Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Valuta in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
Ce valuta imi recomandati pentru Turcia, euro sau dolar?


Multumesc.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 MM3, on 1st September 2010, 11:56, said:

Ce valuta imi recomandati pentru Turcia, euro sau dolar?


Multumesc.
Stii ce mi-a zis mie un turc cand ma intrebam cu ce sa-l platesc ? Money is money my friend, euro, dollar give any money you have :)

#3
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 MM3, on 1st September 2010, 11:56, said:

Ce valuta imi recomandati pentru Turcia, euro sau dolar?


Multumesc.

Lire turcesti

#4
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Daca-i dadeai leva bulgaresti sau lei moldovenesti nu mai era el atat de jovial, fii sigur.

Edited by Dragon Warrior, 01 September 2010 - 11:05.


#5
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
Good point @Dragon! :D

Repet, ma intereseaza intre euro si dolar. Mai precis am dolari, are sens sa ii schimb in euro?

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Dolarii sunt larg acceptati in Turcia. Nu are sens sa ii schimbi in nimic. De multe ori am platit cu euro si am primit rest....dolari americani.

#7
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
Am inteles, multam de raspuns :)

#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Pentru ca o sa pierzi daca ii schimbi o data in Romania, si a doua oara daca ii mai schimbi si in Turcia. Trebuie sa traiasca si casele de schimb/bancile din ceva.

Mai bine schimb direct acolo, in lire.

#9
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Foloseste dolari.
Asa se plateau hainele in bazar.

#10
smo_dust

smo_dust

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 444
  • Înscris: 01.09.2010
in orientul mijlociu e mai mult cu dolari...deci foloseste dolarul cu incredere;)

#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 smo_dust, on 1st September 2010, 13:03, said:

in orientul mijlociu e mai mult cu dolari...deci foloseste dolarul cu incredere;)
Turcia e mult mai europeana decat orientul mijlociu.
Apoi si in statele arabe se foloseste euro poate chiar mai mult ca dolarul.

#12
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 MM3, on 1st September 2010, 11:56, said:

Ce valuta imi recomandati pentru Turcia, euro sau dolar?


Multumesc.

bani sa ai, ca ti'i ia turcul, stati linistit. poti plati aproape oriunde (exceptie fac doar obiectivele turistice) in ce moneda vrei, intre: euro, dolari sau lire sterline.  iar restul il primesti ori in lire turcesti, ori in moneda in care ai platit.

#13
naylilu

naylilu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.12.2008
Depinde unde te duci; am fost in bazarul din Istanbul, si mi-au luat euroi; am fost in bazar in Izmir, si mi-au cerut lire turcesti.
Daca trebuie sa folosesti ceva mijloc de transport in comun, iti vor cere sa platesti cu lire (mie lire mi-au cerut). Vanzatorului de inghetata i-am platit cu euroi, dar la restaurant mi-au cerut lire... deci, din nou, depinde.
N-am avut nici o problema cu obtinerea de numerar de la bancomat, iar comisioanele pentru tranzactii nu au fost mari deloc.gasesti case de schimb cam pe oriunde, iar cursul de schimb e aproximativ acelasi.

#14
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

 MM3, on 1st September 2010, 11:56, said:

Ce valuta imi recomandati pentru Turcia, euro sau dolar?

M-am intors miercuri din Antalya. Pori plati cu dolari, euro sau lire turcesti cam peste tot. Circula mai multi dolari in Antalya probabil pentru ca rusii au dolari si Antalya e plina de rusi. Se intampla insa sa ti se ceara doar lire turcesti si daca nu ai, patesti ca mine: la statia terminus de tramvai din Antalya au refuzat sa imi dea bilet pe euro. Nu aveam lire, asa ca am luat-o pe jos, mai bine de o ora, la 35 de grade si fara umbra, pana am dat de un autobuz care m-a dus in centru si la care am platit ...cu euro! Daca ai lire turcesti, nu ti le poate refuza nimeni. Se calculau cam 2 lire turcesti la 1 euro, intr-un singur loc au calculat 1.80 lire. NU schimba bani la aeroport, e cel mai prost schimb!

#15
Sonia2010

Sonia2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2010

 hawky, on 10th September 2010, 20:29, said:

M-am intors miercuri din Antalya. Pori plati cu dolari, euro sau lire turcesti cam peste tot. Circula mai multi dolari in Antalya probabil pentru ca rusii au dolari si Antalya e plina de rusi. Se intampla insa sa ti se ceara doar lire turcesti si daca nu ai, patesti ca mine: la statia terminus de tramvai din Antalya au refuzat sa imi dea bilet pe euro. Nu aveam lire, asa ca am luat-o pe jos, mai bine de o ora, la 35 de grade si fara umbra, pana am dat de un autobuz care m-a dus in centru si la care am platit ...cu euro! Daca ai lire turcesti, nu ti le poate refuza nimeni. Se calculau cam 2 lire turcesti la 1 euro, intr-un singur loc au calculat 1.80 lire. NU schimba bani la aeroport, e cel mai prost schimb!
E super 2 lire pentru un euro, asta se cheama noroc. Eu merg lunar la Istanbul si toata lumea schimba acolo banii (adica orice comerciant) la cursul oficial. Undeva in jur de 1.5 lire pentru un dolar si 1.9 pentru un euro. NU acceptati un pret mai mic, fiindca e posibil si sa incerce cate un turc sa va dea lira mai scumpa. Nu schimbati la receptia hotelului, acolo e clar, iti spun chiar si ei, politica este ca valuta sa fie cumparata mai ieftin decat cursul oficial.

#16
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Daca ma duc cu lei la Istanbul gasesc casa de schimb sa-i transform in lire? Ca nu am euro sau dolari momentan si pierd de 2 ori daca schimb aici in euro si la Istanbul din euro in lire.

#17
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Poti sa-i schimbi in tara...

#18
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
dudu-te frate cu un card in istanbul si scoate lire de pe el.
nu pierzi nimic.
fuck, relaxati-va oamenilor si simtiti-va bine. ce-s 10 lei pierduti la o casa de schimb valutar.
totusi, bancomatul e sfant. bagi cardul si scoti la curs oficial.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate