Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Copiii de azi, crescuti cu "frica" de a iesi afara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#19
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostSundanceKid, on 23rd August 2010, 14:23, said:

eu cand eram mic, aveam stiuleti de porumb pe post de masini. acu stau si pazesc iphone'urile copiilor de 11 ani ..

Eu când eram copil jucam Pac Pac pe coclauri cu vecinii și colegii mei de la școala generală. Era super, veneam seara acasă rupt și murdar ca un porc, dar eram fericit :coolspeak:


View PostAndyM, on 23rd August 2010, 15:58, said:

Degeaba ziceti voi "pe copilul meu il invat sa joace fotbal de mic", daca atunci cand se va duce la scoala in clasa I, colegii lui vorbesc despre ce misiuni au facut in GTA 4 si vin la voi si va trag de mananeca "Tati, vreau si eu calculator", "tati, vreau sa joc si eu gta 4", nu va convinge, si atunci cand va pleca la "fotbal" da` fuga la colegu` de banca acasa sa se joace pe calculator.

E usor sa te gandesti ca-ti feresti copilul de "bestiile din interior", dar atata timp cat la scoala (ca altundeva, se pare ca nu mai are unde), se vorbeste numai despre jocuri pe calculator...

Poate e mai bine să nu ai copii, în zilele astea...Nu mă refer la avort, evident.

#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cand eram mic , stateam si pana la 11 noaptea afara . Tevi cu cornete , colectii de surprize , timbre , era distractiv . Ajungeam si la cativa km de casa , dar nu erau atatea pericole ca acum . Cine mai are curaj sa joace fotbal pe strada acum ? Stateam mai mult pe afara decat in casa pe vremea aia . Colegii de clasa nu ii vedeam doar pe mess ca acum .

#21
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Nu sunt foartre "batran" dar comparand modul de viata de acum cu cel de cand eram eu mic, se vad diferentele:
Atunci:
- tevi cu cornete
- pistoale si baloane cu apa
- fotbal pe unde apucam (mai dadeam in dacia lui vecinu' si sarea la noi)
- furam cirese, struguri, floricele, nuci tot ce prindeam
- faceam cazemate si tot felul de chestii iarna
- ne jucam ascunsa pe unde apucam
- cumparam gume turbo, bucuria mea

Acum:
- jocuri
- droguri

Aveam coatele si genunchii beliti, cand mancam fructe nici nu ma spalam pe maini, si nu am patit nimic din cauza asta, acum vad ca la toti copii le-a scazut sistemul imunitar.
Cand eram mic, eram putin gras, cu toate astea alergam de rupeam, mai ales cand iesea cate un mos cu parul la noi. Acum ma uit la astia mici, alearga 50m si sunt terminati.

Acum astia nu se mai ating de nimic, nici macar nu vor sa mai faca sport.

#22
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostOwidiu, on 24th August 2010, 20:18, said:

- tevi cu cornete
- pistoale si baloane cu apa
- fotbal pe unde apucam (mai dadeam in dacia lui vecinu' si sarea la noi)
- furam cirese, struguri, floricele, nuci tot ce prindeam
- faceam cazemate si tot felul de chestii iarna
- ne jucam ascunsa pe unde apucam
- cumparam gume turbo, bucuria mea

- faceam razboaie cu tiganii
- fierbeam castane si le vindeam ca radiere
- ne suiam pe bloc si faceam avioane
- jucam ascunsa si ramaneam blocati prin canale
- ieseam afara la 8 dimineata, veneam la 13, mancam, ieseam inapoi si ne intorceam seara la 10

#23
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Articolele de genul asta sunt pentru mine ca si cititul din Biblie, dau aprobator din cap si apoi imi vad de treaba mea ca si inainte.

Fiica-mea abia la 2 ani a vazut live o gaina si o vaca, eu la varsta mea inca n-am vazut o bufnita si am mari rezerve ca daca ma trimiti dupa patrunjel il si nimeresc. Sunt bine merci, n-am murit.

Nu ai cum sa lasi copilul sa umble singur afara, asta m-a si frapat de altfel, n-am vazut copii neinsotiti in parc. Mi se pare si firesc, parintii au datoria de a fi adulti responsabili.

Iar treaba cu cazutul din copac mi se pare chiar o exagerare, sa ne povesteasca un ortoped sau un neurochirurg si atunci il cred de beneficii. Pana una alta eu ca parinte nu-mi asum riscul asta.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSundanceKid, on 24th August 2010, 23:34, said:

- faceam razboaie cu tiganii
- fierbeam castane si le vindeam ca radiere
- ne suiam pe bloc si faceam avioane
- jucam ascunsa si ramaneam blocati prin canale
- ieseam afara la 8 dimineata, veneam la 13, mancam, ieseam inapoi si ne intorceam seara la 10
idem +
pe 10 incepam ascunsa (cu parintii),  nu ne gasea nimeni pana pe la 1:30.

#25
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

Quote

Asta îmi amintește că și eu stau prea mult prin casă... Nu prea am cu cine să ies. Noroc că mai am ceva treburi de rezolvat sau că mă mai apucă și pe mine dorul de afară uneori. Când o să am pietenă sigur nu o să stau mult în casă. Iar dacă o să am copii îmi va face mare plăcere să mergem împreună cu bicicleta.


e exact pe dos, o sa ai prietena cand o sa iesi din casa mai mult...

apropos, sigur sunt activitati pe care le poti face in aer liber, de exemplu sa citesti... pur si simplu iesi in parc cu cartea si citeste acolo... asa, ai mai multe sanse sa intalnesti pe cineva sau oricum, mai iei aer.


a, si ce faceam cand eram mic? :) pai multe din cele deja puse mai sus... ce ar mai fi de adaugat ar fi asa ar fi cursele de urcare si coborare rapida pe scara blocului (de la 1 la 10 si inapoi)... partea interesanta era sa faci asta asa de repede ca vecinii iesiti in usa datorita zgomotului produs la urcare sa nu te recunoasca la coborare ca dupa aia era jale cu tata acasa :)
urcatul in copaci, si acum ma uit cu drag la un tei din curtea blocului caruia i-am rupt varful acum vreo 20 si ceva de ani si acum e mare si frumos (nu stiu de ce am vrut eu sa urc pana in varf si s-a rupt cu mine :) )...
geamuri sparte pe la vecini din cauza jucatului de fotbal oriunde, inclusiv in parcare, rotile masinilor fiind barile portii... pe atunci erau vreo 5-6 masini intr-o parcare de 15 locuri, deci loc berechet de fotbal...
batai cu cornete, in general se termina cu administratorul crizat si pus pe scandal pentru ca iar trebuia \"tanti Nuti femeia de serviciu\" sa stranga totul dupa noi...

a, si cele mai tari baute, cand eram pusti, erau de Pasti cand aveam voie sa stau afara dupa 12 sa prind invierea cu prietenii :) cam la ora aia inviam si eu dupa bauta crunta de dinainte :) cea mai penala faza a fost cu un prieten care a insistat sa urce pe treptele bisericii sa ia lumina mai aproape de sursa si s-a dezechilibrat si a reusit ca in cadere sa si vomite stropind totul in aer... noroc ca mergeam la biserici mai departe de casa unde nu ne cunostea lumea....

revenind la momentul actual, ma bucur ca fi-mea tropaie prin curte toata ziua si ca mai sunt inca 4-5 copii de 4-5 ani in casele vecine... efectiv plange ca vrea in curte si imi pare bine ca ptr ca trebuie sa stau cu ea stau si eu mai mult afara in aer liber... animale a vazut de s-a saturat, mergem la ferma animalelor destul de des, Zoo si altele (desi are 1 an si 9 luni si nu pricepe prea mult pe acolo :) )... in general incerc sa o scot pe afara de cate ori pot si desi nu intotdeauna e cel mai comod lucru pentru mine o iau cam peste tot... daca trebuie sa merg pana la colt sa iau ceva o iau cu mine, sa mai faca miscare... a, si apropos, a crescut inima in mine cand acum 1 saptamana a inceput sa mearga pe trotineta...

Edited by akajohn, 24 August 2010 - 23:58.


#26
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmaltese, on 24th August 2010, 22:47, said:

Articolele de genul asta sunt pentru mine ca si cititul din Biblie, dau aprobator din cap si apoi imi vad de treaba mea ca si inainte.

Fiica-mea abia la 2 ani a vazut live o gaina si o vaca, eu la varsta mea inca n-am vazut o bufnita si am mari rezerve ca daca ma trimiti dupa patrunjel il si nimeresc. Sunt bine merci, n-am murit.

Nu ai cum sa lasi copilul sa umble singur afara, asta m-a si frapat de altfel, n-am vazut copii neinsotiti in parc. Mi se pare si firesc, parintii au datoria de a fi adulti responsabili.

Iar treaba cu cazutul din copac mi se pare chiar o exagerare, sa ne povesteasca un ortoped sau un neurochirurg si atunci il cred de beneficii. Pana una alta eu ca parinte nu-mi asum riscul asta.
Eu in cartier stateam toata ziua, de cand ma sculam, mai veneam sa mananc si apoi afara. Nu am patit nimic. Imunitatea copiilor se poate imbunatatii pana pe la 10 ani, de aia cand mergi la tara iarna, vezi oameni sanatosi purtand doar un cojoc, pentru ca asa au crescut. Daca ai zgarieturi cand esti mic, organismul se adapteaza sa produca un numar mai mare de anticorpi decat la un copil care a stat doar in casa.
Cu cazutul din copac? Pai cazi o data, de doua ori, pana ce inveti sa te urci bine in copac.
Pe cartoon network la ora 11 se terminau desenele, incepea TCM deci nu aveam ce face noapte, decat sa dorm.

#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dozele cu bete de chibrit :) . Cica ar fi fost periculoase , dar nu am patin niciodata nimic si nici nu am auzit sa fi patit cineva ceva . Mergeam des cu scoala la padure , sau in excursii . Practica la struguri si rosii . Eram obisnuiti afara . Ca sa nu mai zic ca eram obligati sa ne cataram dupa frunze de dud pentru viermii de matase .

#28
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostOwidiu, on 25th August 2010, 17:23, said:

cand mergi la tara iarna, vezi oameni sanatosi purtand doar un cojoc, pentru ca asa au crescut.


doar un cojoc? adica? nu tu chiloti, ciorapi, pantofi/cizme/opinci, camasa, nadragi? io recunosc ca inca nu i-am vazut.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
iarna faceam oameni de zapada si topogan la 2.5 m inaltime

#30
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlucifer76, on 23rd August 2010, 19:51, said:

Cand eram mic , stateam si pana la 11 noaptea afara . Tevi cu cornete , colectii de surprize , timbre , era distractiv .

Crede-ma ca asta-seara, intrand cu masina in Bucuresti dinspre Pitesti cu geamu din stanga deschis - zbang! un cornet in obraz. N-am putut sa ma supar  caci stiam ca-l merit cu varf si indesat: cand eram copii aruncam dintr-un parculet cu castane in masini - ce tembeli. Partea faina era cand cate un sofer furios oprea si ne lua la fuga... pe unu l-a prins si de-atunci (nu mai tin minte ce-a facut cu el) ne-am cam lecuit.

Partea cea mai neplacuta e ca nu mai poti - nu-i voie - sa-ti asumi nici un risc listat ca "acceptabil" - fie ca esti copil, adult sau  firma, nimic. Daca faci  un credit de risti sa-ti pierzi casa, nevasta si copiii (caci divorteaza pe motiv de sot incapabil si incompatibil deci copiii raman la ea) - asta e acceptabil, alte riscuri nu.

View Postcharme, on 25th August 2010, 19:16, said:

doar un cojoc? adica? nu tu chiloti, ciorapi, pantofi/cizme/opinci, camasa, nadragi? io recunosc ca inca nu i-am vazut.
opinci ... mai merge, daca-i zapada mare.  Da chiloti,  categoric nu!  A,  daca-s din acelasi material cu cojocul sau opincile atunci poate...

View Postfloryyn, on 23rd August 2010, 18:52, said:

......
Poate e mai bine să nu ai copii, în zilele astea...Nu mă refer la avort, evident.
sau macar scoala s-o scoata din programa obligatorie.

Edited by blimpyway, 26 August 2010 - 01:18.


#31
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View PostSundanceKid, on 24th August 2010, 23:34, said:

- faceam razboaie cu tiganii
- fierbeam castane si le vindeam ca radiere
- ne suiam pe bloc si faceam avioane
- jucam ascunsa si ramaneam blocati prin canale
- ieseam afara la 8 dimineata, veneam la 13, mancam, ieseam inapoi si ne intorceam seara la 10
astea faceam si eu in plus ma bateam cu tiganii,fugeam de acasa,vindeam musetel din fata blocului :P
acum as fi preferat ca sa fi avut niste supercomputere cu superjocuri in copilarie.
viitorul cred ca asa va fi :ne vom muta cu toii in lumea virtuala( care nu va fi copia infidela de azi cu de o calitate 100% ) iar acolo ne vom implini toate dorintele ,in timp ce robotii vor avea grija de corpurile noastre scufundate in gel. :notangel:

#32
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
imi amintesc de lungile sesiuni de masturbare o da alea da vremuri :confuzzled:

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
filme etichetate cu patratul rosu.

#34
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
hm.
pai eu la o varsta mai mica am facut inot la complexul sportiv lia manoliu, karate la un club sportiv.
cand eram mai mic ieseam cu mingea dar aveam un anume cerc oarecum redus de prieteni, care, odata cu trecerea timpului s-a cam imputinat, "fiecare cu viata lui".
dar nu prea am mai iesit, probabil din cauza comoditatii, pe langa asta nici cheltuitor nu prea sunt.
prefer sa citesc ceva care sa imi placa (marioneta de robert harris e o carte foarte buna, cam rar asemenea carti bune :inlove: ), sau sa ma uit la tone de seriale si filme (24, toate seriile CSI, lege si ordine toate seriile, celebre filme de actiune etc etc etc), sa navighez de nebun pe net... :lol: .


in scoala si liceu nu prea am avut colegi ca lumea, nu mi-au placut de loc;
de un an am intrat la facultate dar mai toti sunt din provincie, pe langa asta, e facultate, trebuie sa trag tare, diploma, master etc. deja se presupune, pe un ton cliseic evident.. <_<, ca "pai ma, deja la varsta de XX ani trebuia sa x,y,z,q,w etc".

in fine, ma bazez pe ideea calitatii, poti avea 5000 de oameni cunoscuti tie, daca ii ai doar de dragul de a-i avea..

ma rog, alta cauza ar fi ca nu stau intr-o zona cu oameni mai de varsta mea. de fapt sunt, dar stateau in fata blocului si spargeau seminte toata ziua, nici liceul nu cred ca il au acei oameni. plus de asta, e si o zona linistita, fara prea multa activitate.
ma gandesc ca daca eram un "hood-man" aveam mai mare succes.
dar din moment ce sunt genul de om mai linistit, e cam complicat.
dar dorm la fel de bine noaptea..
dar cauza a fost in principiu comoditatea si oarecum "lipsa de chef", poate si pt ca uneori vreau sa fiu tras de maneca :lol:

mie mi se par niste lucruri destul de repetitive textele astea de genul "ba eu cand eram mic (acum ihiiiiii ... ani) faceam nu-stiu-ce, ieseam afara (ca si cum acuma lumea nu mai iese si nu stiu eu.. ).

sigur, acuma hai sa umplem nr de posturi, topicuri etc cu texte de genul "pe vremea mea nu era internet..", dar vad multa lume (>20 ani) care dau buzna la telefoane cu internet, ce lume ipocrita..

in fine, nu cred ca am postat chiar tot, poate mai revin cu alte idei.

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
oh bine ca mi-ai amintit ...

pe la 7-8 ani mergeam/fugeam cu cercul ... (cauciuc si sarma de fier in forma de U la un capat)

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Topicul asta parca era despre copiii de azi.
"Anii 90" sau "Ce faceam cand eram mici", erau un pic mai jos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate