Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

samsung galaxy s vs iphone 4

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#73
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Ca deobicei bati campii din nou.
Ca sa transferi poze sau video din tel nu trebuie sa faci nimic deosebit.doar sa conectezi tel la calc si gata. Scuze..ai nevoie de drivere ,doh!!!
Daca tot filmez si sunt cu prietenul langa mine..de ce trebuie sa vad filmarea pe tel lui? daca o vede pe al meu ce are?
De 2 ani de cand am iphone..un singur prieten m-a intrebat daca nu ii dau si lui o melodie.., cand am avut 3GS am avut instalat ibluenova care te lasa sa transferi orice fisier prin bluetooth..dar nu am folosit niciodata aplicatia ..ca nu am avut de ce.
Ma bucur ca nu are card..cei 16 GB imi sunt suficienti pt orice si viteza pe care o are memoria lui interna bate la cur orice card de memorie. Scopul meu in viata sigur nu este ala sa scot cardu din tel non-stop.
Cu antena ca  deobicei vorbesti din iustub , ce mi se pare foarte interesant ca cei care au problema cu antena sau semnalul la iphone sunt exact cei care nu au telelonul, intr-un fel mi se pare normal sa nu ai semnal..daca nu ai telefon , corect?


View Postmotanu44, on 17th April 2011, 01:48, said:

In primul rand iPhone mi se pare nesimtit de scump pentru ce ofera. Cel mai mare minus, de departe, e pretul urias pentru ce ofera, si mai ales ce NU ofera:
Nu are true multitasking, nu are radio FM, si e cam mic pentru gustul meu. Alte chestii care imi trebuie si de care nu sunt sigur ca se rezolva dupa jailbreak: videocall prin 3g (catre oricare alt telefon), transfer fisiere prin bluetooth (o mare tampenie), TV-out, homescreen-uri pe care sa pot pune widget-uri si ce vreau eu, organizarea aplicatiilor pe foldere care e nepractica ....si nu-mi mai aduc aminte acum.
Dar, repet motivul principal, nesimtit de scump cu toate aceste lipsuri. (nu am mai zis nimic de death grip)

Galaxy S e cam la jumatate de pret, si, mai mult decat atat, nu are decat un singur minus: nu are blitz.

Am comparat si display-urile si cel de la iPhone, desi e ceva mai luminos, e mai ...laptos, nu are aceleasi culori vii ca super amoled, nici pe departe acelasi contrast, si nu e asa de crispy, iti lasa mereu impresia ca se vede cam in ceata, cam laptos, pe langa Galaxy S.
Astea sunt parerile mele.
Daca erau la acelasi pret, ezitam putin inainte sa-mi iau Galaxy S, dar asa nu am nicio indoiala: iPhone4 nu-si merita sub nicio forma pretul aproape dublu.

Multitasking-ul care este acum pt mine este perfect. Videocall..WTF? cine mai foloseste asa ceva? Aresi tv-out prin cablu evident. Folderele imi plac la maxim , pe un singur ecran am toate aplicatiile, nu e cool asa?
Daca si iphone 4 se vede in ceata clar ai ceva probleme la ochi , l-am comparat zilele trecute cu un galaxy afara :) lol..am vrut si eu sa vad ceva pe el..:) sau nu. Cred ca laptos ai vrut sa zici ca se vede pe Galaxy nicidecum pe iphone.
Iphone 4 nu are pret dublu n-o mai da de gard , il poti lua de la cosmote si cu 700 ron la abonament.

#74
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

dar nu am folosit niciodata aplicatia ..ca nu am avut de ce.
Eu trimit fisiere prin bluetooth si imi trebuie aceasta functie.

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Ma bucur ca nu are card..cei 16 GB imi sunt suficienti pt orice si viteza pe care o are memoria lui interna bate la cur orice card de memorie.
Pai cat scoate la scriere si la citire, chiar m-ai facut curios (fara a fi ironic)

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

ce mi se pare foarte interesant ca cei care au problema cu antena sau semnalul la iphone sunt exact cei care nu au telelonul
Tu glumesti :) Atunci cui imparte Ștevie Jobs bumpere ? Mie ?

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Multitasking-ul care este acum pt mine este perfect.
Pai ... ala nu e true multitasking. :huh: Pentru tine o fi perfect, ca la 3GS nu ai mai avut pana acum, dar pana si Nokia mai vechi aveau true multitasking.

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Videocall..WTF? cine mai foloseste asa ceva?
Eu.
Repet: orice TU nu folosesti (ca nu are telefonul) nu inseamna ca altora nu le trebuie.

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Folderele imi plac la maxim , pe un singur ecran am toate aplicatiile
Mie nu.
Poti sa pui si categorii sub forma de tab-uri, sus ? De fapt, poti sa personalizezi ceva la acel OS ? (in afara de background)

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Daca si iphone 4 se vede in ceata clar ai ceva probleme la ochi
La aceeasi ochi cu care Galaxy S mi se pare mult mai sharp ?
Sa aiba cumva legatura cu timpii de raspuns si rata de refresh ale unui LCD, comparative cu ale unui OLED ? :naughty:

View Posttkd29, on 17th April 2011, 08:46, said:

Iphone 4 nu are pret dublu n-o mai da de gard , il poti lua de la cosmote si cu 700 ron la abonament.
Si acum ce trebuie sa fac, al doilea abonament ? Sau astept pana la anul, sa-mi expire asta ?
La liber iPhone 4 e aproape dublu fata de Galaxy S.

Pana acum argumentele au fost aproape nule. Nu ai zis nimic concret, decat ca tu nu folosesti anumite functii (exact acelea pe care nu le are), pe scurt ai aratat ca te poti adapta usor la anumite lipsuri ale unui telefon. Sau sunt strugurii acri pentru ca nu ajungi la ei ?
Fac apel la o discutie cu argumente concrete si lucide. Daca mai continui in acelasi stil combativ si fanatic, din partea mea poti sa monologhezi ca nu am chef sa mai discut astfel...

#75
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Pai vezi fiecare avem alte preferinte de la tel, asta nu inseamna ca e naspa ca nu iti place tie .
Poate voi androizii incercati sa respectati si alegerile celorlalti, nu stiu de ce tineti mortis sa va impuneti parerea de parca voi ati fii dumnezeu pe pamant si numai alegerile voastre sunt cele mai bune.
Fiecare isi alege tel care ii place , nu o sa inteleg niciodata dece incercati sa va impuneti optiunile cu orice pret.

Ce ai zis tu iti pot demonstra ca pt mine nu are nici o valoare, poti sa imi respecti opinia?

Edited by tkd29, 17 April 2011 - 10:33.


#76
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 17th April 2011, 09:31, said:

Ce ai zis tu iti pot demonstra ca pt mine nu are nici o valoare, poti sa imi respecti opinia?
Corect, pt tine n-are nici o valoare cardul de memorie, bluetooth-ul, personalizarea etc etc...dar, pt ca exista un dar: nu mai corect ar fi sa ti se dea sansa sa alegi daca vrei sa le folosesti sau nu? Pt ca tu, deocamdata, nu ai sansa asta. Tu alegi ce ti s-a impus de catre altii.
Deci?
Vreau un raspuns pertinent nu fabulatii, ca de obicei.

View Postmotanu44, on 17th April 2011, 09:19, said:

Tu glumesti :) Atunci cui imparte Ștevie Jobs bumpere ? Mie ?
Celor cu Samsung Galaxy S :D  Apropo, eu de ce n-am primit? :madanimated:

Edited by MUR_I0NUT, 17 April 2011 - 21:15.


#77
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostMUR_I0NUT, on 17th April 2011, 22:15, said:

Corect, pt tine n-are nici o valoare cardul de memorie, bluetooth-ul, personalizarea etc etc...dar, pt ca exista un dar: nu mai corect ar fi sa ti se dea sansa sa alegi daca vrei sa le folosesti sau nu? Pt ca tu, deocamdata, nu ai sansa asta. Tu alegi ce ti s-a impus de catre altii.
Deci?
Vreau un raspuns pertinent nu fabulatii, ca de obicei.


Celor cu Samsung Galaxy S :D  Apropo, eu de ce n-am primit? :madanimated:

Eu am stiu de la inceput pe ce dau banii, daca nu imi convenea asta nu il cumparam, corect? Daca vreau personalizare o pot face in orice secunda, cu cardul de memorie am zis si mai sus..nu ma pasioneaza deloc, cei 16GB imi sunt arhisuficienti si imi place mai mult ca nu am card si e memorie interna.
Legat de blustut, pt ce il folosesc eu , adica se conecteaza la  sistemul audio al masini e perfect, pt transfer de fisiere sau muzica nu ii duc dorul.
Eu cred ca nu mi-a bagat Apple mana in buzunar sa imi ia banii, si drept dovada limitarile lor nu m-au afectat cu nimic si dupa 3GS tot un iphone am luat.
Poti sa intelegi ca nu avem aceleasi preferinte la telefoane si tu nu trebuie sa ma convingi pe mine ca alegerea facuta de mine e naspa?
Eu am ales pt mine ce am crezut ca e mai bine la fel cum tu ai ales pt tine in acelasi mod.

Daca tie nu iti place Apple asta nu inseamna ca e naspa si tu ai dreptate , drept dovada 100 milioane de clieni au ales iphone. Cand o sa vanda Samsung 100 milioane telefoane numai cu 4 modele atunci imi scot palaria in fata lor.

#78
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 17th April 2011, 20:30, said:

Daca vreau personalizare o pot face in orice secunda...
Mai greu...
In legatura cu celalalte chestii, perfect, mi se pare super ca pt tine ii foarte bun. Dar suntem de acord ca are o gramada de lipsuri, nu? Atunci ce o tot arzi pe-aici ca-i cel mai bun etc si il compari cu alte telefoane care nu au lipsurile respective?

#79
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu e greu deloc..ai auzit de winterboard?
Stiu ca are lipsuri dar nu inteleg de ce trebuie tu sa ma convingi pe mine ca tel e naspa?
Adica vrei sa zici ca galaxy tau e perfect ca nu are lipsuri? :) aici cred ca vrei sa ajungi , dar tocmai androidul este cel care ma face sa nu imi cumpar momentan nici un tel cu sistemul asta de operare, mai are de crescut pana ajunge la nivelul lui iOS.
Cand il va depasi sau cel mult ajunge atunci cu siguranta voi abandona iOS si voi trece la Android, pana atunci nu.
Inca mai astept ca Viber sa ajunga si pe android :))

#80
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 17th April 2011, 21:08, said:

Nu e greu deloc..ai auzit de winterboard?
Stiu ca are lipsuri dar nu inteleg de ce trebuie tu sa ma convingi pe mine ca tel e naspa?
Da mai, am auzit de winterboard cand tu inca nu stiai cu ce se mananca iPhone-ul. Ideea ii ca Winterboard ii minciuna pe langa ce poti face cu un Android.
Pe de alta parte, eu nu incerc sa te conving nimic, eu te-am intrebat un singur lucru, la care inca nu mi-ai raspuns: fiind constient ca Iphone-ul are atatea lipsuri, atat hardware cat si software (dependenta de iTunes, magarii gen lista de apeluri etc) care alte telefoane cu alte OS-uri nu le au, ce tot il compari cu ultimele?

Logic ar fi sa faci comparatie intre iPhone si restul atunci cand se va scapa de aceste lipsuri-minusuri, nu acuma. Ca iPhone-ul este foarte bun, chiar cel mai bun pt o anumita categorie de persoane, sunt de acord, asta nu inseamna ca incape comparatie intre el si celalalte telefoane care nu au lipsurile mentionate mai sus.

#81
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostMUR_I0NUT, on 17th April 2011, 23:36, said:

Ideea ii ca Winterboard ii minciuna pe langa ce poti face cu un Android.
Si ce poti face cu un Android? :D

#82
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Poti face sa ninga pe telefon..foarte cool , ca sa vezi ce chestii ii atrag pe oamenii maturi.

@Mur Ionut

Daca iphone era naspa nu era ales telefonul anului.
Prefer oricand un tel cu sistem de operare special pt el, nu unul facut pt zeci de telefoane .
Acum mai lipseste sa te lauzi ca tu o ai mai mare.

Tu pe oriunde postezi nu faci altceva decat sa iti lauzi plasticu si sa zici ce naspa sunt restu, asta e o atitudine de fanboy.
Pe mine nu ma deranjeaza deloc itunes, ca tine nu iti place e problema ta.

#83
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 17th April 2011, 22:02, said:

Poti face sa ninga pe telefon..foarte cool , ca sa vezi ce chestii ii atrag pe oamenii maturi.
Lasa tu ninsoarea ca nu despre asta-i vb. Eu m-as plictisi toata ziua sa vad patratelele alea si sa le tot misc din stanga in dreapta. Eu interfata de pe iOS pot s-o am oricand, tu pe cea a Android-ului niciodata. Despre asta-i vb, despre posibilitatea de a alege ce vrei din zeci de interfete. Tu ai doar una, n-ai ce alege, iti place nu-ti place, aia e , o folosesti si taci, ca altceva n-ai ce face.

Eu nu fac altceva decat sa-mi laud plasticul nu? Hmm... sa-ti dau niste copy/paste-uri aici cu tine facand acelasi lucru? :naughty:  Macar eu am ce lauda, cand aveam iPhone 3G/3GS taceam cu capul in nisip, ca n-aveam ce comenta, tu gaseai si atunci motive sa ridici iPhone-ul in slavi. ;)

#84
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View Postmotanu44, on 17th April 2011, 11:19, said:

Eu trimit fisiere prin bluetooth si imi trebuie aceasta functie.

celeste / bump


Pai cat scoate la scriere si la citire, chiar m-ai facut curios (fara a fi ironic)

n-am verificat niciodata insa se misca chiar bine


Tu glumesti :) Atunci cui imparte Ștevie Jobs bumpere ? Mie ?

asta cu semnalu e apa de ploaie pentru ca a fost rezolvata de multisor


Pai ... ala nu e true multitasking. :huh: Pentru tine o fi perfect, ca la 3GS nu ai mai avut pana acum, dar pana si Nokia mai vechi aveau true multitasking.

heh ..... defineste true multitasking te rog ...... utilizez si un n95 in paralel cu ip4 si nu vad diferenta . plus am pe langa mine mai tot timpul un utilizator de android si nici aici nu am avzut diferente


Eu.
Repet: orice TU nu folosesti (ca nu are telefonul) nu inseamna ca altora nu le trebuie.

videocall? u kidding me? tango/facetime pe 3g/wifi


Mie nu.
Poti sa pui si categorii sub forma de tab-uri, sus ? De fapt, poti sa personalizezi ceva la acel OS ? (in afara de background)

poti personaliza o gramada delucruri


La aceeasi ochi cu care Galaxy S mi se pare mult mai sharp ?
Sa aiba cumva legatura cu timpii de raspuns si rata de refresh ale unui LCD, comparative cu ale unui OLED ? :naughty:


Si acum ce trebuie sa fac, al doilea abonament ? Sau astept pana la anul, sa-mi expire asta ?
La liber iPhone 4 e aproape dublu fata de Galaxy S.

aici iar revenim la perceptia din piata ...... ip4 e de 2 ori mai scump da se vinde mai bine decat sgs, si are o devalorizare muuuuult mai mica in timp ..... daca tu treci asta la dezavantaje ..... no comment

Pana acum argumentele au fost aproape nule. Nu ai zis nimic concret, decat ca tu nu folosesti anumite functii (exact acelea pe care nu le are), pe scurt ai aratat ca te poti adapta usor la anumite lipsuri ale unui telefon. Sau sunt strugurii acri pentru ca nu ajungi la ei ?
Fac apel la o discutie cu argumente concrete si lucide. Daca mai continui in acelasi stil combativ si fanatic, din partea mea poti sa monologhezi ca nu am chef sa mai discut astfel...

si cateva teme .... ca tot zice lumea ca iOs e "static"

http://www.ithemesky...eme/LiveOS/2671
http://www.ithemesky...kSilver-HD/4374
http://www.ithemesky...imeless-HD/3119
http://www.ithemesky...eme/DeZire/2601

dedicatie pt ionut :) http://www.ithemesky...e/iDrone-2/3456
unca una pt ionut http://www.ithemesky...esseMod-HD/2425

asta cu iOs nepersonalizabil e din nou apa de ploaie ......... eu vad chestiile in felul urmator. android stock e urat .... pur si simplu urat ..... chestia e ca majoritatea utilizatorilor de android schimba aspectul/feel-ul os-ului (un lucru foarte ok dpmdv) ...... iOs chiar si tsandard e fluid si usor de folosit, de aceea sunt putini care simt nevoia unei schimbari radicale . nefiind atat de raspandit advanced themeing-ul, s-a inradacinat ideea ca pe iOs nu se poate face nimic . cam gresit

Edited by gika_killeru', 17 April 2011 - 23:53.


#85
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Daca nu ma insel si 3GS a fost ales telefonul anului, asai?

Pai mie imi place interfata aia cel mai mult , daca nu imi placea atunci nu il cumparam, cea de pe android nu imi place, plus ca nu am ce misca din stanga in dreapta, toate aplicatiile le am in foldere pe primul ecran, imi ia cel mult o secunda la lansez orice aplicatie , pe al doilea ecran pot pune orice contact pt apelare rapida daca nu vreau sa intru in agenda sau lista de apeluri.

#86
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 17th April 2011, 22:38, said:

Daca nu ma insel si 3GS a fost ales telefonul anului, asai?

Irelevant, tot varza ii.

... toate aplicatiile le am in foldere pe primul ecran....pe al doilea ecran pot pune orice contact pt apelare rapida....
Asa, si? Asa imi spui chestiile astea de parca ar fi in exclusivitate pe iOS. ;) Anyway, tot niste patratele ai, nu?

#87
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Poti sa pui si cerculete faca vrei... Da totusi ce customizare asa a interfetei pt android nemaivazuta pe ios poti tu sa faci? Acum serios, chiar sunt curios... Si android are foldere(chiar nu stiu)?

#88
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View PostMUR_I0NUT, on 18th April 2011, 00:51, said:

Asa, si? Asa imi spui chestiile astea de parca ar fi in exclusivitate pe iOS. ;) Anyway, tot niste patratele ai, nu?


sau cerculete, sau triunghiuri ..... in principiu cat ce iti trece prin cap

#89
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postxxz, on 17th April 2011, 22:56, said:

Da totusi ce customizare asa a interfetei pt android nemaivazuta pe ios poti tu sa faci? Acum serios, chiar sunt curios... Si android are foldere(chiar nu stiu)?
Uite aici un mic exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qRwapsNneJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (al 2-lea e facut de @Steauaboy95s).              

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mDBwlZ_jLu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In al 3-lea video la min 0:38 vezi folderele.

PS  Stiu ca cele din video-urile de mai sus sunt la ordinea zilei pt voi, dar va rog, intelegeti-ne si pe noi, cu plasticurile noastre amarate si cu lag.

#90
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pentru mine, faptul ca o parte din aceste neajunsuri se rezolva dupa jailbreak tot nu justifica pretul dublu fata de un competitor care, mai mult, nici nu avea aceste neajunsuri in the first place.

Tot nu am inteles, de ce iPhone 4 costa atat ? Ce stie sa faca in plus fata de Galaxy S sa ma faca sa scot dublu din buzunar pentru a-l avea ? Ce pot face pe el de doua ori mai bine ca pe Galaxy S ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate