Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Windows7 nu-mi mai vede o partitie(NTFS)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
isaic

isaic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.05.2005
salutare acum cateva zile am avut o problema si a trebuit sa formatez c-ul si sa instalez windows7. totul a mers bine pana cand am intrat in mycomputer si am vazut ca nu imi vede decat c-ul. cu 5 minute inainte bagasem hdd-ul prin usb la un alt calculator cu xp si totul era ok.

dupa ce am vazut ca nu imi vede d-ul am bagat iar hdd-ul la calcul cu xp si in continuare toate fisierele inca acolo si in perfecta stare.

am intrat in disk defragmenter pe calcul cu windows 7 si acolo imi vede c-ul si in loc de "D" imi apare un "nume de cod"(multe litere si cifre).

aveti vreo idee? mersi ;)

#2
Hodorogul

Hodorogul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 21.09.2009
În Disk Management, cum apare?
Este vorba de un HDD extern?

#3
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Te duci in administrative tools la disk management si ii dai o litera la partitia respectiva si o sa iti apara dupaia.

#4
adrianghiurau

adrianghiurau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2010
Buna,si eu am o problema cu recunoasterea unei partitii dupa instalarea windows 7.Inainte aveam xp service pack 3 si acuma nu mai imi recunoaste partitia D.Zice ca trebuie sa o formatez.Zice ca partitia nu are fisiere sistem sau sunt eronate.Stie cineva cum as putea sa salvez datele de pe partitie sa o pot formata?Sau sa o pot deschide fara sa o formatez?Am intrat la disk management si imi arata ca e partitie RAW.Partitia C: e NTFSMultumesc mult.

Edited by adrianghiurau, 26 September 2010 - 21:42.


#5
adrianghiurau

adrianghiurau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.08.2010
Chiar nimeni nu ma ajuta????????

#6
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Cel mai sigur ar fi sa-l atasezi printr-un storage USB la un alt pc. Mai poti incerca si varianta cu un distro Live de Linux si salvezi datele pe ceva..

#7
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 adrianghiurau, on 26th September 2010, 22:38, said:

Buna,si eu am o problema cu recunoasterea unei partitii dupa instalarea windows 7.Inainte aveam xp service pack 3 si acuma nu mai imi recunoaste partitia D.Zice ca trebuie sa o formatez.Zice ca partitia nu are fisiere sistem sau sunt eronate.Stie cineva cum as putea sa salvez datele de pe partitie sa o pot formata?Sau sa o pot deschide fara sa o formatez?Am intrat la disk management si imi arata ca e partitie RAW.Partitia C: e NTFSMultumesc mult.

Incearca cu un program de recovery . Pentru mine cel mai bun a fost Q&Q Recovery.

#8
MANUVIU

MANUVIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2007

 tkd29, on 20th September 2010, 08:43, said:

Te duci in administrative tools la disk management si ii dai o litera la partitia respectiva si o sa iti apara dupaia.

Metoda asta functioneara numai ca mai exact trebuie sa intri in :

Administrative Tools -> Computer Management -> Storage -> Disk Management

Click dreapta pe partitia care nu apare in My Computer , Change Drive Leter and Paths... , Add... , Assingn following drive letter   si alegeti LITERA cu care vreti sa apara partitia. Bafta !

Valabil pe Win 7.

#9
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009

 MANUVIU, on 23rd November 2010, 01:03, said:

Metoda asta functioneara numai ca mai exact trebuie sa intri in :

Administrative Tools -> Computer Management -> Storage -> Disk Management

Click dreapta pe partitia care nu apare in My Computer , Change Drive Leter and Paths... , Add... , Assingn following drive letter   si alegeti LITERA cu care vreti sa apara partitia. Bafta !

Valabil pe Win 7.

MAESTRE  m-ai salvat. Sa fi fericit si sanatos! :) am scapat de belea

#10
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

 MANUVIU, on 23rd November 2010, 00:03, said:

Metoda asta functioneara numai ca mai exact trebuie sa intri in :

Administrative Tools -> Computer Management -> Storage -> Disk Management

Click dreapta pe partitia care nu apare in My Computer , Change Drive Leter and Paths... , Add... , Assingn following drive letter   si alegeti LITERA cu care vreti sa apara partitia. Bafta !

Valabil pe Win 7.

Aceeasi problema o am si eu cu un hard disk extern WD de 1tb.
Nu imi da voie sa fac nimic dupa ce dau click dreapta pe partitia respectiva.Primesc aceasta eroare :[ http://img198.imageshack.us/img198/715/96434659.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am incercat si cu refresh si cu restart,nimic,am formatat apoi celelalte doua partitii ale hardului respectiv dar degeaba ! ce pot face ?!
Va rog sa ma ajutati .

#11
amoremio16

amoremio16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011
am si eu aceeasi problema k nu-mi vede nici o partitie in afara de c, doar k supa ce urmez toti pasii, am impietrita obtiunea de care se vb aici imi apare doar "Mount in the following empty  NTFS  foulder"

ajutor, k am innebut cand am vazut k nu-mi merg partitile

Attached Files



#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Maneleist, on 09 decembrie 2015 - 18:18, said:

Va salut. In timpul instalării a Windows-ulii 7 pe un laptop nu îmi vede partitile, când ajung la faza cu creerea partituri nu apare nimic

Acest topic este despre alta problema. Mutat aici: http://forum.softped...ede-partitiile/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate