Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14167 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8965
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
^^ In situatia asta o sa fiu eu anul asta... Pasaport si numere schimbate (evident, alta masina)
As fi vrut sa am numerele vechi, dar nu am "aruncat " masina veche... inca merge bine....
Nu ca la prima tinerete, dar merge...

Referitor la rovinieta, in Romania identificarea se face pe baza nr de inmatriculare, cumulat cu seria de sasiu. Daca nr de inmarticulare nu ere rovinieta valabila, se cauta si pe baza de serie de sasiu. Daca este gasita vinieta pe baza seriei de sasiu, nu se emite amenda....
Din acest motiv nu mai este necesar a merge la ghiseu cu cerere de schimbare a nr de inmatricular in baza de date...
Daca vinzi masina si pastrezi numerele. va trebui sa iti faci vinieta noua, iar cel care a cumarat masina, are deja vinieta....

La Turci, ce vedem noi in sistem sunt: doar nr de inmatriculare, nume, serie pasaport, serie sticker. A, si categoria de masina.... Acum, nu stiu ce date introduce omul la ghiseu in plus fata de cele enumerate....atunci cand are in fata talonul si pasaportul....
Se pare ca doar nr de inmatrculare ii intereseaza...
La fel de bine, se poate ca nr de inmatriculare in turcia sa fie "pe viata" al masinii...

#8966
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 30.04.2008
La noi pt. achizitionare ROVinieta de pana in 7 zile este necesara doar categoria si numarul de inmatriculare (nu este nevoie de talon/VIN).
Eu tind sa cred ca cele doua sisteme de supraveghere verifica doar categoria vehic. si numarul de inmatriculare (ROVigneta valabila / respectiv fonduri in HGS-ul turcilor). Verificari mai ample se fac doar daca apar suspiciuni de neconcordanta/nepotrivire in ceeace priveste categoria vehic.

Edited by w140, 28 March 2019 - 21:43.


#8967
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 05.09.2007

View PostPostasul666, on 25 martie 2019 - 20:38, said:

Am mai spus-o si cu alta ocazie. Daca mergi la Istanbul, se poate folosi fara probleme si drumul național D 100. In anumite perioade a zilei este mai rapid decat autostrada. Iar atunci cand există posibilitatea sa dureze mai mult este o întârziere de circa 20-30 minute. Minute pe care le pierzi cu alimentarea contului...
La vara ultima parte a vacantei o sa fie Istanbul. De acolo o sa plec spre tara. Plecarea cred ca o sa fie in jur de ora 10-11. Ce traseu e ma bun, in functie de ora de plecare, autostrada sau D100. Nu e vorba de taxe. D100 merita dpdv al peisajului, traficului, locuri de popas pt o gustare-cafea, realimentare benzina sau motorina ?

Edited by marian.bazavan, 29 March 2019 - 00:38.


#8968
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmarian.bazavan, on 29 martie 2019 - 00:28, said:

La vara ultima parte a vacantei o sa fie Istanbul. De acolo o sa plec spre tara. Plecarea cred ca o sa fie in jur de ora 10-11. Ce traseu e ma bun, in functie de ora de plecare, autostrada sau D100. Nu e vorba de taxe. D100 merita dpdv al peisajului, traficului, locuri de popas pt o gustare-cafea, realimentare benzina sau motorina ?
ce peisaj ?
ce locuri de popas ?
ce realimentare ?

pe O3:
daca iesi prin hamzabeyli ai cel putin 6 benzinarii in turcia.
ai cel putin 3 popasuri extinse comercial
durata drum: 3 - 4 h.
prin derekoy ai cam 4 benzinarii si 3 popasuri organizate.
dupa istanbul O3 e goala. D100 trece prin localitati.

#8969
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@ avenir, foarte explicit si adevarat. Sustin afirmatiile de mai sus.

#8970
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 05.09.2007
Iesirea e prin Hamzabeyli. Ma refeream la D100 spre Edirne. Daca localitatile prin care trec merita sa treci, sa vezi ceva. Pot sa opresc si la o "bomba" pe marginea drumului , la intrarea unui sat, si sa mananc ceva traditionalsi bun. Sunt in concediu, chiar daca la sfarsit. Nu ma grabeste nimeni, chiar daca merg mai mereu legal +/- 10 km/h. Autostrazile te duc rapid dar monoton si mereu autostrazi, parca mai vrei si altceva. Vrei sa vezi si cealalta parte a Turciei, mai putin promovata. Ca exemplu: de la Canakkale la Pamukkale nu am luat drumul de coasta (recomandat pe forum) ci cel prin munti, cel cu D210, si nu mi-a parut rau.

#8971
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
https://www.google.r....346435!5m1!1e1 ce parere aveti de traseul pe bandirama?se pare ca este mai rapid mai nou . la folosit cineva mai recent?multumesc!

Edited by bgmmihai, 30 March 2019 - 21:08.


#8972
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Nu este deloc nou, cu exceptia bucatii de autostrada de la Akhisar la Izmir.
Cat te costa Ferry de la Terkirdag la Bandirma?
Bani si timp...

Di pacate, nu cred ca anul asta o sa mai dea in circulatie bucati din O5, Bursa Izmir....

Edited by danutzu_1069, 30 March 2019 - 22:11.


#8973
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Sper sa nu gresesc. Am inteles ca traversarea cu ferry dureaza cam mult si nu sunt decat 2 plecari in 24 h. Cam pierdere de timp. Rugam colegii care au fost sa ne spuna experientele lor.

#8974
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Postbgmmihai, on 30 martie 2019 - 21:05, said:

https://www.google.r....346435!5m1!1e1 ce parere aveti de traseul pe bandirama?se pare ca este mai rapid mai nou . la folosit cineva mai recent?multumesc!
La primul calcul e mai bine prin Canakkale. O ora in minus si cost mai mic. Pe Bandirma, singurul avantaj, odihna soferului pt 3-4 ore cat dureaza trecerea cu ferry.
Eu merg in Bodrum, dar prin Canakkale, unde ma opresc pt o noapte.

Edited by marian.bazavan, 31 March 2019 - 10:04.


#8975
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBOGDANLIVIU1980, on 28 martie 2019 - 13:11, said:

... Identic este si in Turcia cu exceptia faptului ca acolo poti transfera creditul dupa o masina pe alta foarte usor. Si la noi exista o posibilitate dar implica birocratie multa.

Păi tocmai că nu e identic. M-am uitat acum pe rovignetă şi apare seria de şasiu, pe când la turci nu apare decât nr. de înmatriculare, cum zice şi Morocănosu'.
Adică dacă sunt suficienţi bani în cont poţi circula cu maşina nouă liniştit, că nu "piuie barierele".

Ideea e că nu e nevoie să mai treci pe la PTT, decât după ce se epuizează banii din contul HGS. Asta voiam să clarific, fiindcă e neplăcut să mai pierzi vremea să cauţi PPT-ul în vacanţă.

Bun, e clar cu HGS-ul, dar a rămas nelămurită treaba cu vama. Eu cu maşina mea nu am fost în Turcia, ci doar ca pasager o dată (în rest doar cu avionul şi cu vasul de croazieră).. Adică doar am citit cam ce cere turcul la trecerea frontierei şi nu m-am lămurit pe deplin, dar din moment ce am talonul la mine şi paşaportul, e clar că nu mai contează dacă identificarea maşinii se face după plăcuţe sau serie de şasiu etc. Totuşi, ştiu că se trece undeva în paşaport numărul de pe plăcuţe. Aşa e, sau se trece şi seria de şasiu sau alte date despre maşină ? Adică dacă mergi cu o maşină nouă dar cu acelaşi număr de înmatriculare mai pierzi vremea în vamă ca să opereze turcul schimbarea, sau treci repede ?


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 01 April 2019 - 21:15.


#8976
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 18.04.2007
La vamă / PTF (în 2014) mi-a trecut în pașaport un cod (probabil codul sub care a înregistrat în calculator intrarea mașinii) și data maximă de ieșire (exact 180 zile, nu 6 luni), nu numărul din plăcuțe, nu VIN-ul. Asta la intrare, la ieșire a pus doar ștampilă rotundă pentru om, nimic pentru mașină. Probabil a bifat în calculator ieșirea mașinii. Nu mai știu exact, dar aproape sigur i-am dat pașapoarte, talon și eventual cartea verde. Nimic altceva. Ce a preluat el din actele mele în calculator nu știu. Nu cred să fie o problemă că vii cu o mașină care are numere care au mai intrat în TR pe alta mai înainte.

#8977
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 01 aprilie 2019 - 21:11, said:

Adică dacă mergi cu o maşină nouă dar cu acelaşi număr de înmatriculare mai pierzi vremea în vamă ca să opereze turcul schimbarea, sau treci repede ?

Nea Ovi iti trebuie factura masini si chiar chitanta de la banca daca ai platit prin banca,declaratie la notar de ce nu ai cumparat una rosie ,de este culoare nationala si multe altele,dute frate linistit si roagate la al nostru Dumnezeu sa nu prinzi coada la vama si vei trece in 5 minute cu pasaportul ,talonul masini daca este pe numele tau,asigurarea valabila si pe teritoriul turciei,fara bataie de cap.

#8978
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Cand am inceput sa citesc, vroiam sa-ti scriu repede ca, 1 aprilie a fost ieri...
:lol: , :lol:

Edited by danutzu_1069, 02 April 2019 - 10:53.


#8979
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,724
  • Înscris: 02.02.2009
Ovidiu, dacă mașina este în proprietatea unuia dintre călătorii aflați în ea  aveți nevoie doar de pasaport, talon și carte verde valabila și în Turcia.
In cazul în care mașina este în leasing sau în proprietatea unei alte persoane fizice sau juridice mai aveți nevoie de o imputernicire din partea proprietarului, tradusa în turca și apostilata de un notar sau de consulatul turc din România.
In momentul intrarii în Turcia vama turca va pune în pașaportul proprietarului sau imputernicitului o stampila cu data intrarii și un cod.
Practic, se va face un import temporar al mașinii.
Bine de știut ca cel care va avea acea stampila în pașaport va putea ieși fără mașina din Turcia doar cu acordul vămii Turce și asta doar argumentat.

#8980
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Ultima situatie este ceva de genul mergi pana la aeroport la Istanbul de unde pleci cu avionul, sau pana in port si iesi din Turcia cu vaporul.
In situatia asta, masina se lasa intr-o parcare speciala a vamii.
Trebuie sa ai si biletul de intoarcere pentru Turcia...

Edited by danutzu_1069, 03 April 2019 - 12:08.


#8981
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,724
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdanutzu_1069, on 03 aprilie 2019 - 12:07, said:

^^
Ultima situatie este ceva de genul mergi pana la aeroport la Istanbul de unde pleci cu avionul, sau pana in port si iesi din Turcia cu vaporul.
In situatia asta, masina se lasa intr-o parcare speciala a vamii.
Trebuie sa ai si biletul de intoarcere pentru Turcia...

Asa este. Țin minte ca prin 2010,in Kusadasi fiind, am vrut sa merg o zi în Samos.
Am renunțat când am văzut ce am de făcut.

#8982
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 30.04.2008

View PostBrainie, on 01 aprilie 2019 - 22:01, said:

... Nu cred să fie o problemă că vii cu o mașină care are numere care au mai intrat în TR pe alta mai înainte.
Nu este nici o problma, eu am intrat in Turcia deja cu a treia masini avand aceleasi numere de inmatriculare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

casadivino

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate