Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Cum pun rafturi pe perete fara sa dau gauri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Salut,

Vreau sa imi pun 2 sau 3 rafturi (sau ceva similar) pentru cateva obiecte de decor. Problema e ca nu vreau sa dau deloc gauri in perete, exista vreo alternativa? In cel mai rau caz voi cumpara ceva mobilier cu rafturi, dar nu ma atrage idea.

#2
marinib

marinib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 28.06.2010

View Postmarius_stp, on 1st October 2010, 16:24, said:

Salut,

Vreau sa imi pun 2 sau 3 rafturi (sau ceva similar) pentru cateva obiecte de decor. Problema e ca nu vreau sa dau deloc gauri in perete, exista vreo alternativa? In cel mai rau caz voi cumpara ceva mobilier cu rafturi, dar nu ma atrage idea.
am vazut le televizor niste chestii care se lipeau..dar erau ultrausoare.in romania nu cred ca exista asa ceva.nu cred ca o sa gsesti .ma gandesc la ventuze ceva :deadtongue: .dar de ce nu dai gauri? sau niste cuisoare ?

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.198
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmarius_stp, on 1st October 2010, 16:24, said:

Salut,

Vreau sa imi pun 2 sau 3 rafturi (sau ceva similar) pentru cateva obiecte de decor. Problema e ca nu vreau sa dau deloc gauri in perete, exista vreo alternativa?

Dai găuri în tavan. Și ai rafturi suspendate.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Ventuze pe var ? In tinerete am lipit ceva cu super glue de perete si de el am agatat un poster .

#5
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View Postlucifer76, on 1st October 2010, 17:40, said:

Ventuze pe var ? In tinerete am lipit ceva cu super glue de perete si de el am agatat un poster .
Super idee daca s-ar aplica aici.Raft lipit cu super glue de perete...  :thumbup: :thumbup:  

Acum serios: nu cred ca scapi fara gauri, iar daca vrei ceva adezivi(mai era ceva numit poxilina) nu se poate aplica pe var(daca ai).Dar daca pui poxilina,se dezlipeste mai greu, si nu va arata prea frumos peretele dupa ce-l dezlipesti...

Editat de auryke, 01 octombrie 2010 - 16:53.


#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu poate sa lipeasca nimic pe o tencuiala obisnuita si sa reziste la rafturi. Poate doar daca peretele respectiv are montata faianta si foloseste o banda adeziva de tip ''double-sided''.

Editat de mister_rf, 01 octombrie 2010 - 16:56.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Am vazut pe la un supermarket acu' ceva timp niste rafturi care se prindeau pe niste tevi care se fixau prin impingere (puternica) podea<->tavan, exact pentru ca sa poti sa le pui oriunde fara urme.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Si nu ramane urma in tavan? :D

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009
Exact!

#10
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Am tapet in camera. Cum zice f300, ceva tevi care se intind de la tavan la podea ar merge perfect, dar unde pot sa gasesc asa ceva? Ma duc prin Dedeman si Praktiker astazi poate am noroc.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde cit de fragil ti-e tavanul, aveau niste picioruse si sus si jos nu erau niste tevi ascutite sa ajunga la vecini :-)
Daca ti-e frica taie o bucata de cauciuc si pune-o intre. Acum daca esti intr-o pestera si nu vrei sa strici stalactitele crescute in mii de ani, ghinion.

Edit: cred ca erau chiar la Praktiker (sau cum s-o scrie) dar era sigur oferta deci s-ar putea sa nu fie tot timpul.

Editat de f300, 01 octombrie 2010 - 17:10.


#12
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.855
  • Înscris: 23.01.2008
le pui picioare.

#13
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postmarius_stp, on 1st October 2010, 18:09, said:

Am tapet in camera. Cum zice f300, ceva tevi care se intind de la tavan la podea ar merge perfect, dar unde pot sa gasesc asa ceva? Ma duc prin Dedeman si Praktiker astazi poate am noroc.


Am vazut la Brico tevi d-astea pentru suspendarea perdelei de la dus, au un fel de arc la mijloc, si imping in pereti ca sa isi mentina pozitia. Nu stiu daca s-ar preta pentru rafturi.

#14
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 691
  • Înscris: 24.06.2010
poxipol sau un alt lipici mai puternic?

#15
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postzepar, on 1st October 2010, 19:25, said:

poxipol sau un alt lipici mai puternic?
Degeaba e lipiciul puternic daca suprafata (baza) pe care se aplica nu rezista.

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 08.02.2007
fara gauri nu stiu cum
cat despre tevi, mai bine nu, ca se vor vedea ca naiba
bine, pe ceea ce ramane poti aduce o fetita sa-ti danseze  :coolspeak:

#17
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 370
  • Înscris: 17.02.2004
mai ai varianta unui dublu adeziv puternic. de ex cel rosu de la bizon. rola mica=30ron
asta numai daca(crezi) ca tine tapetul si ce vrei sa pui pe rafturi

#18
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Conteaza ce vrei sa pui pe rafturile alea mai ales ca si politele au o greutate ca doar nu pui foi A4 plus daca mai ai si tapet cam complicat de recomandat is tevile alea din aluminiu sau platic parca cum se pun si la mobila de pal usor de montat si arata si bine si destul de rezistente, problema ii ca nu stiu unde ai putea gasii de alea eu am vazut la un atelier de mobila le taiau ei cum vroiau si in capete daca se lasau asa se punea un fel plastic pentru apect si jos ceva de cauciuc pentru aderenta si pentru antizgarieturi. Dar pana la urma cred ca ajungi la o etajera gata facuta si pe care poti pune ceva si mai greu decat un telefon si acuma ai posibilitatea sa ti-o faci cum vrei in enspe culori si ce iti trece prin cap sau una bugata burgiu se da gaura mica se pune diblu si poti agata si televizorul dar mnoah strica in punctul ala tapetul. Ceva de levitatie nu te-ai interesat?puterea mintii e inca nedescoperita(glumesc).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate