Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Omul Însemnat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#55
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 18th September 2010, 22:32, said:

Luca 22

3Dar Satana a intrat în Iuda, zis și Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.



Ioan 17

12Cînd eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; și niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.
Faină treabă.
Deci satana, unul dintre fii lui Dumnezeu, a intrat în Iuda și acesta a devenit fiul pierzări.
Întrebare: Cine a permis asta?
Iuda ulterior sa spînzurat, cu toate că știa că Iisus a zis că după trei zile învie. Bun , sa dus. Unu la mînă.

Vine Pavel și scrie:

3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

Deci se va descoperi omul fărădelegi.
Cine îl descoperă? Că vezi care este condiția:

6. Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei

Deci:
Cel oprește? Cine îl oprește? Cine trebuie luat din drum?
Și nu în ultimul rînd cine permite asta?

Versetele sînt din 2 Tesal. 2.

Edited by dulgherul, 19 September 2010 - 11:05.


#56
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 12:04, said:

,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu

Versetele sînt din 2 Tesal. 2.

Clar.Domnul erste cel ce lupta impotriva impotrivitotilor   .  potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu

Psalmi 35

35:1   Apără-mă Tu, Doamne, de potrivnicii mei,luptă Tu cu cei ce se luptă cu mine!

35:2   Ia pavăza și scutul,și scoală-Te să-mi ajuți.

...

35:5   Să fie ca pleava luată de vînt,și să-i gonească îngerul Domnului!


sau  aici:


Psalmi 7:6  Scoală-Te, Doamne, cu mînia Ta!Scoală-Te împotriva urgiei protivnicilor mei,trezește-Te ca să-mi ajuți, și rînduiește o judecată!  


Scena bine conturata in Hristos;

Luca 2:34  Simeon i-a binecuvîntat, și a zis Mariei, mama Lui: Iată, Copilul acesta este rînduit spre prăbușirea și ridicarea multora în Israel, și să fie un semn, care va stîrni împotrivire.  

Semn aici :

Fapte 28:22  Dar am vrea să auzim părerea ta, pentrucă știm că partida aceasta pretutindeni stîrnește împotrivire.


Aspect continuat  mai apoi ; 2 Timotei 2:25  să îndrepte cu blîndeță pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăința, ca să ajungă la cunoștința adevărului;    



Conform Scripturi cine este sub acest semn al lui Hristos are potrivnic permanent pe diavolul care locuieste in fii neascultarii si locurile ceresti.

Efeseni 2:2  în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării .  
Efeseni 6:12  Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutății cari sînt în locurile cerești.  

Diavolul este potrivnicul.

Cel ce se opune este Hristos( in noi sau prin ingeri conform vechiului testament)

Edited by husand, 19 September 2010 - 12:05.


#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 12:04, said:

Faină treabă.
Deci satana, unul dintre fii lui Dumnezeu, a intrat în Iuda și acesta a devenit fiul pierzări.
De unde ai scos ca satan este sau a fost fiul lui Dumnezeu? Esti normal?

#58
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 19th September 2010, 13:53, said:

De unde ai scos ca satan este sau a fost fiul lui Dumnezeu? Esti normal?
Iov 1:6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor.
De aici. Se pare că alți nu-s normali. Cine a creiat ingerul răzvrătit?
Sau ăla sa creiat singur?

Edited by dulgherul, 19 September 2010 - 18:06.


#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 19:05, said:

Iov 1:6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor.
De aici. Se pare că alți nu-s normali. Cine a creiat ingerul răzvrătit?
Sau ăla sa creiat singur?
Pai unde scrie ca satan era fiul lui Dumnezeu? Satan este un DUH razvratit.

#60
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 19th September 2010, 17:35, said:

Pai unde scrie ca satan era fiul lui Dumnezeu? Satan este un DUH razvratit.
Eu nu zic că nu-i duh răzvrătit, cu toate că atunci cînd a stat de vorbă cu Iisus acesta nu avea vedenii.
Problema este cine a creiat duhul care sa răzvrătit? Știa sau nu că se va răzvrăti?

#61
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 19:47, said:

Problema este cine a creiat duhul care sa răzvrătit? ?tia sau nu că se va răzvrăti?



Pai ce faci ? Zdrobesti dogma cu mantuirea nu se pierde ?


Cuvantul e clar pentru uni mantuirea se pierde. Aceasta creatia  a lui Dumnezeu (satan) a pierdut impreuna cu prieteni lui.

Domnul este cel care se impotriveste lucrari Diavolului acum.

1 Ioan 3:8  . Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.  

Iacov 4:7  Supuneți-vă dar lui Dumnezeu. Împotriviți-vă diavolului, și el va fugi dela voi.

Edited by husand, 19 September 2010 - 21:55.


#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 19:47, said:

Eu nu zic că nu-i duh răzvrătit, cu toate că atunci cînd a stat de vorbă cu Iisus acesta nu avea vedenii.
Problema este cine a creiat duhul care sa răzvrătit? Știa sau nu că se va răzvrăti?
Dumnezeu este atotstiutor. Si cu demonii statea de vorba Hristos, doar este Dumnezeu, nu?

#63
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Posthusand, on 19th September 2010, 20:54, said:

Domnul este cel care se impotriveste lucrari Diavolului acum.
Poi zi așa domnule Husand. Deci in cazul omului nelegiuiri Dumnezeu joacă la offside.
Deci omul acela este predestinat.


View Postzexelica, on 19th September 2010, 22:51, said:

Dumnezeu este atotstiutor. Si cu demonii statea de vorba Hristos, doar este Dumnezeu, nu?
Ce zici Zexe?
Așa este? Dumnezeu a hotărît să se retragă din fața unui om, cum zice Husand?


Dacă noi ajungem la asemenea concluzii, cum privește acel om lucrurile?
Sau ăla nu are acces la Scriptură?

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 20th September 2010, 19:54, said:

Ce zici Zexe?
Așa este? Dumnezeu a hotărît să se retragă din fața unui om, cum zice Husand?
Eu comentez nimic ce vine de la acel individ. Face niste acuzatii aiurea si are ignore de la mine.

Quote

Dacă noi ajungem la asemenea concluzii, cum privește acel om lucrurile?
Sau ăla nu are acces la Scriptură?
Are acces, insa, ca si altii, NU VREA sa asculte, ca e jmecher, exact ca si oamenii pe care ii conduce.
Iar, Scriptura nu o intelege spiritual.

1 Corinteni 2

7Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

8și pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntașii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

#65
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 20th September 2010, 18:22, said:

Are acces, insa, ca si altii, NU VREA sa asculte, ca e jmecher, exact ca si oamenii pe care ii conduce.
Iar, Scriptura nu o intelege spiritual.

1 Corinteni 2

7Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

8și pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntașii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.
Zexe.
Hai să gîndim serios la problemă. Poi dacă omul se regăsește profețit în 2 Tesal., scrisoare de a lui Pavel, ce-l împidică să citească la 1 corinteni. O fi șmecher da eu nu cred că-i prost.

Edited by dulgherul, 20 September 2010 - 19:32.


#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 20th September 2010, 20:32, said:

Zexe.
Hai să gîndim serios la problemă. Poi dacă omul se regăsește profețit în 2 Tesal., scrisoare de a lui Pavel, ce-l împidică să citească la 1 corinteni. O fi șmecher da eu nu cred că-i prost.
Stimabile, este scris despre eliberarea lui satan, insa lumea nu intelege.

Apocalipsa 20
1Apoi am văzut pogorîndu-se din cer un înger, care ținea în mînă cheia Adîncului și un lanț mare.

    2El a pus mîna pe balaur, pe șarpele cel vechi, care este Diavolul și Satana, și l -a legat pentru o mie de ani.

    3L -a aruncat în Adînc, l -a închis acolo, și a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înșele Neamurile, pînă se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie deslegat pentru puțină vreme.

    4Și am văzut niște scaune de domnie; și celorce au șezut pe ele, li s'a dat judecata. Și am văzut sufletele celorce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și ale celorce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mînă. Ei au înviat, și au împărățit cu Hristos o mie de ani.

    5Ceilalți morți n'au înviat pînă nu s'au sfîrșit cei o mie de ani. Aceasta este întîia înviere.

    6Fericiți și sfinți sînt ceice au parte de întîia înviere! Asupra lor a doua moarte n'are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos, și vor împărăți cu El o mie de ani.

    7Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;

Satan a fost legat la cruce, pana atunci fiind liber sa ia cuvantul din inima oamenilor. Odata cu era bisericilor, satan a fost "legat" pt perioada evanghelizarii prin institutia bisericilor.  Cei salvati, dupa cum se vede, sunt PREOTI, deci biserica, clar.
Satan nu a putut impiedica salvarea. Dupa aceasta perioada, scrie ca va fi deslegat "pt putina vreme". Studiaza expresia in koine si vei vedea ca este folosita in pasaje ce reflecta spiritual perioada "marilor stramtorari", cand satan este in templu, adica perioada evanghelizarii de dupa era bisericilor, simbolizata de sarbatoarea Corturilor sau a ploii tarzii.

Daca iei doar pasajul acela cu OMUL poti trage o concluzie gresita. In restul Scripturii gasim ca este satan cel care face toate boacanele, el direct sau oamenii sai.

Ma rog, chestii IMPOSIBIL DE INTELES atata timp cat doctrina salvarii nu este clara, dupa cum ne avertizeaza Evrei 5:12-6:3.

#67
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 20th September 2010, 19:54, said:

Poi zi a?a domnule Husand. Deci in cazul omului nelegiuiri Dumnezeu joacă la offside.
Deci omul acela este predestinat.

Este dovedit fals printr-o cursa pusa inainte.

Isaia 8
8:14   Și atunci El va fi un locaș sfînt, dar și o piatră de poticnire, o stîncă de păcătuire pentru cele două case ale lui Israel, un laț și o cursă pentru locuitorii Ierusalimului!
    
8:15   Mulți se vor poticni, vor cădea și se vor sfărîma, vor da în laț și vor fi prinși.


ilustrati de minune aici:


69:21   Ei îmi pun fiere în mîncare,și, cînd mi-e sete, îmi dau să beau oțet.

69:22   Să li se prefacă masa într-o cursă,și liniștea într-un laț!
  
69:23   Să li se întunece ochii, și să nu mai vadă,și clatină-le mereu coapsele!
;

69:24   Varsă-Ți mînia peste ei,și să-i atingă urgia Ta aprinsă!
    ...

69:27   Adaugă alte nelegiuiri la nelegiuirile lor,și să n-aibă parte de îndurarea Ta!
    

69:28   Să fie șterși din cartea vieții,și să nu fie scriși împreună cu cei neprihăniți!

Prorocie care se implineste ad litteram.
Asa deci cartea vieti cu predestinarea atarna si de  mine.

Cat dspespre biserica porunca spre ea este vegheaza si pocaiestete pana voi veni

Cine lucreaza sub efectul sedativelor (pacatului) este asezat la unloc cu faradelegea.

Da vin aici tot felul sa spuna ca era biserici e terminata in 1994 etc.. mai si spun ca in timpil perioadei sarbatori corturilor se mai propovaduieste cuvantul fapt contrazis de scriptura . Baga ei din parerile teologilor lor  ca au invatatori oameni abili .

Edited by husand, 20 September 2010 - 23:51.


#68
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 20th September 2010, 19:54, said:

Așa este? Dumnezeu a hotărît să se retragă din fața unui om,


Diavolul stie ca are timpul masurat:

Apocalipsa 12:12  De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.  

Incearca in cadere sa traga dupa el cat mai multi.


Dar intervine Dumnezeu :

1 Petru 1:5  Voi sînteți păziți de puterea lui Dumnezeu, prin credință, pentru mîntuirea gata să fie descoperită în vremurile de apoi


Evrei 10:38  Și cel neprihănit va trăi prin credință: dar dacă dă înapoi, sufletul Meu nu găsește plăcere în el.


Cei ce dau inapoi sant cei inselati:

Matei 24:24  Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, pînă acolo încît să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși.  

Ca reuseste? Este aratat aici:

Apocalipsa 20:8  și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, cari sînt în cele patru colțuri ale pămîntului, pe Gog și pe Magog, ca să-i adune pentru război.

Pe acestia-i convinge la urma:
  
pentrucă n-au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.
2 Tesaloniceni 2:11 Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

metoda clasica:

Geneza 3:1  Șarpele era mai șiret decît toate fiarele cîmpului pe care i le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: oare a zis Dumnezeu cu adevărat:  


Au si un alt duh:

Efeseni 2:2  ... după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării .

#69
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
@ Husand și Zexe,

Domni mei, vă înțeleg opiniile dar vroiam cu totul altceva de la tema asta.
Problema, în contextul că omul studiaza Scriptura, este cum ar privi el situația?

Vede și el aceleași scrieri citate de de dv.

Deci?

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 21st September 2010, 07:58, said:

Problema, în contextul că omul studiaza Scriptura, este cum ar privi el situația?

Vede și el aceleași scrieri citate de de dv.

Deci?
Stimabile, care este reactia ortodocsilor cand vad ca scrie despre icoane ca sunt idolatrie? Ei nu vad? Dar a adventistilor cu sabatul? Sau a martorilor cu Hristos?
Oamenii astia sunt condusi de satan, deci vezi exact reactia lui vis-à-vis de Scriptura.
Intelegerea si ASCULTAREA Scripturii este un DAR de la Dumnezeu.

Iar omul daca studiaza Scriptura fa Duh, ce folos? Nu ti-am aratat ca scrie ca ca fara Duh nu intelegi?

1 Corinteni 2

7Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

8și pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntașii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

#71
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 21st September 2010, 08:37, said:

Iar omul daca studiaza Scriptura fa Duh, ce folos? Nu ti-am aratat ca scrie ca ca fara Duh nu intelegi?
De unde știi că nu are Duhul. Poi Duhul a pogorît la Cinci zecime. Ce crezi ? A urcat înapoi? După trimiterea Duhului în lume , tîrziu, a apărut cartea Revelației. Ce crezi că a însemnat mesajul acesta pentru Duh, care era deja pe...pămînt?
Sau nu?

#72
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdulgherul, on 19th September 2010, 12:04, said:

3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

Deci se va descoperi omul fărădelegi.
Cine îl descoperă? Că vezi care este condiția:

Cine il descopera? pai raspunsul e in versetul 4...el va iesi in evidenta, se va instala in Templu si se va autointitula dumnezeu.


View Postdulgherul, on 19th September 2010, 12:04, said:

6. Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei

Deci:
Cel oprește? Cine îl oprește? Cine trebuie luat din drum?

Ce il opreste? Raspunsul e simplu: Duhul Sfant, care inca locuieste pe acest pamant, in oamenii credinciosi. Nu pot acum sa argumentez cu Scriptura, sunt la servici si nu am timp, poate te gandesti tu si verifici in Biblie. Dar Antihristul va incepe acea perioada de 3 ani si 6 luni numai dupa ce Biserica va fi luata de pe Pamant.



View Postdulgherul, on 19th September 2010, 12:04, said:

Și nu în ultimul rînd cine permite asta?

Cine permite ce? Ca Antihristul sa se manifeste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate