Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14159 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: IMPORTANT (20 membri au votat)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 voturi [35.00%])

    Procentaj al voturilor: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 voturi [65.00%])

    Procentaj al voturilor: 65.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#6085
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Mai rapid nu cred ca vei gasi, cel mai rapid a fost pana de curand cel pe Gukovo - Nova Zagora - Madrets - Pastrogor (cu tot cu cei ~15 km de drum bombardat), cu iesire prin Kapitan Andreevo / Edirne, insa nu mai e valabil de la inchiderea Na Republika. Shipka e mai lung, iar cel ales de catre tine e si ala lung si nu foarte usor.

#6086
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 15.07.2007
Merci Tyby . Ce sti de drumul 49 intre Razgrad si Targoviste ? Eu merg de la Razgrad pe E 70 dupa care fac dreapta pe drumul 51 Loznita -Razgrad

#6087
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdoruletz75, on 30 iunie 2014 - 05:02, said:

Merci Tyby . Ce sti de drumul 49 intre Razgrad si Targoviste ? Eu merg de la Razgrad pe E 70 dupa care fac dreapta pe drumul 51 Loznita -Razgrad

Am mers vineri pe razgrad - targoviste.e o portiune de vreo 10 km mai proasta.sepoate merge cu 100 km fara pb.in rest va pot confirma ca drumul prin razgrad e mai aglomerat decit in ceilalti ani.mult mai multe camioane.motorina in turcia intre 3.99 si 4.48.
Am schimbat euro in lire(intr-o benzinarie imediat dupa vama hamzabeyli) cu 2.85 lire pt un euro.
Traseul in turcia a fost gelibolu cardak bandirma balikeshir manisa izmir kusadasi.
Un pic mai lung decit cel clasic insa mai scurt in timp datorita faptului ca trece prin mai putine localitati.

#6088
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 20.01.2007
aveti idee cand se deschide drumul prin gurkovo?

#6089
cristicost

cristicost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 13.08.2011
te referi la dn 55 ?

#6090
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 20.01.2007
da, 55, Veliko Tarnovo - Gurkovo

#6091
cristicost

cristicost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 13.08.2011
nu stiu nimic ,pana plec sper sa-l deschida

este si varianta mea spre turcia ,anul trecut am citit pe forum despre ea si am incercat-o ,a fost ok

asteptam sa se intoarca din cei plecati sa ne povesteasca

#6092
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 20.01.2007
daca stie cineva sigur, sa posteze!

#6093
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Am găsit asta pe topicul Cu masina în Grecia postat de atupi. O noua stire spune ca estimarea ptr reparatiile din pasul Republika este sfarsitul lui iulie.
http://www.gabrovonews.bg/news/72774/
De asemenea bulgarii se apuca de un tunel pe sub Shipka http://dariknews.bg/...icle_id=1286632

Editat de alexalb, 30 iunie 2014 - 12:27.


#6094
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 20.01.2007
e clar !

#6095
24cata72

24cata72

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 28.06.2008

View Posteumorocanosul, on 30 iunie 2014 - 06:01, said:

Am mers vineri pe razgrad - targoviste.e o portiune de vreo 10 km mai proasta.sepoate merge cu 100 km fara pb.in rest va pot confirma ca drumul prin razgrad e mai aglomerat decit in ceilalti ani.mult mai multe camioane.motorina in turcia intre 3.99 si 4.48.
Am schimbat euro in lire(intr-o benzinarie imediat dupa vama hamzabeyli) cu 2.85 lire pt un euro.
Traseul in turcia a fost gelibolu cardak bandirma balikeshir manisa izmir kusadasi.
Un pic mai lung decit cel clasic insa mai scurt in timp datorita faptului ca trece prin mai putine localitati.
OK, dar restul drumului prin Bulgaria cum a fost ??? Nu sunt probleme sau restrictii dupa inundatiile care au fost ?

Editat de 24cata72, 30 iunie 2014 - 22:55.


#6096
charger30

charger30

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 28.02.2014

View PostPaperotzi, on 22 iunie 2014 - 23:04, said:

In vama Hamzabeyli nu este dispozitiv de raze X- ray, dar daca "simt" vamesi ceva te duc la raze la vreo 30 de km de vama. Sansa este insa infima in Hamzabeyli. Practic, turcii nu prea au ce sa caute suspect in masina. Principala lor grija e sa nubagi cantitati mari de alcool pur in Turcia, dar pentru asa ceva nu e nevoie de raze.
Probleme apar la sensul de iesire din Turcia, dar asta e treaba bulgarilor sau a grecilor. Bulgarii nu fac probleme, dar nu iti recomand sa te opresti la magazinul din vama inainte de intra in Bulgaria. O sa te caute de tigari (poti trece legal doar doua pachete). Din vama ei vad masinile care intra in magazin si atunci insista la controlul bagajelor. Daca vrei sa aduci tigari ia-le la intrarea in Turcia si pune-le in bagaj.
Mai problematic e la vama greaca. Scriu asta desi cineva facea misto pe aici. Da o cautare la probleme vama Turcia-Grecia si primul rezultat e de fapt o postare chiar de softpedia. Eu nu spun ca asa ceva se intimpla in mod frecvent. De fapt trebuie sa ai ghinion sa patesti asa ceva, dar...

In vana Hamzabeyli este dispozitiv X-Ray ... am avut eu ghinionul anul trecut sa ma bage la control!

#6097
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postalexalb, on 30 iunie 2014 - 12:26, said:

De asemenea bulgarii se apuca de un tunel pe sub Shipka.
Pasul Shipka l-am calarit si eu, 13 km de urcat si 15 km de coborat, numai serpentine ac de par. Daca-l vor strabate nu stiu ce se va intampla cu drumul vechi, am vazut destule pensiuni in varful pasului.

#6098
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.723
  • Înscris: 02.02.2009

View Post24cata72, on 30 iunie 2014 - 22:49, said:


OK, dar restul drumului prin Bulgaria cum a fost ??? Nu sunt probleme sau restrictii dupa inundatiile care au fost ?

E ok.am iesit la 16.00 din tara si la 20.00 eram in vama bulgara.

#6099
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Oameni buni, cititi si voi macar 2-3 pagini in urma. Acu' vreo cateva zile am scris eu destul de detaliat despre drumul prin Razgrad - Yambol - Lesovo, inclusiv timpi, trafic, starea drumului, etc. E chiar asa de greu sa faceti asta?!

#6100
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.441
  • Înscris: 27.04.2007
M-am intors pe 30.06 si va pot rezuma traseul parcurs: Galati - Calarasi - Silistra - Shumen - Karnobats - Burgas - Malko Tarnovo - Kirklareli - Havsa - Kilitbahir - Izmir - Bodrum. Total 2800km dus-intors.
Pe partea de Bulgaria drumul este impecabil, inclusiv s-a asfaltat portiunea Malko Tarnovo - vama. Zero radare in Bulgaria (exceptand unul in Silistra la intoarcere) si multe in Turcia. Ne-au oprit niste politai la un moment dat, cica am depasit cu 3km/h, respectiv 5km/h limita din zona !!! Adica eu aveam 125km/h si colegul 123km/h, in zona de 120km/h, in conditiile in care eram pe drum express cu limitare la 110km/h... Amenda scrisa 172 YTL = amintire pe hartie. Nu am platit-o si nu ne-a intrebat nimeni nimic la vama. La intoarcere am folosit autostrada, au tiuit portile, fara probleme in vama. Trecere ferry Kilitbahir - 24 YTL. Cazare intermediara dus in Kuccukkuyu, Club Gultur, 30Euro/noapte, intoarcere la Eceabat Hotel Boss II (nu va speriati ca e pe o ulita Posted Image era plin de romani si curat) tot 30E/noapte dupa negocieri; a cerut initial 48 Euro/noapte, iar cei care mai erau cazati ziceau ca au platit 39Euro/noapte pe booking.

Preturi carburant Bulgaria: motorina 2.51 - 2.67 leva/l la benzina nu am fost atent; Turcia: 4.15 - 4.49 YTL/l motorina, 5.03 - 5.58 YTL/l benzina. Am alimentat la LukOil in BG si la Alpet, Pacific si OP in Turcia. La Alpet am dubii asupra calitatii: am pus de 150YTL si mi s-a cam inecat motorul pe urcare - lipsa putere si STOP - Injection Fault...

Drumuri bune si sejururi excelente va doresc!

Editat de zugry, 02 iulie 2014 - 10:44.


#6101
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.283
  • Înscris: 01.06.2008
@zugry amenda e buna de facut focul daca nu e in pasaport,rusinica...fara hgs,la fel am procedat si eu,nu e nici un bai

#6102
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Daca nu te intreaba in vama, la intoarcere, de HGS, atunci chiar nu vad rostul achizitionarii lui. Cand ne-or da ei tot ce ne-au furat, promit ca o sa-mi iau HGS :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate