Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Interpretarea unui limbaj

- - - - -
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#37
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 Cr1spy, on 17th October 2010, 20:42, said:

E o "subtilitate" acolo, inca n-ai prins-o... mai incearca si o sa poti raspunde la prima intrebare.
Nu e nicio subtilitate. Orice raspuns este bun.

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 caroline_hi, on 17th October 2010, 20:48, said:

No, cand raspunzi tu la intrebarea cu copacul, da' asa, serios, ma anunti si pe mine ca vreau sa fiu martora la decernarea unui premiu Nobel pentru filosofie.
Se dau premii Nobel in absenta unei candidaturi ? :rolleyes:

 654321, on 17th October 2010, 20:49, said:

Nu e nicio subtilitate. Orice raspuns este bun.
Orice raspuns este posibil, numai cateva sunt valide... si unul singur este bun. :lol:

Edited by Cr1spy, 17 October 2010 - 19:50.


#39
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Cr1spy, on 17th October 2010, 19:49, said:

Se dau premii Nobel in absenta unei candidaturi ? :rolleyes:
Facem cumva sa fii propusa.

#40
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Cr1spy, on 17th October 2010, 20:49, said:

Se dau premii Nobel in absenta unei candidaturi ? :rolleyes:

Te propunem noi, softpedistii, daca doar asta-i baiul!

Oricum, intrebarea la care se reduce totul este daca putem defini realitatea obiectiva prin mijloace subiective, sau daca mai multe subiectivitati pot crea o obiectivitate.

#41
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:48, said:

Si textul asta de unde l-ai mai luat?
Intr-adevar, eu nu te-am acuzat de episoade psihotice acute, ci doar de reactii psihotice, da' poate ai dreptate.


Ei, vezi, de-asta ti-am spus eu ca nu stai bine cu inteligenta. Tu nu m-ai acuzat, eu nici atat. Citeste mai bine si poate, poate, cine stie prin ce minune, vei intelege ce a comunicat o fraza simpla. Si tu ai pretentia ca poti intelege/explica nu stiu ce teorii! De fapt, nu stiu de ce ma mai mir: Hitler i-a trimis la moarte pe evrei fiindca le lipsea acel ceva.

Edited by dyana25, 17 October 2010 - 19:55.


#42
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 Cr1spy, on 17th October 2010, 20:49, said:

Orice raspuns este posibil, numai cateva sunt valide... si unul singur este bun. :lol:
Pai daca o iei asa... toate raspunsurile valide sunt bune. :P

#43
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 dyana25, on 17th October 2010, 19:52, said:

Ei, vezi, de-asta ti-am spus eu ca nu stai bine cu inteligenta. Tu nu m-ai acuzat, eu nici atat. Citeste mai bine si poate, poate, cine stie prin ce minune, vei intelege ce a comunicat o fraza simpla. Si tu ai pretentia ca poti intelege/explica nu stiu ce teorii.
Ba ti-am spus din start ca ai reactii psihotice. Hai, nu te preface, ca mi se pare ca detectez alta reactie psihotica.

Edited by caroline_hi, 17 October 2010 - 19:56.


#44
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Cr1spy, on 17th October 2010, 18:42, said:

Daca eu spun acum culoarea alba sunt convinsa ca amandoua percem acelasi lucru.

Fiziologic sau mental? Pentru ca niciuna dintre variante nu se sustine.

#45
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:56, said:

Ba ti-am spus din start ca ai reactii psihotice. Hai, nu te preface, ca mi se pare ca detectez alta reactie psihotica.

1. Esti de acord ca si tu esti psihotica(ironic, whatever).  Ma intrebi daca ma simteam singura acolo unde fusesem integrata de tine.
2. Eu ma bucur ca ai fost de acord cu integrarea, fiind ironica la ironia ta. Iti spun ca ma simteam singura in normalitatea mea.
3.Tu spui ca nu m-ai acuzat de episoade psihotice acute si spui ca poate am dreptate sa ma acuz singura de asta.

Pune impreuna 2 si 3, partile subliniate.

Apoi:

1. Tu imi spui ca nu m-ai acuzat de reactii psihotice acute, dar ca am dreptate sa ma acuz singura.
2. Eu iti raspund ca nu m-am acuzat de asa ceva si ca, intr-adevar, nici tu nu m-ai acuzat.
3. Tu imi spui ca, dimpotriva, m-ai acuzat.

Compara 1 si 3.

Nu am facut altceva decat sa pun cap la cap afirmatiile din reply-urile tale. De pilda, aici:

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:48, said:

Intr-adevar, eu nu te-am acuzat de episoade psihotice acute, ci doar de reactii psihotice, da' poate ai dreptate.

 dyana25, on 17th October 2010, 19:52, said:

Tu nu m-ai acuzat, eu nici atat.

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:56, said:

Ba ti-am spus din start ca ai reactii psihotice. Hai, nu te preface, ca mi se pare ca detectez alta reactie psihotica.


E clar la ce nivel de perceptie esti. Sa vezi cine s-a gasit sa puna un diagnostic!

Edited by dyana25, 17 October 2010 - 20:14.


#46
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Vezi ca vine imediat dyana si te face, nu proasta, ci o persoana foarte jos din punctul de vedere al inteligentei. :D
Sau poate e ocupata cu paratul la moderatori.


 dyana25, on 17th October 2010, 21:09, said:

1. Esti de acord ca si tu esti psihotica(ironic, whatever).  Ma intrebi daca ma simteam singura acolo unde fusesem integrata de tine.
2. Eu ma bucur ca ai fost de acord cu integrarea, fiind ironica la ironia ta. Iti spun ca ma simteam singura in normalitatea mea.
3.Tu spui ca nu m-ai acuzat de episoade psihotice acute, si spui ca poate am dreptate sa ma acuz singura de asta.

Pune impreuna 2 si 3, partile subliniate.

Apoi:

1. Tu imi spui ca nu m-ai acuzat de reactii psihotice acute, dar ca am dreptate sa ma acuz singura.
2. Eu iti raspund ca nu m-am acuzat de asa ceva si ca, intr-adevar, nici tu nu m-ai acuzat.
3. Tu imi spui ca, dimpotriva, m-ai acuzat.

Compara 1 si 3.

nu am facut altceva decat sa pun cap la cap afirmatiile din reply-urile tale.

E clar la ce nivel de perceptie esti. Sa vezi cine s-a gasit sa puna un diagnostic!
Ce sa-i faci, daca nu introduci si putina hermeneutica in chestiune, ramane varza in capul tau.

Io daca ma plimb cu tine pe strada (scenariu neplauzibil, da' sa zicem) si e incepe sa ploua si, uitandu-mi umbrela acasa, iti zic: "Cat ma bucur ca mi-am uitat umbrela acasa!" sau " Cat ma bucur ca e soare afara si frumos!", tu o sa ma faci proasta, asa-i?  :console: Cum dom'le sa ma bucur ca mi-am uitat umbrela acasa? Cum dom'le sa nu vad ca afara nu e soare si frumos, ci ca ploua? Trebuie sa fiu de-a dreptul idioata, nu?

Edited by caroline_hi, 17 October 2010 - 20:17.


#47
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Thomas-, on 17th October 2010, 20:52, said:

Te propunem noi, softpedistii, daca doar asta-i baiul!

Oricum, intrebarea la care se reduce totul este daca putem defini realitatea obiectiva prin mijloace subiective, sau daca mai multe subiectivitati pot crea o obiectivitate.
Revin la mesajul initial, al lui Stan.

 Thomas-, on 17th October 2010, 20:57, said:

Fiziologic sau mental? Pentru ca niciuna dintre variante nu se sustine.
Revin la ceea ce am afirmat pe topic, nu ma intereseaza cum interpretezi/percepi culoarea alba ci daca exista posibilitatea sa percepi culoarea maron. :rolleyes:

#48
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Cr1spy, on 17th October 2010, 21:18, said:

Revin la ceea ce am afirmat pe topic, nu ma intereseaza cum interpretezi/percepi culoarea alba ci daca exista posibilitatea sa percepi culoarea maron. :rolleyes:
^_^ Ti-am zis eu ca nu ai inteles.

#49
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Cr1spy, on 17th October 2010, 21:18, said:

Revin la ceea ce am afirmat pe topic, nu ma intereseaza cum interpretezi/percepi culoarea alba ci daca exista posibilitatea sa percepi culoarea maron. :rolleyes:

Da. Thevoid a explicat pe topicul celalalt, o sa-i dau copy/paste, n-as vrea sa reiau argumentatia.

Quote

Iti dau urmatorul exemplu: Tu nu vei stii niciodata daca eu vad sau nu aceeasi nuanta de albastru ca tine. Poate ca unul din noi are o dereglare pe undeva si vede albastru deschis in loc de albastru inchis. Exemplu: Cand am invatat sa vorbesc, mi-am auzit parintii numind acea culoare albastru inchis, eu am adoptat litera, dar eu vadeam culoarea albastru deschis pe cand parintii mei vedeau albastru inchis. Eu, adoptand cuvantul auzit de la ei, voi numi in continuare acea culoare "albastru inchis" cu toate ca eu o vad albstru deschis. Eu nu voi stii niciodata ca de fapt vad albastru deschis si nu albastru inchis, iar tu nu vei stii niciodata ce nuanta vad eu, cu toate ca folosim acelasi cuvant.
Acelasi cuvant, poate descrie realitati subiective extrem de diferite.

Edited by Thomas-, 17 October 2010 - 20:22.


#50
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 caroline_hi, on 17th October 2010, 20:14, said:

Ce sa-i faci, daca nu introduci si putina hermeneutica in chestiune, ramane varza in capul tau.

Io daca ma plimb cu tine pe strada (scenariu neplauzibil, da' sa zicem) si e incepe sa ploua si, uitandu-mi umbrela acasa, iti zic: "Cat ma bucur ca mi-am uitat umbrela acasa!" sau " Cat ma bucur ca e soare afara si frumos!", tu o sa ma faci proasta, asa-i?  :console: Cum dom'le sa ma bucur ca mi-am uitat umbrela acasa? Cum dom'le sa nu vad ca afara nu e soare si frumos, ci ca ploua? Trebuie sa fiu de-a dreptul idioata, nu?

Tari exemplele tale, numai ca nu au legatura cu ce am pus in evidenta mai sus. Unde a fost cazul, am indicat contextele care aparent spuneau ceva, iar in realitate altceva. In rest, sunt pur si simplu contradictii imbecile. Ca orice contradictii. Deci varza e in capul tau.

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:48, said:

Intr-adevar, eu nu te-am acuzat de episoade psihotice acute, ci doar de reactii psihotice, da' poate ai dreptate.

 dyana25, on 17th October 2010, 19:52, said:

Tu nu m-ai acuzat, eu nici atat.

 caroline_hi, on 17th October 2010, 19:56, said:

Ba ti-am spus din start ca ai reactii psihotice.

Ba-ul asta m-a incantat.

Edited by dyana25, 17 October 2010 - 20:25.


#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Thomas-, on 17th October 2010, 21:20, said:

Da. Thevoid a explicat pe topicul celalalt, o sa-i dau copy/paste, n-as vrea sa reiau argumentatia.
A, ok mea culpa... mesajele lui TheVoid nu le citesc.

#52
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 dyana25, on 17th October 2010, 21:20, said:

Tari exemplele tale, numai ca nu au legatura cu ce am pus in evidenta mai sus. Unde a fost cazul, am indicat ironiile. In rest, sunt pur si simplu contrdictii imbecile. Ca orice contradictii. Deci varza e in capul tau.
Desigur, caci iti recunosc capacitatile tale telepatice.

#53
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 Cr1spy, on 17th October 2010, 21:18, said:

Revin la mesajul initial, al lui Stan.

Revin la ceea ce am afirmat pe topic, nu ma intereseaza cum interpretezi/percepi culoarea alba ci daca exista posibilitatea sa percepi culoarea maron. :rolleyes:
Da, exista posibilitatea.

#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 caroline_hi, on 17th October 2010, 21:20, said:

^_^ Ti-am zis eu ca nu ai inteles.
Ca si Clarity, faci numai afirmatii... argumente 0, dar unde nu se poate nu-s absurda sa cer.

 654321, on 17th October 2010, 21:23, said:

Da, exista posibilitatea.
Normal, intr-un context subiectiv. Cum poate deveni acesta unul obiectiv ? prin ce mijloace, in ce conditii ?

Edited by Cr1spy, 17 October 2010 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate