Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Pensiunea AGRO (...turistica)

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Sa stii ca ai dreptate. Plus de asta aria e in continua dezvoltare.
M-am uitat pe date , la numarul de mesaje si topicuri comparativ cu numarul de vizualizari. Concluzia este ca aria este foarte citita. Probabil ca multi nu au experienta in acest domeniu dar cauta sa se reorinteze. Eu zic sa nu le fie jena sa puna intrebari indiferent cat de penibile li s-ar parea. Nu toti au fost invatati iar p-aici sunt multi dascali de mare valoare.

Da Horia, si pe mine ma incanta ideea petrecerii Revelionului acolo. Obiceiurile sunt fascinante, ursul, capra, mascatii.! De tv te vaiti? Pai avem cablu + internet. :)
Eu cam vreau sa ma retrag acolo pt ca am identificat multe oportunitati.
Plus de asta vreau sa identific cat mai multe trasee off-road pt ca in ultima vreme am cam lasat deoparte aceasta pasiune a mea.

Edited by kos_funny, 02 September 2010 - 14:44.


#20
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postkos_funny, on 2nd September 2010, 14:36, said:

Sa stii ca ai dreptate. Plus de asta aria e in continua dezvoltare.
M-am uitat pe date , la numarul de mesaje si topicuri comparativ cu numarul de vizualizari. Concluzia este ca aria este foarte citita. Probabil ca multi nu au experienta in acest domeniu dar cauta sa se reorinteze. Eu zic sa nu le fie jena sa puna intrebari indiferent cat de penibile li s-ar parea. Nu toti au fost invatati iar p-aici sunt multi dascali de mare valoare.

Da Horia, si pe mine ma incanta ideea petrecerii Revelionului acolo. Obiceiurile sunt fascinante, ursul, capra, mascatii.! De tv te vaiti? Pai avem cablu + internet. :)
Eu cam vreau sa ma retrag acolo pt ca am identificat multe oportunitati.
Plus de asta vreau sa identific cat mai multe trasee off-road pt ca in ultima vreme am cam lasat deoparte aceasta pasiune a mea.
si cind te gindesti cit a trebuit moderatorilor sa-si dea acordul :peacefingers: sa-ti traiasca baiatul.

#21
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am avut si avertisment pe tema asta. :)
Tare as vrea sa il vad pe Spare-me cum se mai justifica acum, cand aria are un succes mai mare decat prevedeam si eu.

#22
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postkos_funny, on 2nd September 2010, 17:41, said:

Am avut si avertisment pe tema asta. :)
Tare as vrea sa il vad pe Spare-me cum se mai justifica acum, cand aria are un succes mai mare decat prevedeam si eu.
aici am gasit mai multe info chiar decit de pe forumuri agricole, mai ales ca sunt din experienta obtinuta in viata de zi cu zi a celor care posteaza aici,cu bune si cu rele

#23
fermanimalelor

fermanimalelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2011
Va salut si va felicit pentru tot ceea ce se intampla pe aceasta sectiune a forumului. Eu am descoperit acest forum acum cateva zile si dupa ce m-am inregistrat si am inceput sa citesc topicurile, mi-am dat seama ce nickname pompos mi-am mai pus:-) Si eu as vrea sa imi fac o ferma, insa o ferma turistica ca sa-i zic asa. Partea proasta e ca in afara de gaini si iepuri nu am avut alte animale niciodata, deh, stau eu la casa dar ...la oras. De cateva zile citesc topicurile si pe bune ca m-am mai desteptat nitel, asa ca, pentru mine stimate Dom' doctor Horia, e plus valoare si deci multumesc din suflet. O sa continui sa citesc cu interes, oricum cred ca mai am multa lectura ca practic ma intereseaza tot de pe Agricultura. Astfel sa pot sa-mi fac o imagine cat mai clara despre tot ce ar insemna o ferma , de la produs furaj pentru animale pana la produsul finit (carne branza oua) dar si cultura altor plante gen capsuni etc. Asadar multumesc tuturor pentru intrebarile puse dar si pentru raspunsurile date.

#24
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stii, toata tarasenia cu aria asta agricola a inceput, de fapt, aici.

Pe timpul acela, nu eram moderator ...

Edited by horia66, 21 February 2011 - 22:28.


#25
fermanimalelor

fermanimalelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2011
Stiu, in acest moment , adica la 01:12 am ajuns la pagina 42, am citit absolut tot topicul :-))) mi-au trebuit cateva zile , bine am mai si mancat :-)) joke. De acum, incet incet ma apuc sa citesc restul, apoi cred ca sunt pregatit sa incep miniferma pe care mi-o doresc. Multumesc inca o data!

#26
karaharman

karaharman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.02.2011
mai e deschisa tema cu pensiunea sau e incheiat subiectul? nu de alta dar a fost si visul meu candva si m-as baga la niscaiva intrebari...

#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Shoot !

#28
karaharman

karaharman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 23rd February 2011, 22:20, said:

Shoot !

pai sa incep cu inceputul: dupa ce ne-am mutat la tara si am terminat de construit casa in care locuim acum, am vandut ce aveam la bucuresti si ne-am platit toate datoriile mai ramasesera ceva bani. tocmai atunci a aparut cam la 200 m de casa noastra o alta de vanzare. casa veche dar cu adevarat renovabila iar terenul de 2000 mp, suberb, cu copaci batrani, bolta de vita etc. exact cum ne-am fi dorit sa fie proprietatea noasta. si atunci ne-am zis: de ce nu? e o investitie buna si poate o s-a facem candva pensiune sau poate o sa ne mutam noi in ea. am renovat-o complet si au rezultat 5 dormitoare cu doua bucatarii si 2 bai. nu are rost sa povestesc de ce am renuntat s-o facem pensiune. numai cand am citit cate aprobari trebuie, apoi dupa ce am mai auzit pe la cunostinte ce spagi se dau la antrec, garda, pompieri etc. am hotarat s-o pastram asa cum e pentru rude, prieteni, fosti colegi (in majoritate bucuresteni). si ca sa vezi... cand am citit prima postare imi descopar o gramada de bile negre si incep sa ma bucur ca nu m-am riscat s-o fac pensiune.
mai exact:
- si eu am o baie la 2/3 camere. ce-i drept cei care vin aici fie se cunosc intre ei fie ii cazam separat (ceea ce by the way nu-i asa usor caci trebuie la urma curatate 2 bai si 2 bucatarii pentru 4 oameni)
- si eu am hidroforul langa casa si probabil ca se aude (nu stiu cat de tare dar alfel n-ar fi presiune deloc). unde crezi ca ar merge pus?
- apa calda avem, non stop, asta cat tine boilerul de 100 l. daca un dus de bucurestean tine 45 de minute urmatorul bucurestean mai pupa apa calda peste 3 ore.
- nu avem par, noroi si alte chestii din astea... in schimb avem paianjeni... pe care acu' ii tragi cu aspiratorul si in 5 minute apar fratii lui.
- am asternuturi colorate... si prosoape la fel...

ce-i drept noi nu avem profit dar daca am fi vrut sa avem... cat crezi ca as fi putut cere pe o camera (numai iulie si august) ca sa imi pot permite tot ce trebuie inclusiv calcatul asternuturilor apretate chiar si pentru o noapte asta pe langa plata femeii care sa intretina gradina, sa faca curat, curent, apa, cablu tv, consumabile, fara sa punem la socoteala recuperarea investitiei initiale, impozite, spagi si un curs de manager in turism?

scuze daca par rautacioasa... ca n-am avut intentia... doar vroiam sa povestesc ce repede mi s-a spulberat un vis mai vechi  :D

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu as incepe discutia cu altceva: de ce crezi ca ar veni cineva la pensiunea ta ? (apropo, dar in alta parte decat dobrogea, n-ati gasit sa va mutati ? Nu o zic cu rautate ...).

Ar fi doua motive pt. ca cineva sa vina la tine (la pensiune):

a. locatia se afla langa un oras mai mare si vin oameni in delegatii, iar raportul calitate / pret e mai bun decat la hotel, sau

b. locatia este de la foarte buna in sus ca zona de vacanta.

2: ideea cu cele 2 bucatarii nu mi se pare stralucita. De ce ? Pentru ca cine vine la o pensiune (ori in delegatie, ori in vacanta) nu are nici un chef sa mai si gateasca.

Ori sunt destul de stransi la punga si mai vin cu ceva mancare la ei, eventual niste caserole cu mititei sau fripturi sa le puna pe vreun gratar in curte si niste baxuri cu bere - si in cazul asta ar fi nevoie doar de vreo 2-3 frigidere pe un hol,

ori prefera sa comande ceva de mancare, care se poate prepara rapid - gen omleta, fripturi, crenvursti, salate - dar aici iti va trebui sa te autorizezi si ca restaurant - ceea ce poate fi un pic mai complicat. Si in cazul asta ai nevoie doar de 1 bucatarie, dar dotata profi.

3. Ideea cu baile la comun mi se pare din start dezagreabila. Nu e mare lucru sa faci o baita de 1,5 x 1 m la (sau in) fiecare camera. Gandeste-te ca poate "cucoana" vrea si ea sa mai iasa din rutina zilnica de la oras si se duce / se intoarce din baie mai neglige, ca sa para si mai interesanta sotului (de mult) plictisit. Ce faci, o pui sa se infasure in toate prosoapele, ca sa n-o vada vecinii de camera ?

Tot ca un bonus de confort, eu as pune si cate un mic frigider in fiecare camera. Si daca vine un cuplu pt. minim 3-4 zile, poti sa le oferi si o sampanie la sosire (gasesti cu 11-12 ron la metro).

4. preturi: eu am gasit in tara camere duble (2 persoane) cu mic dejun, la 130-135 ron. Ma refer la cele mai mici preturi, la pensiuni curatele.

5. cearsafuri: sunt oameni care nu suporta sa doarma in acelasi asternuturi in care au dormit si altii. Cum ii convingi ca nu se intampla asa ceva ? Cu cearsafuri albe, apretate si calcate. Cat crezi ca te-ar costa spalarea unei lenjerii de pat, apretare si calcare ? Fa un calcul.

6. hidroforul cred ca ar trebui pus intr-o incinta antifonata. Se poate antifona acel spatiu, cu cofraje de oua fixate pe pereti (din acelea de carton). Nu glumesc.

7. paianjeni: se poate pune un afis stilizat pe un perete, care anunta ca "paianjenii se dezvolta numai in spatii unde aerul este foarte curat" (ca un citat, cauti un autor pe net...). Iarasi nu glumesc. Sunt un indicator de puritate a aerului in halele zootehnice din ferme....

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkaraharman, on 24th February 2011, 10:26, said:

- si eu am hidroforul langa casa; unde crezi ca ar merge pus?
Fa o groapa in pamant (eventual betonata sau zidita) la cca 1,5 m, pune un capac de vizitare (cu polistiren pe dinauntru) si la capac un lacat sa nu vina noaptea sau ziua cand esti la plaja careva la furat!

#31
karaharman

karaharman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 24th February 2011, 21:10, said:

Eu as incepe discutia cu altceva: de ce crezi ca ar veni cineva la pensiunea ta ? (apropo, dar in alta parte decat dobrogea, n-ati gasit sa va mutati ? Nu o zic cu rautate ...).

Ar fi doua motive pt. ca cineva sa vina la tine (la pensiune):

a. locatia se afla langa un oras mai mare si vin oameni in delegatii, iar raportul calitate / pret e mai bun decat la hotel, sau

b. locatia este de la foarte buna in sus ca zona de vacanta.

in primul rand merci de rapuns.
in dobrogea ne-am mutat penca are marea neagra si oricum ne-am mutat pentru noi si nu ca sa facem turism... asta ar fi fost ceva colateral de asta a si ramas ca si casa pentru musafiri.
oricum cred ca m-am exprimat io putintel neclar. ideea mea ar fi fost un fel de "private holiday rental" cum se gasesc prin grecia, spania, italia etc. si nu o pensiune clasica. adicatalea io iti dau cheia unui apartament (cu 2 sau 3 dormitoare) sau toata casa si cer un pret moderat pe zi iar la final sa existe un tarif pentru curatenie.

ca si motive: excludem din start categoria oamenilor in delegatie... locatia este de vacanta si, mai mult, de un anumit fel de vacanta. eu nu pot sa-ti aduc marea mai aproape, nici restaurantul si nici nu poci sa-i ofer doamnei sezlong si gin tonic pe plaja. si nici nu vreau. nu stiu daca ai vazut filmul "un an bun" in care patroana unui restaurant dintr-un mic orasel din franta avea o vorba pentru americanii nemultumiti, ceva de genul:"you'll find pizza in marseille and mcdonalds in lyon".
n-o lua ca pe o rautate... cu asta vreau sa spun ca nu toti oamenii sunt potriviti pentru toate locatiile. avem si noi prieteni buni care nu vin aici nici gratis pentru ca nu se potrivesc cu locul.

View Posthoria66, on 24th February 2011, 21:10, said:

2: ideea cu cele 2 bucatarii nu mi se pare stralucita. De ce ? Pentru ca cine vine la o pensiune (ori in delegatie, ori in vacanta) nu are nici un chef sa mai si gateasca.

Ori sunt destul de stransi la punga si mai vin cu ceva mancare la ei, eventual niste caserole cu mititei sau fripturi sa le puna pe vreun gratar in curte si niste baxuri cu bere - si in cazul asta ar fi nevoie doar de vreo 2-3 frigidere pe un hol,

ori prefera sa comande ceva de mancare, care se poate prepara rapid - gen omleta, fripturi, crenvursti, salate - dar aici iti va trebui sa te autorizezi si ca restaurant - ceea ce poate fi un pic mai complicat. Si in cazul asta ai nevoie doar de 1 bucatarie, dar dotata profi.

2. cred ca am explicat ce e cu cele doua bucatarii. cine n-are chef sa gateasca (nici eu nu prea aveam pe vremea cand munceam si aveam 18 zile de concediu pe an) nu ar avea de ce sa vina aici. cu frigiderele: cred ca un frigider mare cu congelator in fiecare bucatarie e suficient.

View Posthoria66, on 24th February 2011, 21:10, said:

3. Ideea cu baile la comun mi se pare din start dezagreabila. Nu e mare lucru sa faci o baita de 1,5 x 1 m la (sau in) fiecare camera. Gandeste-te ca poate "cucoana" vrea si ea sa mai iasa din rutina zilnica de la oras si se duce / se intoarce din baie mai neglige, ca sa para si mai interesanta sotului (de mult) plictisit. Ce faci, o pui sa se infasure in toate prosoapele, ca sa n-o vada vecinii de camera ?

Tot ca un bonus de confort, eu as pune si cate un mic frigider in fiecare camera. Si daca vine un cuplu pt. minim 3-4 zile, poti sa le oferi si o sampanie la sosire (gasesti cu 11-12 ron la metro).

3. a. sunt perfect de acord cu tine si de-aia ma si gandisem la inchiriat apartament sau toata casa.
e mare lucru sa faci mai multe bai atunci cand casa e deja construita si nu poti sa-i strici arhitectura si camerele nu-s foarte mari asa ca nu poti lua din ele. hehehe.... pai pe aici se umbla in prosop si prin curte... dar crede-ma ca daca-i demult plictisit nu mai ajuta decat o vecina de apartament cu vreo doaj de ani mai tanara. na... ca mi-am gasit o bila alba!

b. pentru asta exista hilton... io le-as fi oferit fructe si legume din curte... paine de casa... si oua de la gainile personale. parerea mea!

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkaraharman, on 25th February 2011, 09:28, said:

daca-i demult plictisit nu mai ajuta decat o vecina de apartament cu vreo doaj de ani mai tanara.
Cred ca ar merge si daca nu e plictisit!

#33
karaharman

karaharman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 24th February 2011, 21:10, said:

4. preturi: eu am gasit in tara camere duble (2 persoane) cu mic dejun, la 130-135 ron. Ma refer la cele mai mici preturi, la pensiuni curatele.

5. cearsafuri: sunt oameni care nu suporta sa doarma in acelasi asternuturi in care au dormit si altii. Cum ii convingi ca nu se intampla asa ceva ? Cu cearsafuri albe, apretate si calcate. Cat crezi ca te-ar costa spalarea unei lenjerii de pat, apretare si calcare ? Fa un calcul.

6. hidroforul cred ca ar trebui pus intr-o incinta antifonata. Se poate antifona acel spatiu, cu cofraje de oua fixate pe pereti (din acelea de carton). Nu glumesc.

7. paianjeni: se poate pune un afis stilizat pe un perete, care anunta ca "paianjenii se dezvolta numai in spatii unde aerul este foarte curat" (ca un citat, cauti un autor pe net...). Iarasi nu glumesc. Sunt un indicator de puritate a aerului in halele zootehnice din ferme....

4. la preturi nu ma bag ca n-am facut socoteala ce si cat ma costa pana acum iar micul dejun se exlude din start la genul asta de pensiune.

5. da... si eu sunt unul dintre ei. nici lu mama nu mi-as permite sa-i pun un cearsaf in care am dormit eu mai intai. si da din nou, s-ar putea sa ai dreptate si sa nu coste mare lucru daca omul sta un minim de 6-7 zile. si cand o sa ma gandesc la asta serios o sa fac si un calcul. in alta ordine de idei eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic... iar un asternut curat miroase a curat si nu a crema de plaja a lu' verisoar'mea.

6. asta ar fi simplu de rezolvat si promit ca la vara, cand dau drumul la apa, o sa verific cat e de silentios sau nu.

7. pentru asta chiar imi vine sa te pup. ptiu... doua bile albe... deja cred ca incep sa ma gandesc serios la inchiriat... ca de... criza

View Postdorel232004, on 25th February 2011, 09:31, said:

Cred ca ar merge si daca nu e plictisit!
te bagi? hai ca ma lansez in afaceri...

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkaraharman, on 25th February 2011, 09:40, said:

te bagi? hai ca ma lansez in afaceri...
Baga si tu o poza!  :deadtongue: Poate te prinde jumatatea muncitoare si te uiti dupa paianjani cu un ochi, in week-end! :confuzzled:

Edited by dorel232004, 25 February 2011 - 10:48.


#35
karaharman

karaharman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdorel232004, on 25th February 2011, 10:47, said:

Baga si tu o poza!  :deadtongue: Poate te prinde jumatatea muncitoare si te uiti dupa paianjani cu un ochi, in week-end! :confuzzled:

poza cu ce? cu juna vecina de apartament?

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkaraharman, on 25th February 2011, 10:51, said:

poza cu ce?
Pai eu am inteles ca tu vrei sa intri in afaceri, nu vecina!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate