Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Copiii de azi, crescuti cu "frica" de a iesi afara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#55
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 lucifer76, on 7th September 2010, 06:51, said:

Sanatatea in primul rand . Cati obezi erau acu 20 30 de ani ? Mancam numai fast food atunci ? Nu . Si alergam ca disperatii nonstop . Fotbal , excursii , bicicleta , patine .
Si cum zicea si Dheus , socializarea . Cunosteam copii din tot cartierul , colegii de clasa ii vedeam zilnic si dupa ore , nu erau doar in lista de mess .

da nenea, dar acum 20-30 de ani probabil ca dupa ce terminai facultatea sau liceul nu iti mai bateai capul cu "hai sa vad unde sa lucrez, ca nu-mi asigura nimeni fundul".

poate ar trebui sa te mai plimbi si tu putin prin parcuri si vei vedea ca multa lume iese afara.
mi se pare normal ca parintii sa isi educe copii sa evite alti copii cu potential negativ.
"nu e bine ca faci prostii"/"nu e bine ca stai in casa". pai exista si o cale de mijloc.

acuma, ce zice courage mi se pare usor deplasat..
eu de exemplu nu sunt <<prieten>> pe facebook, nu ii am in lista de messenger, nu raspund la telefoanele, nu ma intalnesc,  nu vorbesc cu ----CEI care stiu ca sunt deplasati, care au influente negative si care pot sa faca rău.

la mine la bloc sunt 4-5 baieti care in trecut (si acuma recent i-am mai vazut..) stateau in fata blocului si mancau seminte sau stateau in scara si fumau.

eu personal ii evitam, cand eram mic am vazut ca nu pot fi prieteni, simteam acel rău si preferam sa fac altceva, de ex sa ma uit pe teletext sau sa scriu la masina de scris :lol:, da , inca o mai am, sub o cutie.. , decat sa, citez "dau piept cu cartierul, să mă călesc", cum uneori aud in jurul meu.

nu stiu de unde pana unde atata pasiune pentru animalele de la tara?
eu de ex am 20 de ani dar n-am avut bunici la tara, am fost la un prieten la tara cateva saptamani in fiecare an dar am cam lasat-o balta.

asta nu inseamna ca imi place bucurestiul. ;)

poate ar trebui sa va uitati la copiii vostri si sa nu va mai tot plangeti pe forumuri, parca ati fi copii :lol:, ca doar nu i-ati facut ca apoi sa veniti aici sa cereti sfaturi..  :nonobad:

parerea mea!  :peacefingers:

#56
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 bogdan_boss, on 8th September 2010, 15:55, said:

la mine la bloc sunt 4-5 baieti care in trecut (si acuma recent i-am mai vazut..) stateau in fata blocului si mancau seminte sau stateau in scara si fumau.

eu personal ii evitam, cand eram mic am vazut ca nu pot fi prieteni, simteam acel rău si preferam sa fac altceva,

Da , intradevar , "vad" cum socializezi cu vecinii tai :) .

#57
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
atat ai reusit tu sa faci.... sa dai un citat de 2 randuri, bolduit ceva pe acolo si tot nu ai inteles..
eu socializez cu acei oameni doar prin salut si atat.
n-am puncte comune cu ei ca sa stau la taclale..

#58
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Am citit tot ce s-a scris si da, azi exista copii-bibelou, ce nu sunt lasati sa umble creanga (cei de conditie mai buna, cu parinti directori prin firma mari, ca cei saraci umbla pe unde vor - aia sunt mai caliti decat cei crescuti in sera :D) din cauza diferitelor pericole si temeri si ocupati cu alte activitati recreative indoor atunci cand nu ies putin la aer. Erau insa si inainte, cu toate ca ca stateau toata ziua pe afara (in afara de citit in casa ce sa faca, cand TV era cum era si altele de acum nu existau) si atunci parintii erau cu frica, exista un baubau - tiganul cu sacul; copiii erau instruiti sa fie atenti si sa nu se lase abordati de persoane straine, etc. Cei in varsta poate va amintiti zvonurile de pe la inceputul anilor 80 cu secte si tigani care rapeau copii, sperietori ca tancii sa nu mai bantuie pe strada (legende urbane, multe erau "ziceri" inventate de parinti si bunici pentru a-si tine in frau odraslele sa nu mai hoinareasca toata ziua)
Ca o mica paranteza la cele de mai sus - in perioada aia au fost difuzate manifeste anticomuniste (celebrul caz Radu, descris si in cartea Jogging cu securitatea), activitate in urma careia securitatea de atunci a lansat zvonuri cu privire la secte care atacau oameni si copii, ca masura de impiedicare a populatiei de a intra in contact cu manifestele. A avut ceva efect un timp, pentru ca in orele serii nu mai zabovea nimeni pe afara. Real sau nu au functionat ca sperietoare pentru copiii care se jucau apoi cu ochii-n patru.

Parintii de azi au cel mai mult de patimit cu copiii care nu au fost lasati sa-si regleze in mod natural sistemul imunitar, cum se strica vremea, cum cei mici se imbolnavesc si trebuie apoi indopati cu medicamente si antibiotice. Parintii stresati, tot copilul e de vina ca raceste, doctori, bani, consultatii. Cand iese afara e infofolit - fara a intra in contact cu germeni si microbi ca sistemul sa se seteze de la sine, sa nu alerge ca raceste, etc Plus alimentatia, cea pline de toate chimicalele.

#59
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
hai frate..
eu ieseam cand eram mai mic dar ieseam rar...
apoi eram mai linistit, la locul meu, ma rog..
si n-am mai mers la doctor de cand ma stiu.
poti sa iesi afara, sa te calesti, sa nu-stiu-ce-povesti, daca nu mananci sanatos, DEGEABA!!!

poti avea 54358345984589375938754938573498759348759387 de iesiri, femei, prieteni etc, daca mananci prost, nu de 3 ori pe zi, fumezi si bei..  nu ai cum sa te protejezi.
pe langa asta, o alimentatie sanatoasa iti creeaza un sistem imunitar bun, pe langa vitaminele sub forma de pastile.
ca nu poti manca atatea lamai incat sa egalezi o pastila de vitamina C.

intelegi?

#60
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 bogdan_boss, on 8th September 2010, 22:15, said:

atat ai reusit tu sa faci.... sa dai un citat de 2 randuri, bolduit ceva pe acolo si tot nu ai inteles..
eu socializez cu acei oameni doar prin salut si atat.
n-am puncte comune cu ei ca sa stau la taclale..
Mai , acum 30 de ani nu erau oligofreni de aia . Nici nu se gaseau seringi de la drogati prin scari . Ieseam afara fara sa imi fie frica de cineva . Mergeam singuri la padure , aveam 12 13 ani . Mergeam la 11 prin oras si nu se lega nimeni de noi . Asta e ideea .

 malmoth, on 8th September 2010, 22:27, said:

Asta cu secta am prins-o si eu , eram in clasa a 2 cand erau zvonuri de astea , tocmai invatatoarea ne zicea  :cursing:

#61
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 costinthebest, on 2nd September 2010, 22:58, said:

Copii de astazi parca sunt mai tristi. Nu se mai bucura de viata...

Aiurea, nu mi se pare deloc. Trista eram eu ca tremuram de frig si baile erau o corvoada, nu aveam desene si dulciuri doar de cCaciun. Hai sa nu ne imbatam cu apa rece!

#62
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Dheus, on 6th September 2010, 20:06, said:

Iesirile in parc, cu plimbare, nu doar traversam parcul sa vedem verdeata.
Mersul la film doar de placerea de a merge prin oras, nu doar s-o chemi pe fata acasa.
Jocurile copilariei, care nu pot fi inlocuite de un Counter in retea cu vecinu' de la 3.
Este evolutie, nu zic nu, ca doar toti ne folosim de ea, dar unele lucruri "vechi" chiar sunt necesare, altfel ajungem sa avem copii bolnavi inca de la nastere, fara masa musculara sa ridice o sacosa de 2 kile. Unde mai e fotbalul dintre blocuri? O fi nostalgie, dar asa invata mult mai multe decat de la vreun joc pe retea.

Mai pierd si ideea de a strange bani pt ce vor, invatand astfel sa pretuiasca mai mult orice lucru. Pierd lucrurile simple care fac diferenta, ca prima bicicleta pe care s-o folosesti pana cand ramane doar o roata, ca prima minge sparta in primul ghimpe sau calcata de prima masina, si mai pierd si socializarea de afara. Dar nu, hai sa-i lasam cu o tastatura, pana la scoala si inapoi, si dupa ne alegem cu niste galbejiti, care vad lumina soarelui doar in zori cand pleaca la scoala.

Vedem unde ajungem, facand cozi la Optinova, si la Parhon.

1. Serios ca ma impiedicam vara asta de atatia copii cu sau fara biciclete/role in parcuri.
2. Aici n-am ce sa zic. Personal, nu frecventez, nu sunt mare fan - dar de fiecare data cand am mers, erau destul de multi oameni tineri. Oricum, mersul la film in loc de "date" mi se pare o alegere foarte proasta :)
3. Intre jocurile copilariei comuniste din fata blocului si Counter, exista multe alte activitati/jocuri (chiar si pe calculator, de ce nu)/evenimente/concerte.

Copiii bolnavi de la nastere n-au ce cauta in discutia asta... crezi ca acum 30 de ani nu erau din astia? Acum macar avem tehnologia necesara sa depistam o parte din ele...

Vorbesti din experienta? Intreb pentru ca nu am vazut cazuri din astea extreme.


 lucifer76, on 7th September 2010, 06:51, said:

Sanatatea in primul rand . Cati obezi erau acu 20 30 de ani ? Mancam numai fast food atunci ? Nu . Si alergam ca disperatii nonstop . Fotbal , excursii , bicicleta , patine .
Si cum zicea si Dheus , socializarea . Cunosteam copii din tot cartierul , colegii de clasa ii vedeam zilnic si dupa ore , nu erau doar in lista de mess .

Deci persoanele slabe sunt sanatoase? Orice mancare in excess te ingrasa, nu numai fastfoodul.
Activitati din astea (fotbal, excursii etc) sunt si acum.

 lucifer76, on 9th September 2010, 08:10, said:

Ieseam afara fara sa imi fie frica de cineva . Mergeam singuri la padure , aveam 12 13 ani . Mergeam la 11 prin oras si nu se lega nimeni de noi . Asta e ideea .
asa-i ca n-ai stat in Bularga sau Dacia acum vreo 10 ani? :D

Mie acum Iasiul cel putin mi se pare foarte safe. De multe ori am iesit doar cu o prietena, noaptea, pe la 11-12 si nu s-a legat nimeni de noi. Fete de 17-18 ani. Singura chestie fucked up care mi s-a intamplat e ca un betivan s-a asezat langa noi la o masa si se uita la noi pana cand si-a dat seama ca nu o sa il bagam in seama si a plecat. Cam atat. Si am strabatut tot orasul noptile.

#63
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
dar de ce sa iesi afara noaptea cand ai ziua la dispozitie?
cat de ocupat sa fii sa iesi afara noaptea :|

#64
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006
Ma bucur sa descoper acest topic. Ma preocupa si pe mine la greu problema evadarii din oras si a captivitatii autoimpuse la bloc. Am doi copii in clasele a II-a si a IV-a, locuiesc la bloc dar problema este ca, desi orasul meu nu este dintre cele mai mari din tara, locuiesc fix in centru. Am parcul aproape dar eu nu am curaj sa-i las singuri. Desi scoala este aproape ma tem cand vin singuri de la scoala. Vorbim pe mobil cand pleaca si calculez cat le ia sa ajunga. :)
Stiu ca pare paranoia dar nu stiu ce sa fac. Acum lucrurile se vor complica suplimentar deoarece sotia are un alt job si nu va mai putea sa se ocupe de copii decat seara. Mai mult, cls a II-a va fi de dimineata, a IV-a de dupa-amiaza. Eu am delegatii in care lipsesc o data la doua saptamani cel putin cate 3-4 zile.
Probabil vom apela la doamna care le-a ingrijit cand au fost mai mici. Adica, te duci la un job mai tare, castigi mai mult si dai castigul pe bona. :D Plus ca nu prea stai cu copiii. Complicat ...

In ceea ce priveste viata la tara ... numai la asta visez. Am si facut ceva, partial, in acest sens. Anul asta toata vara am stat cu totii la tara. Mergeam de la munca direct acolo unde, oricum, erau copiii nostri "plasati".
M-as muta acolo dar ma impiedica urmatoarele in ordinea greutatii:

- piata imobiliara si creditele in derulare, :) . Aproape imposibil sa vinzi apartamentul, scaderea valorii lui, mai ales daca ai ipoteci pe cap
- schimbarea scolii si mai ales a colegilor
- lipsa unor servicii sau utilitati (apa, canalizare) sau slaba lor calitate (curent, internet, semnal telefonie mobila); medicul de familie, etc.
- investitia necesara la tara
- lipsa anturajului compatibil

Unele dintre cele de mai sus le-am rezolvat partial in ultima vreme dar astept cu interes idei pentru cele de mai sus.
Avantajele, stiu ca sunt mult mai multe.

Multa bafta si felicitari celor care au reusit "evadarea".

Edited by CristianZ, 09 September 2010 - 13:19.


#65
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 bogdan_boss, on 9th September 2010, 13:43, said:

dar de ce sa iesi afara noaptea cand ai ziua la dispozitie?
cat de ocupat sa fii sa iesi afara noaptea :|

E doar o preferinta :peacefingers:

#66
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ma uit la mine pe strada, copii mai sunt cat sa-i numeri pe degetele de la o mana, fata de cati eram noi cand eram mici. Populatia e in scadere, lumea de la oras nu mai face copii ca stie ca n-are cu ce sa-i tina. Deja generatia noastra (a anilor '80) ar trebui sa aiba acum copii dar nu este asa, oare de ce? Cand eram eu in 1-8 in scoala -liceul de aici din Eforie erau doar copii din acest oras, iar acum de cativa ani au ajuns sa vina si din comunele invecinate ca sa se formeze cateva clase, deci va dati seama.
Avea cineva dreptate mai sus, copiii trebuie lasati liberi sa-si formeze sistemul imunitar , dar supravegheati indeaproape, mai ales azi cand sunt zeci de nebuni cu masini puternice care nu se uita pe unde trec!

#67
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 lucifer76, on 9th September 2010, 08:10, said:

Mai , acum 30 de ani nu erau oligofreni de aia . Nici nu se gaseau seringi de la drogati prin scari . Ieseam afara fara sa imi fie frica de cineva . Mergeam singuri la padure , aveam 12 13 ani . Mergeam la 11 prin oras si nu se lega nimeni de noi . Asta e ideea .

Oare societatea actuala este buna pentru copii???.....postul 54...ultimul de jos a 3 pagina :)

Societatea s-a modificat,vara la bunici ieseam la plimbare cu bicicleta cu cativa prieteni,nimeni pe strada o masina la  juma de ora...acum nu poti iesi afara sa stai o juma de ora ca trec masinile mai ceva ca pe circuit...

Noua ne placea atunci...acum pentru copiii nostri nu incercam  sa-i mai ajutam...le luam psp si pc in loc de bicicleta.

Quote

Stiu ca pare paranoia dar nu stiu ce sa fac.
Sa nu faci o confuzie intre grija de parinte si paranoia...este normal sa ai grija de familia ta si sa te preocupe situatia lor...felicitari.

Statul la tara este sublim dar trebuie sa iesi din monotonia telefon mobil/net/tv si sa...stai....linistit,fara griji cu ai tai pe langa tine,poti gasi alternative.

#68
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006

 Securistu, on 9th September 2010, 14:38, said:

Sa nu faci o confuzie intre grija de parinte si paranoia...este normal sa ai grija de familia ta si sa te preocupe situatia lor...felicitari.

Statul la tara este sublim dar trebuie sa iesi din monotonia telefon mobil/net/tv si sa...stai....linistit,fara griji cu ai tai pe langa tine,poti gasi alternative.

Da, multumesc. :) Am zis si eu ca "pare" a fi paranoia. Mai ales ca am fete. :D Asa ca "paranoia" va creste direct proportional cu varsta. :)
Telefon mobil si net ne trebuie in primul rand noua, adultilor, pentru serviciu si informare. Cu internetul am rezolvat-o desi pica la orice ploaie. :D Mai dificil este cu telefonia mobila. Avem acolo un operator din cei trei mari si nu este cel pe care am telefonul de serviciu. Sper sa rezolv cu o antena GSM/GPRS. Cu TV e ok de cand au aparut DTH-urile. Aici nu e nicio diferenta fata de oras unde am acelasi provider.

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Acu 2 ani, nepotul meu care acum are 13 ani , a avut de ales la capitolul "ce sa-ti aduca moshu' "  intre un ATV si-un PSP.

Ia ghici...ce-a ales?

#70
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 pouf, on 9th September 2010, 13:36, said:

Deci persoanele slabe sunt sanatoase? Orice mancare in excess te ingrasa, nu numai fastfoodul.
Activitati din astea (fotbal, excursii etc) sunt si acum.

asa-i ca n-ai stat in Bularga sau Dacia acum vreo 10 ani? :D
Nu am copilarit in Iasi , dar eram aici in fiecare vacanta :) . Si nu zic de acum 10 ani , ci de 20 30 . Sunt chiar curios , cu ce naiba ma puteam ingrasa cand era totul la ratie ? .

 duculeana, on 9th September 2010, 14:34, said:

Ma uit la mine pe strada, copii mai sunt cat sa-i numeri pe degetele de la o mana, fata de cati eram noi cand eram mici. Populatia e in scadere, lumea de la oras nu mai face copii ca stie ca n-are cu ce sa-i tina. Deja generatia noastra (a anilor '80) ar trebui sa aiba acum copii dar nu este asa, oare de ce?
De ce , de ce ... Simplu . Nu exista o siguranta a zilei de maine . Faci o rata la o casa , te da patronul afara si ai belit-o . Copii mai trebuie  :cursing: .


 Securistu, on 9th September 2010, 14:38, said:

Societatea s-a modificat,vara la bunici ieseam la plimbare cu bicicleta cu cativa prieteni,nimeni pe strada o masina la  juma de ora...acum nu poti iesi afara sa stai o juma de ora ca trec masinile mai ceva ca pe circuit...
Noi jucam fotbal , tenis cu piciorul , badminton pe o strada cu 4 benzi , asa de aglomerata era . Acum unde sa mai joace fotbal niste copii ? Sunt masini parcate peste tot , spatii de joaca nu mai exista .

#71
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 lucifer76, on 9th September 2010, 16:43, said:

Noi jucam fotbal , tenis cu piciorul , badminton pe o strada cu 4 benzi , asa de aglomerata era . Acum unde sa mai joace fotbal niste copii ? Sunt masini parcate peste tot , spatii de joaca nu mai exista .
Cand ieseam la padure,aer curat,spatii mari de joaca...acum caini,mortaciuni,balarii si alte lighioane....nimeni,absolut nimeni nu mai iese la padure la un aer verde. :( pacat.

#72
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si la mine e o padure , Ciricul . E si un lac mare . Dar lume canci , copii nu mai zic . Era full acum 20 de ani aici , nici nu era loc de o patura .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate