Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

De la DivX la DVD in 80 de minute

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#73
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
L-am facut cu cce 2.50 , l-am muxat cu imago mpeg muxer si in final mi-a iesit un fisier de 1gb foarte alungit fara subtitrare si cu margini negre in lateral. In concluzie a iesit o mare porcarie. Te rog frumos sa - mi explici si mie formula de calcul la aflarea aspect ratio , rezolutie (Matematica este destul de simpla pentru nivelul acesta si implica 2 pasi:
- aflarea aspect ratio pentru AVI-ul original. Am aflat rezolutia de 576 x 320 la pasul 0. Aspect ratio este deci 576 / 320 = 1.8
- calcularea rezolutiei pentru DVD, pastrand acelasi aspect ratio. Avand in vedere ca latimea standard pentru formatul DVD este 720, inaltimea filmului va fi de 720 / 1.8 = 400. Aveti grija ca inaltimea filmului sa fie un multiplu de 16, deoarece standardul MPEG face codare in blocuri de 16. Daca nu faceti asta, va veti trezi cu artifacte pe marginea cadrelor, care inseamna bitrate risipit si deranjeaza ochiul la vizionare. In acelasi timp, doriti sa plasati acest cadru in cadrul standard pentru NTSC DVD, care este 720 x 480. ), apoi filtrul Precise Bicubic unde il gasesc  si in final cum se calculeaza cu bitrate calculator valorile. Presupun ca pe aici am gresit si de aceea nu a iesit nimic.Te rog mult sa-mi raspunzi si mie cat mai detaliat aceste probleme Hai sa -ti dau datele despre filmul pe care am vrut sa-l fac eu:
Frame video : 608 x 256 , 23,976
Total :1:40:57.51
Audio sampling rate : 48000hz
Audio tag : mp3
Bitrate : 131 kbps
Sper ca nu te superi caci sunt asa insistent dar vreau sa invat.

#74
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 29 2005, 09:57, said:

apoi filtrul Precise Bicubic unde il gasesc  si in final cum se calculeaza cu bitrate calculator valorile. Presupun ca pe aici am gresit si de aceea nu a iesit nimic.Te rog mult sa-mi raspunzi si mie cat mai detaliat aceste probleme Hai sa -ti dau datele despre filmul pe care am vrut sa-l fac eu:
Frame video : 608 x 256 , 23,976
Total :1:40:57.51
Audio sampling rate : 48000hz
Audio tag : mp3
Bitrate : 131 kbps
Sper ca nu te superi caci sunt asa insistent dar vreau sa invat.
Pai uite asa:
1. aspect ratio = 608/256 = 2.375.
2. latime film: 720 (standard)
3. inaltime film = latime film / aspect ratio = 720 / 2.375 = 303.
4. se rotunjeste 303 pentru a fi multiplu de 16 = 304

Deci tu trebuie sa faci resize-ul ca filmul tau sa devina 720 x 304.

Filtrul il gasesti in VDM, iar rescalarea + adaugarea subtitrarii o faci analizand CU ATENTIE video-ul de la pasul 3.a. (atentie sa modifici, fata de video, valoarea de 400 in 304. Pe cea de 480 -la letterboxing- o lasi acolo, pentru ca aia e standard NTSC).
Nu uita sa dai preview (vezi tot in video) inainte de a te apuca de frameserving, sa vezi daca iti iese bine.

bafta!

#75
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Cum se calculeaza cu bitrate calculator valorile? Si cu fereastra bitrate calculator ce fac , o las deschisa , o inchid , si valorile rezultate unde le pun?

#76
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 29 2005, 13:04, said:

Cum se calculeaza cu bitrate calculator valorile? Si cu fereastra bitrate calculator ce fac , o las deschisa , o inchid , si valorile rezultate unde le pun?
pai nu-ti trebuie decat o valoare, max bitrate -ti-o calculeaza applet-ul ala pe loc, poate nu ti-ai dat tu seama (coltul dreapta jos). Trebuie pusa in fereastra CCE la Quantization factor and Max bitrate. Citeste cu atentie imaginea cu setarile CCE, vei gasi acolo.

Dupa care nu mai ai nevoie de bitrate calculator.

#77
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
De data asta a iesit dar are numai 1,14 GB . Mai mari nu se poate , adica dvd normal 3,95 , 4,30 GB?
Sper sa nu te mai deranjez cu intrebarile , asta sa fie ultima si vreau sa-ti multumesc pentru ajutorul acordat .Abia astept si alte ghiduri  (de exemplu de facut meniuri ). :P

#78
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 29 2005, 20:57, said:

De data asta a iesit dar are numai 1,14 GB . Mai mari nu se poate , adica dvd normal 3,95 , 4,30 GB?
Sper sa nu te mai deranjez cu intrebarile , asta sa fie ultima si vreau sa-ti multumesc pentru ajutorul acordat .Abia astept si alte ghiduri  (de exemplu de facut meniuri ). :P
pai n-ai nevoie de mai mult. Calitatea DivX de 700mb este oricum in general slaba, informatia este deja pierduta, asa ca ce rost are sa 'umfli' 4 GB de date care sa arate identic cu 1,14GB...?

la meniuri nu ma bag (personal le gasesc inutile), sunt oameni mai priceputi decat mine pe forum aici, fa o intrebare.

bafta!

#79
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Revin cu alte intrebari :
-cam cat ar trebui sa dureze demuxarea daca am un film cu AC3 la un procesor amd 2500+ , 512 Memorie pentru ca acum vreau sa fac un film cu AC3 si cand am dat in VDM demux timpul s-a dus pe undeva la 3 ore :cursing:  desi am instalat decompresorul AC3ACM , am facut ca in filmul prezentat de tine si am incercat si pe direct stream copy si pe full procesing mode dar la fel -aprox. 3 ore ;
-am un film pe 2 cd - il unesc in VDM , unesc si subtitrarile , le sincronizez , deci , practic am un fisier AVI si apoi ma apuc de lucru dupa ghidul facut de tine ; intrebarea este am sanse sa iasa ceva?
Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

#80
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
- nu stiu de ce iti ia atat, n-ar trebui. Sigur nu mai rulezi alte programe care iau din CPU?

- raspuns sincer: da, ai sanse sa-ti iasa ceva, daca subtitrarile au fost bine sincronizate cu cele 2 bucati si le unesti cu Subtitle Workshop si, cel mai important, daca sunetul nu e taiat prost la sfarsitul primei parti.

#81
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Se pare ca problema apare cand selectez la steam list-demux-procesing-highest. Deci daca las pe normal merge bine , daca selectez highest aproape ca-mi blocheaza calc si sare la 3-4 ore. De ce se intampla asa , trebuie neaparat highest?

#82
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Nov 2 2005, 11:03, said:

De ce se intampla asa , trebuie neaparat highest?
nu, nu trebuie. Highest ar trebui sa dea cea mai mare prioritate threadului cu demuxarea in resursele CPU-ului, deci ar trebui sa insemne si cea mai rapida procesare (desi diferenta intre prioritati iti da un castig de max cateva secunde). Se pare ca la tine nu merge. Nu-i nici o problema.

#83
guri

guri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2005
vreau si eu un upgrade pentru un dvd player LG DV 8731V care sa mareasca font-ul subtitrarii,
Si pentru Panasonic S295 E (nu imi ia subtitrare pentru nici un divx,) daca stiti ce ii pot face vreun cod sau alta solutie

Edited by guri, 09 November 2005 - 12:11.


#84
Fanezu' Beginer

Fanezu' Beginer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2005

View Postcucurigu, on Sep 27 2005, 14:18, said:

THANKS MAN.  POTI SA-MI SPUI SI UNDE GASESC UN MP2 ENCODER?



      Salut! Sunt Bivolaru Stefan. Sunt foarte incepator in ceea ce priveste capturarea si editarea video, si de aceea as avea nevoie de ajutorul tau. Am vazut ca tu te pricepi si ma gandeam ca poate ma ajuti.  De unde pot sa iau si eu un ghid de captare analogica si de post procesare a capturi. Eu acum incerc un program numit ''Ulead Video Studio 8'' si mai am programe de genul asta: Pinnacle studio 9'' Adobe premiere etc. Intrebarea mea cea mare este ca acum fac unirea filmului dupa ce i-am pus 3 chesti de design: tranzition intre filmulete( am 4 filmulete care reprezinta cele 4 casete video, pe care le-am captat cu Tv Tunerul winfast 2000 xp expert.)

       Au trecut aproape 2 ore si abia a facut 32% din tot projectul. Este ceva normal? Tot proiectul are 10G. De unde pot sa setez cat de mare sa faca filmul ca sa intre pe cd sau dvd? ca nu are decat optiunea de a limita cat timp, nu ma pricep cam cat timp intra pe cd sau dvd.

Ce programe de editare imi sugerezi? Cum sa fac captura cat mai bine? Ce format sa salvez? Se pierde din claritate cand inregistreaza;sa fie de la cabluri? S-Video si RCA? ca asa fac captura. Ajuta-ma te rog!!!


Mersi Mult de tot. Pa

Edited by Fanezu' Beginer, 13 November 2005 - 20:58.


#85
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
salut Stefane, multumesc de aprecieri, dar sunt intru totul exagerate. Nu ma pricep decat foarte putin si strict pe ghidul pe care l-am postat.

Habar n-am sa fac captura, nu am camera video si nu folosesc programe de editare video (decat primitivul VdubMod ;) ). Insa daca o sa te uiti pe aria de ghiduri, sunt sigur ca vei gasi ceva legat de captari analogice, precum si pe expertii de rigoare.

bafta!

#86
Fanezu' Beginer

Fanezu' Beginer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2005

View Postglumetu, on Nov 13 2005, 23:47, said:

salut Stefane, multumesc de aprecieri, dar sunt intru totul exagerate. Nu ma pricep decat foarte putin si strict pe ghidul pe care l-am postat.

Habar n-am sa fac captura, nu am camera video si nu folosesc programe de editare video (decat primitivul VdubMod ;) ). Insa daca o sa te uiti pe aria de ghiduri, sunt sigur ca vei gasi ceva legat de captari analogice, precum si pe expertii de rigoare.

bafta!


Salut. Mersi de promtitudine si de sfat. o sa caut acolo ca sa vad. Pa

#87
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005

View Postcucurigu, on Sep 27 2005, 13:18, said:

THANKS MAN.  POTI SA-MI SPUI SI UNDE GASESC UN MP2 ENCODER?



Wow, Dumnezeule, da' ce-i aici ?!

Interesanta desfasurare de forte, dar descurajanta rau pentru un incepator (maniac in ale filmului, inca pui in ale tehnologiei). Oricum, aici nu-i de mine. Dupa ce ma mai pun la curent cu tot ce-am vazut aici, revin. Pana atunci, asta ramane un vis pentru mine. Asta e... Oricum, mersi, Glumetu', pentru thread.

#88
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002
doamnelor si domnilor

am studiat procedura de codare din primul mesaj din topic, mi se pare mult 80 minute pentru convertirea unui film din avi in vob;

Pana a citi acest thread am utilizat Nero Vision Expres, DVD Lab, Avi2DVD, nici unul din astea 3 nu m-a satisfacut.  Nero Vision Expres pare ca codeaza mai repede, dar nu permite subtitrari, cel putin versiunea demo care am testat-o. Imi converteste un grup de 13 filmulete intr-un VCD in 35 minute, cu tot cu scriere pe CD, mi se pare super rapid, am putut crea si meniuri etc. Dar nu se descurca la anumite filme, se blocheaza pur si simplu, desi incepe rapid, foarte rapid conversia. In medie 1 ora si 15 min dureaza un film de 1h si 20 min; acelasi film dureaza 8 ore pe Avi2DVD (conversia la VOB, permite adaugarea de subtitrari, dar buseste sunetul); DVD lab ii ia o ora sa demultiplexeze un vob, si inca 15 min sa ii puie subtitrajul plus 15 minute sa il multiplexeze inapoi cu subtitraj, deci total ineficient.  Toate astea pe un calculator pe care Nero Vision Expres realizeaza conversia la VOB in 1h 15min ptr un film de 1h 20min. Atat doar ca nu permite subtitraje;

Cred ca mi se pare mai eficient sa multiplexez avi-ul cu subtitrajul, dar nu am reusit sa fac acest lucru.
Are idee cineva cum multiplexez un avi cu un subtitraj ? Am folosit SubVob care cica permite asta, am procedat conform documentatiei de pe net, dar cand sa vad rezultatul nu imi afiseaza subtitrajul;
Nici cu VirtualDub nu am reusit. O sa incerc cu VirtualDubMod.

De asemeni nu inteleg  de ce cand convertesc la VOB ptr un film AVI de 1h si 20min  imi face 3 VOB-uri de cate un giga fiecare. De ce 3 si nu unul singur ?


Si de ce pe un DVD de 4.7 giga nu incape decat in film jumatate in format Video ? mi se pare extrem de putin, pe 2 VCD-uri (1giga 400) pun un film de 1.5 ore, pe un DVD de 4.7 giga un film de 1.5 ore imi ocupa 3 giga , foarte ciudat, si nu pot sa zic ca obtin calitate, ca nu pot sa am mai multa calitate decat al divx-ului de la care plec. E mai eficient sa utilizez formatul VCD, dar nu pot face DVD-uri in format VCD ca mi-ar incapea, mai multe filme.

#89
stephanutz

stephanutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2005
salut ... bune sfaturi ... acum am si io o problema :( NU POT sa pun fisierul *.vdr in CCE :(( si am incercat si faza cu scriptu` *.avs si nu ma lasa decat 10 minute din film ... :(( TE ROG AJUTA`ma cat poti de repede !

Attached Files



#90
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Poststephanutz, on Nov 22 2005, 08:26, said:

salut ... bune sfaturi ... acum am si io o problema :( NU POT sa pun fisierul *.vdr in CCE :(( si am incercat si faza cu scriptu` *.avs si nu ma lasa decat 10 minute din film ... :(( TE ROG AJUTA`ma cat poti de repede !
la scriptul avs cel mai probabil problema e legata de calea catre fisierul video, care e incompleta/incorecta. Incearca sa muti AVI-ul catre o cale mai simpla, din mai putine caractere.

la vdr, ai instalat .NET 1.1? e gratis pe site-ul Microsoft.

scuze pentru raspuns asa din tzeava, sunt foarte prins la serviciu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate