Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#973
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Buna ziua! Sunt crescatori de porci din rasa Mangalita printre noi? as avea cateva intrebari. am si eu o purcica de 11 saptamani

Attached Files



#974
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014

 paul_pablo, on 23 februarie 2015 - 21:10, said:

28
Ce recomanzi ca fier cat trebue sa le fac si unde se face la purcei de 3 zile pana acu ami facea vet. Acu vreu sa le fac eu fieru ms

#975
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 alexx37, on 24 februarie 2015 - 18:47, said:

Ce recomanzi ca fier cat trebue sa le fac si unde se face la purcei de 3 zile pana acu ami facea vet. Acu vreu sa le fac eu fieru ms

Nu sunt eu in masura sa iti recomand ce produs sa folosesti...mi-ar fi placut sa fac medicina veterinara...dar nah...e cam tarziu acum. Horia66 te poate ajuta cu asta. Eu am luat de la farmacie ce mi-a recomandat si le-am facut la 3 zile cate 1 ml in picior sub piele (pe interiorul pulpei fara a baga acul in muschi)
Daca tot e vorba de asta vreau sa intreb si eu daca pot sa fac fierul imediat dupa nastere...sau termenul de 3-5 zile e musai de respectat

#976
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 paul_pablo, on 10 februarie 2015 - 15:40, said:

Soia netratata termic este TOXICA!
Se poate detalia putin acest lucru... Multumesc

#977
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
http://www.revista-f...soia-boabe.html
citeste si vezi

Edited by paul_pablo, 24 February 2015 - 21:15.


#978
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Am cumparat 10 purcei de aproximativ 35-40 kg si nu reusesc sa-i fac sa manance uscat. Le-am dat nc de facute de mine si de la alte firme si tot nu vor sa manance. Daca aveti vreo idee v-as multumi, altfel ii las sa manance numai boabe de porumb si vor face 100kg intr-un an

#979
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Salut.
Voi cu ce ascutiti instrumentalul chirurgical? Ale mele sunt asa de uzate incat nu le mai pot folosi. Bisturiele in special.
Inca ceva...
Recomandati-mi si mie va rog o firma serioasa de unde sa cumpar o pensa Reimers de calitate. Am cumparat una din târgul local, si am rupt-o la prima utilizare. Am comandat alta de pe net (promo), dar nu inchide perfect. Are o fanta destul de mare,  neuniforma. Momentan folosesc pensa din foto, dar la vieri peste 35 kg trebuie sa folosesc doua, si e greu.

Attached Files



#980
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 samed, on 26 februarie 2015 - 09:32, said:

Am cumparat 10 purcei de aproximativ 35-40 kg si nu reusesc sa-i fac sa manance uscat. Le-am dat nc de facute de mine si de la alte firme si tot nu vor sa manance. Daca aveti vreo idee v-as multumi, altfel ii las sa manance numai boabe de porumb si vor face 100kg intr-un an

Amestecale cu apa (nu neaparat calda) pana faci o pasta groasa...nu te costa nimic decat un pic de timp (2-3 minute) si o sa manance. O data ce li s-a dat umectat greu ii mai dezobisnuiesti de asta, timp in care o sa scada ca nu mananca destul. Daca totusi insisti cu hrana uscata incearca sa le bagi in mancare niste arome sa ii stimulezi. Eu acum am aceasi problema ca tine cu scroafele care le-am intarcat...inainte primeau mancare umectata si imbunatatita si acum primesc uscat...cam fac figuri dar o sa isi dea drumul in cateva zile ca nu au ce face...

#981
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Mutumesc de raspuns. Am incercat cu calciu arimatizar, zer, drojdie de bere, lapte praf, stropit putin cu untura.......si tot nu vor. Cred ca nu am scapare si va trebui sa muncesc putin la hranirea lor

#982
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 samed, on 26 februarie 2015 - 17:52, said:

Mutumesc de raspuns. Am incercat cu calciu arimatizar, zer, drojdie de bere, lapte praf, stropit putin cu untura.......si tot nu vor. Cred ca nu am scapare si va trebui sa muncesc putin la hranirea lor

si nu mananca mai bine dupa toate astea??? ceva e putred aici... sa nu manance ai zer si lapte praf?????
Ai grija cu untura! Mai bine nu le mai da

#983
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Laptele praf l-am amestecat cu uruiala iar cu zerul am umezit-o putin. E drept ca 6 din ei manancamai bine, dar nu cinestie ce, iar ceilalti mai mult imprastie. Porcii sunt cumparati din 3 surae diferite, dar de varsta apropiata si deja se vad diferente intre talia lor. Ce probleme pot aparea de la untura? Maine ii separ si cei mofturosi vor primi doar apa si lucerna

#984
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014

 samed, on 26 februarie 2015 - 23:07, said:

Laptele praf l-am amestecat cu uruiala iar cu zerul am umezit-o putin. E drept ca 6 din ei manancamai bine, dar nu cinestie ce, iar ceilalti mai mult imprastie. Porcii sunt cumparati din 3 surae diferite, dar de varsta apropiata si deja se vad diferente intre talia lor. Ce probleme pot aparea de la untura? Maine ii separ si cei mofturosi vor primi doar apa si lucerna
Cupara de la farmcie colistin punel an apa si 24 de ore nu le da nimic de mancare decat apa cu colistin .

#985
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 alexx37, on 26 februarie 2015 - 23:44, said:

Cupara de la farmcie colistin punel an apa si 24 de ore nu le da nimic de mancare decat apa cu colistin .
Oare nu le-a fost facut Evomec? Poate ar trebui sa le faca acum ca nu e tarziu: 1ml/33kg greutate

#986
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Asta chiar nu stiu. Nu am intrebat cand i.am cumparat. Este posibil sa fie si din cauza asta? Daca au deparazitarea facut si le.o mai fac o data e o problema

#987
pedic

pedic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2015
are ceva daca le dau la porci numai zer in loc de apa

#988
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 samed, on 26 februarie 2015 - 23:07, said:

Ce probleme pot aparea de la untura?
Sa nu fie ranceda.

 pedic, on 28 februarie 2015 - 19:25, said:

are ceva daca le dau la porci numai zer in loc de apa
Zerul sa fie proaspat, nu fermentat / alterat fiindca produce diarei / toxiinfectii digestive. Mare atentie la zer, fiindca se altereaza foarte usor.

#989
zurlik

zurlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2009

 rionut83, on 26 februarie 2015 - 16:46, said:

Salut.
Voi cu ce ascutiti instrumentalul chirurgical? Ale mele sunt asa de uzate incat nu le mai pot folosi. Bisturiele in special.
Inca ceva...
Recomandati-mi si mie va rog o firma serioasa de unde sa cumpar o pensa Reimers de calitate. Am cumparat una din târgul local, si am rupt-o la prima utilizare. Am comandat alta de pe net (promo), dar nu inchide perfect. Are o fanta destul de mare,  neuniforma. Momentan folosesc pensa din foto, dar la vieri peste 35 kg trebuie sa folosesc doua, si e greu.
Cumpara-ti si tu bisturiu cu lama interschimbabila si nu o sa mai ai probleme!

#990
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
De maine incep scrofele da fete  am 8 luna asta dupa 3 pana pe 20)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate