mda...incep si eu sa vad ca diferentele se diminueaza dar:calitatea muzicii romanesti nu creste ci cea a muzicii straine scade...zicea cineva ca muzica anilor 80-90 e the best.subscriu!nu se mai face in ziua de azi asa ceva...

#49
wyrus

wyrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.03.2006
eu sunt de parere k 80% din muzica romaneasca nu merita ascultata din punct de vedere al calitatii....iar  cele 20% nu se pot afirma pt k la noi banu face legea........

#50
ion_cta

ion_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 18.08.2006

View Postwyrus, on Sep 20 2006, 00:10, said:

eu sunt de parere k 80% din muzica romaneasca nu merita ascultata din punct de vedere al calitatii....iar  cele 20% nu se pot afirma pt k la noi banu face legea........
Ce tot vorbesti acolo ? S-o crezi tu ca nu se pot afirma din cauze financiare.
Nu banul promoveaza muzica de proasta calitate ci noi, romanii. Esti invatat cu rahat si cultura ta muzicala se reduce la blondy, gutza, grasu xl si tataie (NU E MARE DIFERENTA INTRE EI CREDE`MA) , asculti rahat !!! Daca ai avut intelepciunea sa asculti un cd cu CTC sau alte trupe romanesti cu traditie ... sa fii sanatos !

#51
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Eu zic ca-i vorba de cultura muzicala.
De exemplu, in Romania sunt 22 de milioane de prosti, pe cand in Jamaica doar vreo 3 milioane. nivelul de trai e cam acelasi. Insa muzica jamaicana e infinit superioara celei romanesti.. De ce oare? Adica la ei se poate sa ai productie de cea mai buna calitate si la noi nu?.. la fel si cu concertele, pe acolo-s numai live, pe cand aici nu se incumeta decat putini sa bage propria voce la inaintare..

#52
Rob Zombie

Rob Zombie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2006
Diferenta cea mai mare se datoreaza bugetului pe care artistii romani sau straini sunt pregatiti sa-l investeasca in aceasta aventura. Plus ca nu prea avem cultura muzicala - ca si public - in Romania, in acest moment.

#53
extremehouser

extremehouser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2006
Probabil si din cauza manelelor care a ajutat la decaderea si scaderea gusturilor si pretentiilor majoritatii romanilor.Iar producatorii doar sau conformat...producand muzica din ce in ce mai slaba calitativ.Inca un aspect important este mediatizarea si stimularea producatorilor de muzica din strainatate care clar este mult mai mare ca cea din Romania

#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
E clar ca muzica romaneasca seamana tot mai mult cu cea straina. doar se copie la greu  :w00t:

Acuma, vb serios, cred ca nici muzica straina nu mai e ce-a fost. Aud in ultima vreme numai melodii pt copii prosti de gradinita. Exemple>
- Justin Timberlake - Sexy back
- Fergie - London bridge
- Polly Dolly sau cum naiba se cheama chestia aia cu pretentie de melodie
- cam toate melodiile de la Beonce, Diddy etc :puke:

Asa ca ne mai miam ca Morandi are succes in Europa??? Nici aia nu porea au ce alege :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate