Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Valuta in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
In Turcia poti plati cu cardul absolut oriunde- eventual scoate o suma mica pentru cheltuieli iar restul incearca sa platesti cu cardul- Este sigur!

#20
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011
mai oameni buni stie careva unde gasesc lire turcesti in bucuresti,a fost sotul meu de ieri pana astazi la toata bancile nici una nu are asa ceva.....

#21
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
De ce insisti sa iei lire turcesti din Bucuresti ?

#22
nuvreau

nuvreau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.09.2007
adevarul e ca si eu m-as simti mai bine sa le am in buzunar inainte sa plec.
daca nu se poate... gasesc un exchange sau un bancomat pe undeva dupa ce intru in Turcia.

#23
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postnuvreau, on 24th May 2011, 19:53, said:

adevarul e ca si eu m-as simti mai bine sa le am in buzunar inainte sa plec.
daca nu se poate... gasesc un exchange sau un bancomat pe undeva dupa ce intru in Turcia.
Sunt bancomate unde poti schimba in orice valuta vrei,lei sa ai

#24
luca :)

luca :)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.08.2007

View Postgini_eyes, on 24th May 2011, 18:35, said:

mai oameni buni stie careva unde gasesc lire turcesti in bucuresti,a fost sotul meu de ieri pana astazi la toata bancile nici una nu are asa ceva.....

Nu am fost, dar am auzit ca exista o casa de schimb cum mergi de la Romana la Universitate pe partea dreapta a doua strada la dreapta imediat dupa colt care schimba lei in lire turcesti.

#25
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Un exchange bun gasesti in vama (la bulgari).

#26
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Eu schimb din oras, de la casele de schimb, in Turcia.
Chiar nu puteti rezista sa mergeti cativa kilometri fara lire ? Riscati sa va pacaliti foarte mult.

#27
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postluca :), on 25th May 2011, 10:28, said:

Nu am fost, dar am auzit ca exista o casa de schimb cum mergi de la Romana la Universitate pe partea dreapta a doua strada la dreapta imediat dupa colt care schimba lei in lire turcesti.
aa am fost acolo pt 100 euro ne dadeau 205 lire.ce ziceti cum este?

#28
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View Postgini_eyes, on 28th May 2011, 18:31, said:

aa am fost acolo pt 100 euro ne dadeau 205 lire.ce ziceti cum este?

Este rau!
Si absurd... Daca tot vrei sa schimbi euro in lire, schimba in Turcia. La noi, eventual, schimba lei.

#29
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View PostPaperotzi, on 28th May 2011, 22:08, said:

Este rau!
Si absurd... Daca tot vrei sa schimbi euro in lire, schimba in Turcia. La noi, eventual, schimba lei.
m-am gandit eu!

#30
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postgini_eyes, on 28th May 2011, 18:31, said:

aa am fost acolo pt 100 euro ne dadeau 205 lire.ce ziceti cum este?

Stai o sec ca nu inteleg. Te-ai dus la casa de schimb si ai vrut sa schimbi 100 Eur in Lire sau ai vrut sa schimbi echivalentul a 100 Eur (sa zicem 410 RON)? E cam aiurea sa schimbi Eur si Lire in Bucuresti. Oricum cursul in Turcia se invarte in jurul 1 Eur>2.15-2.2 Lire.
Cursul oficial in Romania e 1 Lira>1.80 Ron, hai sa zicem ca daca cumperi de la casa de schimb, paritatea ok trebuie sa fie in jurul 1 Lira>1.85-1.88 Ron (avand in vedere ca nu este o moneda uzuala).

#31
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postsoftyty, on 30th May 2011, 09:57, said:

Stai o sec ca nu inteleg. Te-ai dus la casa de schimb si ai vrut sa schimbi 100 Eur in Lire sau ai vrut sa schimbi echivalentul a 100 Eur (sa zicem 410 RON)? E cam aiurea sa schimbi Eur si Lire in Bucuresti. Oricum cursul in Turcia se invarte in jurul 1 Eur>2.15-2.2 Lire.
Cursul oficial in Romania e 1 Lira>1.80 Ron, hai sa zicem ca daca cumperi de la casa de schimb, paritatea ok trebuie sa fie in jurul 1 Lira>1.85-1.88 Ron (avand in vedere ca nu este o moneda uzuala).
deci m-am dus la casa de schimb i-am zis kvreau sa schimb euro in lire si mi-a facut calc si pt 100 euro imi dadea 205 lire.practic 1 euro=2 lire

#32
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postgini_eyes, on 30th May 2011, 10:21, said:

deci m-am dus la casa de schimb i-am zis kvreau sa schimb euro in lire si mi-a facut calc si pt 100 euro imi dadea 205 lire.practic 1 euro=2 lire

ca sa zic asa, iegzista o iexplicatie :) logica
Sa zicem ca avem urmatoarele cursuri oficiale (BNR):
1 eur - 4 ron
1 lira - 2 ron

Ai 100 Eur si vrei sa cumperi lire. Ai zice ca o sa primesti 200 lire. Fals! In Romania nu iti schimba nimeni (sau cel putin asa era cu ceva timp in urma) direct intre doua valute. Gandirea este: 100 Eur 390 Ron (primesti 3,9 Ron la 1 Eur) si pentru 390 Ron o sa primesti ~ 185 Lire (platesti 2,1 Ron pentru fiecare Lira). Practic pierzi la fiecare schimb valutar. Cel mai bine, in Romania, schimbi din RON in Lire. Daca tot ai Eur, schimba direct in Turcia, ca o sa obtii un curs mult mai bun.
Daca tot ai gasit casa de schimb valutar, poti sa ne spui mai exact unde e? Nu cred ca poate fi interpretat ca reclama!

#33
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008
Ca sa eliminam variantele de cumpare Lire in Romania.....
Am facut astazi o plimbare "fulger" prin zona Pta Romana-Cinema Scala si am rezolvat total-zic eu- tentativele de cumparare Lire din Bucuresti.
Astazi 30.05.2011 cursul oficial BNR eur-ron 4.1207 si lira-ron 1.8015. La o singura casa de schimb se gasesc lire, la coloare in Romana, exact sub reclama unei cunoscute bauturi racoritoare, vis-a-vis de ASE. Cursul de cumparare 1 lira - 1.80 RON, cursul de vanzare 1 lira - 2.25 RON!!!!!!! Facand un oarece calcul (cumparat eur in tara, si vanduti in TR ptr lire), iesi MULT mai bine, decat sa cumperi lire aici. Concret, cu ~ 41 RON cumperi 10 EUR ~ 22 LIRE. Cu ~41 RON cumperi ~ 18,2 LIRE.
Cred ca asta spune totul si comentariile sunt de prisos.

#34
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postsoftyty, on 30th May 2011, 12:58, said:

ca sa zic asa, iegzista o iexplicatie :) logica
Sa zicem ca avem urmatoarele cursuri oficiale (BNR):
1 eur - 4 ron
1 lira - 2 ron

Ai 100 Eur si vrei sa cumperi lire. Ai zice ca o sa primesti 200 lire. Fals! In Romania nu iti schimba nimeni (sau cel putin asa era cu ceva timp in urma) direct intre doua valute. Gandirea este: 100 Eur 390 Ron (primesti 3,9 Ron la 1 Eur) si pentru 390 Ron o sa primesti ~ 185 Lire (platesti 2,1 Ron pentru fiecare Lira). Practic pierzi la fiecare schimb valutar. Cel mai bine, in Romania, schimbi din RON in Lire. Daca tot ai Eur, schimba direct in Turcia, ca o sa obtii un curs mult mai bun.
Daca tot ai gasit casa de schimb valutar, poti sa ne spui mai exact unde e? Nu cred ca poate fi interpretat ca reclama!
unde mi-a spus luca:-) mai sus.

a si nu stiam k este asa o crima sa pu intrebari aici din moment ce toti sar cu gura.am intrebat ma asteptam doar sa primesc raspunsuri nu sa judecati.

#35
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Nu are  sens  sa schimbati aica  RON  /  TL  ,  mergeti  frumos   TURCIA   cu  EUR / USD   si  schimbati   cand  ajungeti Istanbul    / Canakkale  inainte de intrati FERRY
Daca   nu  gasiti EXCHANGE     puteti sa  schimbati  si  KUYUMCU   ( unde  vande  AUR  )

Succes

#36
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postoztan, on 2nd June 2011, 14:45, said:

Nu are  sens  sa schimbati aica  RON  /  TL  ,  mergeti  frumos   TURCIA   cu  EUR / USD   si  schimbati   cand  ajungeti Istanbul    / Canakkale  inainte de intrati FERRY
Daca   nu  gasiti EXCHANGE     puteti sa  schimbati  si  KUYUMCU   ( unde  vande  AUR  )

Succes
ms frumos!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate