Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#955
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014

 silviu_salbatecu, on 16 februarie 2015 - 13:43, said:

buna ce cantitate mananca in medie  un porc pe zi multumesc
3kg 3,5 kg

#956
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 silviu_salbatecu, on 16 februarie 2015 - 13:43, said:

buna ce cantitate mananca in medie  un porc pe zi multumesc

De la intarcare un purcel mananca aproximativ 3,5-4% din grutatea proprie pe zi, procent care scade usor o data cu luarea in greutate pana ajunge undeva la 2 % pe zi (asta cand deja are 150-200 kg). Daca iti faci calcule de rentabilitate tine cont ca peste acest prag de hranire vei face doar risipa. Cantitatea asta se refera strict la concentrate! Pe langa suplimentezi obligatoriu cu lucerna, iarba si buruieni (vara), resturi din gospodarie, leguminoase, bostanoase, etc.

#957
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Am intampinat ieri o problema cam nasoala si am nevoie de sfatul urgent unor oameni priceputi in medicina veterinara! Mi-a cazut o scroafa, fara nici un semn in prealabil, parca a schiopatat un minut dupa care a cazut si nu s-a mai putut ridica.M-am gandit la picior rupt...da nu e asta ca nici capul nu si-l poate tine sus. Am chemat primul vet care mi-a iesit in cale (nu e prea bun la porcine da nah...) si i-a facut ieri dupamasa calciu si vitamina D urmand ca aseara sa se ridice. Cel putin asa anticipa el, dar nu a facut-o...am intors-o eu de pe o parte pe alta aseara si pentru ca nu mancase si bause nimic de ieri de la amiaza i-a pregatit sotia niste laturi calde cu multa apa pe care s-a chinuit azi de dimineata sa i lea dea, dar pe care dupa ce a prins gustul a mancat de numa saraca. Mentionez ca avea dureri mari...oriunde puneai mana pe ea urla de durere si cand am intors-o nu mai putea de ce o durea.Ce credeti ca e? sa fie calciu??? La mine din mancare nu a lipsit niciodata calciu furajer. Dupa ce a cazut ieri am scos purceii de la ea (au 5 saptamani si 2 zile) si nu ii mai bag inapoi ca mananca singuri.

Edited by paul_pablo, 18 February 2015 - 08:33.


#958
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014

 paul_pablo, on 18 februarie 2015 - 08:30, said:

Am intampinat ieri o problema cam nasoala si am nevoie de sfatul urgent unor oameni priceputi in medicina veterinara! Mi-a cazut o scroafa, fara nici un semn in prealabil, parca a schiopatat un minut dupa care a cazut si nu s-a mai putut ridica.M-am gandit la picior rupt...da nu e asta ca nici capul nu si-l poate tine sus. Am chemat primul vet care mi-a iesit in cale (nu e prea bun la porcine da nah...) si i-a facut ieri dupamasa calciu si vitamina D urmand ca aseara sa se ridice. Cel putin asa anticipa el, dar nu a facut-o...am intors-o eu de pe o parte pe alta aseara si pentru ca nu mancase si bause nimic de ieri de la amiaza i-a pregatit sotia niste laturi calde cu multa apa pe care s-a chinuit azi de dimineata sa i lea dea, dar pe care dupa ce a prins gustul a mancat de numa saraca. Mentionez ca avea dureri mari...oriunde puneai mana pe ea urla de durere si cand am intors-o nu mai putea de ce o durea.Ce credeti ca e? sa fie calciu??? La mine din mancare nu a lipsit niciodata calciu furajer. Dupa ce a cazut ieri am scos purceii de la ea (au 5 saptamani si 2 zile) si nu ii mai bag inapoi ca mananca singuri.
A slabito purcei de la supt ?ce nr de purcei?eu cred ca ia supt tot calciu parerea mea nus medic dar am patito si eu si tot de la calciu mam chinuit 2 luni so pun pe picioare bafta

#959
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
2 luni??? in timpul ala se ridica? sau tot jos statea. a mea s-a ridicat ieri putin dar numai cu picioarele din fata si isi misca si capul...parca prinde ceva puteri. Ii fac calciveyxol cate 60 ml (doza maxima pe prospect e de 40ml) in fiecare zi la recomandare vet pana se pune pe picioare dupa care redusa doza. Oricum o doza mai mare de calciu nu cred ca are ce rau sa ii faca...maxim ca elimina surplusul.
Cu siguranta au slabit-o purceii la supt dar din cauza ei. Purcei nu sunt multi doar 7 (acum i-am intarcat) dar problema e ca le dadea de mancare tot timpul, cum chitaiau un pic astia micii cum se punea sa le dea mancare...am observat celelalte scroafe si ele ii mai lasau sa mai planga sa mai manance si mancare nu doar lapte dar asta saraca tot timpul le dadea. A fost si greseala mea ca in conditiile astea trebuia ca dupa 3 saptamani de viata sa ii scot si sa ii bag la ea dor de 3-4 ori pe zi.

#960
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 paul_pablo, on 18 februarie 2015 - 08:30, said:

Ce credeti ca e? sa fie calciu??? La mine din mancare nu a lipsit niciodata calciu furajer. Dupa ce a cazut ieri am scos purceii de la ea (au 5 saptamani si 2 zile) si nu ii mai bag inapoi ca mananca singuri.
Continuati cu calciu, magneziu, vitamine (B-uri) si un antibiotic. Poate sa fie si o artrita infectioasa, dar este totusi destul de slabita din povestire.

 paul_pablo, on 19 februarie 2015 - 09:59, said:

... in conditiile astea trebuia ca dupa 3 saptamani de viata sa ii scot si sa ii bag la ea dor de 3-4 ori pe zi.
Nu neaparat. Puteai sa-i suplimentezi foarte mult hrana cu proteine, vitamine si minerale. lapte praf, sroturi, complexe vitamino-minerale in hrana etc.
Da-i si oua crude acum, cate 4-5 pe zi, cu tot cu coaja.

#961
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

 paul_pablo, on 19 februarie 2015 - 09:59, said:



Se ridica mai repede cu penicilina, parerea mea...eu le fac 20 de ml pe zi, 5-6 zile. Dar cel mai important, ridic-o zilnic, si tine-o sa manance si sa bea apa, altfel nu faci nimic. Cu timpul se pune pe picioare, dar asta e cel mai important, apa si mancare, alfel medicamentele n-au efect. Incearca procainpenicilina, eu aia folosesc.

#962
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

 horia66, on 19 februarie 2015 - 23:16, said:

Continuati cu calciu, magneziu, vitamine (B-uri) si un antibiotic. Poate sa fie si o artrita infectioasa, dar este totusi destul de slabita din povestire.


Nu neaparat. Puteai sa-i suplimentezi foarte mult hrana cu proteine, vitamine si minerale. lapte praf, sroturi, complexe vitamino-minerale in hrana etc.
Da-i si oua crude acum, cate 4-5 pe zi, cu tot cu coaja.

aceeasi problema am avut-o si eu cu o purcea in ianuarie la 4 saptamani am intarcat purceii pt ca nu se mai ridica si nu prea mai manca
tratament i-a facut dr veterinar calciu si vitamine, iar in cateva zile si-a revenit
acum dupa o luna, de ieri aceeasi problema nu se mai ridica, ieri am ridicat-o foarte greu, dar nici pofta de mancare nu mai are
la fel calciu furajer vitaminizat nu a lipsit din alimentatie
ce poate sa aiba?
daca atunci "am dat vina pe purcei" acum nu stiu din ce cauza pateste asta
poate sa fie altceva in afara de lipsa de calciu sau vitamine?

#963
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 horia66, on 19 februarie 2015 - 23:16, said:

Nu neaparat. Puteai sa-i suplimentezi foarte mult hrana cu proteine, vitamine si minerale. lapte praf, sroturi, complexe vitamino-minerale in hrana etc.
Da-i si oua crude acum, cate 4-5 pe zi, cu tot cu coaja.
Purceii asta primesc si au primit si inainte: amestec de porumb, grau, floare, soia, un pic de lapte praf pt. vitei si calciu furajer vitaminizat.
La scroafe le-am dat in fiecare zi oua pe toata perioada lactatiei...ca deh am surplus si nu imi convine sa il vand cu 50 de bani.
Azi dimineata cand am fost sa ii fac doza obisnuita am constat cu surprindere ca era total in alta parte a cotetului si in alta pozitie...cred ca s-a tarat. dupa ce am plecat la servici a fost si sotia sa vada de ea si apoi s-a dus sa ii pregateasca mancarica calduta. Cand s-a intors surpriza! Scroafa era tot culcata dar era la usa. Cred ca asa usor incepe sa prinda puteri.S-a dus cineva sa incerce sa o ridice si sa o tina un pic pe picioare. De ridicat am mai incercat in fiecare zi dar fara prea mult succes...parca picioarele din spate ii sunt cele mai afectate.. Sper sa isi revina ca e o scroafa foarte cuminte si mi-ar parea tare rau sa ascut cutitele

Edited by paul_pablo, 20 February 2015 - 08:31.


#964
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Daca ar fi a mea nu as mai tine -o chiar daca îsi revine.E posibil sa repete această problemă la următoarea fatare

#965
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ktapopescu, on 20 februarie 2015 - 08:22, said:

la fel calciu furajer vitaminizat nu a lipsit din alimentatie
Cat calciu furajer a primit in furaj, pe perioada de gestatie si apoi in lactatie ?

#966
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

 horia66, on 20 februarie 2015 - 13:06, said:

Cat calciu furajer a primit in furaj, pe perioada de gestatie si apoi in lactatie ?

nu stiu exact, am pus "ochiometric", o mana la 2 galeti de lavabila de amestec huruiala
aceeasi cantitate si pe perioada de gestatie si in lactatie

 ktapopescu, on 20 februarie 2015 - 13:32, said:

nu stiu exact, am pus "ochiometric", o mana la 2 galeti de lavabila de amestec huruiala
aceeasi cantitate si pe perioada de gestatie si in lactatie

ce nu inteleg de ce are iar probleme acum dupa o luna de cand am intarcat purceii si a fost ok toata perioada asta

Edited by ktapopescu, 20 February 2015 - 13:34.


#967
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Din pacate la scroafa mea se pare ca e un picior rupt. Cel putin asa a constat un fermier mai batran de aici din sat...e destul de priceput si am incredere mai multa in el decat in veterinarul care a fost la mine. Din ce mi-a spus se pare ca ruptura e undeva in partea de rotula din pulpa...sau poate e doar sarit de la loc...nu am de unde sa stiu exact. Am intrerupt calciul deoarece la dozele date si la numarul de zile daca era numai problema de calciu isi revenea de mult. As salva cumva dar nu prea am cum...Pe marti-miercuri o sa o tai [ http://1.1.1.3/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/crying.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Cel mai greu imi e ca o vad ca mananca si bea apa, ba mai mult am ridicat-o si se chinuie sa faca pasi...ea ar vrea saraca

#968
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ktapopescu, on 20 februarie 2015 - 13:34, said:

nu stiu exact, am pus "ochiometric", o mana la 2 galeti de lavabila de amestec huruiala
aceeasi cantitate si pe perioada de gestatie si in lactatie
Pai parca exista un prospect, niste cantitati....

Quote

ce nu inteleg de ce are iar probleme acum dupa o luna de cand am intarcat purceii si a fost ok toata perioada asta
S-a produs demineralizare in timp.

 paul_pablo, on 21 februarie 2015 - 18:40, said:

Din pacate la scroafa mea se pare ca e un picior rupt.
Daca intr-adevar este asa, inseamna ca s-a produs o demineralizare foarte grava.  Greu de crezut ca piciorul e rupt in zona rotulei, totusi....

#969
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

 horia66, on 22 februarie 2015 - 22:30, said:

Pai parca exista un prospect, niste cantitati....

S-a produs demineralizare in timp.


Daca intr-adevar este asa, inseamna ca s-a produs o demineralizare foarte grava.  Greu de crezut ca piciorul e rupt in zona rotulei, totusi....

am cantarit la un cantar electronic cantitatile care le puneam si a iesit in felul urmator:
- sunt 18 kg de huruiala si puneam 16 gr de calciu furajer
mai avea in hrana 1 kg de srot de soia la 10 kg de huruiala si lucerna(huruita facuta la moara)
din ce am vazut trebuie 1,7 kg calciu la 100 kg hrana, deci eu puneam jumatate din cat trebuie, am reparat gresala.
este bine ce zic sau gresesc?
dr veterinar i-a facut tratament 3 zile cu calciu vitamine si antibiotic, incepe sa para ca este mai bine
totusi ar putea sa fie si alta problema?
imi pare rau sa o pierd pt ca este o scroafa foarte frumoasa si cuminte si doar la a doua fatare.
astept parerea d-voastra, va multumesc

#970
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 horia66, on 22 februarie 2015 - 22:30, said:


Daca intr-adevar este asa, inseamna ca s-a produs o demineralizare foarte grava.  Greu de crezut ca piciorul e rupt in zona rotulei, totusi....
Azi de dimineata am taiat scroafa pentru ca nu mai avea rost sa o mai tin...era clar ca nu se mai pune pe picioare si in plus conform spuselor batranului fermier de la mine din sat care a fost sa imi vada scroafa s-ar putea sa faca infectie si dupa aia nu mai e buna nici carnea...si ce sa vezi?!? Surpriza!! Exact la rotula de la piciorul stang (din interiorul pulpei) unde mi-a indicat el, exact acolo era rupt. Dand inapoi in timp succesiunea lucrurilor am gasit o greseala foarte grava din partea mea...ea avea obiceiul sa isi traga valaul din care manca din suruburi si sa il pimbe peste tot prin cocina. De vreo 2 ori i l-am prins inapoi si ea tot l-a desfacut. A treia oara am facut alt valau si cu alt sistem de prindere mai trainic dar dupa o saptamana iar l-a rupt. M-am enervat si din prostie nu i l-am mai scos nici nu i l-am mai prins si a ramas in mijlocul cocinii....si asta a fost. Cu siguranta s-a impiedicat cumva in el si si-a rupt piciorul...
Vai de mama lui veterinar din sat care mi-a zis ca nu e piciorul rupt si mi-a dat sa ii bag la calciu in ea de numa...

 ktapopescu, on 23 februarie 2015 - 08:30, said:

am cantarit la un cantar electronic cantitatile care le puneam si a iesit in felul urmator:
- sunt 18 kg de huruiala si puneam 16 gr de calciu furajer
mai avea in hrana 1 kg de srot de soia la 10 kg de huruiala si lucerna(huruita facuta la moara)
din ce am vazut trebuie 1,7 kg calciu la 100 kg hrana, deci eu puneam jumatate din cat trebuie, am reparat gresala.
este bine ce zic sau gresesc?
dr veterinar i-a facut tratament 3 zile cu calciu vitamine si antibiotic, incepe sa para ca este mai bine
totusi ar putea sa fie si alta problema?
imi pare rau sa o pierd pt ca este o scroafa foarte frumoasa si cuminte si doar la a doua fatare.
astept parerea d-voastra, va multumesc
Calciu furajer se administreaza cam asa:
La scroafe in lactatie se da 75 gr./cap animal/zi
La porci la ingrasat se da 50 gr./cap animal/zi

#971
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
"rotula" de la pct 25 sau cea de la pct 28?
https://www.google.r...5-h.htm;600;344

#972
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
28

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate