Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 

Alegere complicata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
alex_andrei

alex_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.03.2009
M-am alaturat voua pentru a-mi edifica (sau eventual schimba) parerea deja formata dupa multe ore petrecute citind posturi pe aici si pe afara.
Pe scurt:
Caut un laptop care sa indeplineasca urmatoarele conditii
-Buget: 5000 - 6000 Ron
-Display peste 15'' si de calitate superioara(rezolutie, culori, lumina, contrast ...)
-fiabilitate si calitatea build-ului, care de altfel este poate cel mai important criteriu in alegerea mea.
-in mare va fi folosit la multimedia (filme, music on the go)
-nu exclud jocurile(mai ales ca intr-o saptamana apare Mafia 2, plus assasin's creed 2), si in general jocuri care necesita ceva bunatati in materie de hardware.
-daca s-ar putea as vrea si un pic de portabilitate si batery life.

Stiu ca e complicat mai ales cand sunt atatea capre si verze de impacat.
Bugetul este strict pt laptop, desktop-ul e la locul lui si ruleaza deja ultimele aparitii fara nici o problema, si o va mai face pentru inca 12-18 luni.

Am aici si cateva exemple care mi-au sarit in ochi, iar link-urile nu reprezinta neaparat si magazinul de unde-l achizitionez:

1. http://www.emag.ro/n...pVPCF12M1EH.EE9

2. http://www.emag.ro/n...PSAW3E-00600KG3

3. http://www.emag.ro/n...pG51J-3D-IX137V

4. http://www.evomag.ro...07EU-53310.html

...lista poate continua cu sugestiile voastre...

Va rog sa comentati si mentiunile mele,

Multumesc anticipat!

Editat de alex_andrei, 18 august 2010 - 06:27.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.567
  • Înscris: 19.04.2009
macbook pro 15"! ai si baterie,si portabilitate, si mai ales, performanta.
problema e de unde il cumperi, in romania e mai scump cu 300$ fata de peste tot...sunt posibilitati din germania/franta/ doar ca depaseste putin bugetul. insa, poti folosi Boot Camp pentru a rula in perfecta stare Windows 7 in paralel cu OS X

#3
alex_andrei

alex_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlex404, on 18th August 2010, 06:16, said:

macbook pro 15"! ai si baterie,si portabilitate, si mai ales, performanta.
problema e de unde il cumperi, in romania e mai scump cu 300$ fata de peste tot...sunt posibilitati din germania/franta/ doar ca depaseste putin bugetul. insa, poti folosi Boot Camp pentru a rula in perfecta stare Windows 7 in paralel cu OS X

M-am gandit si la varianta asta, dar in Romania e peste 8000 un macbook pro de 15". Cam iese din schema cu mult. In legatura cu achizitia din alta tara, nu prea e ok cu garantia. Se stie ca laptopurile pica atunci cand te astepti mai putin si sa raman vreo luna fara el... Se intelege. Ramanea in picioare varianta asta daca era o diferenta semnificativa la pret, dar dupa cum am vazut, sunt mici in EU.

#4
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.853
  • Înscris: 07.02.2008
Eu iti sugerez sa mergi pe Sony.

In ceea ce priveste Mac-ul, dai si o caruta de bani si este si mai slab in performante spre deosebire de un laptop normal. Personal, imi place foarte mult configuratia Sony-ului.

#5
alex_andrei

alex_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.03.2009

View Postjulia_kitty, on 18th August 2010, 06:52, said:

Eu iti sugerez sa mergi pe Sony.

In ceea ce priveste Mac-ul, dai si o caruta de bani si este si mai slab in performante spre deosebire de un laptop normal. Personal, imi place foarte mult configuratia Sony-ului.

Intradevar, sony imi face si mie cu ochii, mai ales ca din diferenta de bani imi pot lua si o baterie de 9 celule de rezerva.
Totusi, ma inclin un pic si spre asus, in special pentru 3d - e ceva nou si interesant. Cel putin asa pare...

#6
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
Eu as alege Asus sau Toshiba. Sony nu sunt fiabile deloc.

#7
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postsandossu, on 18th August 2010, 08:11, said:

Eu as alege Asus sau Toshiba. Sony nu sunt fiabile deloc.

Vorbesti din experienta sau din statistici?

#8
alex_andrei

alex_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsandossu, on 18th August 2010, 07:11, said:

Eu as alege Asus sau Toshiba. Sony nu sunt fiabile deloc.

Toate 3 sunt firme serioase, probleme au toate firmele, unele la mai multe modele, altele mai la mai putine. Intradevar, daca s-ar ajunge la service, sony ar fi cel mai scump. Dar ideea este ca la modelul mentionat ar fi numai materiale premium si sansele ca sa se defecteze sunt mai reduse. Am luat in calcul foarte multe cand am alcatuit lista de mai sus.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu portabilitatea vreau doar sa spun atit: sper ca ai masina - daca vorbim de laptopuri de +/-3kg. Nu de alta dar stiu pe cineva care dupa ce s-a dotat cu super-laptop de 1500+ EUR (pe vremea aia erau si mai scumpe...) nu l-a scos din casa.

#10
ralucamateas

ralucamateas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 06.01.2010
Iti recomand sa mergi cu incredere fie pe varianta Asus, fie pe varianta Toshiba. Nici Sony nu este de lepadat insa configuratiile celor 2 sunt superioare. In alta ordine de idei eu am testat Asus G51J 3d si este un laptop foarte bun mai ales pe sectiunea de gaming. + tehnologie 3D.

Ca puncte forte:
+ configurația puternică pentru gaming
+ performanțe bune în jocuri și în redarea materialelor video 3D
+ ergonomia tastaturii
Punctele slabe :
- temperatura sistemului este ușor crescută peste medie și se simte mai mult în partea stângă – aici intervin și factorii externi (temperatura din cameră, modul de utilizare și modul în care este ținut)
- autonomie scăzută în regim 3D; Review complet si video gasesti pe Laptop News.

#11
alex_andrei

alex_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.03.2009
Dupa inca multe ore de cautari, review-uri si toate cele am redus posibilitatile la urmatoarele:
1. Sony vaio vpcf12m1e - pentru build quality, tastatura si ecran
2. MSI gx740 - pentru placa video ati 5870

Are cineva experienta cu vreunul dintre aceste modele. Din ce am citit msi are battery life cam scurta, tastatura are un layout ciudat iar monitorul flexeaza putin cand este manipulat. Comparativ cu sony-ul are procul putin mai slab. Pachetul totusi ar contine si un rucsac (din ce am vazut foarte ok) si un gaming mouse.
Sony-ul l-am vazut astazi si parca nu-ti vine sa-l atingi, nu pentru ca ar fi fragil ci pentru ca e o bijuterie. Elegant si sofisticat. Sony - o masina de lux; MSI - o masina sport.
Astept parerile voastre!

#12
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.853
  • Înscris: 07.02.2008
Ia masina de lux= Sony.

#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.148
  • Înscris: 23.02.2005
Fugi cat poti de MSI, is satul de colegi cu laptop MSI care vin la mine sa vad daca "ii mai poti face ceva". Nu am intalnit unul fara sa nu fi avut probleme hardware!

#14
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 148
  • Înscris: 26.08.2009
asus g73.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate