Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

De ce agatza masina de tuns parul?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.02.2009
Salutare!
De curiozitate, daca avem frizeri prin zona,...
ce le faceti voi masinilor voastre de tuns parul, de nu agata, iar cele cumparate, cam indiferent de pretz , agata?
mc

Edited by mergiculiftul, 22 August 2010 - 19:34.


#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Au indemanare :)

#3
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Dacă nu mai tragi repede cu mașina prin păr o să vezi că nici la tine nu mai agață. :)

#4
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.02.2009

 cezarica, on 22nd August 2010, 20:05, said:

Dacă nu mai tragi repede cu mașina prin păr o să vezi că nici la tine nu mai agață. :)

Ba da mei, agatza la cea mai mica miscare... la viteze de 2 mm/secunda...
si nici n-am parul des, ca sa zici ca se impotmoleshte in el, ci dimpotriva, deci unde-i problema?

si ce ma seaca e ca e a 3a sau a 4a masina pe care mi-o cumpar si face aceeasi treaba de cacao...

Edited by mergiculiftul, 22 August 2010 - 20:20.


#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Hmm....mie nu mi s-a intamplat niciodata sa agate...Folosesc un Phillips QC5170 pe baterie si chiar si cand e bateria slaba, taie destul de bine si nu agata.
Ce scula folosesti ?

#6
CIPRI_EO

CIPRI_EO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.05.2009
Salutare!
De curiozitate, daca avem frizeri prin zona,...  Sint in zona . Dinti la masina de tuns nu trebuie sa fie in V tare . trebuie subtiri . De la 100 lei in sus se gaseste masini de tuns bune dar si printre alea mai mult de jumate is doar  sa le cumperi sa pacaleasca cumparatoru . Am cumparat la inceput din lipsa de exprienta zeci pina am depistat cele bune. La magazin vinzatoarele le lauda dar nu au habar de o masina de tuns.Rowenta TN1010 isi merita bani din plin, se unge  dinti la cel mult al 2 tuns . Sint modele ce nu poti taia cu ele 2cm de par si alegi varianta la gunoi sau  la magazin mergi dai bani diferenta si iei alt marca un exemplu de mai sus

mergiculiftul    Masinile de tuns cu vibrare sint durabile exemplu 6 luni in frizerie chiar  si mai mult. Cele ce actioneaza cutitu se sus rin rotatie maxim 1 luna in frizerie.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Rowenta TN1010 am si eu si nu agata de loc parul, dupa cum zice si userul de mai sus, isi merita banii.

Edited by gumball3000, 22 August 2010 - 21:26.


#8
CIPRI_EO

CIPRI_EO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.05.2009
cezarica Dacă nu mai tragi repede cu mașina prin păr o să vezi că nici la tine nu mai agață.

NU NU Sint si masini de tuns  de noi  le cumperi si nu poti face un singur tuns ! la tomberon  Pur si simplu nu taie firul  de par ci il loveste ca 2 ciocane si il toceste si trage pe om de par. Raspuns clint ==SINT VIU=

Edited by CIPRI_EO, 22 August 2010 - 21:28.


#9
CIPRI_EO

CIPRI_EO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.05.2009

 CIPRI_EO, on 22nd August 2010, 21:27, said:

cezarica Dacă nu mai tragi repede cu mașina prin păr o să vezi că nici la tine nu mai agață.

NU NU Sint si masini de tuns  de noi  le cumperi si nu poti face un singur tuns ! la tomberon  Pur si simplu nu taie firul  de par ci il loveste ca 2 ciocane si il toceste si trage pe om de par. Raspuns client ==SINT VIU=


#10
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
da-i cu ulei de mecanisme fine pe cutitele masini si nu o sa mai ciupeasca

 

Edited by matzu_2003, 23 August 2010 - 05:12.


#11
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
 am sa rapund la intrebarea topicului... - de par. 





p.s. scuze off topic.

#12
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006

 mergiculiftul, on 22nd August 2010, 20:31, said:

Salutare!
ce le faceti voi masinilor voastre de tuns parul, de nu agata, iar cele cumparate, cam indiferent de pretz , agata?
Indiferent de cati bani dai pe o astfel de masina nu trebuie sa agate.Asta se intampla pentru ca cele 2 cutite nu calca bine unul pe celalalt si/sau nu sunt ascutite.Vezi daca se poate regla unul din cutite daca nu,trebuie ascutite. Eu am un Philips de vreo 3 ani,am dat vreo 80 lei la acea vreme si  merge impecabil.

#13
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Agata pentru ca virgula cutitele nu calca perfect unul pe celalalt. Daca intre cutite ramane o distanta cat de mica (un mic luft) parul nu este forfecat ci este culcat.
Daca se poate regla distanta atunci fa-o....daca nu, cumpara-ti alta masina de tuns.
Cam atat.

Edited by balama, 25 August 2010 - 13:46.


#14
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.02.2009
mda, merci tuturor de raspunsuri. "scula" e o chinezarie de 30ron marca Trion. dar banuiesc ca sistemul e cam acelasi la mai toate, deci numi explic de ce un philips nu agatza si toate chinezariile da. de aceea am deschis topicul...

#15
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Masinile de 2 lei din piata, etc.. sunt niste porcarii, parerea mea este ca e pacat de banii aruncati pe asa ceva.
Primul dezavantaj este puterea, desi este specificata o putere buna, ori este scrisa la plesneala specificatia, ori are randament slab.
Al doilea dezavantaj il reprezinta piesele de slaba calitate.

Daca in timp ce dai cu ea da semne de lipsa putere, poti sa o mai ungi, dar clar trebuie ceva mai bun.

Incearca sa faci un mic exces de calitate si sa iti cumperi o masina Moser. o sa ma pomenesti. Daca esti foarte grav cu banii poti incerca ceva gen Remington, dar sunt jucarii de calitate slaba.

#16
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006

 mergiculiftul, on 25th August 2010, 20:36, said:

banuiesc ca sistemul e cam acelasi la mai toate...
Nu.Nu au toate acelasi sistem.De exemplu la tine cutitele cu siguranta sunt actionate de un "vibrator' , pe cand astea mai scumpe au motor electric.

#17
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
eu am o masina de tuns philips http://www.domo.ro/E...Philips_QC_5010
este o bestie nu agata un fir de par desi are peste 3 ani
ma fac mereu cu nr 9 e super ok se ascute singura chiar merge de tuns classic
bafta

#18
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Reinvii acest post..

Am un Moser Primat 1230 si desi e aproape noua nu mai taie decit daca merg cam cu 1-1,5 cm din latimea lamei.

Altfel..nu taie, se ingituie.

Am curatat-o si uns-o..
Stie cineva CUM si CU CE as putea ascuti cutitele acasa?
Daca nu, la vechile masini de rectificare plana se poate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate