Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Modem Huawei HG655b

- - - - -
  • Please log in to reply
1798 replies to this topic

#1009
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Daca folositi DHCP, intrati in configuratia modemului:
BASIC > LAN > (sus stanga) DHCP - DHCP SERVER
jos in campurile primary si secondary DNS puneti dns-urile de la google. dati submit, iar apoi la conexiunea din PC ii dati ori repair, ori disable si apoi enable. Astfel, daemonul de dhcp va aloca pe pc, dns-urile inscrise acolo, si nu cele default pe care le ia pe conexiunea WAN si care nu pot fi modificate de utilizator.

#1010
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Corect, ai dreptate.
Eu am vazut optiunea acolo in DHCP dar aveam un fix cum ca trebuie sa modific pentru WAN si nu gaseam; dar corect, cand DHCP iti aloca IP-ul intern automat se iese in Internet prin DNS-urile inscrise acolo si nu in WAN.

Multam, cateodata nu vad ochelarii care sunt pe nas :D

#1011
kaamos

kaamos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2006
Buna ziua domnilor si domnisoarelor/doamnelor.

Vin catre voi, deoarece am intampinat cateva probleme pe care nu le-am reusit a rezolva pana acum.

Detin un abonament de Clicknet (evident :) ), de 14 mb/s pe un HG655b.


In primul rand, as dori sa stiu daca este destul de puternic semnalul:

[ http://i41.tinypic.com/116pg7p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In al doilea rand, se intampla ca la 8-10 pachete, ping-ul sa creasca cu 100-150-200 de ms, ceea ce poate deveni foarte deranjant in timpul anumitor jocuri online. Cred ca singura optiune ar fi sa le telefonez iar si sa ii rog sa imi schimbe modemul/sa ma mute pe alte porturi pe stalp. Any other ideas?

In al treilea rand, nu reusesc deloc sa mai fac port forwarding. Pana acum 2 zile mergea foarte bine, dar de atunci nu mai reusesc sa deschid niciun port.

Am incercat sa modific lease-ul, sa restartez modemul, sa il resetez, sa trec de pe Wi pe cablu, dar fara niciun rezultat. O sa va rog sa imi mai impartasiti cateva idei daca aveti.


Am inceput si eu sa folosesc DNS-urile de la google si am observat o oarecare imbunatatire in fluenta surfing-ului.

Va multumesc foarte mult pentru timp si pentru posibilele idei pe care le-ati putea avea.

O zi buna.

Edited by kaamos, 12 January 2012 - 12:31.


#1012
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
E ceva ciudat la sistemul wireless ?
[ http://www.speedtest.net/result/1702735675.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#1013
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,
Am o ptoblema ciudata: pe modem am doua retele (SSID): una pt standard g si una pt n. Pe n, totul e ok, dar pe g a incepuut sa piarda pachete, zilnic creste procentul (ieri, in 5 minute, ping-ul catre yahoo imi spune ca a pierdut ~12% din ele).
S-o fi defectat modemul sau ar fi ceva din retea?
Merci,
Vice.

#1014
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Pai incearca sa te legi direct la router pe LAN (deci nu Wifi) si da-i un 'ping -t 193.231.100.130' si vezi daca ai aici pierderi de pachete.
Daca da, atunci e problema cu DNS-uri si iti recomand sa folosesti altele (ex. 8.8.8.8/8.8.4.4)
Daca nu atunci s-ar putea sa ai o problema cu Wifi-ul, caz in care merge un reset total la modem din buton si poate se rezolva.
Daca tot nu, atunci suni la Suport.

#1015
minu94

minu94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.10.2008

View Postminu94, on 10th January 2012, 00:13, said:

Am si eu o problema. Incerc sa conectez internetul la un router, adica cablul care intra in modem si un cablu de la modem la router dar problema este ca nu il pot face sa mearga. Am un router ASUS WL520GC si cand i-am facut setup-ul i-am dat sa isi ia adresa ip automat. Am gresit ceva sau trebuie sa fac o modificare in interfata modemului?
Nu stie nimeni?

#1016
DenisJ

DenisJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2004
Salut la toata lumea
mi-am facut un numera gratuit (prefix 0362xxxxx de maramures) si incerc sa-l combin in router
dar nu inteleg de ce cateodata merge si cateodata nu.

Ridic receptorul si nu am ton.
Daca sun pe numar... aud ca suna, dar eu la telefon nu aud nimic ...
Dar cateodata, nu stiu de ce telefonul suna ... si se poate vorbi.

Nu mi e in clar chestia cu interfata TR069 ... la ce se foloseste ? trebuie lasaata sau nu ?
Numarul de telecom nu merge, nu suna nici ala... adica daca il sun aud ca suna ... dar receptorul nu produce nici o sunerie...

Totul se petrece la casa mamei mele... eu din strainatate incerc sa i le pun la punct.
Deci lucrez numai in remote, unele lucruri nu tare pot sa le fac.

Mersi pt ajutor
Denis

#1017
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postminu94, on 13th January 2012, 19:53, said:

Nu stie nimeni?


pai pana nu detailiezi exact ce  setari sunt facute pe el, cum te conectezi la net si daca mai sunt si alte echipamente legate la el este greu sa primesti un raspuns la intrebare.
topicul sticky de pe aria networking l-ai citit?

View PostDenisJ, on 15th January 2012, 13:55, said:

Salut la toata lumea
mi-am facut un numera gratuit (prefix 0362xxxxx de maramures) si incerc sa-l combin in router
dar nu inteleg de ce cateodata merge si cateodata nu.

Ridic receptorul si nu am ton.
Daca sun pe numar... aud ca suna, dar eu la telefon nu aud nimic ...
Dar cateodata, nu stiu de ce telefonul suna ... si se poate vorbi.

Nu mi e in clar chestia cu interfata TR069 ... la ce se foloseste ? trebuie lasaata sau nu ?
Numarul de telecom nu merge, nu suna nici ala... adica daca il sun aud ca suna ... dar receptorul nu produce nici o sunerie...

Totul se petrece la casa mamei mele... eu din strainatate incerc sa i le pun la punct.
Deci lucrez numai in remote, unele lucruri nu tare pot sa le fac.

Mersi pt ajutor
Denis

print screen cu setarile poti atasa? la relatii rtc ai sunat pentru ajutor in cconfigurare?

Edited by carmenclara1, 15 January 2012 - 17:28.


#1018
gabrielk

gabrielk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.06.2006
salut, as avea si eu nevoie de o informatie referitoare la acest modem: nu imi dau seama exact ce setari trebuiesc facute sa se conecteze laptopul in wireless n la 150mbps ... imediat dupa ce s-a instalat serviciul am facut setarile de baza de wireless si imi mergea; ulterior am fost nevoit sa dau reset la modem, am facut aceleasi setari insa laptopul se conecteaza in 65 mbps. ce e de facut?
multumesc anticipat pt raspuns.

#1019
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Așa face și al meu.
Eu și cînd prinde 150 Mbps merge cu 24 Mbps decărcare. Vezi postarea mea că nu ești singurul.

#1020
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
setati securitate wpa2-psk si criptare AES only. channel width 40Mhz

#1021
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
La mine linia e sincronizata pe 20 Mbps si pe acest motiv am setat WiFi-ul sa mearga numai la 54 Mbps (G) pentru ca ajunge, n-are sens pe N cand n-am atata banda de la provider.

#1022
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
va rog, am inteles ca exista un firmware de HG655

il vreau si eu sa-mi fac upgrade
ma ajuta cineva?

#1023
al_

al_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.02.2009
Salutare,
Am si eu un router HG655 de la Romtelecom. Pot folosi portul USB ca sa leg o imprimanta in router, si sa printez wireless de pe laptop?
Ce setari trebuie sa fac in router?

#1024
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMembruAnonim, on 20th January 2012, 12:24, said:

va rog, am inteles ca exista un firmware de HG655

il vreau si eu sa-mi fac upgrade
ma ajuta cineva?
cauta in paginile anterioare!


View PostMembruAnonim, on 20th January 2012, 12:24, said:

va rog, am inteles ca exista un firmware de HG655

il vreau si eu sa-mi fac upgrade
ma ajuta cineva?
Attached File  HG655bV100R001C02B018_WIFI.zip   4.51MB   98 downloads

Attached Files



#1025
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postviocom, on 21st January 2012, 06:12, said:

cauta in paginile anterioare!
attachment=982500:HG655bV1...018_WIFI.zip

Tu vrei sa spui ca asta e un upgrade nou  ? ultima versiune de firmware este V100R001C02B025 ( 18 e cea veche)

Acum un raspuns pentru toti  
(ca sa nu mai existe mereu intrebari pe tema asta  "cum fac ? etc ")
Ce aduce nou V100R001C02B025:
Demi Buraga scria pe facebook CITEZ
"A. port USB:
      1. printserver  prin protocol IPP (port 631); probat cu windows 7 professional (adaug eu:merge si pe XP Profesional  iar pe windows 7 STARTER nu functioneaza,nu are protocol IPP)
      2. acces ftp read/write si cu stick/hdd formatat ntfs
       3. meniul DLNA in categoria Advanced; se poate face share la  directoare din stick/hdd (FAT32 si NTFS) legat in USBul routerului
B. functionare normala la accesare linkuri multimedia mms si rtsp
C. in categoria Maintenance la diagnose, acum, stie sa faca diagnostic si la conexiuni PTM (VDSL2+/fibra)
  D. tot la Maintenance este un nou meniu Acces External care permite ptr  25 minute acces (acces extern permanent se poate seta din firewall) din  exterior la interfata routerului (cum era la Speedtouch-uri).
E. meniu nou Service Status la categoria Status."

Cum puteti sa faceti actualizarea de  firmware ?
Intrati pe pagina oficiala de facebook  Romtelecom>Romtelecom Forum> (topic) upgrade firmware Huawei 655b
Cum faceti cererea ?
Scrieti in acel topic urmatoarele:
-Numele de serie (S.N.)
il gasiti pe
pe spatele routerului (sau in softul routerului accesand Status > Device Information iar apoi copiati combinatia aceia de 20 de cifre si litere fara cele 6 cifre si litere inainte de " - " (cred ca e aceiasi serie)
-Codul de facturare
acel cod de 14 cifre de pe factura (sau din My Account> Serviciile mele)
Ce trebuie sa faceti apoi ?
-Sa resetati modemul la setarile din fabrica;
-Sa tineti modemul deschis;
-Sa aveti rabdare pana vi se face actualizarea de catre Romtelecom.

(P.S.) Am vazut pe aici spunand pe cate unii ca nu pot deschide unele porturi,eu nu am intampinat o astfel de problema nici cu versiunea veche,nici nu cea noua.Pentru PRINTSERVER cititi
AICI
                                                                                            

Edited by stlk, 24 January 2012 - 21:27.


#1026
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Poststlk, on 24th January 2012, 21:26, said:

Cum puteti sa faceti actualizarea de  firmware ?
Intrati pe pagina oficiala de facebook  Romtelecom>Romtelecom Forum> (topic) upgrade firmware Huawei [u]655b
Și dacă n-am feisbuc cum să fac actualizarea firmware-ului (fi-le-ar feisbuc-ul al naibii)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate