Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De la DivX la DVD in 80 de minute

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#55
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

cucurigu, on Sep 30 2005, 14:34, said:

am intradevar fiserul cu extensia *.vob, dar nu-l pot deschide pe dvd player pt ca nu are celelalte doua fisiere cu extensiile *.bup si *.ifo. ce trebuie sa fac?

<{POST_SNAPBACK}>

ba poti sa-l citesti.
- cu DVD Playing software: are o optiune care se cheama 'open from file' sau asa ceva si acolo ii dai vob-ul
- cu DVD-ul standalone: arzi discul cu vob-ul ca pe un fisier normal (nu cu Nero video sau alte softuri de authoring). Dupa ce bagi discul si ti-l citeste, te duci cu cursorul pe fisierul vob si-i dai play.

#56
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

cucurigu, on Sep 30 2005, 15:23, said:

unde instalez  decompresorul AC3ACM si trebuie setat direct stream copy sau full procesing mode daca am filmul e cu AC#

<{POST_SNAPBACK}>


AC3ACM: il instalezi pe sistem pur si simplu, uite aici procedura (dupa ce-ti descarci zip-ul):

Quote

If you've never installed the codec before, simply right-click on the
"AC3ACM.inf" file, and choose "Install" from the popup menu.

AC3: daca sunetul e AC3, da-i demux din VDM (direct stream copy) si nu-i mai fa nici o procesare. Atat MuxMan, cat si Imago iti vor muxa corect sunetul AC3 cu acel m2v.pulldown.

#57
cucurigu

cucurigu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2005
mersi pt toate informatiile. mi-au fost utile.

am incercat si un film care avea audio AC3, dar cand am a trebuit sa "muxez" tot nu a vrut sa-mi ia fisierul cu extensia *.puldown.m2v. dc mai ai vreo sugestie scrie-mi.


ar mai fi ceva. la subtitrare imi apare scrisul intr-o culoare si incadrat intr-un dreptunghi alb. cum pot sa schimb culoare dreptunghiului sa nu mai fie alb, pentru a putea avea un font alb. culoare fontului o pot schimba dar nu reusesc sa schimb culoarea dreptunghilui care incadreazaz fontul.

Edited by cucurigu, 03 October 2005 - 13:41.


#58
dan1978

dan1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2005
salut 'glumetu'; felicitari pt. acest super ghid; totusi am si eu o problema pe care nu am putut-o rezolva: am un film care pe sunet are o problema la un anumit moment dat(nu conteaza cand); daca rulezi filmul cu bsplayer sa zicem, merge absolut perfect; am uitat sa mentionez, sunetul este in format mp3; insa cand il procesez cu VDM, la minutul 13(acolo este beleaua), ramane in urma imaginii cu aproximativ 2-3 secunde; lucru observat, deoarece in urma procesarii cu VDM acesta imi raporteaza ca fisierul audio are doar 13 minute, desi filmul are peste 1 h; daca il procesez cu o varianta de VD, il scot pe tot din fisierul avi, insa de la minutul 13 are acea problema si dvd-ul final are de la acel minut fatidic 13 o ramanere in urma; si am mai incercat si alte variante, printre care si procesarea cu VDM cu comprimare in mp3, si apoi cu mai multe programe in wav; insa tot nimic; uite, acum mi-a venit ideea, o sa-l las pe VDM sa proceseze si sunetul o data cu imaginea, sa vedem ce-o sa iasa; problema se rezolva cat de cat, cu un editor audio, prin taierea acelui fisier audio la momentul oportun(cca minutul 13), si introducerea unui blank de 2-3 secunde, dar parca nu este prea elegant(a nu se intelege ca sunt lenes); si acum vine, in sfarsit si intrebarea: in caz ca ai patit si tu aceasta problema, exista vreun program cu care sa procesez sunetul, in asa fel incat sa treaca peste acele erori(ca asta sunt), insa sa nu realizeze si disparitia celor 2-3 secunde de sunet? iti multumesc anticipat, si o sa revin sa spun ce-am facut dupa ce las VDM sa proceseze ambele streamuri ale fisierului avi; pa-pa.

#59
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
n-am mai intalnit asa problema, e clar ca sunt erori pe sunet de care VDM nu stie sa treaca.

pare simplist, dar altceva nu-mi vine in minte: incearca sa faci rip la sunet direct din AVI cu un editor audio (BeSweet, Soundforge etc), poate merge.

#60
dan1978

dan1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2005
salut glumetu; am rezolvat-o prin procesare sunet in wav cu VD, nu cu VDM, si introducerea unei secvente de 2 secunde in fisierul audio cu ajutorul soundforge acolo unde aparea delay-ul; si la final, pe dvd este o foarte mica diferenta intre sunet si imagine.
Mai am o problema: cu ce program pot transforma un fisier .vob intr-o structura dvd? thanks.

#61
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postdan1978, on Oct 23 2005, 20:51, said:

Mai am o problema: cu ce program pot transforma un fisier .vob intr-o structura dvd? thanks.
cel mai simplu este cu IfoEdit.

bafta!

#62
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Sal Glumetule , vreau sa incerc si eu ghidul asta facut de tine , dar , desi ai explicat destul de amanuntit eu nu reusesc sa-i dau de cap. La besweet mie imi zice "can't find file" la fisierul waw pe care l-am facut cu VDM si nu mai stiu ce sa-i fac :cursing: , l-am transformat de mai multe ori crezand ca are vreo eroare in timpul transformarii dar l-am ascultat cu winamp (fisierul waw de 1, ...GB) si sunetul este bun. :death: Ajuta-ma si pe mine te rog si mai am o interbare :in ghid zici ca daca avem un film pe 2 cd sa le luam separat , dar cum le facem sa iasa un singur dvd?

#63
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 25 2005, 22:44, said:

Sal Glumetule , vreau sa incerc si eu ghidul asta facut de tine , dar , desi ai explicat destul de amanuntit eu nu reusesc sa-i dau de cap. La besweet mie imi zice "can't find file" la fisierul waw pe care l-am facut cu VDM si nu mai stiu ce sa-i fac :cursing: , l-am transformat de mai multe ori crezand ca are vreo eroare in timpul transformarii dar l-am ascultat cu winamp (fisierul waw de 1, ...GB) si sunetul este bun. :death: Ajuta-ma si pe mine te rog si mai am o interbare :in ghid zici ca daca avem un film pe 2 cd sa le luam separat , dar cum le facem sa iasa un singur dvd?
BeSweet: trebuie sa ai grija sa selectezi mai intai extensia fisierului pe care-l cauti si apoi sa-i dai dublu-click pe fisier, dupa ce ti-l afiseaza in "browser-ul" sau. Nu ai problema de sunet, ci pur si simplu de acomodare cu interfata cam primitiva a lui BeSweet. Ma gandesc serios sa trec la BeLight.

Daca ai doua AVI-uri, le faci separat pana le aduci in stadiul mpv + mp2, dupa care le muxezi fiecare cu fiecare, dar nu folosind MuxMan, ci bbMPEG sau Imago Muxer (recomand Imago, desi nu-i foarte flexibil, deoarece iti face si VOB-uri si ti le si segmenteaza la 1GB daca standalone-ul tau nu stie sa citeasca mai mult de 1GB) . Am dat linkuri la aceste doua muxere in reply-urile la acest ghid. Cauta-le.

bafta!

#64
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Da , crede-ma ca este selectata extensia in dreapta este tot asa cum trebe dar tot asa imi arata (ti-as face un screenshot dar nu stiu cum se face ,sunt foarte incepator in ale calculatoarelor , dar sunt dispus sa invat) , oricum am mai multe nelamuriri privind pasii 3 a, b, c, c1 - rescalarea cum se face mai pe intelesul nostru ca nu cred ca as fii singurul care nu a inteles si ce formula matematica ai aplicat la aspect ratio apoi cu subtitrarea :ce filtru , unde il gasesc in VDM cum se face pas cu pas. Aici m-am blocat incercand sa fac un DVD cu format sunet AC3 , caci din cate am inteles nu mai il treci prin besweet. Iti multumesc mult pentru ajutor si sper sa nu fiu prea obositor dar vreau sa invat .

#65
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Hai ca am invatat sa fac screensot si il atasez aici  si sper sa ma ajuti sa vad unde gresesc.

#66
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
asta este , nu reusesc sa pun atasamentul , nu vrea sa-l ia , nu mai stiu ce sa-i fac :cursing:

Edited by tuca, 26 October 2005 - 11:51.


#67
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 26 2005, 12:49, said:

asta este , nu reusesc sa pun atasamentul , nu vrea sa-l ia , nu mai stiu ce sa-i fac :cursing:
probabil e prea mare. incearca sa micsorezi imaginea (umbla la calitate) sau foloseste un site de filesharing care te lasa sa hotlink imagini (ca de exemplu site-ul pe care am pus eu pozele, sau www.imageshack.com etc etc)

#68
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Pentru GLUMETU . Hai ca am rezolvat cu BeSweet-ul( trebuia sa dau dublu clic pe fisierul wav creat de mine) , dar binenteles ca era prea frumos sa-mi mearga treaba pana la capat. Problema esta ca in VDM (1.5.10.1 , am incercat si cu VDM 1.5.10.2) la ADD FILTRER nu-mi apare subtitler , deci nu am unde incarca subtitrarea (ssa) , dar am  incercat sa trec si peste asta sa vad daca ajung la capat si sa vad ce iese. Dar am mai intampinat o problema de care nu mai pot trece: CCE nu-mi vede fisierul VDR creat cu VDM(frameserver mode), desi am inceract si cu CCE 2.50 si CCE 2.70 trial version. Care ar fii cauzele? Te rog frumos sa-mi raspunzi . Ms. :worthy:

#69
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Am mai avansat putin in sensul ca am rezolvat cu sub-ul (nu am vazut ca mai trebuie un filtru pt sub.) , dar cu fisierul vdr nu gasesc rezolvare. AM urmarit filmul tau frameserving si am observat ca la tine in casuta de frameserving jos apare frameclients instaled - avi file only , iar la mine apare frameclients - none. Sa-ti explic ce am inteles eu :dupa ce rezolv cu subtitrarea bifez direct strem copy si transform filmul in alt folder; filmul salvat il incarc iar in VDM si continui cu frameservingul. Dar aici nu inteleg ce are sau unde gresesc :cursing:  , de ce nu vede fisierul vdr creat de mine? Sper ca ma poti ajuta si ca nu te superi caci sunt asa insistent. Merci!

#70
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttuca, on Oct 28 2005, 17:41, said:

AM urmarit filmul tau frameserving si am observat ca la tine in casuta de frameserving jos apare frameclients instaled - avi file only , iar la mine apare frameclients - none.
ia vezi asa:
- in folderul in care ti-ai instalat VDM trebuie sa existe un executabil care se cheama AuxSetup.exe
- dublu-click si apoi click pe butonul 'Install Handler'.

Ar trebui sa-ti mearga acum. Repeta procedura de frameserving.

View Posttuca, on Oct 28 2005, 17:41, said:

dupa ce rezolv cu subtitrarea bifez direct strem copy si transform filmul in alt folder; filmul salvat il incarc iar in VDM si continui cu frameservingul.
n-ai nevoie sa faci asa. Pur si simplu incarca filtrul de subtitrare si da-i frameserving direct, fara a mai transforma inainte filmul. Pierzi timp.

#71
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
Acum merge. Multumesc , dar m-am lovit de alta problema , dupa ce fac setarile in cce 2.70 incerc sa dau OK dar primesc urmatorul mesaj : Please change timecode , or inverse 3:2 pulldown canot performed properly si nu pot sa trec de chestia asta , iar in ghid la timecode zici ca trebuie sa fie 0 peste tot. Si te rog sa-mi explici si mie cum se calculeaza cu BITRATE CALCULATOR caci eu am introdus datele dar nu se schimba nimic.

#72
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ai grija sa-i spui lui CCE care este framerate-ul filmului original. Atunci pulldown-ul sau nu ar trebui sa se mai initieze, deci pui timecode-ul la 0.
Uita-te cu atentie la setarile din imaginea din ghid. Nu se poate sa nu mearga.

bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate