Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

schema "comunicare" intre camere

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
unde as putea da de o schema mai simpla care sa realizeze un dispozitiv de comunicare pt apartament.

Nu vorbesc de un telefon ci ceva - sa zicem facut cu niste casti cu microfon si o sonerie mica.

am gasit ceva de genul pe un site mai demult, dar nu mai stiu adresa :( - parca era ceva cu "Bogdan's world", dar am cautat azi de mi-a venit acru si tot nu l-am mai gasit nicicum


orice ajutor este apreciat

mc anticipat  :coolspeak:

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am avut asa ceva pe vremea lui Ceasca, de fapt erau 2 telefoane  conectate cam la 20 m prin fir si unul il suna pe celalalt cand ridicai receptorul si formai orice cifra. Erau duplex :coolspeak: !
Acum te sfatui sa-ti iei cele mai ieftine PMR-uri (pe la 50-60 lei perechea); astea sunt statii wireless  :D  si cu putin noroc te auzi in tot blocul si pana la buticu' de vizavi. Singurul inconvenient e ca sunt simplex, adica vorbesti sau asculti.

#3
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
50-60 lei... hmmmmm....

prefer sa caut o schema sa ne mai punem si noi capshorul la contributie :D si in plus e mai ieftin  :lol:

#4
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
http://www.niqro.as.ro/diverse.htm -> INTERFON

#5
dan_electronica

dan_electronica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.07.2005
Tu vrei neaparat fara telefon? CU telefon daca vrei sa faci e simplu: iei 2 tel. , le cuplezi in serie si  le montezi la o sursa de 12-20 V cc si mergeee perfect.

#6
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
mc fain... voi incerca probabil cu 2 tel :-?

#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Era o schema profesionala intr-o revista Conexclub dar nu mai stiu numarul. Era interfon in sistem duplex care avea fiabilitate mare. Oricum , iti trebuie doua astfel de montaje care cred ca te-ar costa peste 50-60 de lei.........E misto cu telefoanele in serie. Eu am facut asa cu 2 tel de campanie si merge perfect.....

#8
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
am vazut in Vitan interfon facut de ... chinezi cam la 150.000 lei. Cred ca se mai gaseste asa ceva prin magazinele care aduc lucruri chinezesti.

#9
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Ar merge din alea chinezesti. Chestia e ca dak sutn alimentate de la priza or sa aiba probleme cu traful ca alea chinezesti sutn in general subdimensionate shi se incalzes in timpul functionarii shi pot sa ia foc.

#10
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
Schema de interfon duplex din Conex Club am executat-o si eu. Respectand valorile   functioneaza din prima-cum le place multora sa spuna. Eu l-am realizat in doua exemplare (cu cablajul din revista) si functioneaza si astazi. Deci poti incerca fara probleme.

#11
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Auzi, dar convertorul Oirt CCIR din  Conex l-ai facut ca ma intereseaza pe mine sa il fac eu shi vreau sa stiu dak l-a mai incercat cineva.......

#12
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
...daca m-ai intrebat pe mine daca am facut convertorul OIRT->CCIR tin sa spun ca nu am facut asa ceva personal neavand nevoie - am ambele norme pe receptoare. Daca imi spui numarul si anul in care a aparut revista (am colectia insa nu este intreaga si ma scutesti si de a mai cauta prin toate revistele) - cand voi mai construi ceva in domeniul radioamatorismului voi incerca sa testez si modelul de care spui...  nu vad de ce nu ar functiona atata timp cat se respecta datele de constructie, se fac masuratorile ce se impun si reglajele corespunzatoare...

#13
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Convertorul a aparut in nr 5/2004.  Cred ca functioneaza dar ma gandeam ca poate l-a mai facut cineva.

#14
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006
:worthy:  :worthy:  :worthy: va rog sa ma ajutati si pe mine cu o chestie
ma intereseaza sistemul de comunicare intre doua locatii care sunt la distanta de cca 300 m una de alta, dar am posibilitatea sa trag un cablu pana acolo
am avut niste statii din alea mici binatone, dar eu vorbesc f mult si intra si altii si se injura
pe mine nu ma deranjeaza, dar pe mama... :cursing: sau pe ceilalti angajati de acolo...
de fapt acolo este un mic atelier de croitorie si trebuie sa tin legatura permanent cu cei de acolo, ... ma rog...
imi puteti face o scema cum a trebui sa pun telefoanele acelea "in serie"?
si mai e o chestie... pot suna in ambele sensuri?
merci anticipat

#15
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Eu zic ca daca ai doua statii mai serioase (Cobra, Motorola), alegi un canal, mai ai si ceva vizibilitate directa - face toti banii (100 - 150 RON).

#16
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
am avut pe mana odata niste telefoane care comunicau prin reteaua de 220v - deci nu trebuiau decat bagate in priza. :) mi-a placut ideea dar din pacate nu le-am copiat...cred ca ar trebui sa se gaseasca asa ceva. Singurul lucru e ca trebuie alimentate pe aceeasi faza...

#17
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 jughi, on Jun 8 2006, 11:17, said:

:worthy:  :worthy:  :worthy: va rog sa ma ajutati si pe mine cu o chestie
ma intereseaza sistemul de comunicare intre doua locatii care sunt la distanta de cca 300 m una de alta, dar am posibilitatea sa trag un cablu pana acolo
Cea mai simpla solutie a fost mentionata anterior: conectarea a doua telefoane.
Solutia din desen este una temporara.

[ http://static.howstuffworks.com/gif/telephone3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Practic poti sa folosesti o sursa de tensiune  de la 12 la 24V...

[ http://www.tinypic.com/140brs3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate