Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Expert contabil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010
Sal, am o problema cu asociatia de locatari de unde locuiesc, imi vine intretinerea foarte mult si m-am hotarat sa nu mai platesc...am apoape 2000 de lei si m-au dat la tribunal, intretinerea vine cam 250 pe luna cf2 , 2 camere , 2 persoane.

La tribunal jucatoarea mi-a zis daca vreau expert contabil, intrebarea mea e daca am voie sa-mi aduc un expert al meu nu ce-mi trimite judecatoria?...


Si as mai dori daca stie cineva sa-mi explice cum se calculeaza penalizarile pe luna ca administratorul spune ca la banii astia imi vine 100 de lei numai penalizari.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Păi cere și tu regulamentul asociației sau cum naiba s-o numi.

#3
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 sfantu.dracu, on 24th September 2010, 15:18, said:

Păi cere și tu regulamentul asociației sau cum naiba s-o numi.
nu-ti da nimeni asa ceva :)...

se gaseste pe net pe undeva?

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Soso1986, on 24th September 2010, 14:20, said:

nu-ti da nimeni asa ceva :) ...
Pe ce motiv?

#5
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 sfantu.dracu, on 24th September 2010, 15:29, said:

Pe ce motiv?

Motivul e simplu, am citit undeva si am auzit si la tv ca penalizarile sunt de 0.2 pe zi dar pe luna, adica daca am avut pe luna 150 de lei , pe 30 de zile vine cam 10-15 lei penalizari nici cum 100 de lei.

Intretinere incarcata, 250 de lei pe luna la 2 camere cf2. 2 persoane e mult zic eu...mai ales ca am si apometre si vreau sa ma judec cu ei si administratorul sa plateasca daca e ceva gresit ...din cate stiu falsul in acte e caz de puscarie,

Edited by Soso1986, 24 September 2010 - 14:52.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Te-ntrebam cum motivează respingerea cererii tale?
Bineînțeles, depusă cu număr de înregistrare.

#7
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 sfantu.dracu, on 24th September 2010, 16:07, said:

Te-ntrebam cum motivează respingerea cererii tale?
Bineînțeles, depusă cu număr de înregistrare.
aaa, te referi la judecatorie...da , dar dureaza si eu vreau sa termin cat mai repede ca intretinerea creste si 100 de lei pe luna penalizare pe luna se strange, plus de-asta din cate am inteles familiile care au venit sub 1000 de lei n-ar trebui sa plateasca penalizare 12 luni daca isi achita intretinerea.

#8
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
lasa ca mie mi-au pus la 250 de lei 100 penalizari. Si nimeni nu explica. Practica e comuna. O sa astept si eu pana or sa ma dea in judecata.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Soso1986, on 24th September 2010, 15:09, said:

aaa, te referi la judecatorie...

Nu. La administrator(ă)/președinte(ă) de asociație.

#10
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 eSkybax, on 24th September 2010, 16:19, said:

lasa ca mie mi-au pus la 250 de lei 100 penalizari. Si nimeni nu explica. Practica e comuna. O sa astept si eu pana or sa ma dea in judecata.

Pai eu sunt in aceasi situatie , pe 4 luni mi-a venit 1000 de lei adica 250 de lei pe luna din care 100 de lei penalitati ...deci pe 4 luni 400 de lei penalitati ...e foarte mult, plus ca am inteles ca cei cu venit mai mic de 1000 de lei nu trebui sa plateasca penalizare 12 luni.
In judecata n-o sa faci nimic, o sa te intrebe daca vrei expert contabil care costa cam 1000 de lei :)


Quote

Nu. La administrator(ă)/președinte(ă) de asociație.

Pai aia sunt mana in mana cu administratorul :)

Edited by Soso1986, 24 September 2010 - 15:33.


#11
vladina

vladina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2010

 Soso1986, on 24th September 2010, 13:06, said:

Sal, am o problema cu asociatia de locatari de unde locuiesc, imi vine intretinerea foarte mult si m-am hotarat sa nu mai platesc...am apoape 2000 de lei si m-au dat la tribunal, intretinerea vine cam 250 pe luna cf2 , 2 camere , 2 persoane.

La tribunal jucatoarea mi-a zis daca vreau expert contabil, intrebarea mea e daca am voie sa-mi aduc un expert al meu nu ce-mi trimite judecatoria?...


Si as mai dori daca stie cineva sa-mi explice cum se calculeaza penalizarile pe luna ca administratorul spune ca la banii astia imi vine 100 de lei numai penalizari.


Pentru verificare actelor pe baza carora se fac tabelele de plati lunare,nu este nevoie de judecatoare.O reclamatie la Primarie,acestia controleaza si indruma si cer situatii semestriale de la Asociatiile de Proprietari.De regula vine un inspector,care verifica legalitatea actelor .Raspunzator pentru neregulile existente,este Presedintele Asociatiei,care are si un Comitet Executiv,mai mult,si cenzorii care raspund pentru corectitudinea inregistrarilor,iar tabelele trebuiesc sa fie semnate de Presedinte,Administrator si cel putin un cenzor.Sistemul de a nu plati pentru ca nu sunt de acord,nu este indicat.Penalizarile se calculeaza incepand cu a 5o-a zi dupa afisarea cheltuielilor lunii respective(20 zile termenul de plata si perioada de gratie de o luna de la ultima zi de plata)si sunt de 0.2% pe zi,sa zicem incepand cu ziua 51.
Expertul Contabil este pe un tabel al Judecatoriei,daca ati cerut o expertiza.Nu cred ca aveti dece sa va temeti de impartialitatea expertuilui,Dvs trbuie sa cereti actele de la Administrator,si sa dovediti ca nu sunt corecte.Ex:daca au contracte cei salariati,daca s-a facut o sedinta de Comitet Executiv pentru salariile acestora,in caz ca sunt prea mari,daca sunt contracte cu persoane fizice pentru prestari de diverse servicii(aici deseori se umfla cheltuielile si se impart frateste banii),daca Administratorul vorbeste de bani multi la telefon si deconteaza cheltuielile,la fel si cu transportul...Mai este o problema,probabil ca platiti intretinerea la fel si cu alte persoane,la ap.cu doua camere si doua persoane,dar poate ca consumati apa prea multa(care este f.scumpa)sau poate nu toata lumea declara corect apa consumata,si in acest caz,diferentele se platesc de toti locatarii,deci mc de apa in plus la cheltuielile comune.Oricum,lunar,aveati dreptul sa cereti sa vedeti toate actele in original,pe baza carora s-au calculat cheltuielile.Daca penalizarile sunt calculate corect,nu aveti ce face,doar dupa ce se incheie procesul,daca se constata ca au fost erori de calcul,Administratorul sau cei ce vor fi gasiti vinovati de eventuale greseli sau fraude,vor trebui sa va returneze banii Dvs.,si tuturor celorlalti locatari.Succes.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Care ăia omule?
Cere toate documentele Asociației, conform legii 230/2007, Capitolul 2 Art.10.

Aici ai legea 230/2007, iar aici legea 175 din 16 iulie 2010, privind modificarea legii 230.

#13
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 vladina, on 24th September 2010, 16:48, said:

Pentru verificare actelor pe baza carora se fac tabelele de plati lunare,nu este nevoie de judecatoare.O reclamatie la Primarie,acestia controleaza si indruma si cer situatii semestriale de la Asociatiile de Proprietari.De regula vine un inspector,care verifica legalitatea actelor .Raspunzator pentru neregulile existente,este Presedintele Asociatiei,care are si un Comitet Executiv,mai mult,si cenzorii care raspund pentru corectitudinea inregistrarilor,iar tabelele trebuiesc sa fie semnate de Presedinte,Administrator si cel putin un cenzor.Sistemul de a nu plati pentru ca nu sunt de acord,nu este indicat.Penalizarile se calculeaza incepand cu a 5o-a zi dupa afisarea cheltuielilor lunii respective(20 zile termenul de plata si perioada de gratie de o luna de la ultima zi de plata)si sunt de 0.2% pe zi,sa zicem incepand cu ziua 51.
Expertul Contabil este pe un tabel al Judecatoriei,daca ati cerut o expertiza.Nu cred ca aveti dece sa va temeti de impartialitatea expertuilui,Dvs trbuie sa cereti actele de la Administrator,si sa dovediti ca nu sunt corecte.Ex:daca au contracte cei salariati,daca s-a facut o sedinta de Comitet Executiv pentru salariile acestora,in caz ca sunt prea mari,daca sunt contracte cu persoane fizice pentru prestari de diverse servicii(aici deseori se umfla cheltuielile si se impart frateste banii),daca Administratorul vorbeste de bani multi la telefon si deconteaza cheltuielile,la fel si cu transportul...Mai este o problema,probabil ca platiti intretinerea la fel si cu alte persoane,la ap.cu doua camere si doua persoane,dar poate ca consumati apa prea multa(care este f.scumpa)sau poate nu toata lumea declara corect apa consumata,si in acest caz,diferentele se platesc de toti locatarii,deci mc de apa in plus la cheltuielile comune.Oricum,lunar,aveati dreptul sa cereti sa vedeti toate actele in original,pe baza carora s-au calculat cheltuielile.Daca penalizarile sunt calculate corect,nu aveti ce face,doar dupa ce se incheie procesul,daca se constata ca au fost erori de calcul,Administratorul sau cei ce vor fi gasiti vinovati de eventuale greseli sau fraude,vor trebui sa va returneze banii Dvs.,si tuturor celorlalti locatari.Succes.

Pai probabil tabelele sunt in ordine ...pe mine ma intereseaza facturi dupa asa zisele reparatii care nu depun la avizier si recalcularea penalitatilor pt. ca e mult la 250 de luna din care 100 de lei numai penalitati la luna.
Vreau sa stiu daca pot aduce alt expert pt. ca la 2300 de lei cat a, eu la intretinerea am gasit un expert mai ieftin , cel de la judecatorie costa cam 1000 de lei.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Din 230/2007

Art. 49.
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depășește termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăși suma la care s-au aplicat. (2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.

#15
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 sfantu.dracu, on 24th September 2010, 17:01, said:

Din 230/2007

Art. 49.
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depășește termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăși suma la care s-au aplicat. (2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.

Intrebarea mea este daca aceste penalizari se fac la suma din acea luna sau se fac lunar la suma restanta respectiv 2300 de lei? si as dori sa stiu ce stiti despre acea lege cum ca cei cu venit de sub 1000 de lei nu vor plati penalizari 12 luni

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Dragule, ai citit legile pe care le-am pus?

#17
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

 sfantu.dracu, on 24th September 2010, 17:06, said:

Dragule, ai citit legile pe care le-am pus?
inca nu , dar ma indoiesc ca o sa inteleg de-acolo daca acesti 0,2 se aplica la toata suma acumulata, vreau sa inteleg de ce am penalitati de 100 de lei pe luna :) aproape mai mare ca intretinerea

Edited by Soso1986, 24 September 2010 - 16:30.


#18
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 Soso1986, on 24th September 2010, 15:51, said:

Intretinere incarcata, 250 de lei pe luna la 2 camere cf2. 2 persoane e mult zic eu...mai ales ca am si apometre si vreau sa ma judec cu ei si administratorul sa plateasca daca e ceva gresit ...din cate stiu falsul in acte e caz de puscarie,
Dacă nu ne spui și nouă din ce se compune întreținerea aia, tot degeaba!

 vladina, on 24th September 2010, 16:48, said:

Pentru verificare actelor pe baza carora se fac tabelele de plati lunare,nu este nevoie de judecatoare.
Păi asociația l-a dat în judecată, de-aia au ajuns în instanță. Probabil că judecătorul l-a întrebat de ce n-a plătit întreținerea și i-a propus ca, dacă are suspiciuni asupra modului în care a fost calculată întreținerea, să solicite expertiza contabilă, bine-nțeles pe banii lui.

 Soso1986, on 24th September 2010, 17:03, said:

Intrebarea mea este daca aceste penalizari se fac la suma din acea luna sau se fac lunar la suma restanta respectiv 2300 de lei? si as dori sa stiu ce stiti despre acea lege cum ca cei cu venit de sub 1000 de lei nu vor plati penalizari 12 luni
Bine-nțeles că penalitățile se calculează la întreaga sumă datorată, atât timp cât este datorată! 0,2% pe zi înseamnă 6% pe lună deci pentru 2000 de lei penalizările sunt de 2000*0,06= 120 lei. Pentru luna următoare vor fi (2000+250)*0,06= 135 lei și tot așa...
Eu știu că sunt mulți administratori care fură însă nu aceasta este soluția, să nu mai plătești întreținerea! Vorbește cu vecinii, solicitați la furnizorii de utilități situația conturilor (dacă asociația are facturi neachitate și cât), vedeți cât sunt cheltuielile asociației (salarii, reparații, deplasări, etc) și cum stau la capitolul ăsta alte asociații din zonă.

Din punctul meu de vedere, atât timp cât faci scandal că e mare dar habar n-ai din ce se compune acea întreținere de 250 de lei, nu ești decât un rău platnic iar asociația a procedat foarte corect dându-te în judecată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate