Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

IT-academia sau IT-academy

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#109
AndreiGuinea

AndreiGuinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.10.2011
Si eu voiam sa ma bag la link-academy dar m-ati facut sa ma mai gandesc nitel.
Obserb ca ati mai numit si alte academii de genul asta : infoacademy ori academia credis. Acestea sunt mai de incredere sau este aceeasi marie cu alta palarie? :-/

#110
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Infoacademy era ok acum cativa ani, cand am facut eu cursuri acolo.
Uite aici un thread mai vechi in care se vorbeste despre infoacademy: forum.softpedia.com/topic/386071-cursul-phpmysql-de-la-infoacademy.

Pentru structura cursurilor poti sa te uiti la ei pe site, este cel cu .net la sfarsit

Edited by AlexEn, 23 August 2013 - 14:57.


#111
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Si totusi, exista cursuri online de programare pe platforma windows in tara asta? Ca eu am cautat in draci si nu am gasit mare lucru.
Cu astia, m-am lamurit si eu, n-au nicio treaba.

#112
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai bine platesti pe cineva cu talent pedagogic sa te introduca in poveste dupa care singur studiezi ? Iesi mai castigat din toate punctele de vedere.

#113
dobreanf

dobreanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2007

 neagu_laurentiu, on 11 septembrie 2013 - 20:10, said:

Nu mai bine platesti pe cineva cu talent pedagogic sa te introduca in poveste dupa care singur studiezi ? Iesi mai castigat din toate punctele de vedere.

asa e. numa ca e mai complicat cu timpul...
de ex: jobul meu imi permite sa aloc aprox 2 ore zilnic pt studiu online.. daca ar trebui sa imi rup 2 ore zilnic din timpul meu liber.. creq nu as face-o :)

#114
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 dobreanf, on 07 noiembrie 2013 - 19:37, said:

daca ar trebui sa imi rup 2 ore zilnic din timpul meu liber.. creq nu as face-o Posted Image
Atunci spune adio domeniului IT. Fara timp alocat invataturii toata viata iesi repede din breasla.

#115
dobreanf

dobreanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2007

 neagu_laurentiu, on 08 noiembrie 2013 - 07:37, said:

Atunci spune adio domeniului IT. Fara timp alocat invataturii toata viata iesi repede din breasla.

eh. probabil m-am grabit spunand ce am zis :D
oricum lucrez deja in IT si sunt si inscris la academia asta.

le: oricum parerea mea e ca 2 ore pe zi nu sunt de ajuns.. trebuie mai mult.. cel putin eu asa simt

Edited by dobreanf, 18 November 2013 - 16:44.


#116
emilianflorinesc

emilianflorinesc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2013
Dupa tot ce am citit aici, nu inteleg cum de sunt astia parteneri Adobe.

#117
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Are cineva tangente cu Academia Credis din Bucuresti si poate sa ofere un feedback?  Observ ca sunt certificati si pt. Cisco.
Dar despre http://start.cariera.it/ ?

Edited by s-brody, 03 December 2013 - 23:24.


#118
sergyone

sergyone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2007
Salut,

Cine are un exemplu de plangere la OPC va rog frumos sa imi trimite-ti si mie un mesaj si mai stiam ca era atasat si o actiune in instanta, deoarece si eu am primit azi o somatie prin care spune ca am 7 zile la disp pana sa platesc restul de bani. Adevarul ca eu nu le-am mai platit din a 3 luna de cand am observat ca e teapa mare. Multumesc si astept un raspuns de la voi.

#119
liliacALB

liliacALB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2013
Aruncați o privire, vă rog. Merită!
http://1cartepesapta...nline-gratuite/

Tot respectul!

#120
dobreanf

dobreanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2007
La nivel "calitate/pret" nu se merita.
Sunt student la ei din nov.2013
Cine vrea mai multe detalii PM

#121
dolphspeed99

dolphspeed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.09.2007
Probabil as avea cel mai multe de zis despre Link Academy, deoarece ... sunt student la ei Posted Image Inainte de a semna contractul am fost foarte sceptic, deoarece citisem foarte multe pareri negative pe internet. Pana la urma am zis sa incerc, nu neaparat pentru diploma, ci pentru posibilitatea de a intreba profesorii acolo unde nu intelegeam (am ales web programming).

Avantaje:
- pt cei interesati de diploma, se primeste o diploma emisa in numele Cambridge. Inainte sa sariti cu gura ... diploma se emite de LA din Slovacia, iar ei sunt acreditati de Cambridge sa emita diplome in numele lor, am trimis email la cambridge si ei mi-au confirmat
- la cursul de web programmer aveti inclus examenul Zend, care dat separat ar costa cateva sute de dolari
- odata ce ai dat banii esti mai motivat sa inveti
- eu am creat de la inceput un "grup de studiu" pe Skype, si acolo am primit si dat foarte multe resurse de invatare

Dezavantaje (sper sa nu fiu limitat la numarul de caractere):
- cursurile sunt extrem, extrem de slabe. Prezinta putine informatii, au greseli, sunt traduse prost, etc. Exista sute de variante mai bune si mai ieftine, daca va intereseaza doar sa invatati, fara diplome si alte chestii din astea. Printre cele mai bune resurse de invatare mentionez site-ul www.lynda.com. Eu de pe acest site am invatat absolut tot, deoarece nu am putut invata nimic din cursurile LA. Adica nu stiam ce e gresit si ce e corect. Invatam ceva, aplicam si nu mergea. Cand intrebam profesorul imi spunea: aaa, pai acolo e o greseala veche, nu ati observat-o?!? Si ma gandeam: cum naiba sa observ greselile in cod, daca exact asta invat eu sa fac acum, adica sa scriu cod? E ca si cum nu stiu sa adun, iau un manual unde imi spune ca 2+2=5, si cand il intreb pe profesor imi zice: pai toata lumea stie ca fac 4, de ce nu v-ati dat seama?!?
- profesorii sunt varza. Am intrebat 2 profesori niste chestii elementare, mi-au dat niste raspunsuri pe care atunci le-am luat drept corecte, ca putin mai tarziu sa aflu ca raspunsurile erau gresite. Concluzia: nu m-am mai obosit sa-i intreb ceva pe asa numitii profesori ai lor
- tutorialele video sunt ... nu am cuvinte. Pe o scara de la 0 la 10 le au nota -20 Posted Image Pur si simplu sunt niste slovaci care vorbesc oarecum binisor romana si citesc cuvant cu cuvant ce scrie in cursuri. Nu tu explicatii suplimentare, calitatea video-urilor este foarte slaba, etc. Plus ca au un stil de a nara de-ti vine sa dai cu pumnul in monitor.
- in functie de persoana cu care conversezi pe email primesti alte informatii. Am pus aceeasi intrebare la 3 persoane de la relatii clienti si am primit 3 raspunsuri diferite
- la cursurile de web programming, unde tehnologia se schimba extrem de repede, ei se prezinta cu cursuri vechi de 3-4 ani ... ce sa fac cu ele? Eu vreau sa invat ce este de actualitate, nu ce s-a folosit acum cativa ani si acum nu se mai foloseste

Concluzia mea personala: daca vreti neaparat diploma, sau daca nu cunoasteti limba engleza, s-ar putea sa fie relativ ok cursurile lor (sa spunem nota 4 din 10), cu toate ca sunt extrem de scumpe. Daca nu va intereseaza in mod special diploma, sau daca stiti binisor engleza, cautati in alte parti, orice alta varianta este mult mai buna si mult mai ieftina decat LA.

Referitor la diplome: la terminarea cursului se da ori diploma de frecventare, ori de absolvire. In functie de cursul efectuat mai aveti dreptul la un examen pe care, daca il promovati, primiti o diploma fie de la Cambridge (Computer Science), fie de la alte organizatii (Zend in cazul meu). Diploma de la Cambridge e cam ... caca maca, e o diploma care atesta ca aveti cunostinte de operare calculator. In ziua de azi cam toti vor sa vada ca stiti, nu prea ii intereseaza o hartie. Iar in cazul Zend ... preferam sa platesc separat examenul (400 - 500 dolari parca), si ieseam la 35% din banii dati la LA, si nu ma mai limitau ei cand anume sa dau examenul, adica in termen de 1 an de la absolvirea cursului.

Cam astea sunt parerile mele. Acest post este scris putin la frustrare, duap ce am parcurs un curs intreg unde, in vreo 40 de situatii, au tradus "motor de cautare" in "browser", iar "browser" tot in "browser". Si uite-asa am tot stat sa analizez si sa incerc sa inteleg la ce anume se refera: la motor de cautare sau la browser-ul calculatorului. Of, of, of!

#122
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 dolphspeed99, on 20 decembrie 2014 - 23:36, said:

se primeste o diploma emisa in numele Cambridge
Se confunda "Cambridge International School" cu "University of Cambridge" care sunt doua entitati total diferite.
Iar ce ofera LINK e apa de ploaie (via primii): http://www.cie.org.u...s-and-a-levels/

Edited by neagu_laurentiu, 21 December 2014 - 08:16.


#123
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Eu nu ştiu ce caută acest topic la "facultatea mea". Link Academy sau IT academy ___NU___ sînt facultăţi, cursurile lor nu sînt echivalente, iar diploma lor nu este echivalentă cu nici o diplomă de facultate de nicăieri.
Rog un moderator să-l mute.

#124
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu face cineva un dvd iso, sa il puna la descarcat, sa vedem si noi cum sunt tutorialele video, si un pdf cu Web Design + Programare PHP, Web Development

#125
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
nu. sunt o porcarie, nu mai pierde timpu

#126
Ianis9

Ianis9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.08.2016
Toti cei care au avut proasta experienta cu Link group Education Services sunt invitati sa semneze petitia http://www.petitieonline.com/frauda_link_academy_si_business_academy pentru initierea unui proces de judecata, impotriva companiei Link group Education Services SRL cu dubla identitate Link-academy si Business Academy, pentru recuperarea banilor achitati pentru aceasta frauda si pentru tragerea la raspundere a acestori mesteri in Frauda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate