Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8029
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 florinbad, on 08 martie 2018 - 07:23, said:


Ca obiective de vizitat:
- Fethiye (mon amour!) cu Mormântul lui Amyntas (dupa ora 19:00 intrarea este libera)
- orasul fantoma Kayakoy (Levissi) (intrare gratuita; se plateste doar intrarea in biserica, daca este deschisa)
- Canionul Saklikent (6 lire intrarea in canionul propriu-zis - se merge prin apa; parcarea 3 lire)
- Plaja Patara cu orasul antic Patara (vizitarea orasului 2-3 ore este optionala insa la intrarea pe plaja vor incerca sa-ti bage pe gat si vizitarea orasului antic 3 lire de persoana)
- Plaja Kaputas (intrarea 5 lire)
- Biserica Sf.Nicolae din Demre (12 lire intrarea; parcare gratuita)

Eu am alimentat doar de la Shell (am fost cu un Chevrolet Spark urias, pe benzina).


MULTUMESC !!! Superbe pozele! am sa urmez sfaturile ! E mult de vizitat, dar timp putin. Mai trebuie si balaceala . Rezervarea facuta, traseul stabilit, obiective de vizitat cam tintite, Ramane mancarea, motorina, cadourile.

#8030
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am uitat sa adaug orasul antic Myra, aflat tot la Demre (la iesirea din oras). Intrarea 15 lire. Cam scumput, ai de vazut doar amfiteatrul (foarte bine conservat) si cateva locuinte sapate in munte. Orasul antic se afla inca sub 9-10 metri de aluviuni. Doar amfiteatrul a fost dezgropat. Cativa ani de zile tot vor excava pe acolo.

#8031
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 florinbad, on 10 martie 2018 - 20:05, said:

Am uitat sa adaug orasul antic Myra, aflat tot la Demre (la iesirea din oras). Intrarea 15 lire. Cam scumput, ai de vazut doar amfiteatrul (foarte bine conservat) si cateva locuinte sapate in munte. Orasul antic se afla inca sub 9-10 metri de aluviuni. Doar amfiteatrul a fost dezgropat. Cativa ani de zile tot vor excava pe acolo.
Multumesc !
Ei scot orice piatra si o vand, noi ... daramam tot si nu stim sa ne vindem frumusetile tarii si istoria. Poti sa imi spui, te rog, cat e barca pana la Valea Fluturilor? Am inteles ca si acolo merita de mers. Plaja din Oludeniz parca e 5 lire intrarea. Asa e? Unde se poate manca bun, diversificat, in locurile pe care vizitez, sau in drum? Multumesc!

#8032
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 florinbad, on 10 martie 2018 - 20:05, said:

Am uitat sa adaug orasul antic Myra, aflat tot la Demre (la iesirea din oras). Intrarea 15 lire. Cam scumput, ai de vazut doar amfiteatrul (foarte bine conservat) si cateva locuinte sapate in munte. Orasul antic se afla inca sub 9-10 metri de aluviuni. Doar amfiteatrul a fost dezgropat. Cativa ani de zile tot vor excava pe acolo.

  Scump nu cred,astazi daca facem paritatea nu cred ca trece de 16-17 lei si eu zic ca merita !Fata de romani uni chiar stiu sa faca turism.

Edited by piciul, 11 March 2018 - 15:24.


#8033
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 marian.bazavan, on 11 martie 2018 - 11:31, said:

Multumesc !
Ei scot orice piatra si o vand, noi ... daramam tot si nu stim sa ne vindem frumusetile tarii si istoria. Poti sa imi spui, te rog, cat e barca pana la Valea Fluturilor? Am inteles ca si acolo merita de mers. Plaja din Oludeniz parca e 5 lire intrarea. Asa e? Unde se poate manca bun, diversificat, in locurile pe care vizitez, sau in drum? Multumesc!
In laguna intrarea este 1 lira de persoana si cinci lire de masina. Eu am platit 5+3 lire (uriasul Spark+3 persoane) pentru intreaga zi. Se poate parca si in afara lagunei, pe strazile laterale (3 lire masina), insa noi am preferat sa ne stim masinile (3 masini) in siguranta in interiorul lagunei.

Cum intri in laguna, partea cea mai putin comerciala este si cea mai frumoasa: o plaja de vreo 300-400 metri lungime, cu pietricele micute si apa clara, azurie, exceptionala, cu vedere spre Muntele Babadag, acolo de unde se arunca parapantistii. Urmeaza partea comerciala (vezi si pozele mele) cu magazine, sezlonguri si apa... murdara. Culmea este ca aglomeratia cea mai mare se afla aici, in partea comerciala deoarece sunt multe familii cu copii mici.

Ne-am intersectat si cu patru tineri din Targu-Jiu (doi baieti si doua fete), care vazusera masinile in parcare si ne cautau intrigati prin laguna, intrebandu-se cum Dumnezeului au ajuns aici trei masini cu numere de Dâmbovita, caci ei sosisera cu avionul!

Pentru excursii (inclusiv cea la Valea Fluturilor) vedeti la agentiile de turism.

Deoarece noi am stat in Fethiye, am mancat cateva seri in oras iar in rest am mancat (mai ales dupa-amiaza) ceea ce a pregatit sotia mea. Daca te uiti la fotografii, am avut un apartament foarte mare si foarte luxos pentru cinci persoane (noi am fost trei, eu, sotia si baiatul nostru) in care am avut de toate. Am mai mancat la intrarea in orasul fantoma Levissi (vezi fotografiile). Prietenii nostri au inchiriat o intreaga vila cu patru apartamente, tot asa, cu de toate.

Mi-am adus aminte de ceva: urcand la etajele superioare ale Amfiteatrului de la Myra si vorbind intre noi, asa cum sunt românii, zgomotosi, doua doamne din SUA m-au oprit intrigate, întrebandu-ma ce limba vorbim. Limba româna, le-am raspuns (bineinteles ca am adaugat: Nadia Comaneci, Hagi, Ceausescu, Dracula Posted Image ). "Este o limba foarte armonioasa!" au spus americancele.

Pâna in luna august cand plecati voi, poate reusesc sa termin articolele referitoare la Turcia si sa ajung cu ele si la Oludeniz si la obiectivele turistice insirate de mine mai sus, ca sa va faceti o idee despre ce anume aveti de vizitat. Zilele acestea am postat articolul referitor la Sfanta Sofia din Istanbul.

Edited by florinbad, 11 March 2018 - 20:45.


#8034
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
Unde gasim postarile referitoare la Turcia.
Anul acesta intentionez sa fac un ciruit.
Bucuresti - Kusadasi - Pamukkale - Konya - Cappadocia - Ankara - Istambul - Edirne - Bucuresti
Opriri in Kusadasi 8 nopti - Cappadocia  2 nopti - Istambul o noapte - Edirne 2 nopti
Ceva informatii despre Traseu optim - taxe - diverse
Multumesc

#8035
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 BOGDANLIVIU1980, on 12 martie 2018 - 10:19, said:

Unde gasim postarile referitoare la Turcia.
Ceva informatii despre Traseu optim - taxe - diverse
In semnatura mea...

#8036
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 BOGDANLIVIU1980, on 12 martie 2018 - 10:19, said:

Buna ziua.
Unde gasim postarile referitoare la Turcia.
Anul acesta intentionez sa fac un ciruit.
Bucuresti - Kusadasi ..........
Ceva informatii despre Traseu optim - taxe - diverse
Multumesc

Varianta: https://www.google.r...3a26751!1m0!3e0
taxe : pod - ~ 15 lei
   vigneta - 30 leva ( o luna )
   ferry - 35 TRY/ masina + 2 TRY/ pasager aceasta pt Kilibahir-Canakkale,
   taxe autostrada - nu stiu , poate un coleg sa te indrume. necesar HGS
   hotel popas intermediar - ~ 40-60 EU/ camera ( eu prefer Canakkale)

Eu in drum spre Kusadasi, dupa popasul din Canakkale, m-am oprit la Troia (o mare dezamagire), Efes si casa Sfantei Maria (le recomand). Biletul de intrare nu mai stiu cat este.

Deviere pt Efes si casa Sfantei Fecioare;
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
intai opresti la Efes si pe uma urci dealul pt casa Sfantei Fecioare.

Edited by marian.bazavan, 12 March 2018 - 22:59.


#8037
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 marian.bazavan, on 12 martie 2018 - 23:06, said:

Varianta: https://www.google.r...3a26751!1m0!3e0
taxe : pod - ~ 15 lei
   vigneta - 30 leva ( o luna )
   ferry - 35 TRY/ masina + 2 TRY/ pasager aceasta pt Kilibahir-Canakkale,
   taxe autostrada - nu stiu , poate un coleg sa te indrume. necesar HGS
   hotel popas intermediar - ~ 40-60 EU/ camera ( eu prefer Canakkale)

Eu in drum spre Kusadasi, dupa popasul din Canakkale, m-am oprit la Troia (o mare dezamagire), Efes si casa Sfantei Maria (le recomand). Biletul de intrare nu mai stiu cat este.

Deviere pt Efes si casa Sfantei Fecioare;
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
intai opresti la Efes si pe uma urci dealul pt casa Sfantei Fecioare.
Ca sa eviti aglomeratia de pe coasta marii Egee intre Chanakkale si Izmir si cumpararea HGS recomand traseul urmator. https://www.google.r...583d446!1m0!3e0
este cu 40-50 km mai lung, dar mergi nu stai la semafoare.
L-am folosit in 2013, cu popas de o noapte la Bandirma.

Edited by sarojna, 13 March 2018 - 15:42.


#8038
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008

 eumorocanosul, on 09 martie 2018 - 11:31, said:

Nu cred ca vei reuși sa alimentezi online.
Eu am încercat de nenumărate ori și nu am reușit niciodată.

Am avut probleme cu HGS-ul, nu am avut suficient credit.

Am incercat sa alimentez cu toate cardurile mele, nimic.

Să alimentezi cu cardul din aplicație (sau de pe site) mi-a mers pana la urma cu card Garanti turcesc..

#8039
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

 sarojna, on 13 martie 2018 - 15:41, said:

recomand traseul urmator. https://www.google.r...583d446!1m0!3e0
este cu 40-50 km mai lung
cu popas de o noapte la Bandirma.

Interesant traseul, poate merita incercat. In Bandirma cum te-ai relaxat dupa drumul obositor? Cat costa ferry? Cum e drumul? Priveliste, viteza de croaziera, popasuri pt realimentare cu mancare....

#8040
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Daca plecarea se face din Sudul Romaniei mi se pare ca oprirea pentru odihna in Bandirma se face cam repede.
Cat conduci pana acolo (Tekirdag)? 5-6 ore. Cat mai mergi cu ferry? Se pare ca sunt doar 2-3 plecari pe zi. Ai mai mult din Bandirma pana in Kusadasi. Cat costa ferry si cat face?
Eu personal de ceva ani trec cu ferry pe la Gelibolu - Cardak. Nu am stat la coada niciodata. Este adevaraat sunt ceva camioane dar nu te incaleca nimeni .Drumul intre Cardak si Chanakkale perfect si aproape pustiu.
Bandirma mi se pare o optiune daca mergi spre Antalya.

#8041
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 naturist, on 13 martie 2018 - 20:53, said:



Am avut probleme cu HGS-ul, nu am avut suficient credit.

Am incercat sa alimentez cu toate cardurile mele, nimic.

Să alimentezi cu cardul din aplicație (sau de pe site) mi-a mers pana la urma cu card Garanti turcesc..

Nu știu de ce nu accepta și carduri în alta moneda.

 BOGDANLIVIU1980, on 14 martie 2018 - 14:23, said:

Daca plecarea se face din Sudul Romaniei mi se pare ca oprirea pentru odihna in Bandirma se face cam repede.
Cat conduci pana acolo (Tekirdag)? 5-6 ore. Cat mai mergi cu ferry? Se pare ca sunt doar 2-3 plecari pe zi. Ai mai mult din Bandirma pana in Kusadasi. Cat costa ferry si cat face?
Eu personal de ceva ani trec cu ferry pe la Gelibolu - Cardak. Nu am stat la coada niciodata. Este adevaraat sunt ceva camioane dar nu te incaleca nimeni .Drumul intre Cardak si Chanakkale perfect si aproape pustiu.
Bandirma mi se pare o optiune daca mergi spre Antalya.

Merită să încerci și varianta Cardak stanga spre Bandirma și apoi dreapta spre Izmir.
E un pic mai lung însă scapi de toate semafoarele de pe celalalt traseu.
E mai puțin obositor.

#8042
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 BOGDANLIVIU1980, on 14 martie 2018 - 14:23, said:

Daca plecarea se face din Sudul Romaniei mi se pare ca oprirea pentru odihna in Bandirma se face cam repede.
Cat conduci pana acolo (Tekirdag)? 5-6 ore. Cat mai mergi cu ferry? Se pare ca sunt doar 2-3 plecari pe zi. Ai mai mult din Bandirma pana in Kusadasi. Cat costa ferry si cat face?
Eu personal de ceva ani trec cu ferry pe la Gelibolu - Cardak. Nu am stat la coada niciodata. Este adevaraat sunt ceva camioane dar nu te incaleca nimeni .Drumul intre Cardak si Chanakkale perfect si aproape pustiu.
Bandirma mi se pare o optiune daca mergi spre Antalya.
Eu am plecat din Ploiesti pe la 8-9 dimineata si am ajuns la Bandirma seara, cred ca pe la 21.00 (nu imi mai amintesc, dar deja era intuneric).
Ce treaba sa ai cu fery de la Tekirag. Traseul pe care l-am urmat a fost cu ferry Gelibolu - Cardak sau Lapseki.
Ca oprire, outlet-ul la Intrare in Kesan, unde am mancat din punga. Seara in Bandirma dupa ce ne-am cazat am iesit pe chei, este o promenada cu multe restaurante si terase.
Pret ferry parca 24 lire, nu mai tin minte (se poate verifica pe net), da sunt si camioane, dar nu m-au incalecat. Trecerea cu ferry dureaza cam 40 min.  
Singura problema cu drumul a fost intre Cardak si Bandirma, fiind seara si se merge pe coasta, erau multe musculite, care se lipeau de parbriz, fapt pentru care se consuma mai mult lichid de parbriz.
Ca si calitate a drumului, in 2013, a fost ok, ca orice drum expres din Turcia.

Edited by sarojna, 14 March 2018 - 15:49.


#8043
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.07.2016
Mai este si drumul prin Can - Balikesir - Izmir .
A fost careva pe acolo ?Cum este drumul - in comparatie cu drumul prin Edremit?
Eu de 15 ani merg pe Edremit , dar in ultimii ani mi se pare foarte aglomerat ( cand merg eu in august )

#8044
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 nactec_2016, on 14 martie 2018 - 17:15, said:

Mai este si drumul prin Can - Balikesir - Izmir .
A fost careva pe acolo ?Cum este drumul - in comparatie cu drumul prin Edremit?
Eu de 15 ani merg pe Edremit , dar in ultimii ani mi se pare foarte aglomerat ( cand merg eu in august )
Este un drum express ar trebuie si fie ok si mai putin aglomerat

Edited by sarojna, 15 March 2018 - 08:50.


#8045
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Eu plec la 4 - 4.30 din Bucuresti pana in ora 14.00 ajung in Küçukkuyu - hotel Club Gultur. 40 Euro pe noapte cu cina inclusa. Un hotel in regula cu piscina si plaja. Dimineata la ora 5.00 maxim  plecam si pana in ora 13.00 sunt in Kusadasi. Dimineata de cele mai multe ori semafoarele sunt pe verde sau intermitent se merge de placere pe coasta.
Nu am inteles traseul Can - Balikesir - Izmir D555. Din ce vad pe Google maps drumul este ciudat pustiu prin munti.
Imi place Turcia foarte mult. Anul acesta dupa cum am spus merg un tur de 3000 km. Drumul acesta l-as ocoli.

Attached Files



#8046
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.07.2016
As vrea o parere a unui coleg care a fost pe acolo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate