Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Discutii despre fericire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1440 replies to this topic

#1423
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postrechinitza, on 7th December 2010, 23:47, said:

Intrebarea fiind??:huh:

PS: o sa fac eforturi de a fi mai explicita.

View Postkaruna, on 5th December 2010, 21:52, said:

.....
Ei, uite ca eu nu mi-am imaginat ca tu vorbind despre modelul tau pe care il comparai cu cel crestin te refereai fix la tine.... Pai, te intreb acum, tu cand auzi de modelul crestinilor crezi ca acestia se refera la propria lor persoana??


#1424
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
Cand spui modelul crestinilor ma gandesc in primul rand la fiul lui dzeu, insa e o chestie care nu o inteleg aici. Daca ai un model, o cale de urmat, nu insemana ca toti cei care o urmeaza se uniformizeaza ca si caractere, temperamte si/sau mod de viata si de exprimare.

#1425
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Se pare ca e o gena responsabila pentru imbatranire. Ia un documentar de la Horizon - Living Forever daca vrei sa stii mai multe.

#1426
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postrechinitza, on 8th December 2010, 15:19, said:

Cand spui modelul crestinilor ma gandesc in primul rand la fiul lui dzeu, insa e o chestie care nu o inteleg aici. Daca ai un model, o cale de urmat, nu insemana ca toti cei care o urmeaza se uniformizeaza ca si caractere, temperamte si/sau mod de viata si de exprimare.

Si ce daca?... Desavarsirea e de natura spirituala, prin urmare nu trebuie cautata in manifestarea exterioara a persoanei, fiindca aceea este inselatoare: "paharul trebuie curatat pe dinauntru.." - e chiar spusa Mantuitorului.

#1427
x0_e2e4

x0_e2e4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.12.2010

View Postkaruna, on 9th December 2010, 07:32, said:

Si ce daca?... Desavarsirea e de natura spirituala, prin urmare nu trebuie cautata in manifestarea exterioara a persoanei, fiindca aceea este inselatoare: "paharul trebuie curatat pe dinauntru.." - e chiar spusa Mantuitorului.

Paharul curatat pe dinauntru nu va mirosi urat la exterior deci nu pot fi de acord ca manifestarea exterioara a persoanei nu va fi influentata de lucrarea pe care o faci in interior. Mai mult decat atat, un ateu nu va putea fi niciodata convins decat de manifestarile exterioare, ceea ce si Hristos a facut. Minunile Sale tocmai manifestari exterioare erau pentru noi putin credinciosii.


View Postrechinitza, on 8th December 2010, 15:19, said:

Cand spui modelul crestinilor ma gandesc in primul rand la fiul lui dzeu, insa e o chestie care nu o inteleg aici. Daca ai un model, o cale de urmat, nu insemana ca toti cei care o urmeaza se uniformizeaza ca si caractere, temperamte si/sau mod de viata si de exprimare.

Nu se uniformizeaza, fiecare fiind unic dar anumite manifestari vor fi comune.

        Aceasta vã poruncesc: sã vã iubiþi unul pe altul.
Dacã vã urãºte pe voi lumea, sã ºtiþi cã pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
Dacã aþi fi din lume, lumea ar iubi ce este al sãu; dar pentru cã nu sunteþi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vã urãºte.

#1428
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postx0_e2e4, on 9th December 2010, 09:35, said:

Paharul curatat pe dinauntru nu va mirosi urat la exterior deci nu pot fi de acord ca manifestarea exterioara a persoanei nu va fi influentata de lucrarea pe care o faci in interior.

Nici nu am spus ca n-ar fi asa, numai ca doar o manifestare la exterior convenabila, nu spune nimic despre situatia care exista in interior, ca altfel, nu ar fi existat o serie de cuvinte cum ar fi ipocrizie sau prefacatorie.

#1429
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Musulmanii merg in iad?

#1430
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostSnowBlack, on 9th December 2010, 23:19, said:

Musulmanii merg in iad?

Aia rai, da, aia buni , nu.

#1431
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postkaruna, on 13th December 2010, 21:54, said:

Aia rai, da, aia buni , nu.
Rai sau buni din perspectiva carui zeu/ carei religii?

#1432
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostEdy_S, on 13th December 2010, 22:16, said:

Rai sau buni din perspectiva carui zeu/ carei religii?

Din perspectiva Legilor care sunt universale... Ori tu nu stiai ca exista asa ceva?? Musulmanii tot cele Zece Porunci sunt obligati sa respecte. De asemenea si budistii, doar ca la ei sunt altfel formulate...

#1433
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postkaruna, on 13th December 2010, 21:27, said:

Din perspectiva Legilor care sunt universale... Ori tu nu stiai ca exista asa ceva?? Musulmanii tot cele Zece Porunci sunt obligati sa respecte. De asemenea si budistii, doar ca la ei sunt altfel formulate...

Da dar, credeam ca doar daca il accepti pe Iisus Hristos ca salvator ajungi in rai, numai prin el se poate ajunge la dumnezeu :lol:

Deci, din conceptia crestina, si musulmanii ajung in iad :( saracii.

Si ateii ajung in iad chiar daca nu au facut niciunul dintre cele 10 pacate naspa.

O SA AJUNG IN IAD? FUCK!

Pai cum mai pot eu sa fiu fericit acum ca stiu c-o sa ajung in iad?

Edited by SnowBlack, 16 December 2010 - 14:27.


#1434
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postkaruna, on 13th December 2010, 22:27, said:

Din perspectiva Legilor care sunt universale... Ori tu nu stiai ca exista asa ceva?? Musulmanii tot cele Zece Porunci sunt obligati sa respecte. De asemenea si budistii, doar ca la ei sunt altfel formulate...
Poti sa-mi spui si mie care sunt aceste legi universale?
De unde stii tu ca se aplica universal?
Ce-mi place mie este ca puteai sa dai un simplu raspuns de nu stiu dar ai preferat sa calci in.... smoala.
Un teist trebuie dom'le sa le stie pe toate.

#1435
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Eu stiam ca pentru crestini, doar prin iisus se poate obtine mantuirea sufletului... so....

#1436
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,036
  • Înscris: 14.01.2009

View PostSnowBlack, on 16th December 2010, 14:25, said:

Pai cum mai pot eu sa fiu fericit acum ca stiu c-o sa ajung in iad?

O sa faci gratare cu baieti si fete care se credeau superiori ateului imoral

#1437
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostAlecsgz, on 16th December 2010, 20:30, said:

O sa faci gratare cu baieti si fete care se credeau superiori ateului imoral

Uuuh, spune ca nu ti-ar place sa ma vezi in chinurile iadului! :)

Edited by SnowBlack, 17 December 2010 - 00:11.


#1438
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostSnowBlack, on 16th December 2010, 14:25, said:

Da dar, credeam ca doar daca il accepti pe Iisus Hristos ca salvator ajungi in rai, numai prin el se poate ajunge la dumnezeu :lol:

Deci, din conceptia crestina, si musulmanii ajung in iad :( saracii.

Si ateii ajung in iad chiar daca nu au facut niciunul dintre cele 10 pacate naspa.

O SA AJUNG IN IAD? FUCK!

Pai cum mai pot eu sa fiu fericit acum ca stiu c-o sa ajung in iad?

Asa-i , draga, prin el ajungi la Dumnezeu, fara nicio minciuna. :)

Nu din conceptie, ci din vointa lor, unii pot sa ajunga in iad, cum si dintre cei botezati crestini pot sa ajunga acolo. :)

N-am auzit sa fie numai zece pacate, dar in fine.... Probabil ca te refereai la incalcarea celor zece Porunci. Nu prea cred ca exista vreun ateu, de fapt e imposibil, care sa nu incalce cel putin una dintre acelea. :console:

E prematur sa apreciezi. :)

Intelegand ca habar n-ai de nimic, in primul rand, si ca nu esti neaparat vinovat de acest lucru. :console:

View PostEdy_S, on 16th December 2010, 16:58, said:

Poti sa-mi spui si mie care sunt aceste legi universale?
De unde stii tu ca se aplica universal?
Ce-mi place mie este ca puteai sa dai un simplu raspuns de nu stiu dar ai preferat sa calci in.... smoala.
Un teist trebuie dom'le sa le stie pe toate.

Nu-ti este nimeni dator cu nimic; retine acest lucru. Pune mana si citeste singur, daca ai nevoie sa gasesti explicatii.


.. Ca sa vezi dom'le, dupa ce ca este un habarnist, mai este si de o aroganta infinita...

#1439
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postkaruna, on 17th December 2010, 07:56, said:

Nu-ti este nimeni dator cu nimic; retine acest lucru. Pune mana si citeste singur, daca ai nevoie sa gasesti explicatii.


.. Ca sa vezi dom'le, dupa ce ca este un habarnist, mai este si de o aroganta infinita...
Cred ca iti trebuiesc niste lectii de debate.
Atunci cand faci o afirmatie trebuie sa o si argumentezi
Deci esti datoare sa oferi argumente, nu mie, ci in general.
Daca eu sunt habarnist karuna, avand in vedere numarul mare de afirmatii neargumentate (datul cu interpretarea biblica :lol:), tu ce esti in cazul asta?
Stai linistita nu persoana mea este in discutie... dar daca te face sa te simti mai bine poti sa ma descrii exact asa cum apar eu in imaginatia ta...
Oricum, ai de gand sa argumentezi afrimatiile facute sau mai tragem o dunga in sirul afirmatiilor neargumentate facute de dragul de a spune ceva ?

#1440
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
O fi... momentul ala al lunii ?

Edited by SnowBlack, 17 December 2010 - 11:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate