Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Expert contabil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

View Postsilviu_n, on 24th September 2010, 21:17, said:

Dacă nu ne spui și nouă din ce se compune întreținerea aia, tot degeaba!


Păi asociația l-a dat în judecată, de-aia au ajuns în instanță. Probabil că judecătorul l-a întrebat de ce n-a plătit întreținerea și i-a propus ca, dacă are suspiciuni asupra modului în care a fost calculată întreținerea, să solicite expertiza contabilă, bine-nțeles pe banii lui.


Bine-nțeles că penalitățile se calculează la întreaga sumă datorată, atât timp cât este datorată! 0,2% pe zi înseamnă 6% pe lună deci pentru 2000 de lei penalizările sunt de 2000*0,06= 120 lei. Pentru luna următoare vor fi (2000+250)*0,06= 135 lei și tot așa...
Eu știu că sunt mulți administratori care fură însă nu aceasta este soluția, să nu mai plătești întreținerea! Vorbește cu vecinii, solicitați la furnizorii de utilități situația conturilor (dacă asociația are facturi neachitate și cât), vedeți cât sunt cheltuielile asociației (salarii, reparații, deplasări, etc) și cum stau la capitolul ăsta alte asociații din zonă.

Din punctul meu de vedere, atât timp cât faci scandal că e mare dar habar n-ai din ce se compune acea întreținere de 250 de lei, nu ești decât un rău platnic iar asociația a procedat foarte corect dându-te în judecată.

Cred ca nu esti la curent cu legile de-acum si vorbesti in necunostina de cauza.
1. legea spunea ca familiile cu un venit mai mic de 1000 de lei trebui sa nu plateasca penalitati.
2. Nu cred ca asa se calculeaza penalizarile

#20
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Ai citit, în cele din urmă? Cred că ai dificultăți de înțelegere, uite cum sună articolul:

Quote

Proprietarii care își achitã integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni de la data intrãrii în vigoare a prezentei legi vor fi scutiți de la plata penalitãților generate de suma restantã cu titlu de bazã
Asta înseamnă că vei fi scutit atunci când (dacă) îți vei plăti datoria. Până atunci, vezi să nu te execute silit B)

#21
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

View Postsilviu_n, on 24th September 2010, 22:31, said:

Ai citit, în cele din urmă? Cred că ai dificultăți de înțelegere, uite cum sună articolul:

Asta înseamnă că vei fi scutit atunci când (dacă) îți vei plăti datoria. Până atunci, vezi să nu te execute silit B)

Stai linistit ca nu voi pierde casa de zeci de mii de euro pentru 2000 de lei  :thumbup: , vroiam sa aflu doar cum sa ma feresc de acesti hoti numiti ''administratori"

#22
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Numai prin plangere penala. In civil, asociatia de locatari/proprietari are intotdeauna castig de cauza.

Pentru neplata datoriilor la intretinere timp de doua luni consecutiv risti executarea silita.

Edited by clara_spiele, 28 September 2010 - 15:48.


#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostSoso1986, on 24th September 2010, 22:07, said:

Stai linistit ca nu voi pierde casa de zeci de mii de euro pentru 2000 de lei :thumbup: , vroiam sa aflu doar cum sa ma feresc de acesti hoti numiti ''administratori"
Noi stăm liniștiți. Tu stai la fel?

#24
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postclara_spiele, on 28th September 2010, 16:48, said:

Numai prin plangere penala. In civil, asociatia de locatari/proprietari are intotdeauna castig de cauza.
Să spunem că plângerea penală trebuie să fie fondată, adică trebuie să aibă la bază o expertiză contabilă, nu este suficient un simplu denunț. Deci, dacă inițiatorul are această temere, că administratorul e hoț, trebuie să solicite efectuarea unei expertize.

Eu îi înțeleg temerea ”datornicului” nostru, pentru că și asociația noastră a fost în situația de a fi fost furată, ca multe altele, mereu sunt mediatizate astfel de cazuri, toate situațiile de acest gen sunt dramatice pentru că se ajunge la sistarea utilităților și la penalități de ordinul zecilor de mii de lei (noi)!
Tocmai de aceea am spus mai înainte și repet acum:
- discutați cu cenzorii asociației referitor la întocmirea actelor contabile, dacă sunt întocmite la zi, dacă se fac depuneri la bancă;
- verificați la celelalte asociații din zonă care sunt costurile întreținerii la apartamente cu suprafețe comparabile, costurile trebuie să fie apropiate;
- solicitați la furnizorii de utilități situația contului asociației, verificați dacă sunt restanțe și cât de mari sunt acestea;
- solicitați asociației de locatari să vă prezinte actele contabile, un registru de casă în care să fie evidențiate încasările, dosarul cu acte de bancă în care să vedeți depunerile.

Parcurgerea registrului de casă poate evidenția imediat o fraudă dacă urmăriți numerele de chitanțe, acestea trebuie să fie la rând. Este suspect dacă sunt multe numere sărite, dacă este necompletat de mult timp sau nu sunt depuneri la bancă (acestea se văd în extrasele de bancă).

În același timp trebuie să aveți în vedere că asociațiile de proprietari sunt non-profit, deci dacă asociația are membri rău-platnici nu va avea de unde să acopere plata utilităților și inevitabil vor apărea restanțe și penalități. Dacă la o singură scară de bloc sunt 4-5 datornici cu câte 2-3000 de lei vă dați seama că o factură la RAJA sau RADET va rămâne neplătită, producând penalități.

Ca să închei, nu cred că este cazul de față. Administratorii care fură nu deschid procese pentru recuperarea restanțelor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate