Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

IT-academia sau IT-academy

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
THEmailMAN

THEmailMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
@gabi1962
"Regret ca trebuie sa te contrazic,dar eu lucrez in telecomunicatii de foarte multa vreme si am facut greseala sa ma inscriu la aceste cursuri tocmai in ideea de a upgrada cunostintele si a obtine o diploma.Surpriza a venit dupa primele cursuri in care am observat ca acele module prezinta generalitati,lucruri pe care deja le stiam si am crezut ca fiind inceputul e normal sa te invet in primul rand cum e cu PC-ul,cu internetul,dar cand au ajuns la lucruri serioase(Linux,Windows 7)..."
Si mie imi pare rau ca trebuie sa ma repet:
-Cine are impresia ca fac reclama acestei firme se inseala groaznic (rog sa citeasca cu atentie toate postarile mele)
-In primul rand eu am specificat clar ca eram zero barat cand am inceput cursul (acum sunt +0,5 cel putin pot sa realizez un cablu crossover pentru mine este un castig)
-Am un cu totul alt job(total diferit de acest domeniu IT) si nu m-am inscris ca sa ma upgradez ci din dorinta de a invata ceva nou.
-Dumneavostra v-ati inscris in primul rand pentru diploma si pe urma sa va upgadati cunostintele.

"M-am inscris la Administrare retele fiindca asa cum ti-am spus lucrez in domeniu si voiam diploma,sa pot promova de la tehnician retele la administrator.Voiam asta fiindca aveam cunostintele necesare dar nu si diploma ."

Din pacate pentru noi toti in Romania inca se pune baza pe diplome(cu cat mai multe cu atat mai bine) si nu trebuie sa ma contraziceti pe mine ci pe cei care au legalizat "fabricile de diplome". Rezulta din cele spuse de dumneavostra ca nu v-ati interesat inainte de a va inscrie(semna contractul) daca diploma este sau nu valabila. Eu am stiut ca nu-mi foloseste din primele convorbiri avute,dar situatiile noastre sunt diferite.

"Daca tu ai urmat cursurile,ai platit si esti chiar si multumit e ok,in seamna ca te consideri mai bine pregatit si o sa doresti sa beneficiezi de pe urma acestor cunostinte(diplome),dar ce o sa faci la un interviu unde ala din fata ta nu o sa te intrebe cum e facut PC-ul sau cine a inventat Linuxul ci o sa vrea lucruri seroase,configurari de echipamente,securitate,adica admin-bussines.Crezi ca vei reusi?Spuneai ca esti "la a doua tinerete" si crede-ma ca sunt patit e foarte greu de gasit un loc de munca dupa "prima tinerete",chiar si atunci cand esti toba de cunostinte si ai o multime de "talente"."
Am  explicat mai sus ca nu pentru diploma m-am inscris. Va multumesc dar nu trebuie sa va faceti griji pentru viitorul meu,ma descurc,sincerPosted Image .

"Nu mi-o  lua in nume de rau,dar daca ai observat oamenii intra pe forum si intreaba cum e cu aceasta "academie" si nu e normal sa-i imbatam cu apa rece ci sa le spunem franc:ESTE O MARE MAGARIE,DE BANII ASTIA,POTI FACE O FACULTATE TEHNICA ADEVARATA,POTI FACE CURSURI MULT MAI PERFORMANTE SI FOLOSITOARE SI TOT DE BANII ASTIA POTI AVEA TOATE CARTILE DIN COLECTIA "FOR DUMMYES",FIECARE CARTE DIN AIA FIIND MULT MAI COMPLEXA   DECAT CURSUL LOR."

As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare si nu din curiozitate ci pentru a lamuri o chestiune legata de ultimele randuri pe care le-ati scris mai sus: ati finalizat cursul sau l-ati intrerupt dupa primele doua luni?

@chikitina,
"THEmailMAN, arata ca ai varsta a doua prin putin respect."
Nu inteleg? cu ce te-am lezat?

Edited by THEmailMAN, 11 April 2013 - 11:54.


#92
THEmailMAN

THEmailMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
@Adelinp
"Avand in vedere ca ati mentionat ca sunteti patit, ca ati pierdut 5000 de ron, ca ati gresit,de ce spuneti ca ii puteti ajuta pe cei care doresc sa mearga la acest curs STUFOS daca dvs sunteti patit si ati pierdut 5000 ron?Daca dvs ati gresit de ce vreti sa ii faceti si pe altii sa gresesca stimate domn?"
"In alta ordine de idei sa stiti ca am si eu o varsta (peste 30 de ani ,am o facultate, un master deci..."
Posted Image Posted Imagelucrul acesta l-ati inteles? ok ...va mai explic odata ,dar ultima: de experienta ati auzit? subiectul discutiei tocmai din aceasta cauza s-a deschis(sa invatam din experienta altora buna sau rea)
V-am detaliat ca sa puteti intelege(dar nu ati vrut sa cititi )  ca AVEM DOUA SITUATII (EXPERIENTE) DIFERITE!!!!
1) eu- curs administrator retele....   Dumneavoastra- PHP web design! corect pana aici?
2) eu - finalizat curs de 1 an ....   Dumneavoastra - 2-3 luni din cate ne-ati lasat sa intelegem
Am eu vreo vina ca ati semna contractul? atunci de ce ma atacati ?
AM EU VREO VINA  ca  materia de la  administratori retele este mai STUFOASA decat materia de la web design care are numai 3 argumente si nu mai stiu ce pe acolo? Asta va roade si va face sa va simtiti mai inferior...ca ati gresit si ati luat teapa?Bucurati-va ca ati scapat cu viata! mai aveti de tras pana expira termenul de garantie.
Ati venit numai cu idei expuse aleatoriu,parca ne interesa de viata dumneavostra, nici macar nu ai avut curajul sa fii barbat si ne spui ce s-a intamplat cu adevarat...ai avut nevoie de doua id-uri si o lălăială de un sfert de topic ca sa te erijezi in martir si sa-i inveti pe romani cu sa gandeasca si sa se feresca de excrocherii.
Nu trebuie sa ma justific in fata ta de ce ma aflu aici,este un forum deschis pentru toti cei care au o experienta de impartasit nu sa-ti dau explicatii ca la clasa I si sa te fac pe tine sa intelegi. Pentru ca nu cred ca ai nevoie ,ai o facultate si esti masterand.

@Adelinp
"...si o bogata experienta in ceea ce dvs ati invatat"
Posted Image ca sa ai experienta mea in ceea am invatat trebuie sa stai mai putin on-line tinere.

#93
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
lasati fratiilor "academie" si alte tampenii pentru chestii entry-level. inteleg sa meri la oracle la un curs de performance tuning sau la IBM la un training de connect direct. dar pentru linux si retele n-ai nevoie decat de un computer cu nitzel memorie, vmware si o carte cat-de-cat de redhat. investesti niste saptamani, eventual mai citesti o carte de shell/perl si daca nu esti frizer iei macar RHCSA-ul care valoreaza aproximativ un fantastilion mai mult decat o diploma de la nu-sh ce firma de training de la sarbi. si probabil si inveti mult mai mult.
costuri totale: 7-800 euro, daca n-ai calculator de loc.

#94
Adelinp

Adelinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2012

 THEmailMAN, on 11 aprilie 2013 - 14:04, said:

@Adelinp
"Avand in vedere ca ati mentionat ca sunteti patit, ca ati pierdut 5000 de ron, ca ati gresit,de ce spuneti ca ii puteti ajuta pe cei care doresc sa mearga la acest curs STUFOS daca dvs sunteti patit si ati pierdut 5000 ron?Daca dvs ati gresit de ce vreti sa ii faceti si pe altii sa gresesca stimate domn?"
"In alta ordine de idei sa stiti ca am si eu o varsta (peste 30 de ani ,am o facultate, un master deci..."
Posted Image Posted Imagelucrul acesta l-ati inteles? ok ...va mai explic odata ,dar ultima: de experienta ati auzit? subiectul discutiei tocmai din aceasta cauza s-a deschis(sa invatam din experienta altora buna sau rea)
V-am detaliat ca sa puteti intelege(dar nu ati vrut sa cititi )  ca AVEM DOUA SITUATII (EXPERIENTE) DIFERITE!!!!
1) eu- curs administrator retele....   Dumneavoastra- PHP web design! corect pana aici?
2) eu - finalizat curs de 1 an ....   Dumneavoastra - 2-3 luni din cate ne-ati lasat sa intelegem
Am eu vreo vina ca ati semna contractul? atunci de ce ma atacati ?
AM EU VREO VINA  ca  materia de la  administratori retele este mai STUFOASA decat materia de la web design care are numai 3 argumente si nu mai stiu ce pe acolo? Asta va roade si va face sa va simtiti mai inferior...ca ati gresit si ati luat teapa?Bucurati-va ca ati scapat cu viata! mai aveti de tras pana expira termenul de garantie.
Ati venit numai cu idei expuse aleatoriu,parca ne interesa de viata dumneavostra, nici macar nu ai avut curajul sa fii barbat si ne spui ce s-a intamplat cu adevarat...ai avut nevoie de doua id-uri si o lălăială de un sfert de topic ca sa te erijezi in martir si sa-i inveti pe romani cu sa gandeasca si sa se feresca de excrocherii.
Nu trebuie sa ma justific in fata ta de ce ma aflu aici,este un forum deschis pentru toti cei care au o experienta de impartasit nu sa-ti dau explicatii ca la clasa I si sa te fac pe tine sa intelegi. Pentru ca nu cred ca ai nevoie ,ai o facultate si esti masterand.

@Adelinp
"...si o bogata experienta in ceea ce dvs ati invatat"
Posted Image ca sa ai experienta mea in ceea am invatat trebuie sa stai mai putin on-line tinere.

  Buna ziua,

   Nu vreau sa credeti ca iar va atac  insa trebuie sa punctez ca daca aveati experienta(chiar si cea a vietii) despre care va laudati ar fi trebuit sa stiti macar ce inseamna drepturi de autor si ce riscati daca dati cursurile si se afla.Asta m a  facut pe mine sa cred ca ati putea fii de la Link.Iar eu v am cerut sa explicati de ce ati mentionat ca ''sunteti patit, ca ati pierdut 5000 de ron, ca ati gresit,de ce spuneti ca ii puteti ajuta pe cei care doresc sa mearga la acest curs STUFOS daca dvs sunteti patit si ati pierdut 5000 ron?Daca dvs ati gresit de ce vreti sa ii faceti si pe altii sa gresesca stimate domn?'' si dvs refuzati sa raspundeti nu mie, ci celor care vor citi pe viitor aceste comentarii si vor fi nelemuriti,nehotarati in a urma sau nu cursul mentionat de dvs.

    Mi am facut 2 id uri pt ca eu asteptam ceva de la ei si nu am vrut sa le spun celor care citesc acest forum ce pot face sa renunte pt ca vroiam sa mi rezolv problema mea mai intai.Si am obtinut ceeea ce am vrut.Cursul pot sa l urmez la anu si cel mai important, nu o sa ma coste niciun ban,deci eu nu am pierdut domnule,insa ar fi o pierdere de timp sa l urmez.

   Ce s a intamplat cu adevarat?In momentul in care  a inceput cursul am intrat pe platforma, am vazut cat de prost structurat este, cum am zis, 3 elemente, 3 atribute,nicio logica, i am anuntat ca nu mai vreau sa le achit nimic si in final am castigat domnule.Nu cred ca e greu de inteles motivul nemultumirii mele,nu?

  Referitor la experienta  va pot spune doar ca am lucrat ca administrator de retea iar daca mai lucrez sau nu e problema mea.(sper doar ca nu ma atacati iar pt  ca imi fac publica viata pe aici dar mi ati spus ca nu am experienta)

  In programare trebuie sa stai cat mai mult online(pe calculator) pentru a putea prinde experienta domnule (exersand, citind cursuri in domeniu,tutoriale,etc) insa din cand in cand e binevenita si o pauza ...in acest caz de discutii .


  In final imi cer scuze pentru faptul ca v am atacat si am crezut ca sunteti un angajat din cadrul  Link Academy si sper sa acceptati scuzele mele.De asemenea sper sa fiti multumit in continuare de cursul pe care l ati urmat  si  sa va ajute in viitor ceea ce ati invatat la ei.

Eu va doresc mult succes!

#95
THEmailMAN

THEmailMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
@adelinp
Posted ImagePosted Image  ramane asa.

#96
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
@gabi1962
Paaaiii.. La a-i ignora o perioada te-ai gandit?

#97
simiromina

simiromina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2013
Buna ziua,

Vroiam si eu sa ma inscriu la aceasta academie dar m-am razgandit. Am luat legatura pe FB cu persoane care urmeaza deja unul din cursurilor lor si raspunsurile au fost impartite , majoritatea in defavoarea inscrierii.

M-am gandit ca pt inceput merita incercata varinata cu un meditator. Pe mine ma intereseaza in mod special : Baze de date.

Stie cineva in Cluj un meditator pentru asa ceva?

Multumesc!

#98
tulby

tulby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.09.2009
Salutare.Incep prin a multumi tuturor care si-au impartasit aici experienta/opiniile.Am dat de site-ul celor de la LINK ACADEMY,acum vreo ora. Mi s-a parut cam "ieftin" site-ul,si am un reflex conditionat:cand vad testimonials si Garantia oficiala(a cui oare ?)...imi scade brusc increderea in produsul oferit.In plus,am incercat testul de 7 minute de pe site-ul lor,si am realizat ca de fapt este  un chestionar de marketing,conceput pt. a identifica publicul tinta,nu pentru ce sustin ei(am ceva experienta in domeniul sondajelor de opinie). ...Si asa am ajuns aici,pe forum .Sincer ,parerea mea era deja formata ,dar am citit toate postarile voastre,si pe alocuri ,chiar m-am amuzat.
Ca o parenteza(se vrea amuzanta,nu jignitoare) in duelul AdelinP vs. THEmailMAN il consider pe AdelinP the bigger man
Eu am "gasit" o singura firma serioasa in domeniu ,din pacate cu sediul doar in Bucuresti.Nu am participat la cursurile ei ,dar o prietena le-a terminat ,acum lucreaza in domeniu ,si a fost foarte multumita de cursuri.Poate sunt si alte asemenea firme ,dar eu nu am cunostinta de ele. Nu fac reclama ,doar incerc sa fiu de ajutor.

Edited by tulby, 28 May 2013 - 03:32.


#99
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@simiromina: în general în domeniul IT ori te descurci să înveţi singur, din nenumăratele tutoriale şi exemple de pe net, ori nu e de tine, nu e un domeniu în care să poţi PROFESA. Meditatorii sînt pentru cei care se chinuie să ia un examen sau ceva de genul ăsta; de exemplu, cine face meditaţii la matematică, o face ca să ia bacul sau ca să intre la facultate, DAR NU ca să... ajungă matematician !!!

#100
tulby

tulby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.09.2009
@XON-XOFF : Ajutorul cuiva mult mai experimentat conteaza mult , nu te mai dai cu capul de multe chestii , avand un sfat bun in spate.Scutesti in primul rand timp in felul asta. Nu sugerez cumva ca trebuie sa iti dea cineva mura-n gura tot timpul,dar chiar si din chestiile luate de pe net(teoretic mura-n gura) ,pana citesti,pana intelegi(daca nu ai prea multe cunostinte din start te trezesti ca iti trebuie ca sa inveti ceva,cunostinte si din alte domenii ,si trebuie sa le parcurgi si pe acelea..si tot asa)pana pui in practica, exersezi..pana iti iese...etc . Aici scriu din experienta mea, si a altor cunoscuti.Presupun ca depinde mult daca ai formarea de baza in domeniu , cat de mult iti doresti sa inveti chestia respectiva ,si cat de repede te descurajezi.

#101
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 tulby, on 30 mai 2013 - 17:29, said:

Ajutorul cuiva mult mai experimentat conteaza mult
Conteaza la inceput pana deslusesti ABC-ul. Iar acesta nu e asa lung ca perioada, pe urma trebuie sa te descurci singur cu literatura de specialitate. Nu exista cineva care sa stea dupa tine pana vei iesi meserias.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2013 - 17:45.


#102
simiromina

simiromina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2013
Multumesc mult de sfaturi.
Asa ma gandeam si eu sa fac, pana invat notiunile de baza sa am ajutorul cuiva si apoi studiez singura in directia care am atrage cel mai mult :)

#103
kapaz0r

kapaz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2009
de Academia Credis ce spuneti? Posted Image

#104
RolandJ

RolandJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2008
Sunt 3 ani de cand am postat prima data despre it-academia sau it-academy, acum revin cu noutati, aceeasi Marie cu alta palarie www . business - academy . ro este noua preocupare a acelorasi persoane.
Ar trebui sa fie cativa cursanti care au terminat si care sa ne poata impartasii din tainele celor predate la aceasta forma de pregatire online.

Edited by RolandJ, 14 June 2013 - 11:54.


#105
kapaz0r

kapaz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2009
No păi credis academy îi diferită de info ac, no? Dacă ştie şi fu cineva p-acolo aştept nişte informaţii. Apoi văd că au şi partnership  with Univ. Buc. Căută pe goggles!
Thanks!

Edited by kapaz0r, 15 June 2013 - 03:07.


#106
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La care te referi ?
http://www.credis.ro/
http://www.academiacredis.ro/

#107
kapaz0r

kapaz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2009
Salut! Nu e tot una si aceeasi? Am consultat ambele site-uri. Am vazut pe yt ca exista un departament in cadrul UB format de Credis.
Caut niste cursuri eligibile si totodata caut sa mai invat si cate ceva.  Multam mult!

#108
RoKeRu

RoKeRu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2005
Multumesc celor ce au povestit experinta lor cu academia minune. am fost si eu pe cale sa ma inscriu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate