Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#5977
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMARCVS, on 02 iunie 2013 - 14:33, said:

Dar statal? Stim cum s-au autodenumit, dar motivul a fost care? Ti-am spus. Unul stupid. Ca si cum azi ne-am numi noi europeni, ca etnie si stat. Greu imi vine a crede ca pana sa adopte denumirea de romanus ei nu aveau o alta constiinta etnica. De ce au renuntat la ea? Din acelasi fason pt care azi ne-am numi noi europeni, ca natie. Cam asa se dau tiganii in vest, rom^ni. Ca da mai bine decat tigan.
Da, o idee buna. Si eu m-am gandit la ea.
Conceptul etnic la care te referi nu exista in perioada respectivă. Putem vorbi de acest concept doar in secolul XVIII-XIX. Anterior nu exista conceptie etnică. Exista decat un antagonism intre civilizati și barbari, fie că e vorba de greci, romani, creștini. Pur si simplu era dualitatea noi versul ceilalți, străinii. Care străini puteau deveni noi, dacă acceptau să trăiască potrivit regulilor impuse de noi. Un exemplu (l-am mai folosit, dar e relevant) este Bonfini care afirmă că evreii ar fi putut fi buni maghiari dacă se converteau la catolicism. De ce si-au spus românii așa s-a pierdut in negura timpului, însă e cert că au preferat să moară apărîndu-și limba si credința și identitatea pe care ei și-o numeau cu numele de români / rumâni. Iar tu ceri să se renunțe la identitatea păstrată din negura timpului?!!

Edited by sci2tech, 02 June 2013 - 15:07.


#5978
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 15:01, said:

Conceptul etnic la care te referi nu exista in perioada respectivă. Putem vorbi de acest concept doar in secolul XVIII-XIX. Anterior nu exista conceptie etnică.
Am mari dubii ca nu exista conceptia etnica de azi. Adica delimitari genetico-lingvistico-culturalo-geografice. Daca ne uitam pe hartile vremii vedem asta.
Da, inteleg ca in anumite contexte, ca si azi, era vorba despre ei si noi cu cateva etichete culturale, dar dincolo de asta nu se potate sa nu fi existat identitate etnica.

Quote

De ce si-au spus românii așa s-a pierdut in negura timpului, însă e cert că au preferat să moară apărîndu-și limba si credința și identitatea pe care ei și-o numeau cu numele de români / rumâni. Iar tu ceri să se renunțe la identitatea păstrată din negura timpului?!!
Am mari dubii ca acei rom^nii au murit pt un etnonim deoarece el era cel corect si asa trebuia sa ramana. Stii bine ca majoritatea gloatei se ia dupa lideri, elite. Daca unii dintre astia au debitat niste povesti pt a se alinia la un fason, gloata s-a luat dupa ei.

#5979
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMARCVS, on 02 iunie 2013 - 16:41, said:

Am mari dubii ca acei rom^nii au murit pt un etnonim deoarece el era cel corect si asa trebuia sa ramana. Stii bine ca majoritatea gloatei se ia dupa lideri, elite. Daca unii dintre astia au debitat niste povesti pt a se alinia la un fason, gloata s-a luat dupa ei.
Cei din Transilvania nu prea aveau lideri, elite etc. Erau doar căpățânoși. Era tot un noi versus ei (ortodocși vs catolici, maghiari, secui, sași vs noi, nobilime vs iobăgime etc, antagonism alimentat de ambele tabere). Nu au făcut-o pentru un endonim. Ci pentru că ăilalți doreau să schimbe ceva in modul in care se autopercepeau. Deci poți considera că era un imobilism conceptual.

#5980
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 15:01, said:

Conceptul etnic la care te referi nu exista in perioada respectivă. Putem vorbi de acest concept doar in secolul XVIII-XIX. Anterior nu exista conceptie etnică. Exista decat un antagonism intre civilizati și barbari, fie că e vorba de greci, romani, creștini. Pur si simplu era dualitatea noi versul ceilalți, străinii. Care străini puteau deveni noi, dacă acceptau să trăiască potrivit regulilor impuse de noi. Un exemplu (l-am mai folosit, dar e relevant) este Bonfini care afirmă că evreii ar fi putut fi buni maghiari dacă se converteau la catolicism. De ce si-au spus românii așa s-a pierdut in negura timpului, însă e cert că au preferat să moară apărîndu-și limba si credința și identitatea pe care ei și-o numeau cu numele de români / rumâni. Iar tu ceri să se renunțe la identitatea păstrată din negura timpului?!!
Pe de o parte afirmați că în trecut nici nu conta etnia iar pe de alta veniți cu alte afirmații că în trecut unii mureau cacsă își apere limba strămoșească și credința.

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 17:00, said:

Cei din Transilvania nu prea aveau lideri, elite etc.
Cum să nu aibă lideri? Aveau juzi și voivozi.

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 12:57, said:

Și cam care e diferența intre rumân și Român? Și cum ii explici pe romanși și pe aromâni? Da pe romanoi lui Constantin Porfirogenetul?

Nu am fost suficient de clar. Am spus că in ochii celor din preajma Mediteranei toți nordicii păreau mai blonzi. Dacă unul ar fi fost blond toți ar fi fost descriși ca blonzi, pentru a marca un contrast. Pentru că sudul (greci, latini) era civilizat, iar restul erau barbari, deci trebuiau să fie diferiți din toate punctele de vedere. Din punct de vedere antropomorfic (ex IH Crișan Spiritualitatea geto-dacilor p 66-71) populația dacică era una majoritar mediteraneană, nefiind diferită de cea a popoarelor inconjurătoare. Deci nici culoarea părului / ochilor nu putea fi diferită. Diferența era de modul de reprezentare a contrastului barbar / civilizat.

Dacii dispar din istorie in secolul IV. De ce? Pentru că a fi dac nu mai era o dovadă de prestigiu, cu atât mai mult cu cât luaseră bătaie timp de 300 de ani de la toată lumea (fie in ipostaza clasică de daci de la romani, iazigi, vandali, fie in cea de carpi sau costoboci). A fi roman nu insemna locuitor al Romei! Romanus avea un ințeles social, ca locuitor al unui imperiu de prestigiu, unde și un păstor putea ajunge împărat (Maximilian Trax sau Galerius). Iar din secolul IV romanus mai capătă un sens, acela de creștin! Sub asaltul populațiilor păgâne nu se putea face decât o delimitare de practicile religioase ale acestora prin toate mijloacele, inclusiv prin asumarea și afirmarea numelui de creștin (ROMANUS).
Tu nu știi care e diferența între vocale? Poți să spui că ai primit un cur de lemne în loc să spui că ...un car de lemne?
Am cînta în corul armatei sau.....am cîntat în curul armatei?
Ai priceput diferența de o vocală?
Bine că nu afirmi și tu că dacii fiind blonzi noi nu putem fi urmașii lor.
Dacii nu au dispărut așa cum nici vlahii din Valahia nu au dispărut. Azi se numesc români și țara România.
Daci e denumire romană.Ei nu se autodenumeau daci.
Nu luaseră bătaie de la toată lumea; vorbești prostii pt că visezi!
A fi roman dacă a avut înțeles social nu putea rămîne la daci cu înțeles etnic.
Cum germanii cînd s-au creștinat s-au autodenumit romani; sau ungurii, polonezii, lituanienii, suedezii , englezii, francezii....? Ce vorbești tu aici?

#5981
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorincroitoru, on 02 iunie 2013 - 18:58, said:

Pe de o parte afirmaţi că în trecut nici nu conta etnia iar pe de alta veniţi cu alte afirmaţii că în trecut unii mureau cacsă îşi apere limba strămoşească şi credinţa.
Etnicul nu este același lucru cu credința și nici cu limba vorbită. Există etnici români care sunt catolici nu? Și etnici maghiari care știu și vorbesc românește. Cum spuneam, este vorba de antagonismul intre barbari si civilizați, creștini și barbari, ei versus noi. Dacă maghiarii (care in evul mediu nu erau chiar o etnie ci mai mult o stare socială la care puteai accede prin apartenența la credința catolică si potență materială vezi Iancu de Hunedoara si Matei Corvin) atentau la credința strămoșească deveneau ei.

View Postflorincroitoru, on 02 iunie 2013 - 18:58, said:

Cum să nu aibă lideri? Aveau juzi şi voivozi.
Corect. In secolele X - XIV (poate și anterior, dar nu exista dovezi). După nu mai aveau, pentru că fie juzii / cnejii / voievozii se maghiarizează, fie decad material. O excelentă analiză a fenomenului in Ioan-Aurel Pop - Din mâinile vlahilor schismatici

#5982
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorincroitoru, on 02 iunie 2013 - 19:10, said:

Daci e denumire romană.Ei nu se autodenumeau daci.
Nu prea e in romană. Iți spune Cassius Dio că ei se autonumeau daci ( LXVII, 6 ):

Quote

6 At this time the Romans became involved in a very serious war with the Dacians, whose king was then Decebalus. This man was shrewd in his understanding of warfare and shrewd also in the waging of war; he judged well when to attack and chose the right moment to retreat; he was an expert in ambuscades and a master in pitched battles; and he knew not only how to follow up a victory well, but also how to manage well a defeat. Hence he showed himself a worthy antagonist of the Romans for a long time. 2 I call the people Dacians, the names used by the natives themselves as well as by the Romans, though I am not ignorant that some Greek writers refer to them as Getae, whether that is the right form or not; for the Getae of whom I myself know are those that live beyond the Haemus range, along the Ister. 3 Domitian, then, made an expedition against this people, but did not take an active part in the conflict. Instead, he remained in one of the cities of Moesia, indulging in riotous living, as was his wont. For he was not only indolent of body and p331timorous of spirit, but also most profligate and lewd towards women and boys alike. He therefore sent others to conduct the war and for the most part got the worst of it.


#5983
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Locuitorii din zona Orastiei au vreo legatura cu dacii ?
Eu am cam batut zona dar nici prin sate nu am vazut blonzi. Mai blonzi sunt maldavanii nostrii sau cei de peste Prut.
Hunedorenii pe care ii stiu eu au pielea alba si parul saten spre inchis.

#5984
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Dacii erau neste barbari pletosi, cu barba soiasa care mancau carne cruda incalzind-o sub sa, care-si vindeau nevestele si copiii.
Rataciti ce traiau prin vagaune si pe care romanii i-au civilizat.

#5985
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
SANSCRITA:

roma = water ( v. GET in armeana = apa, r^u; / ... v. Berladnici, Punjabi, Someseni, argeseni, olteni, s.a.m.d)

ramA f. opulence  edit
रमा ramA f. goddess of fortune  edit
रमा ramA f. pomp  edit
रमा ramA f. good luck  edit
रमा ramA f. fortune  edit
रमा ramA f. wife  edit
रमा ramA f. splendour  edit
रमा ramA f. mistress

ramaNa m. husband  edit
रमण ramaNa m. lover  edit
रमण ramaNa m. testicle  edit
रमण ramaNa m. god of love  edit
रमण ramaNa mf. delightful  edit
रमण ramaNa mf. charming  edit
रमण ramaNa n. dalliance  edit
रमण ramaNa n. pointed gourd  [ Trichosanthes Dioeca Roxb - Bot. ]  edit
रमण ramaNa n. hinder parts  edit
रमण ramaNa n. pleasure  edit
रमण ramaNa n. decoying  edit
रमण ramaNa n. joy  edit
रमण ramaNa n. amorous sport  edit
रमण ramaNa n. vagina  edit
रमण ramaNa n. delighting  edit
रमण ramaNa n. sexual union  edit
रमण ramaNa n. gladdening  edit
रमण ramaNa n. copulation

http://spokensanskri...ion=SE&link=yes

http://spokensanskri...ion=SE&link=yes

ramaNA f. mistress  edit
रमणा ramaNA f. wife  edit
रमणा ramaNA f. charming woman

ramaNI f. beautiful young woman  [ also wife, mistress ]  edit
रमणी ramaNI f. mistress

roman n. hair  edit
रोमन् roman n. nap  edit
रोमन् roman n. bristles  edit
रोमन् roman n. scales of a fish  edit
रोमन् roman n. down  edit
रोमन् roman n. short hair  edit
रोमन् roman n. feathers of a bird  edit
रोमन् roman n. wool  edit
रोमन् roman n. hair on the body of men and animals

http://spokensanskri...ion=SE&link=yes

rANA m. king
rAmA f. dark woman i.e. a woman of low origin  edit
rAmA f. red earth  edit
rAmA f. river

rAmI f. darkness  edit
रामी rAmI f. night

rAma n. lamb's quarters
rAma m. horse
rAma adj. pleasing  edit
राम rAma adj. charming  edit
राम rAma adj. dark  edit
राम rAma adj. white  edit
राम rAma adj. dark-coloured  edit
राम rAma adj. lovely  edit
राम rAma adj. black  edit
राम rAma adj. pleasant  edit
राम rAma adj. beautiful


rAnI = queen

raMhati { raMh } verb 1 hasten  edit
रंहति { रंह् } raMhati { raMh } verb 1 cause to go or flow  edit
रंहति { रंह् } raMhati { raMh } verb 1 go or flow  edit
रंहयते { रंह् } raMhayate { raMh } verb caus. speed  edit
रंहयते { रंह् } raMhayate { raMh } verb caus. run or cause to run  edit
रंहयते { रंह् } raMhayate { raMh } verb caus. hasten  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. speak or to shine  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. hasten  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. speed  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. accelerate  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. run or cause to run  edit
रंहयति { रंह् } raMhayati { raMh } verb caus. cause to run




om = a word of solemn affirmation and respectful assent
om adverb amen  edit
ओम् om ind. a word of solemn affirmation and respectful assent  edit
ओम् om ind. sometimes translated by yes  edit
ओम् om ind. verily  edit
ओम् om ind. so be it  edit
ओम् om indecl. yes  edit
ओम oma m. friend helper  edit
ओम oma m. protector  edit
औम auma adj. flaxen  edit
औम auma adj. relating to the goddess umA  edit
औम auma adj. made of flax  edit
ओमन् oman m. favour  edit
ओमन् oman m. kindness  edit
ओमन् oman m. friend  edit
ओमन् oman m. help  edit
ओमन् oman m. helper

Uma m. friend  edit
ऊम Uma m. companion  edit
ऊम Uma m. sky  edit
ऊम Uma m. mate  edit
ऊम Uma m. helper



PS: ca o curiozitate SAMBATA in sanscrita inseamna "inchis, existenta si conectat cu totul".

#5986
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 19:48, said:

Nu prea e in romană. Iți spune Cassius Dio că ei se autonumeau daci ( LXVII, 6 ):
Pînă acum spuneai că nici nu erau un popor iar acum că se numeau daci, adică poporul dac.

View Postmarcuzzzo, on 02 iunie 2013 - 21:59, said:

Dacii erau neste barbari pletosi, cu barba soiasa care mancau carne cruda incalzind-o sub sa, care-si vindeau nevestele si copiii.
Rataciti ce traiau prin vagaune si pe care romanii i-au civilizat.
Tu visezim continuu: noaptea ai vise și ziua ai visuri.
Treaba cu carnea crudă era despre huni, apoi despre unguri, dar e doar o fantasmagorie adică hunii și ungurii nu puneau carne crudă sub șa.tu ai băgat-o și la daci fără nici o jenă sau rușine. O mai bagi și cu nevestele și cu copiii ca un nesimțit știind bine că ne jignești profund.

#5987
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postmarcuzzzo, on 02 iunie 2013 - 21:59, said:

Dacii erau neste barbari pletosi, cu barba soiasa care mancau carne cruda incalzind-o sub sa, care-si vindeau nevestele si copiii.
Rataciti ce traiau prin vagaune si pe care romanii i-au civilizat.

Probabil te referi la reptilienii de pe Marte!

Cum naiba sa-si vanda familia cand familia este totul, ce naiba sa faci cu banii, doar fiinta umana precum si animalele utilizeaza resurse pentru descendenti si chiar sacrificiul suprem.

Esti cumva martian Marcuzzzo sau este pe langa realitate?!

#5988
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMARCVS, on 02 iunie 2013 - 16:41, said:

Am mari dubii ca nu exista conceptia etnica de azi. Adica delimitari genetico-lingvistico-culturalo-geografice. Daca ne uitam pe hartile vremii vedem asta.
Da, inteleg ca in anumite contexte, ca si azi, era vorba despre ei si noi cu cateva etichete culturale, dar dincolo de asta nu se potate sa nu fi existat identitate etnica.
Pai sa-i luam de exemplu pe Francezi:
Francezii vorbesc o limba romanica, si poarta un nume germanic... geografic si genetic n-au nici o treaba cu identificarea omului... adica nu-ti inchipui ca se cautau la 1000ad daca au yDNA R1a1b sau I2a

Dar asta cu "suntem francezi" e abia la nu stiu, 1700 forjata, ca pana atunci, si de fapt si pana azi am senzatia, oamenii de pe teritoriul Frantei se identificau ca Gasconi, Provensali, Occitani, Normanzi, Bretoni, etc. Cel mai probabil nu se considera nici unul francez pana n-a realizat statul ca trebuie sa-i forteze pe cetateni sa-i fie loiali, si pt asta a inceput forjarea unei identitati unice.

#5989
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcriztu, on 02 iunie 2013 - 23:04, said:

Dar asta cu "suntem francezi" e abia la nu stiu, 1700 forjata, ca pana atunci, si de fapt si pana azi am senzatia, oamenii de pe teritoriul Frantei se identificau ca Gasconi, Provensali, Occitani, Normanzi, Bretoni, etc. Cel mai probabil nu se considera nici unul francez pana n-a realizat statul ca trebuie sa-i forteze pe cetateni sa-i fie loiali, si pt asta a inceput forjarea unei identitati unice.
Pai, daca atat de tarziu au inceput sa se considere si sa-si zica "francezi", cum de s-a pastrat numele asta vreme de 1200 de ani, de pe vremea lui Clovis pana la 1700. S-au apucat unii la 1700 sa caute prin cronici, i-au gasit pe franci si au zis "Hai sa ne zicem francezi!"?

View Postflorincroitoru, on 02 iunie 2013 - 19:10, said:

Am cînta în corul armatei sau.....am cîntat în curul armatei?
Aceasta-i intrebarea. Sau, reformuland, "ai fost corist sau curist?"

#5990
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postego_zenovius, on 02 iunie 2013 - 23:46, said:

Pai, daca atat de tarziu au inceput sa se considere si sa-si zica "francezi", cum de s-a pastrat numele asta vreme de 1200 de ani, de pe vremea lui Clovis pana la 1700. S-au apucat unii la 1700 sa caute prin cronici, i-au gasit pe franci si au zis "Hai sa ne zicem francezi!"?

la fel cum de maine ar putea unii sa inceapa sa-si zica Ardeleni sau Transilvaneni sau Moldoveni, ca identificare etnica.


Identitati ca "moldovean" nu sunt etnice, ci politice sau regionale, asta pana isi propune statul sa le inculce in mentalul cetateanului ca fiind etnice.
Sper ca tu nu consideri ca moldovenii din R.Moldova se considera moldoveni de pe vremea lu Clovis?

#5991
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postcriztu, on 02 iunie 2013 - 23:04, said:

Pai sa-i luam de exemplu pe Francezi:
Si nu aveau stramosii francezilor de azi o conceptie etnica bazata pe ce am spus, adica descendenta comuna, limba comuna, teritoriu si cultura comuna? Ba da. Doar ca, normal, erau mai zonale, se refereau la niste teritorii mai restranse. Exact cum ai spus : Gasconi, Provensali, Occitani, Normanzi, Bretoni, etc.

#5992
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postego_zenovius, on 02 iunie 2013 - 23:46, said:


Aceasta-i intrebarea. Sau, reformuland, "ai fost corist sau curist?"
Așa că vezi matale ce mare importanță are o vocală și ce ați făcut voi, latinomanilor, în cazul cuvîntului RUMÎN.

View Postcriztu, on 03 iunie 2013 - 00:01, said:

Identitati ca "moldovean" nu sunt etnice, ci politice sau regionale, asta pana isi propune statul sa le inculce in mentalul cetateanului ca fiind etnice.
Nu sînt acum dar pot fi și pt unii au fost și mai sînt.
Uite sîrbii și croații; aceeași limbă dar din cauza diferenței de cult religios ei se consideră popoare diferite.

View PostMARCVS, on 03 iunie 2013 - 06:56, said:

Si nu aveau stramosii francezilor de azi o conceptie etnica bazata pe ce am spus, adica descendenta comuna, limba comuna, teritoriu si cultura comuna? Ba da. Doar ca, normal, erau mai zonale, se refereau la niste teritorii mai restranse. Exact cum ai spus : Gasconi, Provensali, Occitani, Normanzi, Bretoni, etc.
Adică tu zici că gasconii,provansalii,bretonii se considerau UN neam? Așa ceva ca oltenii și bănățenii?Așa ceva nu a fost în Franța. Bretonii de ex nu se consideră nici azi francezi.Iar bretona e o limbă celtică ce provine din Marea Britanie și e mult diferită de limba franceză.E vorbită încă.În Marea Britanie s-a vorbit limba asta în Peninsula Cornwall pînă în sec 18.
În evul mediu gasconii, provansalii și mulți alții se considerau popoare diferite.O limbă comună nici nu era.Actuala limbă franceză provine din Nord, iar gascona, provansala și altele au dispărut.Tu de unde ai luat informațiile astea despre franceză? Ce spun eu acum scrie în toate enciclopediile sau istoriile despre Franța și despre limba franceză.

View Postcriztu, on 02 iunie 2013 - 23:04, said:

Pai sa-i luam de exemplu pe Francezi:
Francezii vorbesc o limba romanica, si poarta un nume germanic... geografic si genetic n-au nici o treaba cu identificarea omului... adica nu-ti inchipui ca se cautau la 1000ad daca au yDNA R1a1b sau I2a

Dar asta cu "suntem francezi" e abia la nu stiu, 1700 forjata, ca pana atunci, si de fapt si pana azi am senzatia, oamenii de pe teritoriul Frantei se identificau ca Gasconi, Provensali, Occitani, Normanzi, Bretoni, etc. Cel mai probabil nu se considera nici unul francez pana n-a realizat statul ca trebuie sa-i forteze pe cetateni sa-i fie loiali, si pt asta a inceput forjarea unei identitati unice.
Da, așa știu și eu. Marcus, care te contrazice pe tine și implicit pe mine, e invitat să arate sursele care spun ca el.
Limba provansală veche nu mai există de mult.Actuala provansală e de fapt limba franceză.Dintre limbile vechi se mai vorbește bretona, dar și aceea puțin.Franceza a înlocuit și dialectul italian din Corsica.

#5993
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorincroitoru, on 03 iunie 2013 - 07:30, said:

Da, aşa ştiu şi eu. Marcus, care te contrazice pe tine şi implicit pe mine, e invitat să arate sursele care spun ca el.
Limba provansală veche nu mai există de mult.Actuala provansală e de fapt limba franceză.Dintre limbile vechi se mai vorbeşte bretona, dar şi aceea puţin.Franceza a înlocuit şi dialectul italian din Corsica.
Pe la 1300 francezii se considerau ''regateni' cu totii.
Mai putin aia de la est de Rhone-Saone care se considerau inca burgunzi sau ""imperiali".
Dar si aia s-au considerat francezi de pe la 1500 incolo, cu multisor inainte sa le dispara culturile locale.

View Postsci2tech, on 02 iunie 2013 - 09:55, said:

Anticii sunt clari, dacii / tracii erau blonzi, in sensul că aveau culoarea pielii și a părului mult mai deschisă decât cei ce locuiau în zonele arse de soarele mediteranean. Gena parului roșu este o gena recesivă, insemnând că in fața unei gene a parului negru / castaniu este probabil să nu se manifeste. Facem un calcul. Din anul 106 pana în prezent au trecut cca 1900 ani. considerand ca intre generatii sunt cca 30 ani rezultă aproximativ 63 generații. la fiecare generatie numărul prezumtivilor strămăși este o progresie in puteri ale lui 2 (2 parinți, 4 bunici 8 străbunici etc). Deci in vremea dacilor ai 2 la puterea 63 strămoși (in mod normal liniile se mai si intretaie, dar de dragul simplificării ...) deci 9.223.372.036.854.775.808. Daca toți erau daci și un singur maur (că de au fost si aia pe acolo, cavaleria lui Lucius Quietus) a tăvălit o daciță / dacă ... ai toate șansele ca parul tău să nu fie roșu. Nu mai punem la socoteală că au mai fost si sarmați, goți, gepizi, huni, slavi, avari, vandali, unguri, pecenegi, uzi, cumani, mongoli etc prin zonă.
Aici exagerezi in ultimul hal, nu sterge un singur brunet miliarde de blonzi, nu vorbi prostii.
Tata e brunet mama blonda, eu is blond, na.

#5994
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 02 iunie 2013 - 22:19, said:

Pînă acum spuneai că nici nu erau un popor iar acum că se numeau daci, adică poporul dac.
Tu visezim continuu: noaptea ai vise şi ziua ai visuri.
Treaba cu carnea crudă era despre huni, apoi despre unguri, dar e doar o fantasmagorie adică hunii şi ungurii nu puneau carne crudă sub şa.tu ai băgat-o şi la daci fără nici o jenă sau ruşine. O mai bagi şi cu nevestele şi cu copiii ca un nesimţit ştiind bine că ne jigneşti profund.

Ce treaba ai taticule cu dacii? Aia au disparut in urma cu 2000 de ani.
Si da, erau barbari.
Nu s-a vazut nicio civilizatie mai inaintata pe pamantul asta sa nu lase nicio scriere.
Vrei sa compari dacii cu barbile lor cu operele lui Cicero,Cato?

View PostEndinion, on 02 iunie 2013 - 22:22, said:

Probabil te referi la reptilienii de pe Marte!

Cum naiba sa-si vanda familia cand familia este totul, ce naiba sa faci cu banii, doar fiinta umana precum si animalele utilizeaza resurse pentru descendenti si chiar sacrificiul suprem.

Esti cumva martian Marcuzzzo sau este pe langa realitate?!

Exista cazuri chiar in ziua de azi unde familile isi vand copiii si negi sa se fi putut intampla acu' 2000 de ani?
Esti naiv, de aia imi starnesti rasul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate