Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#4879
Florentin91

Florentin91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2016
Ok. Multumesc!
O s-o bag in apa calda.
Sonda cred ca este pt ceas, nu a umblat nimeni la ea de cand este tractorul si mereu indica, Mereu urca treptat.
Asa a fost cumparat tractorul, nu cred ca au pus sonda gresita.

#4880
Florentin91

Florentin91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2016
Ok. Multumesc!
O s-o bag in apa calda.
Sonda cred ca este pt ceas, nu a umblat nimeni la ea de cand este tractorul si mereu indica, mereu urca treptat.
Asa a fost cumparat tractorul, nu cred ca au pus sonda gresita.

#4881
riciu007

riciu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2007
Buna ziua si La mulți ani! Sunt detinatorul unui tractor românesc U340 tip motor D-111.050 , 34cp in doi cilindri, jumătate de motor aro Brasov. As fi interesat sa cumpăr un vibrochen pentru el , daca ma puteti ajuta cu orice informație v-as fi recunoscător. Multumesc !

Attached Files


Edited by riciu007, 14 January 2019 - 10:27.


#4882
savamec

savamec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2010
Va salut!
Am gasit un motor de aro ,D 127 cu 68 Cp, foarte bun si vreau sa il pun pe un Utb 453 dtc. Din start imi trebuie alta baie si din ce am citit aici, trebuie inlocuita fulia de pe vibrochen si volantul trebuie echilibrat. Este cineva care a inlocuit motorul  in 3 pistoane cu unul de aro in 4? Se simte diferenta de putere si cum trebuie procedat?
Multumesc!

#4883
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Fulia o pastrezi pe cea de aro,iar volanta,este bine sa o folosesti pe cea pt tractoare ,care sunt echipate cu acest motor.
Asa cum ai mentionat,volanta de 445 este dezechilibrata si rupi vibrochenul;ca sa nu mai vorbim de trepidatii ale motorului.
De asemenea ai nevoie si de baia de fonta pt motoare in 4...
Este diferenta destul de mare intre motorul in 3 si cel in 4 cilindrii.Ai grija sa-i reduci putin avansul la injectie;au prostul obicei sa rupa vibrochenul ,daca esti o persoana care...''da sprituri''.

#4884
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
stiti cumva daca capotajele (capota, laterale) sunt identice de la 445 DT la 640 DT ?

multumesc

#4885
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Lateralele sunt identice;capota este mai lunga cu ~12cm

#4886
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ok, multumesc

nu reusesc sa gasesc capota de 640, doar de 445

aveti idee de magazine care vand capotaje de 640 ?


 gcom61, on 31 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Lateralele sunt identice;capota este mai lunga cu ~12cm


#4887
Cipriano28

Cipriano28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2015
Buna ziua! Am nevoie de cateva pareri. Am un tractor u445 dt.Problema mea este urmatoarea: tractorul ridica tirantii foarte bine si cand e cald si cand e rece indiferent de greutate, insa scapa presiune imediat dupa ce il opresc. Nu tine deloc presiune dupa ce il opresc. Am schimbat supapa aia cu bila, nu aia de 27 de sub scaun, si tot degeaba

#4888
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Regleaza sensibilitatea din manetuta mica ,cea lateral dreapta,spre sensibilitate mai mica.Daca se comporta la fel,verifica/schimba garnitura cilindru.De fapt,daca tot cureti chiulasa monoblocului,schimba toate saibele de etansare din Cu.Ce ulei folosesti in transmisie?

#4889
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
Colegule, schimba  o-ringurile de la pistonul monoblocului

#4890
savamec

savamec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2010

 gcom61, on 31 ianuarie 2019 - 06:44, said:

Fulia o pastrezi pe cea de aro,iar volanta,este bine sa o folosesti pe cea pt tractoare ,care sunt echipate cu acest motor.
Asa cum ai mentionat,volanta de 445 este dezechilibrata si rupi vibrochenul;ca sa nu mai vorbim de trepidatii ale motorului.
De asemenea ai nevoie si de baia de fonta pt motoare in 4...
Este diferenta destul de mare intre motorul in 3 si cel in 4 cilindrii.Ai grija sa-i reduci putin avansul la injectie;au prostul obicei sa rupa vibrochenul ,daca esti o persoana care...''da sprituri''.
Multumesc!

#4891
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Buna ziua, u445 cutie cu o maneta, discuri de ambreiaj schimbate anul trecut, pârghii noi, bolturi noi, cuplaj elastic nou. A fost asamblat după o defecțiune la motor,am arat 3-4 ha și apoi a început sa facă așa. Ce poate fi? Dacă e in brazda, bătaia asta de la ambreiaj se amplifica, pe loc la relante face mai rău, când e accelerat aproape dispare.

Attached Files


Edited by MihaiVladut, 08 February 2019 - 02:26.


#4892
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Observa daca bataia dispare cand se ridica tirantii(cu plugul atasat).Am avut ceva asemanator si a fost de la unul din pinioanele de la distributie(cel care comanda pompa de alimentare-lagar uzat).
Spui de ''bataia de ambreiaj''...Se aude in mod clar din zona ambreiajului?!

#4893
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Da, zona ambreiajului. Provine din interiorul acestuia. Daca pun clapa aia de vizita la loc, se aude mai putin.

Edited by MihaiVladut, 09 February 2019 - 01:52.


#4894
WIRAX_127

WIRAX_127

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.12.2013
Va salut! Cum multi de aici ne punem tractoarele la punct pentru campania ce urmează, am decis si eu sa ma apuc de un RK total. Problema e următoarea, nu gasesc un atelier unde as putea depresa si presa camasile noi. Sunt din județul Hunedoara. Stiu ca la Sebeș este un atelier unde dezasambleaza si asambleaza motorul. Dar nu stiu adresa sau nr de telefon. Daca cineva detine informații as fi recunoscător.

Edited by WIRAX_127, 12 February 2019 - 03:31.


#4895
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 MihaiVladut, on 09 februarie 2019 - 01:51, said:

Da, zona ambreiajului. Provine din interiorul acestuia. Daca pun clapa aia de vizita la loc, se aude mai putin.

Sincer...nu ma pot gandi decat la imbinarea butucului danturat al discului,mai precis la imbinarea acestuia cu discul ,prin nituri.Eu am gasit la mine asa ceva;joc de 4-5mm,practic,nitul a taiat in tabla discului...
Probabil va trebuii sa-l rupi...
Mai intreaba si alti useri...Incearca un PM la Savo_stelica...

#4896
Ghebaru

Ghebaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2019
Salut !! Ce baterie imi recomandati pentru un tractor fiat 450 ?? Mentionez am electromotor normal!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate