Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Modem Huawei HG655b

- - - - -
  • Please log in to reply
1798 replies to this topic

#973
byx

byx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 16.05.2011
xcit : Din cate tin minte inca colorat mi'a aratat ce setari sa'i fac ... Deci nu eu sunt de vina ca asta sa'ntamplat . Eu 2 zile am fost plecat si cand am revenit , asta am primit . N'am ce setari sa'i mai fac cat timp nu'mi apare nimic in meniu ...

#974
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
acum adio, astepti sa ti-l schimbe, firmware-ul ala era numai pt partea de wi-fi, momentan nu trebuia sa te grabesti cu el, dar na....omul a vrut sa te ajute. Cheama rtc sa schimbe modemul, alta solutie n-ai

#975
byx

byx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 16.05.2011
Mda , ii bun asa . Macar daca's fi sigur ca'l schimba dar am presimtirea proasta ca n'o sa fie nimic din asta , asa de bine ii cunosc de parca ar face parte din familia mea .

#976
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postbyx, on 19th December 2011, 20:55, said:

Mda , ii bun asa . Macar daca's fi sigur ca'l schimba dar am presimtirea proasta ca n'o sa fie nimic din asta , asa de bine ii cunosc de parca ar face parte din familia mea .


1. Goleste cache-ul la browser si acceseaza din nou interfata modemului. Da-i un reset de la gaura.
2. Se schimba fara probleme, suni la ei si vine echipa cu altul nou.
3. Tot avea el ceva tumori pe creier de s-a sucit la setari.

#977
byx

byx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 16.05.2011
Back in bussines . MERGE . Multumesc baieti pentru ajutor , mersi AirBoy . Totul este functionabil .

#978
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postbyx, on 19th December 2011, 21:13, said:

Back in bussines . MERGE . Multumesc baieti pentru ajutor , mersi AirBoy . Totul este functionabil .


Zi ca empty cache si refresh au mers :P

#979
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View PostFlorian23, on 3rd December 2011, 20:31, said:

De o saptamana mi s-a instalat pachetul de servicii dolce iptv+clicknet power+voce zero de la romtelecom.Toate bune si frumoase , dar la testele de viteza download nu trece de 50Mbps ,iar pachetul prevede 100Mbps.Am testat si ziua si noaptea si cu toate tv-urile decuplate si tot nu trece de 50.


Buna seara, puteti sa imi spuneti va rog care este testul oficial de viteza pt. conexiunea Romtelecom? Cel de pe serverul  lor ftp.clicknet.ro,user:testviteza, pass:testdeviteza cu descarcarea fisierului de 100 MB, cel de la http://test.canals.ro/ sau http://www.speedtest.net/ etc, etc, etc

De exemplu acum am masurat cu IE8 prin http://test.canals.ro/ 33Mbps DL cu 17Mbps UL, iar continuand pe http://www.speedtest.net/ pe server Bucuresti (reteaua metropolitana) gasesc 80Mbps DL si 25Mbps UL. Cu DL de pe serverul ftp am masurat 27sec pt. 100Mb ceea ce conduce la cca 29Mbps.

Contractul meu spune pana la 100Mbps. Care este conditia de masura oficiala, daca stie cineva va rog?

Edited by tradux, 19 December 2011 - 21:59.


#980
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai intai te uiti la status in modem si vezi la cat este sincronizat. apoi compari cu testul de viteza, tre sa fie cam 85-90% din cat este sincronizat. Daca ai dubii, te bagi la un download cu cateva sesiuni, le aduni si vezi viteza reala, sau pui un torent la descarcat si vezi cu cat da jos. Torentul stie el sa faca mai multe sesiuni despre care iti ziceam, daca n-ai torenti le faci cu browserul manual...succes

#981
byx

byx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 16.05.2011

View PostAirBoy, on 19th December 2011, 21:47, said:

Zi ca empty cache si refresh au mers :P

Aia a fost , a luato din prima . Acuma vedem ce uptime pot stoarce cu "micutu" asta . Cu MT882 am ajuns la 1 luna , pe urma o pana de curent a stricat tot .

#982
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007
Salut Ma tot chinui si nu reusesc sa ma conectez wireles cu laptopul.Telefonul merge, dar leptopul nu.Am win 7.  LAN merge....multumesc

#983
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007

View Postmikipcn, on 25th December 2011, 10:10, said:

Salut Ma tot chinui si nu reusesc sa ma conectez wireles cu laptopul.Telefonul merge, dar leptopul nu.Am win 7.  LAN merge....multumesc
Modemul este HUAWEI HG655B.
Nu vrea nici cum sa mearga laptopul conectat la reteaua Wireles a lui.IP le-am pus pe automat...Momentan am rezovat-o  prin cuplarea unui alt ruter  wireles Dlink 524  la Huawei.Dar multe cabluri....Exista solutie?
Multumesc Mos Craciun

#984
cul971

cul971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.11.2005
@mikipcn detaliaza putin:
-inainte ti-a mers sau de abia ai primit routerul ?
-de pe laptop vezi reteaua wireless ?
-ai incercat sa te conectezi la ea si nu stii parola ? vezi ca e scrisa pe spatele routerului.

Edited by cul971, 30 December 2011 - 17:59.


#985
razvy55

razvy55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2012
Buna ziua si La Multi ani! Am si eu o problema. Am un Smart TV 47LW5500 de la LG si nu reusesc sa il fac sa vada niciun server DLNA instalat pe pc (win 7 si incercare si pe vista). Se conecteaya la net vede toate aplicatiile citeste de pe usb. La fel aare probleme si cu PLEXUL il vede doar odata dupa care il pierde definitiv. TV si PC conectate la un router dat de romtelecom HUAWEI Home Gateway HG655b. Tvul si+a facut upgrade la firmaware 5.01.10. Nu stiu cu ce versiune l+am cumparat ca era setat pe auto si imediat si+a luat update. Am sunat la LG dar nu au reusit sa+si dea seama ce are. Mentioney ca TV+ul recunoaste serverul DLNA imediashare instalat pe un HTC DESIRE HD conectat la retea wireless. Am incercat si cu un laptop conectat wireless la retea insa reyultatele au fost exact ca la pc+ul legat prin cablu. Astept sugestii!

#986
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Salut si La Multi Ani la toata lumea de pe forum!

Am o intrebare legata de firmware la modemul Huawei 655b: care este cea mai noua versiune?

La mine este instalata V100R001C02B018, cred ca este versiunea cu care l-am primit in toamna. Exista ceva mai nou de atat? Daca da, ce avantaje are, pot citi undeva un changelog?
Ma intereseaza sa am streaming mai bun pe fisiere media, ca sa dureze mai putin conectarea la canalul respectiv prin Media Player si sa nu mai am sacadari la vizionarea unor canale.

Cum pot sa fac update-ul fara a apela la canalul Facebook? Acest firmware nou a devenit public? Se poate descarca de undeva? Daca da, ar fi fantastic daca cineva ar putea posta un link. Daca nu, se poate rezolva cu 1930?

Multumesc.

#987
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
salut..am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu acest router.

doar pe lan1 am conexiune de internet, daca bag cablul pe lan 2,3...sau 4 nu am net si nici nu ma pot conecta la el prin 192.168.1.1

e de vina routerul...sau e de vina userul?

cu stima va salut.

#988
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View Postscorpyo, on 2nd January 2012, 17:24, said:

salut..am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu acest router.

doar pe lan1 am conexiune de internet, daca bag cablul pe lan 2,3...sau 4 nu am net si nici nu ma pot conecta la el prin 192.168.1.1

e de vina routerul...sau e de vina userul?

cu stima va salut.

Porturile 1 si 2 sunt pentru internet, porturile 3 si 4 pentru iptv(asta daca nu ai facut schimbari in setarile modemului). Da-i un restart la modem.

#989
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postscorpyo, on 2nd January 2012, 17:24, said:

salut..am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu acest router.

doar pe lan1 am conexiune de internet, daca bag cablul pe lan 2,3...sau 4 nu am net si nici nu ma pot conecta la el prin 192.168.1.1

e de vina routerul...sau e de vina userul?

cu stima va salut.
da-i un reset si va reveni la setarile din fabrica adica 1-2 internet ,3-4 iptv.intra apoi in setarile lui ,configureaza-l cum vrea sufletul tau apoi salveaza aceste setari(ai aceasta posibilitate la 655!).

#990
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postgigelgicuta, on 14th October 2011, 14:07, said:

si daca mai am si alte calculatoare cum fac? :(. Ideea era ca doar pe unul sa am IP-ul respectiv, restul sa isi ia automat, nu conteaza.

Futu-i cu modemul lor....ceea ce vrei tu si am de asemenea nevoie si eu, se numeste definire de exceptii in pool-ul DHCP.
Orice router normal la cap pe lumea asta stie sa o faca. Se defineste un pool de adrese DHCP de la 192.168.1.xxx la 192.168.1.yyy de exemplu, iar pentru anumite device-uri din retea se defineste o exceptie, fir-a-r mama ei de exceptie: PC-ul cutare, cu MAC-ul cutare, are INTOTDEAUNA IP 192.168.1.10 sa zicem, restul isi aiu in continuare prin DHCP din pool.
Ce mama masii o fi asa greu de implementat?

Fara mecanismul asta, degeaba ai port forwarding. Ah, si ca idee, chinezu' a incercat sa implementeze un mod ciudat de a defini exceptii: ai posibilitatea sa alegi lease-uri permanente in DHCP (pentru toate adresele din pool, nu numai pentru unele). Problema e ca nu functioneaza, poti sa bifezi linistit lease permanent si iti modifica o data la 24h toate lease-urile din retea.

Edited by dtancu, 04 January 2012 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate